Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 56

Thread: Generatia din zilele noastre

  1. #1 SP
    Senior Member Bobby's Avatar

    Generatia din zilele noastre

    Da, poate si eu fac parte din aceasta generatie, crescuta cu nasul in monitor. Dar ieri cand ma intoarceam de la birou, in metrou, m-am asezat pe un scaun si mi-am scos frumos DUNE din gentuta si am inceput sa citesc ( multe statii de mers ). Am stat am stat si langa mine s-a asezat un tip, de vreo 16-17 ani, cu PSP dat la maxim si se juca naruto.

    Stateam unul langa altul iar cei de vis-a-vis se uitau foarte ciudat la noi. La mine sau la el? Chiar nu stiu. Dar cert este ca am momente in care realizez ca generatia mea/noastra nu mai stie sa comunice, nu mai stie sa se distrez, stim sa stau doar in fata mess-ului si sa vorbim nu sa dam un telefon (romtelecom e nelimitat non-stop si mai exista si cosmote) .... si lista poate continua...

  2. #2 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Cred ca inainte exista o alta scara de valori si aici ma refer la generatia de dinaintea anilor 90.
    Multi din generatia asta noua - atentie nu generalizez - de tineri, liceeni si post, par intradevar un pic retarzi (la modul cel mai direct spus), si ies in evidenta parca numai inculti sau tineri care cresc in cultul personalizarii familiilor cuvintelor “cool”, “jmecher”, “frate”, “beton” si a altor cateva zeci pe care le poti auzi peste tot sau citi prin bloguri. Daca citesti bloguri ajungi insa in cele din urma sa dai si peste insemnari ale caror proprietari au sub 20 de ani, unii chiar avand 14-15 ani. Multe le citesti cu placere si te bucuri ca exista astfel de tineri. Hotarati, dedicati, destepti, cu mult tupeu. Eu cred ca mass media popularizeaza modele aiurea dupa care tineri se ghideaza si isi aleg un model ca sa zic asa. Generatia tanara incepe sa se transforme incet dar sigur in generatia hi5.



  3. #3 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Asta este problema. Generatia noua este obisnuita cu lipsa de afectiune, parinti 24h la munca, mcdonalds si "prietenie" pe hi5.

    Si eu sunt intr'o anumita masura asa. Si eu prefer sa scot castile si sa ascult muzica intre statii. Si eu prefer in anumite momente sa sta in fata pc'ului in fata iesirilor stupide "in familie hi5avala".

    Totusi, eu am incercat, in ultima vreme, sa ies din aceasta monotonie trista. Am strans cativa oameni de o anumita valoare, pe langa care sa ma invart... Oricum, ai dreptate si e trist. Oamenii nu mai comunica. Multi din cei care totusi comunica o fac intr'un mod fals sau egoist...

    Donely: filozofic vorbind, nu asta e rolul mass-media? Dezinformarea bagata ca informatie proaspata?

  4. #4 SP
    Member alalalt's Avatar
    Threadul asta mi-a adus aminte de:


  5. #5 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Si eu am trait de la 5-6 ani cu PC in fata. Si eu am trait cu tot ce inseamna hi-tech in mana. Dar asta nu m-a oprit niciodata sa prefer o iesire in oras fata de un film la PC. Nu m-a oprit sa joc o miuta in spatele blocului cu vecinii. Vecini care acum se mandresc cu ce telefon au si ce masina au. Ca nu au terminat un liceu nu se mandresc si inca stau intr-o zona buna si relativ scumpa a Bucurestiului.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Presupun ca subiectul are legatura cu generatia din zilele noastre si jocurile. In acest caz, o sa incerc sa-mi expun si eu o parere, la 3 dimineata. So, here it is:

    Din pacate, in ziua de azi nu prea mai exista respect. In special pentru ceilalti gameri. Sau pentru munca depusa la un joc, sau o carte. Sau chiar si un articol asa cum vedem la noi pe site. Asta se intampla poate si din cauza "vitezei". A vitezei cu care iau tot ce primesc, a vitezei cu care unii parinti isi cresc copiii (lasa ca se descurca el cand o fi mai mare). Ajungi sa nu mai vezi niste gameri bucurandu-se stransi in jurul unei console... ci sa vezi numai cum se uita urat unul la altul, cum incearca sa-si bata scorurile, sa joace cu 2 gamepad-uri si alte aberatii de genul asta.

    De ceva vreme studiez un "caz" cu o familie unde nu stiu cum de au reusit sa-si creasca cei doi copii in acel hal. Dupa aproape 4-5 ani de cand le-au luat celor doi copii calculator (de la 5 si 7 ani or so), ceea ce vad acolo ma inspaimanta. Pe langa ca de mici au fost obisnuiti cu piraterii, ceea ce a dus ca pe calculatoarele lor sa se verse lunar sute de jocuri... si sa nu existe nici macar un pic de pasiune sau placere pentru un joc bun (ci pe principiul cu cat mai multe, cu atat mai bine)... well, pe langa astea, am observat un adevarat sadism. Sa vezi un copil de 12 ani cum nu accepta nici-un joc care nu contine sange... sa-l vezi cum la orice joc aproape ca-l iau crizele de isterie daca nu poate sari peste un film, prezentare, story, etc. (da, cum ziceam, e mania vitezei, e pierdere prea mare de timp sa stea sa urmareasca un story)... ce sa zic, e grav, si te face sa te inspaimanti.

    Pe langa categoria acestor copiii la care singurii vinovati sunt parintii, mai sunt si cei care se cred deasupra tuturor. N-am inteles niciodata. Mi-aduc aminte cum stateam la rand 20-30 de insi ca sa jucam Saboteur sau mai stiu eu ce joculet preistoric... si singura noastra dorinta era sa jucam, sa trecem mai departe... In ziua de azi, cred ca s-ar lasa cu bataie. De fapt, ceea ce vad in salile de internet-cafe la fel ma ingrozeste. Scandaluri, batai, cuvinte urate, etc... Cateodata te uiti la ei si incepi sa crezi acele studii in care unii confunda realitatea cu ceea ce se intampla in joc. Cred ca daca le-ar da cineva un AK-47 ca in Counter-Strike, ar trage fara sa ezite.

    In rest, ma bucur ca inca mai dau de cei care se relaxeaza in jocuri dar care o fac stiind ca maine incepe o noua zi de munca / scoala, care stiu ca sunt probleme in realitate si care nu confunda ceea ce este in joc cu realitatea. Acestora le-as putea spune gameri seriosi. Gameri care de obicei prefera multiplayer-ul pentru ca pot si socializa, comunica cu prietenii/familia. Care nu stau inchisi singuri incercand sa bata toate scorurile posibile si uploadeze filmuletze cu ei pe youtube, aratand cat de buni sunt ei.

    Ah, si sa nu uit. Mai este o categorie, a acelor gameri pro. Unii dintre ei chiar traiesc din asta. Din pacate este o categorie care nu ma atrage deloc, pentru ca de obicei majoritatea ajung sa cada in categoria "laudarosilor"... in plus, ajung sa stea ani de zile pe un joc si sa nu mai accepte alternative.

    Cam atat pentru astazi

  7. #7 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Monky, asa sunt toti verisorii mei. Si mi-e mila cand ii vad. Eram la tara de Paste la strabunica mea. Da, strabunica mea, are 95 de ani si inca sta bine pe picioare. Eram toti la masa iar verisorul meu de clasa a4a sau a5a a plans toata toata ziua ca internetul de la Vodafone nu mergea pe laptop si nu se putea juca WoW. Eu stateam in camera cu toate rudele si vorbeam cu ei si el plangea in camera de langa cu laptopul in brate. Wtf ?!

    Da, am crescut si eu cu jocuri chiar si cu jocuri pirat cumparate de la taraba de la colt. Dar stiu sa apreciez un joc bun, stiu sa cumpar acel joc.

    Fac parte din generatia asta dar mi-e rusine.

  8. #8 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    N-are de ce sa-ti fie rusine, si generatia mea e aprox. la fel... Depinde f mult de educatie, ce pot sa spun...

    Oricum, imi aduc si eu aminte de ce zicea MonkY, cum stateam la rand sa jucam un joc idiot, numai ca sa trecem mai departe... De exemplu MGS sau Commando! Oricum, pentru mine raman niste momente unice, pe care le pastrez in coltisorul sufletului cu sfintenie...

  9. #9 SP
    Member ciypriyan's Avatar
    generatia `92-`96 e emo , astia nu stiu de joace si console . only hai cinci .

  10. #10 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Quote Originally Posted by ciypriyan View Post
    generatia `92-`96 e emo , astia nu stiu de joace si console . only hai cinci .
    Attached Images Attached Images 0mbjku682477-02.jpg

  11. #11 SP
    Member N3O2005's Avatar
    ce bine ca nu am cont pe hi5

  12. #12 SP
    SAY
    Member SAY's Avatar
    Quote Originally Posted by ciypriyan View Post
    generatia `92-`96 e emo , astia nu stiu de joace si console . only hai cinci .
    Mi-e greu sa cred ca la 12 ani('96) poti fii emo.Dar in rest ai dreptate.Toate "printesele" si "mafiotii" au cont pe hi5.

  13. #13 SP
    Member ciypriyan's Avatar
    vino in oras la mine sa vezi ce fete au .

    tokio hotel face furori

  14. #14 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    La mine in bloc fata de 11 ani a celor de la etaju 3 se vrea emo. O plans o saptamana pana a tuns-o maicasa ca pe aia emo cu bretonul pe fata si ascultat bambi

  15. #15 SP
    Member N3O2005's Avatar
    o da ... emostreet here she comes

  16. #16 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Eu am cont pe Hi5! Si sunt prieten si cu Mutu!

  17. #17 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    generatia asta mi se pare ca e "stricata" pentru ca li se da totul de-a gata. multi parinti tineri le dau copiilor "de toate" pentru ca ei n-au avut. si nu spun asta ca si cum ar fi un lucru rau, dar lacomia si obsesia de a le da "totul" ii duce si la piraterii, mentalitati incapatanate gen scandal in supermarket ca vrea neaparat jucaria X si asa mai departe.
    E si greu sa-ti cresti copii in asa mediu din punctul meu de vedere. Imi povestea o prietena educatoare cum la ei la gradinita de Craciun, in timp ce majoritatea copiilor primeau dulciuri si fructe, cel mult o jucarie... altii primeau super elicoptere si action figures. Adica chiar nu puteau acele cadouri sa fie impartite acasa? Parintii respectivi voiau sa arate ca "s-au ajuns" si n-au facut decat sa aduca lacrimi in ochii unor copii care n-au posibilitati, iar aceia nu vor sti sa aprecieze cadoul primit.

    Stiu ca suna a o poveste gen Bambi, dar pana se linisteste lumea din demonstratii de imagine, Romania va arata ca un curcubeu de valori si kitch.

  18. #18 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    (mi-l si imaginam pe Monky Jr inconjurat de 20 AF-uri din WoW )

  19. #19 SP
    Member I-Ray's Avatar
    toti sunt EMO, cu bretonu` pe-o parte //.0 , dar asculta manele

  20. #20 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Quote Originally Posted by kiddRasta View Post
    toti sunt EMO, cu bretonu` pe-o parte //.0 , dar asculta manele
    So true, emo sau funky...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 15 Last Post: 03-03-2011, 16:27
  2. Replies: 288 Last Post: 28-01-2010, 10:27
  3. DVD-uri de toate zilele By pheidippides in forum Hardware
    Replies: 8 Last Post: 24-09-2008, 03:03
  4. iPod - Generatia 2008 By istrategie in forum Hardware
    Replies: 3 Last Post: 10-09-2008, 19:17

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts