Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 7 of 7

Thread: Review: FIFA 18 PlayStation 4 Pro

  1. #1 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    Review: FIFA 18 PlayStation 4 Pro

    In urma cu aproximativ 20 de ani am intrat in contact pentru prima data cu seria Fifa. Mi-aduc aminte de parca ar fi fost ieri, cum eu, impreuna cu cel mai bun prieten al meu, cutreieram salile de Internet Cafe cu CD-ul Fifa 97 in brate. Haideti sa revin totusi in zilele noastre, nu as vrea sa devin prea nostalgic.

    Ultimul Fifa pe care l-am jucat a fost, pe PS3, Fifa 14. De atunci am luat o pauza, fiind destul de suparat din cauza acestei francize. Cred ca toti fanii Fifa au avut si inca au motive de suparare, nu o sa stau sa dezgrop mortii. O sa gasiti in recenzia mea cateva probleme care au ramas, dar si lucruri pozitive.

    Inainte de a incepe "meciul" propriu-zis, vreau sa va mentionez un lucru important. Jocul Fifa din acest an a fost dezvoltat in tarisoara noastra, in studiourile EA Romania. Cei de la EA Romania au fost ajutati de un alt mare studio, EA Vancouver, Canada. Nu in ultimul rand vreau sa multumesc celor de la EA Romania pentru codul de review pus la dispozitie.


    Poveste
    Cum adica Povestea? Te-ai tampit baiete? Poveste in Fifa? Yep!!! Poveste, frate!

    Anul asta am inteles ca The Journey 2, continua povestea de anul trecut a tanarului Alex Hunter. Nu o sa dezvolt prea mult, pentru ca nu vreau sa arunc cu spoilere. Trebuie sa stiti doar un singur lucru, daca ati urmarit si v-a placut filmul Goal, o sa va placa si povestea din Fifa. Ce sa va mai spun aici? Aveti de luat anumite decizii care va influenteaza cariera de viitor star. Alex Hunter viseaza ca orice copil de pe maidan, sa ajunga un star de fotbal la unul dintre cele mai mari cluburi de fotbal din lume, Real Madrid.


    Prezentare si Grafica
    Sa va spun cate ceva despre cel mai mare plus pe care-l are acest joc. Prezentarea este de nota 10, majoritatea jucatorilor arata foarte bine. Campionatele licentiate complet, precum Premier League si La Liga Santander sunt wow. De la intrarea jucatorilor pe marile arene din Anglia sau Spania si pana la prezentarea echipelor in sistem Sky Sports, totul este la superlativ. Imi vine si acum in minte publicul de pe Anfield care canta superb de la inceput si pana la sfarsitul meciului, You'll Never Walk Alone. La acest capitol, Fifa ramane rege, exact ca si sportul pe care il reprezinta.

    Despre grafica pot sa va spun ca pe o consola PlayStation 4 Pro, jocul ruleaza, din ce stiu eu, la o rezolutie nativa 4k si 60 de cadre pe secunda. Am aici o mica precizare, reactiile jucatorilor in acele mici cutscenes sunt in 30 de fps, nu am inteles de ce. La fel, daca schimbati camera cu vederea din spatele jucatorului, o sa intalnim numai 30 fps. Cel mai probabil atat se poate pe generatia asta de console. Nu stiu care este situatia in cazul PC-ului. Poate cineva care butoneaza Fifa pe platforma respectiva sa ne spuna si noua in doua randuri cum sta treaba.

    Inca un plus pe care l-am observat anul acesta in Fifa 18, este modul HDR. Luminozitatea din acest joc arata intru-un mare fel, trebuie sa vedeti cu ochii vostri, nu sa ma credeti pe cuvant.

    Din pacate apar si cateva probleme pe cateva stadioane mai mici, am vazut texturi uratele prin tribune, oameni care arata ciudat sau cum picioarele jucatorilor intra cateodata in pamant sau in reclamele de pe margine. Pentru prima data am vazut un om/arbitru, blond, tenul alb iar mainile si picioarele de alta culoare. Probabil neamtul nostru de la centru a adormit intr-un salon de bronzat, cu un prosop pe fata.


    Gameplay si Sunet
    Aici avem ca de obicei plusuri si minusuri. La capitolul gameplay, din punctul meu de vedere, jocul sufera rau de tot atunci cand vrei sa te aperi. Ok, ok, nu mai sunt nici eu campion la Fifa pe judet, dar te doare mintea cu modul asta nou de aparare. Nou pentru mine, stiu. Faceti ca mine, alegeti Legacy Defending in detrimentul Tactical Defending. Cel mai probabil de vina sunt eu, am vazut oameni care sunt beton armat in aparare folosindu-se de Tactical Defending.

    Sunetul este si el un capitol cu plusuri si minusuri. Galeriile marilor echipe canta superb, soundtrack-ul de atatia ani nu se dezminte. Cu ajutorul seriei Fifa am descoperit artisiti care mi-au mangaiat timpanele cu piese senzationale, pe care le fredonezi fara sa iti dai seama atunci cand nu mai esti in joc. Mi-aduc aminte cand eram intr-un club prin Bucuresti si incepea cate o piesa din Fifa, la care eu cu prietenul asta al meu urlam, Fifaaaaaa!!! Se uitau unele la noi, ce-or fi zis... tocilarii dracu'.

    Minusul vine pe partea de comentatori. Sunt niste fraze noi aduse clar anul asta, cand comentatorii ne povestesc despre transferul aberant a lui Neymar sau despre Liverpool ca nu a mai luat un campionat de... ma opresc aici ca ma enervez. Cele mai multe fraze spuse de celebrul duo de comentatori (Martin Tyler si Alan Smith) Sky sunt aceleasi chestii reciclate de cand era bunica fata... Sper ca intru-un viitor apropiat sa aud inca o echipa de comentatori. Sau mai simplu, schimb pe spanioli, ma distreaza de fiecare data.


    Multiplayer
    Am ajuns la cel mai important mod pentru mine, multiplayer-ul. Aici deja jocul imi aminteste deseori de ce am renuntat la seria Fifa din ultimii ani. Nu vreau sa o dau in paranoia, dar chiar cred ca jocul este scriptat pana in maduva...barelor. Nu cred ca am intalnit frustrari mai mari in alt joc. Baietii tai joaca numai atunci cand are "calculatorul" chef. Nu vreau sa dezvolt prea mult subiectul. Pase gresite, accidentari cu duiumul dupa ce sari la cap, cazi mereu in mana... Bine, modul Ultimate Team e probabil de vina, un mod care a ajuns o isterie totala. Bani grei care se cheltuie pe niste pachetele cu jucatori care joaca cum vrea... jocul. Daaa, stiu, nu am eu habar sa joc si mai am de invatat. Sincer? E un pic de adevar si in replica data de fanboys la adresa mea.

    In Ultimate Team s-a intors modul Draft, bagi la pacanele 15000 si te rogi sa ai bulan cum are Steaua la tragerile la sorti din Europa. Dupa ce te loveste norocul, castigi cel mult doua jocuri si apoi premiile, nimicuri cel mai des. Anul asta va recomand tot in Ultimate Team, un nou cazinou, Squad Battles. De luni pana vineri o data la 24 de ore injuri o ora in Fifa, apoi in weekend, daca nu ai ce face injuri de 3 ori in cele 24 de ore, ca se reseteaza echipele participante mai des. Daca sunteti iubitori de jocuri de noroc, va recomand Fifa Ultimate Team Squad Battles. Apropos, eu numai asta joc, nebun la cap...Stau si ma plang in fiecare zi, dar tot ma joc.


    Concluzie
    Cu bune si rele Fifa ramane regele jocului de fotbal, parerea mea, desigur. Cu toate frustrarile pe care inca le creeaza, Fifa 18 este un joc bun. Inca visez sa puna EA mana pe licenta Uefa Champions League si pe campionatul nostru. Poate nea Gino mai lasa pretentiile si da si el drepturile pe mai nimic, oricum mai nimic e valoarea fotbalului romanesc.


    Grafica: 9
    Multiplayer: 6
    Sunet: 9
    Gameplay: 8
    Poveste: 8

    Nota finala: 8
    Attached Images Attached Images fifa_18_img_01.jpg fifa_18_img_02.jpg fifa_18_img_03.jpg fifa_18_img_04.jpg fifa_18_img_05.jpg fifa_18_img_06.jpg fifa_18_img_07.jpg fifa_18_img_08.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Thanks for the review!
    Despre joc nu comentez pentru ca nu am mai jucat Fifa de prea multi ani, iar datorita nationalei noastre dragi si a super jucatorilor nostri am ajuns sa urasc genul asta de sport. So... sorry!

  3. #3 SP
    Member makiaveliproject's Avatar
    Foarte bun review si ai pus punctul pe i! Este extraordinar de scriptat si este o definitie a frustrarii fifa de cativa ani buni, motiv pt care din 2015 am renuntat la el probabil pt totdeauna pt ca ma indoisec ca vor schimba macazul! EA este o companie tipic americaneasca ahtiata dupa banet si manipulare (manipulare prin scripturi unde si un jucator slab are impresia ca e bun, deci clienti multumiti fara munca depusa)! RIP old school EA!

  4. #4 SP
    Member ragnarlodbrok23's Avatar
    Un Review ok. Dar ai omis cateva chestii. In ***, Squad Building Challenges, care este ok in comparatie cu anul trecut. Nu imi vine sa cred ca la capitolul Gameplay ai vorbit doar despre defensiva. Multi spun ca acest joc este extrem de UnRewarding, vezi cazurile cand sutezi in bara si vine mingea tot la tine, sau apara portarul si sare mingea la tine. Dupa parerea mea jocul sufera la capitolul passing. Pasele nu sunt deloc reale si trebuie sa pasezi in mare parte din prima, ceea ce e o idiotenie. Arbitrii sunt si ei cretini, cand primesti fault, cand nu primesti. De chestii ca atunci cand se dau jucatorii cap in cap sau ai culoar de sut dar sutezi in jucatorul tau si se da offside nu mai vorbesc.
    Sunt mai multe chestii dar nu imi vin acum in minte.
    Oricum cine are ochi sa vada isi da singur seama ca acest joc este facut sa atraga public nou, nu ii intereseaza pe baietii de la EA Sports, fie ei din Romania sau Canada, de noi. Atata timp cat vine banul, la anul si la multi bani. Imi e teama ca o sa vedem un joc din ce in ce mai random pe fiecare an. Dar eu unul tot o sa il cumpar atata timp cat nu exista concurenta.

  5. #5 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Asta cu “nu exista concurenta” m-a facut sa zambesc.

    Sau poate te refereai ca nu are rival in ceea ce priveste partea telenovelistica facuta pentru a lua ochii si a distrage atentia de la modul total ireal, hilar as putea spune, cand vine vorba de esenta unui joc de fotbal, a ceea ce se intampla “on the pitch”.

    Da, are si puncte bune. Atmosfera, comentariul, publicul din tribune este un deliciu, peste ceea ce ofera concurenta pe care tu o ignori probabil din prea mult fanboy-ism.

    Cu toate astea, FIFA18 este ca o gagica ce-ti ia mintile la primul impact vizual si te lasa profund dezamagit in momentul care chiar conteaza, “actiunea”


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #6 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Deși exagerezi un pic, ți-am dat un like, in esență ai dreptate

  7. #7 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar

    Review: FIFA 18 PlayStation 4 Pro

    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Deși exagerezi un pic, ți-am dat un like, in esență ai dreptate
    Sunt de acord ca gusturile nu se discuta, dar la 30+ ani vad altfel un joc de fotbal si nu ma mai las pacalit nici de gagici frumos ambalate si...cam atat

    Oricum, nota 10 pt review chiar daca sunt de alta parere vis-a-vis de unele aspecte ale jocului.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Review: Mass Effect: Andromeda - PS4 Pro By Dant3 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 13 Last Post: 09-03-2019, 21:03
  2. Review: Destiny 2 PlayStation 4 Pro By Dant3 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 23 Last Post: 28-09-2017, 17:43
  3. Playstation 4 Pro - Review By tudyniuz in forum Hot Story
    Replies: 15 Last Post: 08-12-2016, 00:15
  4. User Review: Race PRO By GreyhounD in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 20 Last Post: 06-03-2009, 13:14
  5. Arctic Cooling Freezer 7 Pro Test Review By Kramer in forum Hardware
    Replies: 9 Last Post: 10-08-2008, 03:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts