Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: Surface de la Microsoft

  1. #1 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    Surface de la Microsoft

    chiar nu stiu in ce categorie trebuia deschis acest thread, poate sa-l mute un moderator unde crede de cuviinta

    a intrat si MS in razboiul tabletelor, al carui lider necontestat este Apple, credeti ca are vreo sansa. mie personal mi-a atras atentia, mai ales acel case care se poate transforma in tastatura. si sunt foarte curios pretul la care va fi lansat si ce suport va primi din partea lui MS. daca chiar vor reusi sa faca un "market"/"store" pe masura si cu jocuri bune, cred ca merita luat serios in considerare, poate cine stie, de acum inainte decizia de-a cumpara o tableta a devenit mult mai greu, eu de exemplu pana azi eram sigur ca mi-as lua iPad.



    News: New 'Microsoft Surface' tablet revealed - ComputerAndVideoGames.com

    Surface for Windows RT tablet
    • Processor: NVIDIA-made ARM chip
    • Weight: 676 grams
    • Thickness: 9.3 millimeters
    • Display: 10.6-inch ClearType HD capactive touchapenl
    • Battery: 31.5Wh
    • I/O: microSD, USB 2.0, Micro HD Video, 2x2 MIMO antennae
    • Software: Windows RT + Office Home & Student 2013 RT
    • Accessories: Touch Cover, Type Cover, VaporMg Case & Stand
    • Capacity: 32GB / 64GB
    • Availability: "Around" the Windows 8 launch (fall 2012)
    • Pricing: To be determined

    Surface for Windows 8 Pro tablet
    • Processor: Intel Core i5 (Ivy Bridge)
    • Weight: 903 grams
    • Thickness: 13.5 millimeters
    • Display: 10.6-inch ClearType Full HD (1080p) capactive touchapenl
    • Battery: 42Wh
    • I/O: microSDXC, USB 3.0, Mini DisplayPort, 2x2 MIMO antennae
    • Software: Windows 8 Pro
    • Accessories: Touch Cover, Type Cover, VaporMg Case & Stand, Pen with Palm Block
    • Capacity: 64GB / 128GB
    • Availability: "Three months after" the Windows 8 launch this fall
    • Pricing: To be determined
    Attached Images Attached Images microsoft-surface-tablet-01-645x505.jpg hero.jpg microsoft-surface-2.jpg about1.jpg

  2. #2 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Intr-adevar, este foarte interesanta. Sunt foarte curios de cate ore va tine bateria (in teste reale) precum si de ce aplicatii pentru tableta vor iesii pe viitor.
    Sincer, nu ma vad renuntand prea curand la Apple (pe partea de tablete si telefoane) dar la un pret acceptabil, poate fi luat si folosit pe post de laptop.

  3. #3 SP
    Senior Member calin_kalf's Avatar
    Folosit ca laptop doar pe o suprafata plata, ca alt undeva nu prea merge. Parerea mea

  4. #4 SP
    Member solaru's Avatar
    Ambele variante mi se par extrem de interesante! Ca sa nu mai spun de cat de sexy e acel cover/keyboard magnetic si standul integrat.
    Ambele variante vor avea o serie de avantaje si dezavantaje:
    - pe de-o parte avem tableta "clasica" daca putem s-o numim asa, cea cu arhitectura ARM, care va avea probabil o autonomie mai mare si va fi destinata mai mult entertainment-ului
    - pe de alta parte avem o tableta "all-in-one ultrabook like" care vine cu ultima generatie de procesoare Intel, cele pe 20nm, cu grafica integrata probabil, care vor avea o autonomie mai mica (nu stiu cat de eficiente energetic sunt acele procesoare vs. arhitectura ARM) dar vor avea un mare atu de partea lor - avand Windows 8 Pro si arhitectura de PC vor putea rula toate aplicatiile disponibile pe desktop - de la Solitaire si pana la Photoshop sau, de ce nu, jocurile de Windows...

    Apropo de jocuri... daca pe langa aceste 2 device-uri... mai punem si un XBOX... si Smartglass... ce-o iesi oare? oare asta sa fie integrarea XBOX Live cu Windows de care se tot vorbea "pe la colturi" pana acum?
    Daca si calitatea ecranului e cel putin decenta... am putea avea niste chestii superinteresante...si sper ca MS sa faca lucrurile bine, sa se comporte ca un challenger in piata, pentru ca directia e cea care trebuie. Totul e sa nu faca greseli!

  5. #5 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Din clipurile de pe youtube am fost impresionat de Windows 8, desi in conferinta lui Micro cand au prezentat Surface-ul asta lui nenea ala i s-a blocat tableta in timp ce facea prezentarea. Uauu, cum asa ceva?! Foarte delicat momentul, ca sa nu zic penibil.
    Astept cu interes tabletele care ruleaza acest sistem.

    PS. O tableta cu W8 va costa mai mult decat un iPad.

  6. #6 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar




    Asta e riscul cand prezinti un produs neterminat pe scena.

    De aia demo-urile jocurilor de la E3 nu sunt live, oricat ar incerca ei sa ne convinga.

  7. #7 SP
    Junior Member muddah futtah's Avatar
    Ca sa nu ziceti ca nu exista evolutie tehnologica

    avw0bnbcaaezxv-.jpg

  8. #8 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by muddah futtah View Post
    Ca sa nu ziceti ca nu exista evolutie tehnologica

    Attachment 169175
    ahahaa, fix aia vroiam s-o postez + asta



    THEY JUST KEEP RENAMING THE CHIP!

    ...ce legatura are? ARE! - nu-i asa de complicat

  9. #9 SP
    Member Nestea's Avatar

    Microsoft Surface

    Microsoft a prezentat ieri noua familie de produse intitulate Surface,o gama de Tablet-PC uri foarte performate si deasemena foarte rezistente.
    Noul dispozitive sunt echipate cu un ecran de 10.6 si cu Gorilla Glass 2,o carcasa din magneziu care reprezinta un punct forte pentru rezistenta si camere web si o tastatura de 3mm detasabila cu touchpad.
    Vor fi disponibile in doua variante :

    Versiunea cu windows 8 RT va avea un spatiu de stocare de 32GB sau 64GB, procesor ARM si va avea o greutate de 680grame la numai 9,9mm.
    Baterie de 31,5Whr ,card microSD,USB 2.0 si micro HDMI,ecran HD.

    Surface cu Windows 8 pro va avea 13mm grosime,900grame si va fi echipata cu procesoare Intel Ivry Bridge,ecran cu rezolutie Full HD,baterie de 42Whr,port microSDXC,USB 3.0,mini DisplayPort iar spatiu de stocare fa fi de 64GB sau de 120GB.


    Attached Images Attached Images about1.jpg about2.jpg about3.jpg about6.jpg about7.jpg about5.jpg

  10. #10 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Microsoft Surface Pro By MonkY in forum Hardware
    Replies: 29 Last Post: 07-05-2015, 02:38
  2. Replies: 8 Last Post: 27-11-2013, 17:22
  3. Microsoft reduce pretul la Surface Pro By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 2 Last Post: 06-08-2013, 20:41
  4. Totul despre Microsoft Surface RT By MonkY in forum Tech News
    Replies: 14 Last Post: 30-10-2012, 00:17
  5. Media Library - Surface by Microsoft By Nestea in forum Videos
    Replies: 0 Last Post: 19-06-2012, 14:15

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts