Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 40

Thread: Console next-gen: ce astepti de la ele?

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Console next-gen: ce astepti de la ele?

    Acum ca tot sunt pe cale sa-si faca aparitia noile console (presupus numite PlayStation 4 si Xbox 3), ar fi interesant de vazut ce si-ar dori fiecare de la next-gen consoles. Trebuie sa luam in calcul si faptul ca avem pe piata un Wii U, si de ce nu, sa ne gandim ce ne-am dori de la un Wii U2 (see what i did there?). Totodata, sa nu uitam nici consolele portabile (oare ce-ar mai putea veni dupa PlayStation Vita sau 3DS). So, what's your take on this?

    Sa-mi spun si eu parerea: referitor la consolele clasice next-gen (home console), in afara de putere de calcul si procesare mai mare (lucru evident de dorit dealtfel), mi-as dori sa vad urmatoarele:

    - functii multimedia serioase: in ziua de azi, orice "amarat" de smartphone e capabil sa playeze din retea mkv-uri, ac3-uri, flac-uri si alte nebunii. Desi multi spun ca o consola ar trebui sa fie dedicata gaming-ului, personal sunt de parere ca in 2013-2014, consola ar trebui sa fie "the only multimedia device you'll ever need". La urma urmei, cat de greu ar fi ca Sony sau Microsoft sa bata palma cu cei de la XBMC (de exemplu), asa cum au facut cei de la OUYA? In plus, vezi Nintendo cu al sau Nintendo TV. Cred ca o consola ar putea fi si un bun PVR (de ce sa nu-mi inregistreze emisiunile favorite in timp ce ma joc?)

    - cloud everywhere: nu e un lucru mare sa ceri ca in 2013 sa ceri ca salvarile tale sa poata fi puse in cloud, sa poata fi transferate catre alta consola.

    - gamepad cat mai ergonomic si mai destept: daca aruncam o privire la WiiU cu a sa "tableta", cred ca solutia ar trebui sa fie ceva intre clasicul DualShock Controller, Xbox 360 gamepad si Wii U tablet. Nici asa mare precum cel de la Wii U, nici asa "cramped" cum e DualShock-ul... Si neaparat cu baterii interschimbabile (DualShock you're so 90's) pentru a nu fi nevoie sa caut firul prin casa pentru a imi putea continua sesiunea de gaming. Neaparat insa gamepad-ul nou ar trebui sa aiba un mic ecran (touchscreen or not), pe care sa iti poti seta profilele, sa iti poti schimba senzitivitatea, remapa anumite butoane, etc...

    - conectivitate maxima: desigur ca nu vreau 3G sau LTE la o consola stationara, insa ar trebui sa existe clar LAN gigabit, WiFi 802.11ac, Bluetooth 4.0, HDMI 2.0, DisplayPort, USB 3.0, Thunderbolt. Si neaparat un card reader pentru cele mai importante tipuri (SD si Compact Flash)

    Voi, ce "doleante" aveti si ce v-ati dori sa vedeti in urmatoarele console next-gen?

  2. #2 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Cu grafica s-a ajuns deja la un punct unde nu pot s-o imbunatateasca foarte mult din cauza costurilor de productie.
    De aceea mi-ar placea sa vad ca puterea de procesare sa folosita si pentru alte lucruri: un AI cat mai avansat, physics engines cat mai detaliate, 60 frame-uri pe secunda sa fie standardul si stiluri inovative de gameplay.

  3. #3 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    - functii multimedia serioase: in ziua de azi, orice "amarat" de smartphone e capabil sa playeze din retea mkv-uri, ac3-uri, flac-uri si alte nebunii. Desi multi spun ca o consola ar trebui sa fie dedicata gaming-ului, personal sunt de parere ca in 2013-2014, consola ar trebui sa fie "the only multimedia device you'll ever need".
    Eu cand am zis asta in urma cu 2 ani am fost luat "la misto"
    http://www.consolegames.ro/forum/f60...ara-de-gaming/

    Pe langa asa ceva (player ca lumea de filme, browser web, clienti messenger, etc) vreau 2 lucruri de la urmatoarea generatie:
    -putere de procesare cat mai mare (mai ales pe partea de grafica)
    -mentinerea unei unitati optice si a jocurilor in format fizic


    Ar mai fi multe, dar sunt chestii universale (gen "sa fie pace in lume", "sa traim bine", etc). Zic totusi cateva: sa fie fiabile, sa consume putin, sa fie silentioase, sa arate bine (si sa nu ocupe spatiu mult).

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Eu cand am zis asta in urma cu 2 ani am fost luat "la misto"
    Stai linistit. Cand vorbeam de XBMC pe Xbox acum vreo 10 ani, sau de uLaunchELF pe PS2, la fel eram si noi luati la misto pe celalalt forum. Cum Doamne Fereste sa faci si altceva pe o consola. Well, suntem in 2013, si chestiile astea nu mai sunt de ignorat.

  5. #5 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Vreau in primul rand 4K obligatoriu in toate jocurile de tip arcade si in unele first-party.
    O data cu aparitia noii generatii, producatorii de jocuri sa se concentreze pe 3d mai mult, 1080p-3D-60fps.
    Schimbare la DS3! as vrea sa creeze un design cu totul nou, thumbstick-urile sa fie concave, tragacere cel putin la fel de pronuntare ca la 360 dar fara alte giumbuslucuri cu senzori miscare...
    Vreau ca ambele gamepad-uri sa dispuna de un controlor al sensibilitatii pe stick-urihttp://entertainmentopia.com/wp/wp-c...V_RGBwhtBG.jpg .
    Sa nu se mai investeasca timp/bani in dezvoltarea unui nou kinect/move, este arhisufiect ce este pe generatia actuala.
    Posibila introducere a unui nou disc pe care sa fie jocurile iar posibilitatea piratarii sa tinda spre 0.
    Calitate mai buna a comunicarii in MP in special la PS.
    Compatibilitatea cu alte accesorii, gamepad-uri, fight-stick-uri...
    Din momentul cand nu se va mai produce generatia actuala, sa se permita compatibilitate anterioara.

    Primele 10 lucruri care mi-au venit in minte...

  6. #6 SP
    Member Imperatore's Avatar
    ...si sa fie mai durabile ca multa lume a schimbat 2-3 console si intr-o parte si cealalta !

  7. #7 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu vreau controller simplu, de preferat asemanator cu cel de Xbox, dar sa nu mai aud de baterii in 2013. Nu vreau porcarii gen Kinect si Move. Vreau 4k simplu fara 3d, vreau bluetooth 4.0 si vreau update-uri de soft serioase ( cum a refacut Microsoft dash-ul de vreo 3 ori), nu mai vreau update-uri nesimtite de la Sony (4 ore mi-a luat sa incep GT5), vreau sa pot instala jocul, sau macar o parte din el pe HDD. Vreau sa imi pot schimba singur HDD-ul in consola, ceva plug&play.

    Cel mai mult vreau jocuri. Si nu vreau orice jocuri. Vreau IP-uri noi. Nu mai vreau Halo, Gears, God of War, Uncharted, Assassin's, Mass Effect etc. Astea sa apara doar la sfarsitul ciclului urmator de console. Sa continue Dishonored, The Last of Us, Watchdogs si etc. M-am saturat tot de aceleasi jocuri. Mai vreau si seria STALKER in 1080p, dar asta e un vis de-al meu.

  8. #8 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Fluiditate si incarcare rapida in tot ce se poate, meniuri, jocuri, servicii...Sa nu mai aud de grafica desi as vrea sa fiu impresionat de Sony la capitolul asta.

  9. #9 SP
    Member MENTATAL0R's Avatar
    Sa aiba si optiunea de a juca cu mouse shootere

  10. #10 SP
    Member felixanu's Avatar
    Eu cu siguranta nu doresc un controller cu baterii... O grafica multa mai buna este foarte bine venita.

  11. #11 SP
    Member Ares's Avatar
    singurul lucru pe care il astept de la ps4,este un psn mai live asa,de restul sunt sigur ca se ocupa cu succes

    cele bune...

  12. #12 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    Vreau sa fiu uimit de urmatorul PS4 insa sa nu dea rateu asa cum au facut cu PSV,la 1 an dupa lansare abia ai un amarat de youtube,fara flash fara html 5 si lucruri marunte care totusi sunt necesare.

  13. #13 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Ce doresc de la consolele next gen? Sa apara o data!!!

  14. #14 SP
    Member Mariush's Avatar
    Personal prefer sa nu-mi fac asteptari prea mari, deoarece in general sunt dezamagit pentru ca nu imi sunt atinse / depasite.
    Totusi, urmatoarea consola trebuie sa fie fiabila, sa nu ocupe mult spatiu, sa ma faca sa strig: HELL YEAH, this is awesome (no pressure Sony).

    De asemenea, trebuie sa modifice putin controller-ul, deoarece eu + dualshock =

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by felixanu View Post
    Eu cu siguranta nu doresc un controller cu baterii...
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Eu vreau controller simplu, de preferat asemanator cu cel de Xbox, dar sa nu mai aud de baterii in 2013.
    Am vazut ca ati postat amandoi ceva asemanator. Sunt curios, daca nu vreti sa mearga cu baterii (rechargeables, of course), pe ce ati vrea sa mearga? Poate in 2020 sa ne dorim controllere care sa mearga pe aer...

    P.S. Mi se pare complet aiurea ca in 2013 pe un controller gen SixAxis sa fiu fortat sa merg cu o baterie proprietara de 1350mAh (pe care nu o pot schimba "on the fly"), care se incarca cu viteza melcului turbat si doar pe un cablu USB (care daca vreau sa-l folosesc in timp ce ma joc, trebuie sa-l intind prin toata sufrageria), asta in timp ce in gamepad-ul de la Xbox 360 pot folosi linistit 2 x AA de 2700mAh (dap, de 4 ori mai mult)... si am la dispozitie zeci de AA-uri... si charger ultra fast. But maybe that's just me...
    Attached Images Attached Images ps3_wii_xbox360_battery_test.jpg

  16. #16 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    Jocuri frate, cat mai multe!!!
    Restul sunt secundare.

  17. #17 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    @MonkY: Eu vreau sa fie ca la PS3. Nici nu am idee ce baterie are, nu ma costa nimic, nu ma incurca cu nimic, si nu mi se pare ca se incarca greu. De la gol la full cred ca in 30 de min e gata. Sau la mine cel putin asa e. De ce sa dau bani toata ziua pe baterii cand pot sa nu dau? Degeaba vii cu chartul ala, e clar ca la PS3 tine mai putin pentru ca nu are baterii care sa se poata schimba. Si cred ca in DS3 e alt acumulator care tine mai mult. Eu nu mai vreau sa folosesc baterii in 2013. Nu mai vreau. In momentul asta in afara de telecomanda televizorului si maneta de la Xbox, nu cred ca mai am ceva pe baterii. Si de ce as mai vrea?

    La iPhone nu te-am auzit sa te plangi ca nu poti schimba bateria.

  18. #18 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Controllerul ps3 de la gol la full prin usb-ul consolei se incarca in 2 ore, cam mult...

  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    La iPhone nu te-am auzit sa te plangi ca nu poti schimba bateria.
    Sunt totusi chestii diferite. La cat ma joc eu, ma tin bateriile la Xbox cate o luna-doua... practic uit sa le incarc. iPhone-ul, trebuie sa-l incarc la fiecare 2-3 zile. In plus, in iPhone (si nici-un alt smartphone for that matter) nu pot folosi baterii AA sau AAA. Ar fi fost super sa pot face asta, sincer. Mai ales ca as putea pune baterii mai puternice (cu mult mai puternice). Dar, ar deveni prea bulky.

    P.S. Eu cred ca am vreo 30-40 de device-uri prin casa ce folosesc AA-uri si AAA-uri. Thx God for rechargeables!

    P.P.S. Ma indoiesc profund ca USB-ul tau incarca 1350mAh in 30 de minute. Dar daca spui tu, asa o fi (la tine). Poate cine stie, se incarca in 30 de minute ca deja nu mai poate tine nici macar 5-600mAh?

  20. #20 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ok, sa zicem ca nu incarca in 30 min. Sincer sa fiu nu am idee. Pana acum nu m-a incurcat niciodata. Controller-ul doi de exemplu sta si 2-3 luni plin daca nu vine cineva sa jucam ceva. Nu stiu man, eu unul m-am saturat de baterii. Vreau totul cat mai eficient si simplist. M-am saturat de cabluri si baterii.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 8 Last Post: 08-10-2014, 11:15
  2. Replies: 22 Last Post: 30-10-2013, 20:12

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts