Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 31

Thread: Ne afecteaza gamingul vederea?

  1. #1 SP
    Member felixanu's Avatar

    Ne afecteaza gamingul vederea?

    Deschid acest thread pentru a afla si parerile voastre in legatura cu acest subiect.
    In ultimul timp am inceput sa am ochii din ce in ce mai obositi. In mare parte se datoreaza serviciului deoarcece lucrez 6 ore pe zi la pc. Ma stau cateva ore si la laptop si in fata monitorului ce il folosesc pentru ps3. La mine intervine si problema ca sunt miop (-4 la ambii ochi). Pana acum nu am avut probleme cu oboseala ochilor dar de la un timp ochii au inceput sa-mi obosesca si asta devine foarte iritant. Eu port o pereche de ochelari cu anumite protectii pentru ochi pe care cred ca le stiti si voi. Sincer sa fiu nu prea pot sa-mi dau seama cat de mult ma protejeaza. Eu incerc la fiecare ora in fata monitorului sa iau o pauza de 5-10 minute. In aceasta pauza prefer sa privesc pe fereastra(este chiar relaxant).
    Voi cum va protejati ochii? Imi cer scuze daca am postat gresit!

  2. #2 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ma joc de vreo 18 ani la TV sau la PC si nu am avut niciodata probleme cu vederea. Vad foarte bine si acum. Cred ca e doar o chestie genetica si depinde de la o persoana la alta.

    Am avut totusi probleme cu Kane&Lynch 2 care mi-a dat dureri de cap si ameteala.

  3. #3 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Dauneaza poate ecranul, daca e prost, daca stai prea aproape, daca stai prea mult fara sa clipesti, etc... Dar trust me, sunt rare ocaziile. Eu ma joc de cand ma stiu, am petrecut mii si mii de ore in fata monitorului si am una din cele mai bune vederi . Imi aminteste de liceu cand stateam in ultima banca si ii dictam colegului ce scrie pe tabla ca el nu vedea, iar eu vedeam clar de parca eram acolo. Nu degeaba sunt eagle-eye . Dar serios acum, unii pot fi mai sensibili, mai ales ca zici ca ai miopie . Incearca sa iei pauze dese si scurte in care sa privesti in departare (pe fereastra, cum faci tu) sau sa focalizezi pe un obiect indepartat, iti relaxeaza muschii ochilor.

  4. #4 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Depinde de la om la om, pe mine personal nu ma deranjeaza si n-am probleme (cel putin nu cred ca am probleme de la "gaming"). Insa am un prieten care nu se impaca deloc cu LCD-urile, pe CRT n-are treaba, LED inca n-a incercat. Altii stiu ca nu se intelegeau deloc cu CRT-urile, dar tolereaza LCD-urile.

    Deci revin la ideea initiala, depinde de fiecare. Incearca ochelari tratati special (antireflexie, heliomatici, etc, etc), s-ar putea sa ajute foarte mult.

  5. #5 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    La mine la fel. Ma joc si stau pe calculator de atatia ani (92-93) + TV de mic + munca de cel putin 8-9h pe zi iar seara direct pe calc acasa si nu am nicio problema.

    E normal ca daca deja ai probleme sa ai grija de tine, dar sunt deacord cu Tudor. Sigur este ceva genetic.

  6. #6 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Eu imi folosesc un singur ochi din nastere, si am doar o mica dioptrie la el.

    La fel, la birou 8 ore la laptop, acasa gaming cateva ore, nu pare sa imi oboseasca,d ar cu siguranta cu cat inaintez in varsta se va simti oboseala din ochiul meu mai mult.
    Nu prea ma impac cu ochelarii in schimb, uit tot timpul sa ii pun, si uneori mi se par chiar incomozi.

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    In ziua de azi, un LCD/OLED/plasma... desigur ca nu mai dauneaza precum nebuniile cu tuburi catodice, pentru ca nu se mai emit radiatii... Insa a sta si a te "holba" intr-o sursa de lumina de la distanta mica si pe perioade indelungate, sigur nu e un lucru bun. Mai departe tine de genetica si toate cele. Unii poarta ochelari dupa doar cativa ani... altii nu au treaba dupa zeci de ani.

    Cert este ca atat vederea cat si auzul se degradeaza in timp... deh, cedeaza materialele (unless you're Superman)! Cine spune la 40 de ani ca are vedere si auz 20/20, minte!

    Un sfat pentru cei care stau mult cu ochii in monitor si televizor (un sfat primit de la un mare doctor): incercati sa va aduceti aminte sa clipiti. O sa radeti de acest sfat, insa asta este problema nr.1. In momentul in care te concentrezi asupra a ceea ce faci pe monitor/tv, desi ar trebui sa fie un "reflex", pur si simplu uiti sa clipesti. Ori asta duce la uscarea ochiului, lucru deloc sanatos.

    Un alt sfat, de la acelasi doctor. Macar odata la 30 minute, faceti o mica pauza (macar de un minut-doua), luati-va ochii din monitor, si uitati-va pe geam, undeva la o gradina... sau in fine, ceva verde. It really helps! Si ochii au nevoie de relaxare, precum orice alt organ.

    Lucrez cu ochii in monitoare de vreo 25 de ani, si daca a lucra pe un LCD de 20" in rezolutii gen 1920 x 1080 in ziua de azi vi se pare ingrozitor, imaginati-va cum era pe monitor de 7" cu tub monocrom (negru/verde), care nici macar 320 x 240 nu era capabil sa afiseze. Inca nu am nevoie de ochelari (am facut un test anul trecut - lucru pe care vi-l recomand si voua sa-l faceti, macar odata la 2-3 ani), dar trebuie sa recunosc ca au obosit/imbatranit ochii... Estimez ca in vreo 5 ani voi deveni ochelarist.

  8. #8 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Sunt orb precum o cartita, nu vad ce scriu acum, nici threadul asta nu-l vad bine

  9. #9 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Eu ma indoiesc sincer. Sigur,nu stau mai mult de 3 ore pe zi in fata unui ecran in total,dar nu cred nici eu ca vederea propriu-zisa poate fi afectata. Sigur,in momentele in care ma uit la un serial si vreau sa vad un sezon intreg intr-o singura zi,la finalul zilei respective ma doare capul. Spre exemplu,in vara m-am uitat la primul sezon din Prison Break cu prietena mea si am stat 16 ore incontinuu lipiti de TV. De pe la episodul 20,simteam ca imi explodeaza creierii.

  10. #10 SP
    Member felixanu's Avatar
    Eu am fost la control acum o luna. Am schimbat lentilele cu altele mai bune antireflex. Din nefericire dioptriile mele sunt inca in crestere. Doctorul mi-a zis ca in cazul persoanelor cu miopie ce lucreaza la pc dioptriile tind sa mai creasca. Sper ca pe la 27-28 de ani sa pot face operatia cu laser de reducere a dioptriilor. La mine dupa maxim doua ore de lucru sau de jucat in fata unui monitor ochii deja imi obosesc si simt nevoia sa iau o pauza. Daca nu iau aceasta pauza incep durerile de cap.

  11. #11 SP
    Member mafiozzoxp's Avatar
    Am facut control pentru ca nu vedeam la tabla din ultima banca, doctorita totusi mi-a spus ca nu am neaparat nevoie de ochelari, iar daca vreau nu am voie sa ii folosesc decat la citit si cand belesc ochii in monitor. In schimb ma deranjeaza albul pe monitor in ultimul hal, e drept, monitorul meu e pe duca. Se mai intampla sa ma doara ochii, ma duc cel putin 30 minute la plimbare si ma ajuta.

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by mafiozzoxp View Post
    In schimb ma deranjeaza albul pe monitor in ultimul hal
    E unul din motivele pentru care ConsoleGames.ro nu are tema alba sau deschisa. Puteti face un simplu test: stati 30 de minute pe un site/forum care are background alb... dupa care treceti pe un site/forum cu tema inchisa (cum e la noi). Diferenta e imensa... mai ales daca citesti seara/noaptea. Eu sincer nu-i inteleg pe cei care-si pun wallpaper-uri stralucitoare/tzipatoare, albe sau in culori cat mai deschise. E ca si cand ti-ai dori sa-ti stressezi ochii cat mai mult, complet aiurea...

  13. #13 SP
    Member Drag05azs's Avatar
    Din proprie experienta va spun ca afecteaza vederea..cel putin la mine, tot ce inseamna monitor , tv mai ales cele conventionale pe 50hz. La mine a ajuns la -0.75, -1.0 asta acum 2 ani , nu am mai fost la control dar sigur a avansat..Oricum ajuta ochelarii cu lentile antireflex , chiar heliomat, si luminozitatea la tv data la minim.
    Sent from my Lumia 710 using Board Express

  14. #14 SP
    Member Snake's Avatar
    @Drag05azs: sa stii ca si opusul luminozitatii mari poate sa dauneze. Faptul ca e totul prea putin luminat va forta ochii sa 'lucreze' mai mult pentru a prinde toate detaliile. E bine sa iti setezi totul in asa fel incat sa te simti cat mai confortabil, in special la sesiuni mari de gaming.

    La partea aceasta cu gamingul aduc in discutie si ochelarii 3D, in special cei cu shutter activ. Pe mine ma dor ochii dupa 30-60 de minute de film, daramite daca as sta sa ma joc ceva in 3D. Pur si simplu ochilor mei nu le place 'trucu' acela cu inchisul lentilei pe fiecare ochi, pe rand.

    Deasemenea am observat ca anumite televizoare si monitoare ma deranjeaza datorita 'flickerului', lucru observabil cel mai usor folosind vederea periferica. Trebuie sa recunosc ca plasmele mi se par cel mai relaxante pentru ochii mei, in special atunci cand ma joc foarte mult sau fac un maraton de seriale.

  15. #15 SP
    Member Drag05azs's Avatar
    Referitor la plasme iti dau dreptate, majoritatea au peste 200 hz de aici si lipsa flicker-ului. Eu am obs dif intre lcd-ul Sony fab. 2007 cu 50hz si cel de acum cu 200 hz...S-ar traduce efectiv in 2-3 ore in plus de vizionare fara dureri de cap , ochi..
    Sent from my Lumia 710 using Board Express

  16. #16 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Am proiector, deci sunt "safe".

  17. #17 SP
    Member angloma's Avatar
    eu zic ca da , daca ma uit pe protv, de ex, n-am stres, daca incep sa ma joc , incep sa vad in ceata , probabil ca ma concentrez prea mult nush

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by angloma View Post
    eu zic ca da , daca ma uit pe protv, de ex, n-am stres, daca incep sa ma joc , incep sa vad in ceata , probabil ca ma concentrez prea mult nush
    Cum am zis mai sus, nu uita sa CLIPESTI! It really helps. Uite, iti recomand sa iti pui prietena, iubita, cineva din familie... sa stea sa se uite la tine cand te concentrezi la un joc. Sau, filmeaza-te O sa vezi ca ai perioade in care nu clipesti chiar si mai mult de un minut. And that's bad for the eyes!
    Quote Originally Posted by Snake View Post
    Deasemenea am observat ca anumite televizoare si monitoare ma deranjeaza datorita 'flickerului', lucru observabil cel mai usor folosind vederea periferica. Trebuie sa recunosc ca plasmele mi se par cel mai relaxante pentru ochii mei, in special atunci cand ma joc foarte mult sau fac un maraton de seriale.
    E ceva normal, dar nu neaparat datorita frecventei de lucru, cat a modului de afisare. La un LCD (indiferent ca e cu LED-uri sau backlight clasic - lampa) avem nevoie de o sursa de lumina din spate, care sa "aprinda" cristalele lichide. La o plasma, fiecare pixel in parte se "lumineaza singur", fara a avea nevoie de ceva care sa "bata spre tine". Este si motivul pentru care un LCD va bate intotdeauna o plasma la brightness, sau consum.

  19. #19 SP
    Senior Member divayo's Avatar
    Eu unul mi-am dat seama ca de la o vreme am probleme cu vederea, insa voi juca cat ma tin balamalele, pt ca nu pot renunta la acest ''drog'' decat cand voi inchide ochii pt totdeauna.

  20. #20 SP
    Member Mariush's Avatar
    Da, e trist. Si eu am fost la control cu aproximativ un an in urma si deja nu mai vad cum vedeam odata...
    Inca nu am nevoie sa port ochelari, dar nu cred ca mai dureaza prea mult (cel mult 5,10 ani daca sunt norocos).

    Ce sa faci? Acum 10 ani petreceam cateva ore pe zi in fata unui monitor / televizior si eram si copil, in ultimii 5 ani cred ca cel putin 12 ore pe zi stau cu ochii-n monitor sau TV...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Microsoft omoara gamingul? By Dant3 in forum Console News
    Replies: 124 Last Post: 12-06-2013, 11:13
  2. Despre pre-orders si cum afecteaza gaming-ul By Enthroll in forum Console Club
    Replies: 19 Last Post: 16-02-2013, 22:29
  3. Replies: 31 Last Post: 13-01-2013, 23:15
  4. Intercooler afecteaza sau nu? By kFcRooLS in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 13 Last Post: 05-02-2011, 02:27

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts