Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 41 to 60 of 72

Thread: Gaming Job

  1. #41 SP
    Member reborn2603's Avatar
    Daca stiti Flash puteti sa gasiti ceva joburi pe oDesk, se cauta foarte multi creatori de jocuri Flash(se lucreaza deacasa - salariul e foarte bun).
    Si eu scriam pe un blog(despre jocuri) vreo 6 luni si luam 500 de ron pe luna si e ok pentru cineva care e inca la scoala, dar daca vrei sa iti castigi painea din chestia asta trebuie neaparat sa te gandesti din nou.

  2. #42 SP
    Senior Member Walkman's Avatar
    Eu acum voi incepe liceul de Informatica-Profil mate-info..Daca continui si cu facultatea de Informatica+Masterat si ce altceva as mai putea face,eventual chiar 2 facultati in paralel,la a2a urmand sa invat si sa merg doar la examene..Presupunand ca as face toate astea si as trece cu brio, as avea un viitor acceptabil in lumea gaming-ului?

  3. #43 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    iti umplii timpul degeaba cu 2 facultati. Ca sa reusesti iti recomand o singura facultate (poate nici aia dar nah, romanului ii trebuie diploma) si multe proiecte personale.

  4. #44 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Daca vrei sa fi tester nu iti tre nimic...pur si simplu sa cunosti engleza si sa vezi un bug.Cat despre programing si grafica...trebuie sa ai experienta in programe....3d max si ce programe se mai folosesc...ai facultate..dar trebuie sa ai si imaginatie + experienta.

    Crezi ca pe aia ii intereseaza ce diploma ai tu? ....te pun sa le arati proiectele tale....si experienta acumulata.

  5. #45 SP
    Senior Member FPS Marius's Avatar
    Pao si daca vrei sa testezi jocuri te iau asa fara discuti? Nu ar veni toata lumea?

  6. #46 SP
    Member reborn2603's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    iti umplii timpul degeaba cu 2 facultati. Ca sa reusesti iti recomand o singura facultate (poate nici aia dar nah, romanului ii trebuie diploma) si multe proiecte personale.
    Mare dreptate ai.
    Inloc sa iti pierzi timpu urmand 2 facultati, mai bine te pui si developezi ceva tu acasa(incepi cu site-uri, apoi aplicatii flash, apoi widgeturi apoi mergi la aplicatii mai complexe).
    Daca vrei sa lucrezi ca developer si vrei sa iti asiguri in job in industrie nu ai nevoie de atata scoala, daca esti bun lumea o sa te vrea, indiferent de diplome, insigne sau alte cele.

  7. #47 SP
    Junior Member Ping's Avatar
    Quote Originally Posted by MrIacob View Post
    Pao si daca vrei sa testezi jocuri te iau asa fara discuti? Nu ar veni toata lumea?
    pai vine destul de multa lume...eu am dat test la ubisoft si la EA Mobile, ca tester si dai un fel de examen in engleza...pe mine m-a pus sa traduc un text din engleza in romana, apoi dai un interviu.

    Nu intra chiar toata lumea...si depinde si ce experienta ai in anumite genuri de jocuri.

    Ex: cei de la ubisoft m-au intrebat in interviu ce experienta am in materie de jocuri cu avioane si jocuri gen Silent hunter sau cum ii zice la jocul facut de cei din romania.

    La Ea, m-au intrebat ce experienta am in jocurile pe telefoane mobile, cat timp ma joc pe zi pe telefon, ce genuri, de ce acele genuri etc...

    Pentru ca daca tu esti foarte tare in FPS-uri dar ei au nevoie de un tester care cunoaste RPG-uri in general nu te ia...pentru ca au fost multi prieteni de ai mei care jucau toata ziua CS, Cod4, Killzone etc...dar cand au dat interviu la cativa dintre ei li sa spus in fata..."vedem ca te pricepi la jocuri dar noi avem nevoie de oameni care se joaca X gen de joc in general".

  8. #48 SP
    Senior Member FPS Marius's Avatar
    M-as duce la Ubisoft ca e in Craiova insa nu am 16 ani ci numai 13

  9. #49 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Mai stai 3 ani si apoi sigur te iau... Tu ai citit ceva din ce se discuta aici?

  10. #50 SP
    Senior Member FPS Marius's Avatar
    Da. Iar eu voiam sa zic tester de jocuri lol Nu sa fac jocuri (ma rog, sa ajut la facerea lor)!!!
    Nu ma astept la un salariu mare dar macar sa fac ceva ce imi semi-place.
    Insa de unde stiu eu daca ma iau...... Mai vedem...

  11. #51 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar

  12. #52 SP
    Member sentyno's Avatar
    eu aplicasem la Game Tester EA
    Asta se intampla vara trecuta .
    Eh si pana in momentul de fata vad ca tot mai este anuntul ala acolo..ntz ntz

  13. #53 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Am si eu cateva intrebari legate de slujbele pentru gameri, pentru ca din moment ce mi-am ales mate-info la liceu, asta vreau sa fac pe viitor.

    Exista vreo firma de jocuri in Constanta ?
    Care e slujba in care tu creezi povestea ? De ce am nevoie ca sa devin asa ceva ?
    Care e slujba in care tu spui cum iti imaginezi tot jocul ? Daca exista. Adica gameplayul, povestea, scene, design, personaje, etc. Poate nu chiar tot ( sunet and stuff ), dar majoritatea lucrurilor - asta nu inseamna ca sa le faci pe toate ( programare, desene ), ci doar cum le vezi. De ce am nevoie ca sa devin asa ceva ?

    Ca game revieweri, cum ati gasit siteurile / blogurile pe care ati scris ?

    Daca ati stii cate idei am. Am luat adineauri GameMaker si sa vad daca inteleg ceva, altfel... inapoi la scoala.

  14. #54 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    GameMaker e praf. Ia si va niste nivele in jocuri de succes gen Warcraft 3 (unde si editorul este super usor).

    1. Nu stiu - vezi postul meu legat de "comoditatea de a urmari un vis"
    2. Game Writer - s-a mai discutat.
    3. Game Designer - dar faci cate putin din toate. Nu doar dai indicatii ca un sef de santier.

  15. #55 SP
    Junior Member Ping's Avatar
    Cum a zis si khan ca si game designer o sa faci cate putin din fiecare deoarece majoritatea studiourilor au o echipa de game design-eri...si un lead game designer care raporteaza game producer-ului.

    Se lucreaza in echipa altfel nu iese jocu bun

  16. #56 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    GameMaker e praf. Ia si va niste nivele in jocuri de succes gen Warcraft 3 (unde si editorul este super usor).

    1. Nu stiu - vezi postul meu legat de "comoditatea de a urmari un vis"
    2. Game Writer - s-a mai discutat.
    3. Game Designer - dar faci cate putin din toate. Nu doar dai indicatii ca un sef de santier.
    GameMaker e praf in sensul ca nu e usor de folosit ( nu inteleg nimic din el ) sau nu e deloc bun pentru jocuri ( si asta mi se pare ) ?

    ---------- Post added 12-10-2009 at 10:09 PM ----------

    Si treaba cu game writerul. Am inteles ca asta sunt cei care scriu replici si tot asa, dar daca ai o idee pentru o poveste de joc, ce faci ? Cine te ia in seama ?

  17. #57 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Quote Originally Posted by Luigi View Post
    GameMaker e praf in sensul ca nu e usor de folosit ( nu inteleg nimic din el ) sau nu e deloc bun pentru jocuri ( si asta mi se pare ) ?
    nu ii chiar asa de greu game makerul . m-am apucat de 2-3 zile si m-am uitat peste cateva tutoriale de aici YoYo Games | Tutorials si a iesit cva foarte simplu . Intr-adevar nu ii cel mai bun program ca sa faci jocuri 2D dar e mai usor de folosit decat Flash de exemplu . You should give it a try . ii chiar usor

  18. #58 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Pentru doritori:
    Gameloft Romania vine in curand in Cluj-Napoca!
    Cautam Videogame programmers si 3D Artists pentru locatia din Cluj.

    Gameloft Romania isi va deschide in curand un birou in Cluj. Recrutam graficieni 3D si 2D si programatori de videogames pentru o echipa de creatie care va dezvolta proiecte pentru Gameloft in orasul de pe Somes.
    Suntem prima companie mare din industria videogames care va functiona pe piata din Cluj si vrem sa ne formam pentru inceput o echipa de 20 de oameni.

    Asteptam aplicatiile pe [email protected].
    Gameloft Romania

  19. #59 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    uite si un sfat de la experti: Developers: If you want a games job, make games | VG247
    At a GDC panel called “Breaking into AAA Game Development”, a number of noted developers said the best way to get a job in the games industry is to start making games.

    As reported by Gamespot, Epic’s Cliff Bleszinski said hopeful game makers should just go out and “make ****” if they’re after an entry-level design job.
    Robin Hunicke of thatgamecompany agreed, adding that making mods and using existing tools is the best way to starts.
    Zynga’s Brian Reynolds added a note of caution, saying design jobs are the hardest entry-level jobs to get, suggesting keen designers work their way into the industry via quality assurance or coding.
    Physics designers and programmers, on the other hand, have it easier, and the whole panel concurred the best approach is to make something – even if you can’t polish every single aspect of it.
    Bleszinski cited Portal as an example of an amateur project that earned its creators jobs, but when first presented, looked terrible; Valve was more interested in the work and creators’ potential than limited non-core skills.
    Artists should get hands-on, too. Robin Hunicke, of thatgamecompany, said artists should develop their own style along with their technical skills, to show creative flair as well as the capacity to mimic various styles.
    Bleszinski added that online art communities, like DeviantArt, are great places to refine skills and get work into the public eye – and admitted that Epic sources potential employees from such sites.
    The panel agreed that degrees aren’t actually necessary for entry level positions – if the applicants has the skills.
    ii drept ce spun oamenii aia. Practica bate teoria

  20. #60 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Revista LEVEL (iunie 2011) are un articol interesant intitulat: Vreau să fac un joc!

    Vi-l recomand

    *p.s.

    L-am scanat pentru cei care interesați/pentru cei care n-au acces la revistă.
    Attached Images Attached Images scan0002.jpg scan0001.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 18-06-2014, 09:07
  2. Replies: 0 Last Post: 04-03-2012, 02:23
  3. Replies: 0 Last Post: 04-10-2011, 14:55
  4. Ghid: Lost Planet 2 - Good Job Award List By RonanN1 in forum Console Club
    Replies: 0 Last Post: 13-09-2010, 02:40

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts