Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 38

Thread: Filme Romanesti!

  1. #1 SP
    \ tudyniuz's Avatar

    Post Filme Romanesti!

    Treziti-va oameni buni! Filmele romanesti sunt foarte bune!

    Cam asta simt dupa ce in ultimele saptamani am urmarit un numar maricel de filme romanesti. Am trait mereu cu impresia de pe vremuri ca filmele romanesti nu sunt bune. Dintre cele de pe vremea raposatului nu cred ca am vazut 2-3 care sa imi place. Nu le-am dat filmelor romanesti vreo sansa, si am gresit enorm. Incep prin a face cateva recomandari de filme pe care trebuie neaparat sa le vedeti, si sper ca mai sunt si altii printre voi care le-au urmarit si pot recomanda si altele. Cam asta e ideea pe care vreau sa o imping putin, le sunt acordate prea putina atentie filmelor romanesti pentru cat de bune sunt, si e pacat!

    Asadar, recomandarile primite pana acum pe topic:
    • Politist, Adjectiv
    • Moartea domnului Lazarescu
    • Dupa dealuri
    • Boogie
    • Filantropica
    • De Ce Eu?
    • Eu cand vreau sa fluier, fluier
    • California Dreamin
    • A fost sau n-a fost?
    • Marti, dupa Craciun
    • 4 luni, 3 saptamani si 2 zile
    • Hirtia va fi albastra
    • Despre oameni si melci
    • Balanta
    • Dupa-amiaza unui tortionar
    • Acasa la tata
    • Lumea e a mea
    • Un etaj mai jos
    • Pozitia copilului
    • La limita de jos a cerului
    • Si caii sunt verzi pe pereti

    Toate cele de mai sus pe care am reusit sa le urmaresc, si sunt convins ca mai sunt si altele, sunt mai bune decat 80% din porcariile pe care le vedem de la Hollywood.

    *La recomandarea lui Ronan, voi actualiza lista initiala incat sa fie mai usor de gasit.
    Attached Images Attached Images romania.jpg

  2. #2 SP
    Member braingrinder's Avatar
    Despre oameni si melci. De neratat!

  3. #3 SP
    Banned Templier's Avatar
    de ce recomanzi 4 3 2 ca fiind un film bun?

  4. #4 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu stiam ca singurul film romanesc care sa fie premiat cu Palme d'Or la Cannes nu e un film bun. Poate explici tu de ce nu ar fi.

  5. #5 SP
    Banned Templier's Avatar
    deci argumentul tau e legat de ce premiu a primit? am crezut ca l-ai vazut si imi spui punctul tau de vedere

  6. #6 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Am pus o lista cu filme vazute de mine si v-am invitat sa le acordati o sansa si sa recomandati si altele reusite daca stiti. Ce ai incercat tu sa spui n-am inteles. Daca ai vrut doar sa iti spui o parere, erai binevenit. Dar dupa doua posturi nu ai spus nimic. Nici ca e bun si nici ca e rau vreun film.

  7. #7 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Iubesc filmele romanesti! (in special dramele).
    • Balanta
    • Dupa-amiaza unui tortionar
    • Acasa la tata
    • Lumea e a mea
    • Un etaj mai jos
    • Pozitia copilului
    • La limita de jos a cerului
    • Si caii sunt verzi pe pereti
    si mai sunt si stiu 100!

    Ar trebui facut un update periodic, primului post, ca nici DRACU nu sta sa celelalte posturi

  8. #8 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Am schimbat putin postul initial si le-am adaugat Ronan, foarte buna ideea!

  9. #9 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    O alta drama:
    • Bucuresti NonStop


    ...ce nebunie.

  10. #10 SP
    Banned Templier's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Am pus o lista cu filme vazute de mine si v-am invitat sa le acordati o sansa si sa recomandati si altele reusite daca stiti. Ce ai incercat tu sa spui n-am inteles. Daca ai vrut doar sa iti spui o parere, erai binevenit. Dar dupa doua posturi nu ai spus nimic. Nici ca e bun si nici ca e rau vreun film.
    nu stiu cat de incantat ai fi de parerea mea legata de filmul respectiv pentru ca acest thread e clar pentru anumiti oameni dar vroiam sa stiu parerea ta personala legata de film, de ce ti-a placut tie si de ce l-ai recomanda

  11. #11 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Poate era tarziu in noapte si nu te-ai exprimat prea bine, dar nu ai spus de ce tie nu ti-a placut filmul. Ai facut doar niste remarci, habar n-am, poate ai vrut sa ma iei peste picior, n-am inteles exact. E un topic despre filme, daca ai o parere nu se va lua nimeni de tine ca ti-o exprimi, poate nu vor fi toti de acord, dar poti linistit sa spui ce ai de spus.

    Oricum, daca vrei parerea mea, ti-o dau cu draga inima:

    Este un film extrem de bine realizat, cu o scenografie foarte buna, rivala multor filme americane, un scenariu foarte bun si niste actori care par umani. Partea cea mai buna din film mi se pare atmosfera si tensiunea care intr-un ritm foarte lent, primesc mai multa importanta si valoare decat in dramele americane care iti arunca zeci de replici si muzica de fundal doar pentru a umple scenele lipsite de caracter. Subiectul e si el extrem de interesant, desi nu am trait in perioada respectiva mi s-au confirmat intamplari similare de catre ai mei (ambii medici). Asta nu doar ca aduce in prim plan o parte a comunismului pe care multi dintre noi nu o stiam, dar ne prezinta o situatie la care nici nu ne-am gandit. Iar in intregul film se regasesc si multe elemente sociale pe care le intalnim astazi: nimic nu merge cum trebuie, ai nevoie de relatii si bani pentru a rezolva orice, "burghezimea" e cu nasul pe sus si singura parte a societatii care functioneaza este cea a micii intelegeri.

    Mi se pare un film bun nu doar datorita subiectului, dar si pentru ca prezinta niste parti ale societatii prezente si astazi, iar marele plus este ca nu o face intr-un mod evident ci cu o subtilitate fina pe care nu o vezi prea des, sau aproape deloc, in filmele americane.

  12. #12 SP
    Banned Templier's Avatar
    nu am increcat sa te iau peste picior ci pur si simplu am vrut sa stiu parerea ta despre film si mai exact de ce l-ai recomanda. un lucru pe care o sa il promovez mereu este dezbaterea.
    in ceea ce priveste industria noastra de film as preciza ca acele filme facute in perioada comunista sunt mult mai bune decat cele facute in ziua de azi ( perioada comunista + o parte din anii 90 ), filme ca Pacala, seria cu Agentul Moldovan , ecranizarile dupa operele lui Caragiale, filmele istorice ( pe care nu le mai fac nimeni acuma ) , Liceenii , western-urile romanesti cu Piersic ....

  13. #13 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Uite, eu nu sunt de acord cu ce spui tu. Filmele pe care le amintesti, cu cateve exceptii desigur, sunt destul de prost realizate, par teatrale si scenice, actorii sunt prea rigizi si exagerati in prestatii iar dialogurile parca sunt rupte din opere rusesti. Repet, sunt exceptii, dar marea majoritate sunt greu de urmarit din cauza asta si personal nu mi-au placut niciodata.

    Poate mai vin si alti colegi de forum cu parerile lor si poate chiar recomandari de filme romanesti vechi care merita vazute. Te invit chiar pe tine sa faci recomandari de astfel de filme. Din cele enumerate de tine mai sus mi s-au parut de nevizionat filmele cu Agentul Moldovan, asa zisele western-uri, filme slab realizate precum Dacii (scena cu Aro pe campul de batalie e istorica) si altele. Am incercat sa le urmaresc si nu doar ca nu m-au prins, mi s-au parut chiar proaste, mai ales in comparatie cu filmele straine din perioada respectiva.

    Eu cand am spus la inceputul topicului ca filmele noi mi se par mai bune decat cele vechi, am facut-o exact din motivul de mai sus. Mi se par mult mai bune decat cele vechi pe care nu le-as putea recomanda. Daca filmele vechi romanesti mi se par mai proaste decat cele straine din aceasi perioada, cu cele romanesti actuale sunt inclinat sa spun exact opusul.

  14. #14 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Weekend cu mama, 2009, un film foarte bun după părerea mea.

  15. #15 SP
    Member miami's Avatar
    Schimb Valutar.

  16. #16 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Amintiri din Epoca de Aur parca... l-am vazut acum mult timp, e bun.

  17. #17 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Un alt film care mi-a plăcut este The Necessary Death Of Charlie Countryman. Desi regizorul si actorii principali sunt străini ( o sa rămâi surprins ce distribuție bună are), povestea filmului se desfăsoară in România cu personaje românești. Foarte bun filmul, chiar daca a iscat controverse in privința modului cum ne văd străinii.

  18. #18 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Recomand:


  19. #19 SP
    Junior Member vld_D3mon's Avatar
    Cel mai iubit dintre pamanteni.

    Mult prea bun filmul. Un film pe masura romanului. Umila mea parere.



    Sent from my SM-N910F using Tapatalk

  20. #20 SP
    Vid
    Member Vid's Avatar
    Recomand şi eu "Amintiri din epoca de aur" şi "Cel mai iubit dintre pământeni"; de asemenea, filme foarte bune: 15, Nunta mută. Nu pot să nu menţionez "Terminus Paradis".

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Echipe eSports romanesti By lukecelmare in forum Offtopic
    Replies: 0 Last Post: 08-11-2017, 10:22
  2. Filme 3D By Teo in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 4 Last Post: 15-06-2016, 12:48
  3. Replies: 5 Last Post: 07-12-2014, 01:57
  4. Console - Magazine Romanesti :) By AXL2686 in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 14 Last Post: 05-02-2014, 15:59
  5. Walkthrough-uri Romanesti By darkr3surrecter in forum Console Club
    Replies: 41 Last Post: 28-11-2010, 23:24

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts