Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 36 of 36

Thread: Raci, Creveti - Crystal Red, Red Cherry, Black Tiger, Bamboo, Blue Bee

  1. #21 SP
    Admin MonkY's Avatar
    clau_74: ai aici tabelul cu mancatorii de alge (si cat de harnici sunt): Robyn's Algae-Eating Animals Comparison Table Page
    Acum, normal ca va conta si cantitatea ta de alge, si daca au mancarica buna sau nu (oricine va renunta la alge daca are mancare suficienta)... Va conta si cati shrimps ai (sa nu crezi ca poti spera ca 4-5 shrimps sa-ti curete de alge acvariu de 100L)... Vrajeala nu este, crevetii fiind unii din ce mai "infocati" mancatori de alge. Depinde si de contitii insa. Daca vor fi stressati si vei avea probleme in apa (sau pesti care sa-i atace), s-ar putea nici sa nu-i prea vezi, daramite sa-i prinzi mancand alge

  2. #22 SP
    Junior Member clau_74's Avatar
    M-am hotarat sa cumpar Amano de le Neverteb...-Cluj , trebuie sa astept 2 saptamani !!! MonkY , cunosti pe cineva din Buc. care vinde Amano ??
    Poti sa m-a ajuti ???

  3. #23 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by clau_74 View Post
    M-am hotarat sa cumpar Amano de le Neverteb...-Cluj , trebuie sa astept 2 saptamani !!! MonkY , cunosti pe cineva din Buc. care vinde Amano ??
    Poti sa m-a ajuti ???
    Nope, nu stiu pe nimeni. De fapt... stiu pe cineva cu amano, dar nu vinde. Btw, ce acvariu ai tu acolo de iti permiti amano? Pentru ca vobim de 80% plantat, CO2, fertilizanti, lumina sa mentii toate cele...

  4. #24 SP
    Junior Member clau_74's Avatar
    Din cele enumerate de tine sunt ok , doar la plante stau cu 60% , poti sa-mi dai mai multe detali despre Amano ??? mare lucru nu am gasit .

  5. #25 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by clau_74 View Post
    Din cele enumerate de tine sunt ok , doar la plante stu cu 60% , poti sa-mi dai mai multe detali despre Amano ??? mare lucru nu am gasit .
    Daca le mentii pH-ul ok, au ascunzatori si ce sa pape (si nici pesti care sa-i fugareasca) atunci e ok. Cat despre Amano Shrimps ma indoiesc sa nu gasesti informatii, pentru ca sunt foarte renumiti (eventual cauta-i dupa numele stiintific - Caridina Japonica). Uite cateva articole care sa te ajute:

    Amano Shrimp
    Amano Shrimp Care, Breeding And Forum
    Amano Shrimp | The Shrimp Farm

  6. #26 SP
    Junior Member clau_74's Avatar
    Multumesc MonkY !!! De cele mai multe ori incerc sa m-a documentez de pe sait-urile romanesti .

  7. #27 SP
    Junior Member clau_74's Avatar
    Creveti Amano au ajuns Miercuri de la Neverteb....-Cluj , am fost ffff surprins cand cand am verificat temperatura din punga 26.5 grade . Pe caldurile astea , au calatorit cu FAN-ul de 22 de ore !!!

  8. #28 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by clau_74 View Post
    Creveti Amano au ajuns Miercuri de la Neverteb....-Cluj , am fost ffff surprins cand cand am verificat temperatura din punga 26.5 grade . Pe caldurile astea , au calatorit cu FAN-ul de 22 de ore !!!
    Cum Dzeu au reusit minunea? Ori in masina cu aer conditionat... ori frigorifica... Pentru ca altfel nu avea sanse. Btw, au fost trimisi in regim special? Ai platit ceva extra... sau "la noroc"? Nu de alta, dar stiu ca Fan-ul nu avea servicii de livrare live stuff

    P.S. Ai avut ceva pierderi? Sau cati ai comandat, atati ai primit?

  9. #29 SP
    Junior Member clau_74's Avatar
    MonkY , au ajuns toti 5 Amano (3F+2M) , cati am comandat ,vioi ,sanatosi .... Nu cred ca este o simpla intamplare s-au noroc temperatura de 26.5 grade dupa 22 de ore !! Este job-ul lor si au destule informati pentru astfel de comert la distanta .Coletul era o cutie de carton , o punga de la Tertra si multe ziare . Tu vezi ceva special ??? A trecut 5 zile de cand sunt in acvariul meu , mananca algele ..... cum ar fi trecut masina de tuns iarba !! Sunt total superiori crevetilor RCS .

  10. #30 SP
    Junior Member opincarul's Avatar
    salutare. sper sa nu ma injurati ca postez la aproape un an dupa voi, dar vrea sa-mi fac un acvariu nano doar pentru creveti si cativa melci. ma gandeam la ceva de genul 25 litri, acum nu stiu exact la ce dimensiuni sa-l fac. si cum doar voi doi ati discutat pana acum despre asta ma gandeam sa va intreb pe voi ce acvarii aveti (o aproximare a dimensiunilor ar fi nemaipomenita), ce substrat folositi, filtru, incalzitor,plante, s.a. nu ma grabesc sa cumpar prostii din Obor ce-mi trebuie pt ca nu vreau sa-mi bat joc de vietati si de munca mea.

  11. #31 SP
    Admin MonkY's Avatar
    opincarul, eu am asta: http://www.consolegames.ro/forum/f63...iect-aquamonk/ ca acvariu principal, dar acolo shrimps nu au nicio sansa. Prin urmare, am un alt acvariu... Nano de la Dennerle de 60L. Ti-l recomand cu draga inima (desi e cam costisitor). De obicei vine cu tot ce trebuie (filtrare, substrat, lumini, etc.). Sau poti sa mergi pe varianta de 30L. Orice mai mic de atat nu se poate numi acvariu... chiar si nano. Parerea mea

  12. #32 SP
    Junior Member opincarul's Avatar
    stiu despre aquamonk. am citit in fiecare noapte saptamana trecuta despre el si despre aquacris de mi-am disperat iubita. asa m-am hotarat sa-mi mai fac un alt colt viu in casa ( nu cred ca se supara hamsterita). nano de 60L se apropie de 800 ron...prea mult pt mine deocamdata asa ca mai intai facem necesarul. de aici si ideea lucrului manual. vroiam sa stiu de la voi daca e mai important pt acvariu sa fie inalt sau lung ca sa stiu cum jonglez cu dimensiunile sticlei. si apoi cu filtrarea: e mai bun un aquaball decat un filtru in cascada sau nu, sau sa merg pe unul din gama biopower (eheim pt ca mo-a ramas in cap faza cu Mercedes ?

  13. #33 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eeeh, nu trebuie sa sari si tu la Dennerle de 60L. Ti-am zis de el pt. ca la el am ajuns dupa n incercari. Poti sa incepi cu asa ceva: Reef.ro - Detalii produs - Aquatic Nature Cocoon 3 31 l (381 RON) sau poate chiar mai mic de 18.5L: Reef.ro - Detalii produs - Aquatic Nature Cocoon 2 18-5 l

    Referitor la forma, un acvariu pt. shrimps, sa fiu sincer, ar fi bine sa aibe o forma cat mai... cubica. Adica laturi egale pe toate fetele. Nu uita sa iei in calcul si inaltimea substratului si a suprafetei neacoperite de apa. Ce ramane sa fie cubic.

    Referitor la filtru, la un acvariu asa mic cum vrei tu (25L), daca pui un Aquaball sau Biopower, deja ai ocupat 25% din el. Fie iei un filtru extern foarte mic si in acvariu nu introduci decat in/out-ul... fie iei un filtru tip hang-on. Orice ai folosi insa, ai grija sa pui un mesh ceva pe intrare, altfel o sa-ti iei adio in scurt timp de la shrimps (ii trage inauntru). De aceea si recomandam nano-urile complete, ca au filtre speciale...

  14. #34 SP
    Junior Member opincarul's Avatar
    multumesc pentru sfaturi si scuze pt intarziere. din pacate datorita unor probleme de sanatate mai aman o luna cel putin constructia acvariului. referitor la creveti am gasit pe site-ul unui crescator/vanzator niste informatii care m-au ajutat sa inteleg mai multe despre creveti, dar nu stiu daca e in regula sa postez linkul aici

  15. #35 SP
    Admin MonkY's Avatar
    E ok, poti sa postezi link-uri fara probleme (atata timp cat nu e reclama)

  16. #36 SP
    Junior Member opincarul's Avatar
    Petshrimp.com -- All about shrimp aici am gasit informatii punctuale si nu lalaieli despre temperatura si ph-ul apei, reproducerea si conditiile fiecarei specii in parte. sper sa va fie de folos

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. DualShock 4 vine si in Magma Red si Wave Blue By MonkY in forum Console News
    Replies: 19 Last Post: 21-08-2013, 23:28
  2. E3 2009: Black Wii si Red DSi By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 17 Last Post: 30-08-2009, 10:15

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts