Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 7 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 124

Thread: Xbox 360 a murit. Traiasca Xbox One!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Xbox 360 a murit. Traiasca Xbox One!

    Desi e posibil sa sune repetitiv (in special dupa articolul de la conferinta Sony), trebuie sa incep prin a spune ca este foarte posibil sa nu fiu fair nici de aceasta data. Nu de alta, dar dupa mult asteptata conferinta Microsoft (ii salut pe aceasta cale pe toti "nebunii" care au fost Live alaturi de noi pe ChatBox), am ramas cu un gust extrem de amar. Ocazie cu care trebuie sa recunosc ca amaraciunea de la PlayStation 4 a devenit chiar dulce. Si haideti sa vedem de ce oare.

    Sa incep cu inceputul: am spus imediat dupa anuntul concurentei (lansarea PS4) ca Microsoft va avea un mare plus daca nu va comite aceeasi greseala si isi va prezenta consola si accesoriile in carne si oase. Nu ar fi avut decat de castigat. Well, au prezentat consola... si totusi au facut-o praf. Sony chiar a prezentat specificatiile complete (chiar si prin comunicatele oficiale), pe cand Microsoft a reusit sa arate succint consola (care are extrem de multe grile de aerisire), gamepad-ul si noul Kinect. Si atat! Parca au vorbit cu cei de la Sony: "Voi nu aratati nimic dar dati toate specificatiile, pe cand noi le aratam cutia dar nu le spunem nimic din ce e inside". Nu stim decat ca avem 8GB RAM. Si atat? Nu stim CPU, GPU, HDD, nimic.

    Partea a doua: Microsoft a uitat ce inseamna gamingul! Serios! Cea mai mare parte a conferintei Xbox One a fost prezentat ca un "Entertainment Center" care este foarte "kinected". De la comenzi vocale pana la gesturi, mai totul a tinut de cum poti sa-ti controlezi canalele TV, cum poti sa te uiti la TV in timp ce cauti pe internet, cum poti sa faci switch rapid intre TV si gaming (sa vedeti fericire maxima cand va schimba sotia sau prietena de la jocul favorit la Suleiman Magnificul dintr-un singur gest). Hai ca partea cu canalele de sport am inteles-o (pentru fani), dar sa chemi developerul de la Halo doar pentru a-l introduce pe Spielberg care se va ocupa de Halo TV Series... asta mi s-a parut ca un fel de mare palma data gaming-ului. La ce va trebuie gameplay... luati seriale! Is this a gaming console or a TV box?

    Partea a treia: exclusivitati! Jocurile exclusive care ar fi facut diferenta dintre cei doi competitori, au fost reprezentate de: Forza Motorsport 5 (cu un CGI) si Quantum Break de la Remedy. Doar atat? La 3 luni dupa ce nebunii au prezentat cei de la Sony, doar atat poate Xbox One? Jenant. Chiar daca in final ne spun ca au in lucru 15 titluri exclusive pentru primul an... sa nu uitam faptul ca Microsoft considera exclusiv chiar si joculetele dedicate Kinect.

    Partea a patra a fost ocupata de Fifa 14, NBA, NHL, NBA, UFC... nici nu are rost sa mai vorbesc, pentru ca nu sunt exclusive. Call of Duty Ghosts la fel (al carui engine mie unul mi s-a parut foarte slab) nefiind exclusiv Xbox One, nu stiu ce cauta acolo.

    Partea a cincea si finalul conferintei propriu zise... a fost cam ca inchiderea OTV-ului. S-a oprit totul brusc, nu tu la revedere, nu tu "ne vedem la E3"... Nu am vazut o lista de jocuri macar. Sau un gameplay real pe consola aceea care trona pe stativ.

    Acum, pentru a nu fi considerat rautacios, hater, fanboy PlayStation sau mai stiu eu ce... sa spun si ce mi-a placut. OK, partea de DVR e interesanta, dar asta o pot face fara a avea nevoie de consola. Partea de Kinect pare a fi mult imbunatatita (acum filmeaza in 1080P cu un unghi mult mai mare de deschidere - e posibil sa se micsoreze spatiul necesar pentru folosirea Kinect-ului), insa la fel, pentru mine nu este un "gaming console seller". Gamepad-ul mi-a placut in mod deosebit, desi ar trebui sa am mai multe detalii despre el. Imi place ca nu au schimbat prea mult design-ul si i-au adus imbunatatiri de mult asteptate (Impulse Triggers si touchpad).

    Mai mi-a placut si faptul ca s-a vorbit de Instant Access la orice ai nevoie. Probabil acesta este mult-trambitatul Always On. Pentru ca intr-adevar, pentru a avea acces instant la TV, Games, Music, Videos... trebuie ca si consola sa fie ON. La fel, bravos lor ca au renuntat la ideea de a avea doar 4GB RAM si au mers pe 8GB RAM (pentru a fi in pas cu PS4 - desi vorbim de DDR3 in loc de GDDR5). Avem acum si USB 3.0, HDD de 500GB, WiFi integrat... si cel mai important este faptul ca avem BluRay. Mai mult, e bine ca vom avea worldwide launch "later this year" si nu va fi ceva region based.

    Insa, daca punem deoparte faptul ca mai mult am vazut prezentarea unui Xbox TV (care la noi probabil va fi egal cu zero), adaugam lipsa jocurilor si a demo-urilor... si trantim bomboana pe coliva (incompatibilitatea cu jocurile de Xbox 360)... tragem linie si iese ceva deloc bun. Sa speram ca la E3 Xbox One-ul va prinde ceva momentum, altfel sincer va spun (opinie personala, desigur), ca nu are nici cea mai mica sansa in fata consolei de la Sony. Daca la E3 nu vor rupe gura targului, probabil se va bate la vanzari cu Nintendo Wii U, PlayStation 4 fiind deja in alta liga.

    Intre timp au iesit si specificatiile (insa nu am nimic oficial, asa ca luati-le ca atare):
    • Processor and graphics: as rumored, a heavily customized AMD chip that combines an eight-core CPU, a GPU tailored for DirectX 11.1 graphics and 32MB of high bandwidth embedded ESRAM memory. The 28nm chip will consume around 100 watts, which is slightly higher than current Xbox Slim and PS3, but Microsoft promises noise from the cooling fans will be "four times quieter."
    • System memory: a Sony-rivaling 8GB of RAM, although it'll be DDR3 instead of the PlayStation 4's GDDR5.
    • Audio and video: 1080p and 4K both supported; 7.1 surround sound.
    • Kinect: This will be bundled with the console and contain 250,000-pixel infrared depth sensor as well as a regular 720p web cam.
    • Storage and media: a 500GB hard drive of unknown speed plus a Blu-ray / DVD combo drive that will be used as little as possible. We're told disc-based games will be ripped to the HDD automatically.
    • Connectivity: HDMI 1.4 output and passthrough; a "few" USB 3.0 ports; gigabit Ethernet; plus, three separate 802.11n radios to allow the console to communicate with its controller (over a form of WiFi Direct) as well as other devices (such as perhaps other Windows-based phones and tablets) without losing its connection to the internet. At other times, two radios could be used to maintain a stronger WiFi signal.
    Voi posta si filmuletele prezentate la conferinta... si promit sa revin cu un update in care sa comparam "face to face" Xbox One cu PS4. Eu unul ma opresc momentan aici si ma apuc pe cautat informatii (pe care in scurta conferinta "din cort" Microsoft nu le-a atins). Daca lucrurile ar ramane asa cum le vad in momentul de fata, pot spune clar: acum am o proportie de 75% jocuri de Xbox 360 si 25% jocuri de PlayStation 3. In 2014 cred voi avea 100% jocuri de PS4. But, time will tell... time will tell...

    Va rog sa expuneti si parerile voastre. Pro si contra, chiar nu conteaza... sunt sincer curios daca nu cumva eram eu prea euforic la conferinta, sau poate au fost cei de la Microsoft prea criptici pentru mintea unui consolist trecut prin toate. Thanks in advance!











    Attached Images Attached Images microsoft_xbox_one.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    De asta nu au spus nimic la conferinta. Asta este... inca un cui la cosciugul lor.

  4. #4 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    astept si e3 pt a lua o decizie, deocamdata inclin spre ps4, partea cu blocatul jocurilor sh e un mare minus pt mine, mai multe detalii aveti aici

    http://www.consolegames.ro/forum/f7-...e-second-hand/

  5. #5 SP
    Member enemigo's Avatar
    MonkY e mai buna prezentarea ta decat cea facuta de MS. Si eu sunt foarte dezamagit din toate punctele de vedere, nu a fost nimic care sa ma faca sa spun "oaa ce tare". Atat consola cat si gamepadul sunt tipic american muscle, mari frateee cat incape. PS4 come here to me!

  6. #6 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Foarte bun sumarul.

    Dar mai era o chestie: Xbox One reveal has TWO WOMEN on a stage at once! - Destructoid .

    Si mai mult ca sigur ca au facut asta datorita controversei cauzata de Kotaku ( sau cine naiba i-a acuzat pe Sony de misoginism ).

  7. #7 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Mda, am avut dreptate, s-a sfarsit brusc ca au inceput aia sa arunce cu rosii. Apropo, ce de aplaudaci gretosi p'acolo.
    Bai frate, a inebunit lupu. cica ei : "vom avea skype, cutare cutare pe skype". Aia din sala Wuoooouuuu, aplauze, zbierate.

  8. #8 SP
    Member biagyydog's Avatar
    Monky, poti pune in comparatie primele impresii, ori prima stire postata de tine dupa lansarea PS4 ?

    Altfel, daca nu era partea finala a acestei lansari, poate ca nu am fi fost atat de acizi, dar cand imi bagi peste 10 minute despre COD (cu romantisme fata de un anumit patruped din joc si grafica de toata jena), iar inainte alte 15 minute despre EA, iar Halo mi-l arati ca serial, nici 1 minut despre FM5, si o banguiala despre Quantum Break (care, alaturi de alte exclusivitati, ar fi trebuit sa fie punctul forte al lor), ramai nu cu un gust amar, ci cu o repulsie.

    Ca si punct pozitiv ramane prezenta celor doua doamne pe scena, si acel controller.
    Insa consola pare mult prea mare si butucanoasa, cu multe spatii de aerisire; kinect-ul pare si el prea mare, dar nu stiu cat si-au atins publicul tinta cu aceasta dimensiune.

    Un alt minus ca si prezentare ori mai degraba estetica, ramana pentru mine urmele de degete de pe stativul kinect-ului...
    Desi nu am vazut intreaga prezentare, ci ~75 % din ea, mi-a lasat impresia de neprofesionalism si lucru facut in graba.

    Poate ca la E3 va fi mai bine, dar daca pana la lansarea oficiala nu vor aduce ceva imbunatatiri estetice, exclusivitati samd, va fi un mare esec.

  9. #9 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    unde-i touchpad-ul? ca pe mine ma dor ochii.. nu am vazut nimic

  10. #10 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Mda, am avut dreptate, s-a sfarsit brusc ca au inceput aia sa arunce cu rosii. Apropo, ce de aplaudaci gretosi p'acolo.
    Bai frate, a inebunit lupu. cica ei : "vom avea skype, cutare cutare pe skype". Aia din sala Wuoooouuuu, aplauze, zbierate.
    stai linsitit ca acele aplauze cica erau false... uite ce a declarat adam sessler: https://twitter.com/AdamSessler/stat...01672662077443 " Applause and cheering at the Xbox One reveal didn't come from the press"

  11. #11 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    cum spuneam cu colegii de casa: parca e facuta consola pentru americani (tv fara telecomanda, NFL, NBA, Fifa (care totusi face furori si in Europa), Call of Duty etc)). Daca la conferinta de la Sony am dat ceva gen 8, atunci la M$ dau numai 2 sau 3 (asta pentru ca au anuntat un serial Halo facut de Spilber si ca au zis ceva de Forza). Si-au cam sapat groapa singuri... Vedem ce se intampla la E3

  12. #12 SP
    Junior Member hallo40's Avatar
    este facuta pentru ameicani ,doar idioti aia poate or cumparao

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    biagyydog: sigur man, uite-l aici: http://www.consolegames.ro/forum/f59...oar-o-amanare/

    Khan: sincer nici eu nu stiu exact, presupun ca este zona aceea unde este logo-ul Xbox. Asteptam mai multe detalii.

    Oricum, dupa ce le-a servit totul pe tava Sony... eu unul as da afara pe cel/cei care s-a/s-au ocupat de aceasta conferinta. Dovada de ignoranta mai mare, nu cred ca exista. Dar, poate e normal pentru ceva organizat "la cort".

    Un alt lucru foarte dezamagitor si pe care nu-l inteleg: de ce incompatibilitate cu Xbox 360? La PS4 am inteles: se schimba arhitectura si intre Cell si x86 e diferenta de la cer la pamant. Dar de la Xbox 360 la Xbox One e diferenta de... OS. Cam ca intre Windows 7 si Windows 8. Ar trebui sa mearga, ce Dzeu? Sper ca e doar o incurcatura si nu e real acest lucru. Otherwise, Microsoft just... grrr...

  14. #14 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Un alt lucru foarte dezamagitor si pe care nu-l inteleg: de ce incompatibilitate cu Xbox 360? La PS4 am inteles: se schimba arhitectura si intre Cell si x86 e diferenta de la cer la pamant. Dar de la Xbox 360 la Xbox One e diferenta de... OS. Cam ca intre Windows 7 si Windows 8. Ar trebui sa mearga, ce Dzeu? Sper ca e doar o incurcatura si nu e real acest lucru. Otherwise, Microsoft just... grrr...
    Ca sa cumperi doar jocuri de Xbox One si "4K Collection re-releases" .

  15. #15 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

  16. #16 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    400 lire sterline ... are you kidding me

    Mie imi seamana ca design cu un Wii combinat cu Ps3

  17. #17 SP
    Senior Member Scofield91's Avatar
    Mie mi-a plăcut:
    - controller-ul
    - anunțul Halo tv series (nu sunt fan Halo, dar action trailerele lor chiar mi se par extraordinare)
    - faptul că vor apărea IP-uri noi (8 în primul an, apoi poate niciunul...)
    - lansare world wide la sfârșitul anului
    - noul Kinect (ce se presupune că va face)
    - cât de rapid poți trece de la un feature la altul

    Nu mi-a plăcut:
    - consola și kinectul cum arată (cred că aștept un slim până o voi cumpăra)
    - numele (Xbox one...serios?). Xbox Infinity era super
    - faptul că 75% din consolă nu o vom putea folosi dacă nu va ajunge xbox live și în România (și chiar dacă va ajunge, mă-ndoiesc de un parteneriat Digi-Microsoft prea curând)
    - no backward compatibility

    Dacă se confirmă și zvonurile cu privire la jocurile SH, iar acea taxă va depăși 5 dolari atunci va fi ciudat (+ că vor scumpi și prețurile jocurilor cu 5 dolari).

    Legat de lipsa prezentării jocurilor, știam de acest lucru de 2 săptămâni. Ei au anunțat că acum vor prezenta consola, vor vorbi despre noile features, iar la E3 va fi numai despre jocuri. Așa că eu prefer să am la E3 2 ore numai de jocuri, decât să am 2 conferințe fragmentate.

  18. #18 SP
    Member laurentiu885's Avatar
    jumatate din consola are o grila de aerisire ? ca nu imi dau seama din poza .
    Attached Images Attached Images 0521-hero-live.png

  19. #19 SP
    Senior Member Pisboy's Avatar
    Vezi ce avea Ps4 pe ecran la un moment dat in timpul prezentarii "nothing between you and the game" total diferit fata de ce au prezentat M$.
    minutul 13:58 din prezentare Ps4.

  20. #20 SP
    Member RELOADED9's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 7 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Vaio a murit! Traiasca Vaio Z! By MonkY in forum Tech News
    Replies: 4 Last Post: 26-02-2015, 14:18
  2. Replies: 74 Last Post: 09-02-2013, 11:15

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts