Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Cum doresti sa se acorde rating-ul pe aria Bazar?

Voters
198. You may not vote on this poll
  • eBay style - se acorda un singur punct unic de la acelasi user, indiferent de nr. de tranzactii.

    68 34.34%
  • Classic style - Un user poate acorda cate un punct pentru fiecare tranzactie in parte.

    130 65.66%
Results 1 to 19 of 19

Thread: Cum doresti sa fie sistemul de rating pentru Bazar?

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Cum doresti sa fie sistemul de rating pentru Bazar?

    Dupa cum ati observat pana acum, sistemul nostru de rating pe aria de Bazar ( iTrader-ul) a functionat pana acum pe sistemul eBay-ului (prin care se acorda un singur punct pentru un user unic). In ultima vreme insa am tot primit PM-uri prin care mi s-a dat de inteles ca ar fi mai bine sa se ia in considerare fiecare vot (mai ales ca noi nu avem sute de milioane de useri ca pe eBay).

    Cum exista pro si contra, eu am zis sa las la latitudinea voastra decizia finala. Prin urmare, votul tau conteaza. Avem o luna in care sa ne decidem cum se doreste sa se ia in considerare ratingul:
    • eBay style - se acorda un singur punct pentru fiecare user. Nu conteaza de cate ori userul Xulescu da rating pozitiv sau negativ, seller-ul sau buy-erul respectiv va primi un singur punct.
    • Classic style - fiecare rating se considera un punct. Cu alte cuvinte, la fiecare rating dat de userul Xulescu, se va adauga un punct (pozitiv sau negativ).
    Voi incerca sa explic avantajele si dezavantajele fiecarui sistem in parte:
    • eBay style - avantaj major: Nu se poate abuza de rating-uri. Nu exista posibilitatea sa apara un user nou care cu ajutorul la 2-3 prieteni sa primeasca sute/mii de rating-uri pozitive.
    • eBay style - dezavantaj major: Nu arata cu adevarat numarul de tranzactii si feedback-uri pentru userul respectiv. Degeaba cumperi/vinzi unui user 1000 de produse, vei avea un singur rating.
    • Classic style - avantaj major: Arata cu adevarat numarul de tranzactii efectuate si feedback-urile efectuate cu fiecare seller/buyer/trader in parte.
    • Classic style - dezavantaj major: Se poate abuza de rating-uri. De exp. apare un user nou, cere la 2-3 prieteni sa-i dea rating-uri in draci si ajunge la cateva sute/mii instant, pentru ca ratingurile celor 2-3 se cumuleaza.
    Dupa cum se poate vedea, ambele au partile lor bune si partile lor rele. Personal am votat (cu greu) pentru stilul clasic mergand pe ideea ca atat moderatorii cat si userii vor putea sta cu ochii pe sistemul de rating si interveni atunci cand se observa un abuz. Si pentru faptul ca nu mi se pare fair ca la o comunitate atat de mica sa vad 100 de rating-uri la cineva care de fapt a vandut sau facut schimb cu acei 100 useri de 1000 de produse. Fair ar fi sa vad acolo 1000 de rating-uri. Pe de alta parte, sistemul eBay e "rock solid"! Chiar sunt curios care va fi rezultatul votului...

    Ganditi-va de 2 ori inainte de a vota odata!

  2. #2 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Pai cel mai fair ar fi clasic. Ma gandesc ca unii pot da "tepe" chiar daca au mai incheiat in prealabil o afacere cu cineva. De asemenea conteaza cat de serios este user-ul, cate tranzactii reusite are, nu neaaparat unice.

  3. #3 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    De ce trebuie schimbat? Cum e acum nu-i bine? Acum cred ca e o combinatie intre cele doua, nu? Adica TR-ul care apare la prima vedere e "ebay style", insa daca intri sa vezi detaliat devine "classic style", vezi toate tranzactiile. Cred ca e foarte bine sa ramana asa in continuare.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    RaverX: acum este sistemul eBay la rating-uri. Iar de schimbat, nu se schimba decat daca decide majoritatea. Ca in orice democratie dealtfel!

  5. #5 SP
    Member Ma_Plictisesti's Avatar
    eBay style = mie mi-a pus de 2,3 ori rating de la acelasi user pt 2,3 tranzactii... valabil si invers. ma refer ca se contorizeaza = classic style. tre sa fie o gresala pe undeva.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Ma_Plictisesti™ View Post
    eBay style = la mine mi-a pus de 2 ori rating de la acelasi user... valabil si invers.
    Nu e adevarat. Uita-te pe iTrader-ul tau: Ma_Plictisesti™
    Dupa cum vezi, ai Feedback Score: 15 desi ai primit 16 feedback-uri pozitive. In cazul tau, RACHyyy care ti-a dat 2 rating-uri pozitive, a fost luat o singura data in considerare. In cazul actual, daca RACHyyy iti va da inca de 100 de ori rating pozitiv, feedback score-ul tau va ramane 15. In cazul clasic, feedback score-ul tau urca de la 15 la 116. Aceasta este diferenta!

  7. #7 SP
    Member Ma_Plictisesti's Avatar
    Monky, ma refer la Ebay Sunt un pic constrans de alte chestii si lecturez in detaliu mai tarziu. Dar am citit pe fuga si zice ca doar tranzactiile cu acelasi user in aceasi saptamana nu se cumuleaza. Daca am 13 (cazul meu) per total, desi am facut 3 tranzactii cu un user s-au pus la total si la mine si la el. tranzactiile au fost la diferite perioade de timp.

    PS: stiu cum functioneaza sistemul (actual). e acelasi ca pe computer

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Ma_Plictisesti™ View Post
    Monky, ma refer la Ebay
    Aaaa, da... sistemul numit la noi "gen eBay" nu mai se foloseste nici la ei (un alt motiv pentru care am zis ca am putea face si noi asta). Noi ii spunem asa pentru ca asa e definit el in iTrader:
    Rating: eBay Style?
    Setting this option to 'yes' (default) is the standard style for calculating feedback score (i.e. one point per unique user - same as eBay). Setting this to 'no' allows one user to count multiple times when rating another. Yes No

  9. #9 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    eBay style

  10. #10 SP
    Senior Member calin_kalf's Avatar
    Mie imi place cum e acum

  11. #11 SP
    Junior Member flo7's Avatar
    de acord cu calin_kalf

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Donely View Post
    eBay style
    Ai uitat sa votezi maestre

  13. #13 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Ai uitat sa votezi maestre
    Hahha, gata am votat.

  14. #14 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Classic style. Ebay style nu mai exista decat pe okazii, dar daca sunt la diferenta de 1 luna se contorizeaza.

  15. #15 SP
    Senior Member FuriaAlba's Avatar
    Eu sunt multumit de sistemul de pan'acum, dar dupa cum merge poll'ul nu prea cred ca va ramane eBay style.

  16. #16 SP
    Member RobertDinu's Avatar
    eBay style ca pe eBay cu contorizare permanenta fara reset ca pe okazii - Voted -

  17. #17 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    ebay

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mai sunt 15 zile de votare!

  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar
    OK, votul s-a incheiat... prin urmare, trecem la classic style! Enjoy: iTrader
    Multumesc tuturor participantilor!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 3 Last Post: 27-07-2013, 11:33
  2. Replies: 2 Last Post: 10-05-2013, 22:50
  3. Replies: 123 Last Post: 15-04-2013, 19:59
  4. Cum preferati sa fie jocul dumneavoastra By rodarkone in forum Console Club
    Replies: 51 Last Post: 10-01-2010, 21:25

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts