Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 92

Thread: Xbox One va bloca jocurile second hand

  1. #1 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    Xbox One va bloca jocurile second hand

    Sa incep cu partea buna, noul Xbox nu necesita o conexiune permanenta la internet! Dar, din pacate apare acest dar, jocurile second hand vor fi blocate si consola nu poate functiona fara noul Kinect. Sa incepem cu partea de jocuri second hand, se pare ca jocurile se vor instala integral pe hard diskul consolei, jocul fiind atasat noului cont Xbox Live. Asadar daca doriti sa imprumutati jocul unui amic, acesta se va bucura de el doar daca va plati o anumita suma (deocamdata nu stim care va fi acea suma).

    Daca am inteles bine e un fel de Online Pass (vorba unui prieten mare fan Xbox, un fel de doua feluri), deci probabil pretul pentru deblocare nu va depasi 15 dolari. Partea buna din aceasta parte rea, daca imi permiteti jocul de cuvinte, este urmatoarea, dupa instalare jocului propriu-zis discul poate fi scos din unitatea optica, deci o viata mai lunga pentru blocul optic.
    In concluzie cei de la Microsoft au confirmat ca Xbox One nu necesita o conexiune permanenta la internet si nu va functiona fara Kinect. Astept parerile voastre, iar daca am omis ceva imi cer scuze si accept orice critica si adaugire din partea dumneavoastra.

    UPDATE: http://kotaku.com/you-will-be-able-t...cros-509140825

    Speaking to us at the big event in Redmond today, Microsoft corporate vice president Phil Harrison clarified a couple of details about the system's used game policy and explained that there will be a solution for people who want to trade games with their friends.

    Here's how the system works: when you buy an Xbox One game, you'll get a unique code that you enter when you install that game. You'll have to connect to the Internet in order to authorize that code, and the code can only be used once. Once you use it, that game will then be linked to your Xbox Live account. "It sits on your harddrive and you have permission to play that game as long as you’d like," Harrison said.

    Other users on the console will be able to play that game as well, Harrison said. So you don't need to buy multiple games per family. "With the built-in parental controls of the system it is shared amog the users of the device," he said.

    But what if you want to bring a game disc to a friend's house and play there? You'll have to pay a fee—and not just some sort of activation fee, but the actual price of that game—in order to use a game's code on a friend's account. Think of it like a new game, Harrison says.

    "The bits that are on that disc, you can give it to your friend and they can install it on an Xbox One," he said. "They would then have to purchase the right to play that game through Xbox Live."

    "They would be paying the same price we paid, or less?" we asked.

    "Let’s assume it’s a new game, so the answer is yes, it will be the same price," Harrison said.
    Dupa acest update ma declar profund dezamagit, e mai rau decat preconizam.
    PS: multumesc userului Renegade pentru promptitudine.
    Attached Images Attached Images hi-852-xbox-one-rtxzvbb.jpg

  2. #2 SP
    Junior Member moarteax's Avatar
    Naspa partea cu jocurile second hand

  3. #3 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Exact ce-am zis. EA a renuntat la Online Pass pentru ca au gasit o alta solutie sa ne ia banii. Sunt convins ca si PS4 va avea ceva foarte asemanator, doar ca ei inca nu au anuntat asta. Ma indoiesc ca EA sa aibe Online Pass doar pe PS4 si pe Xbox One nu.

  4. #4 SP
    Member MiniEmotion's Avatar
    Parerea mea e ca au dat chix cu treaba asta. Mai bine platesc online pass-ul decat sa plateasca x 10-15 dolari sa se joace si el, asta e una.
    A doua e ca au "inchis" piata SH cel putin partial, normal ca vor fi gameri care cumpara jocuri sh si o sa plateasca si taxa, totusi mie mi-ar conveni sa cumpar un joc (peste cativa ani) de 70 de lei si sa mai dau 70 sa pot sa joc?

  5. #5 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    e o mica mare diferenta..SP pe actuala generatie de consola era free..si online pass-ul putea/sau nu fi folosit...pe cand pe xbox e mandatory..

  6. #6 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    un mic update venit de la joystiq

    http://www.joystiq.com/2013/05/21/xb...d-game-market/

    Update: In a post answering "top questions" about the Xbox One, the official Microsoft page notes the system "does not have to be always connected, but Xbox One does require a connection to the Internet." Additionally Microsoft notes that in the case of pre-owned software, the Xbox one is designed "to enable customers to trade in and resell games. We'll have more details to share later." The Q&A makes no mention of the fees confirmed by Microsoft to Wired.

  7. #7 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    Next-gen for me is PC.Clar.Xbox One este o porcarie...arata ca un HTPC.Controllerul este hidos...ce naiba le-o fi trecut prin cap idiotilor de la M$ cand au conceput asta? In legatura cu chestia asta cu 1time only install.Are suisuri si coborasuri.De exemplu ai un prieten care sta mai bine cu finantele si aveti aman2 Xbox One.Pur si simplu il rogi sa iti dea jocul si tu platesti o suma mai mica ca sa il ai decat daca l-ai achizitiona din magazin si e bine ca nu iti cere DVDul.Pe de alta parte, jocurile nu vor mai fi asa cautate pe noile platforme si probabil nu vor mai fi asa un mare succes.Eu le urez celor de la M$ "succesuri" cu noua consola si le multumesc pentru faptul ca au creat primele 2 xboxuri.Kinect mi se pare o porcarie si faptul ca va trebui sa il ai ca sa folosesti consola mi se pare absurd....daca nici PS4 sau whatsoever nu o sa ofere ceva bun, eu ma intorc la PC.

  8. #8 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Super ''news'' despre noua consola, nu vad, deci nu vad cine si de ce ar cumpara asemenea consola, practic astia isi sapa singuri groapa.

    ps: XBOX ONE - ONE more reason to buy ps4?

  9. #9 SP
    Member Imperatore's Avatar
    cea mai mare greseala facuta in aceasta industrie !

  10. #10 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    UK Xbox marketing director Harvey Eagle confirmed that Xbox One will play pre-owned titles, going against some previous rumours. "Yes we will support trading of games," he said during the Q&A.
    Deci pana la urma le va bloca sau nu?

  11. #11 SP
    Senior Member ReNeGaDe124's Avatar
    Nu le vor bloca, insa vor cere o taxa pentru a le putea juca.

  12. #12 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    O sa poti sa joci dupa ce platesti o taxa.

  13. #13 SP
    konichiwa zombie chynagods's Avatar
    Deci trebuie sa platim o taxa ca sa jucam jocurile SH
    Live ul alti bani daca vrei sa te joci online
    Mda....xbox go home

  14. #14 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    totusi marinake are dreptate...daca ai un prieten cu fifa 14 de ex..si vrei sa-l joci si tu..doar iti da discul,instalezi jocul,platesti 15$ si ai fifa 14 ptr 15$..daca asa sta treaba e si bine si rau..

  15. #15 SP
    Junior Member hallo40's Avatar
    sa le facem o coliva si parastasu amin -vai mama iei de industrie de gaming

  16. #16 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    totusi marinake are dreptate...daca ai un prieten cu fifa 14 de ex..si vrei sa-l joci si tu..doar iti da discul,instalezi jocul,platesti 15$ si ai fifa 14 ptr 15$..daca asa sta treaba e si bine si rau..
    eu am presupus acea taxa, o sa vedem pana la urma cat va costa, sa nu uitam ca e vb de EA $ports si M$

  17. #17 SP
    Member RELOADED9's Avatar
    Nu inteleg de ce urati atat de mult consola asta. Controllerul e mai subtire, nu mai are o caramida in spate, are butoane programabile, avem kinect 2, consola arata aproape ca un NES(destul de dragut). "the Xbox one is designed "to enable customers to trade in and resell games. We'll have more details to share later." E destul de ambigua afirmatia asta. Adica nu e precizat daca va fi vreun cost suplimentar. "Whether "account" means an entirely new console or another Xbox Live account on the same console, is unclear.". Asta imi ridica putin moralul. Macar sa te lase de exemplu sa te duci la un prieten si sa bagi contul pe consola lui si sa va puteti juca.

    "Update 2: The Q&A post from Microsoft's official page appears to have been removed, we are investigating."

    'Om astepta si 'om vedea. Astept cu nerabare E3... doar pentru Xbox One.

  18. #18 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Pai sa inteleg ca daca ne strangem toti de pe consolegames si ne dam discul de la 1 la altul platim pe joc doar ~15$ fiecare? Trebuie ca sunt idioti astia de la Microsoft Bine, banuiesc ca nu se va putea juca in acelasi timp, acelasi joc sau vreo chestie dubioasa de genul asta.

  19. #19 SP
    Senior Member nina's Avatar
    e o prostie kinect required
    pai daca te joci seara-noaptea,ce faci? incepi si urli la xbox anumite cuvinte.te aud vecinii daca stai la bloc

  20. #20 SP
    Member PayneKiller's Avatar
    Nu am nimic cu Microsoft dar nu cred ca o sa cumpar o cutie de pantofi cu sigla "XBOX" pe el. Baietii vor sa 'revolutioneze' gaming-ul, sa fie bazat si pe jocuri, si pe media dar de data asta nu o sa reuseasca

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 10 Last Post: 22-02-2013, 18:15

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts