Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 8 of 8

Thread: Proiect NOU acvariu 255L

  1. #1 SP
    Junior Member aquapolis's Avatar

    Proiect NOU acvariu 255L

    Salut tuturor,

    Sa incep cu inceputul...mi-am cumparat un acvariu care ar fi trebuit sa fie complet...dupa cateva cautari ulterioare mi-am dat seama ca nu este chiar complet....nici pe departe.....si dipa lungi cautari am dat de tutorialul lui MonkY care este intadevar binevenit.

    Daca tot m-am bagat cu capul inainte...hai sa-l duc pana la capat...

    ...si am isntalat/montat masa/ acvariul,capacul,neoanele 2x1047-mm-54W-T5, i-am lipit o folie negru mat pe spate..si cam atat.
    am la el pentru inceput un filtru extern JBL CristalProfi900 + termometru + JBL ProTemp S200 si o punga de JBL Manado 1.5l substrat.

    ca sa incep cu dreptul m-am gandit sa-mi dati o mana de ajutor, sugesti , sfaturi chiar si ajutor fizic daca sunteti din apropiere (Timisoara).
    Va multumesc anticipat
    Attached Images Attached Images dsc_0529.jpg dsc_0528.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Salut si bine ai venit pe CG. Eu zic ca ghidul ar trebui sa te ajute cu toate cele... depinde acum si de bugetul alocat. Nu te grabi sa ajungi la pesti repede... incepi cu ciclarea, cu substrat, cu fertilizant in caz ca vrei acvariu plantat. Sincer cred ca pentru un acvariu de 255L 1.5L de substrat este EXTREM de putin. Cam atat am pus ultima oara la un nano de 35L. Acum repet, poate nu vrei sa ai plante.

    Cel mai bine ar fi sa spui care este scopul. Ce vrei exact sa faci? Si ce pesti vrei? Sau ce plante... ca sa ne facem o idee cu ce te putem sfatui.

    P.S. Timisoara e al naibii de departe

    Bafta!

  3. #3 SP
    Junior Member aquapolis's Avatar
    Te salut si eu si bine v-am gasit. Ghidul intradevar este util, mai ales in cazul meu (nestiind nimic din domeniu), am realizat si ca bugetul trebuie sa fie cam mult mai maricel decat m-am gandit initial, deoarece mi-as dori un acvariu plantat si cu pesti.....mai vedem noi pe parcurs, mai e muuult pana atunci...
    Ca sa vezi ca mi-am luat notite din ghid, am comandat de la Magic Nature incalzitor de substrat Dennerle Eco-Line Thermotronic, 12V, 40W=278,05 RON, din pacate numai peste doua saptamani mai face import asa ca doar daca imi dati voi o sursa mai buna si mai rapida.
    Substratul este putin dar asa a fost pachetul impreuna cu avariu (probabil doar asa sa vad si eu cum arata) altfel nu imi explic de ce cantitatea de 1.5L, apropo care ar fi cantitatea ideala? acvariul are 120Lx45Ax60I.

    Timisoara e departe....depinde de unde pleci...

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Well, la mine substratul are zone in care depaseste 8cm... dar asta si pentru ca am plante cu radacini mari, plus ca e substrat fertilizant dedesubt. Cred ca minimul ar trebui sa fie 4-5cm. Referitor la cat iti trebuie, sa facem un calcul. 120 x 40 x 5 = 24.000, deci cam 24L de substrat. Ca sa-ti faci o idee, la mine in 550L am folosit aproximativ 90-100L de substrat.

    Si daca nu ma crezi, uite la JBL Manado de 10L (8.6Kg): JBL Manado 10 L - 8,6 kg (pentru 50-100 L)
    Scrie clar: pentru 50-100L. Deci cred ca 2 pungi de 10L ti-ar fi OK.

  5. #5 SP
    Junior Member aquapolis's Avatar
    Te cred, chiar am studiat si eu un pic, aici la JBL scrie asa, stratul 1=2-4cm. gros JBL AquaBasis plus peste care 5-6cm. JBL manado si acuma nu stiu peste aceste straturi mai pun pietris? Am fost si la Hornbach si degaba ca omul de la acvarii nu era pregatit deloc.
    Mai am o intrebare pentru tine Monky, dupa ce am citit aici pe forum mai multe scrise de tine, inteleg ca ti-ai facut sistem cu picurare...nu mai cari galeti, spune-mi cum e functio' sistemul, merita investitia? de unde ai luat filtru de carbon + filtru mecanic de 5 microni pt.apa (daca nu este secret).
    alt sait de unde sa iau incalzitorul de substrat nu ai? ca eu nu am gasit sau nu e permis aici, se interpreteaza ca facem reclama?

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by aquapolis View Post
    Te cred, chiar am studiat si eu un pic, aici la JBL scrie asa, stratul 1=2-4cm. gros JBL AquaBasis plus peste care 5-6cm. JBL manado
    Hmm, eu stiam ca JBL Manado are deja fertilizant... dar s-ar putea sa ma insel. Eu am avut numai probleme cu JBL, asa ca nu mai vreau sa aud de ei.
    Quote Originally Posted by aquapolis View Post
    peste aceste straturi mai pun pietris?
    Nu-ti recomand sa combini diferite substraturi, de diferite dimensiuni si/sau diferite proprietati. Daca sunt marimi diferite, ce este mai greu si cu bob mai mic se va duce la fund si in timp se va tasa/imbacsi substratul. Daca au proprietati diferite, te poti trezi cu exces de fertilizant, calcar sau mai stiu eu ce. E bine sa folosesti doar solutia de la acelasi producator... de obicei nu degeaba testeaza ei ani de zile solutiile lor.
    Quote Originally Posted by aquapolis View Post
    dupa ce am citit aici pe forum mai multe scrise de tine, inteleg ca ti-ai facut sistem cu picurare...nu mai cari galeti, spune-mi cum e functio' sistemul, merita investitia?
    Sistemul de picurare, desi a costat destul de mult si a constat intr-o groaza de modificari prin casa (tras zeci de metri de cupru, dat o groaza de gauri prin pereti, etc), si-a meritat fiecare banut si efort. Cred ca de 3-4 ani nu am mai schimbat apa la "furtun si galeata", si e apa cristal. Insa, pentru a fi posibil un asemenea sistem, trebuie sa ai de la inceput preaplinul (la mine asta a constat in dat gaura in geam). Mai mult, sper sa nu faci greseala mea, si sa faci tur si retur. Eu am facut doar tur, si retur se duce pe geam. Nu-i problema, ca se duce apa in gradina, dar din pacate iarna ingheata. Motiv pentru care trebuie sa investesti si intr-un senzor de nivel, care numai ieftin nu e (electrovalva + senzorul cred ca sunt in jur de 500 RON).
    Quote Originally Posted by aquapolis View Post
    de unde ai luat filtru de carbon + filtru mecanic de 5 microni pt.apa (daca nu este secret).
    Nu e niciun secret. Eu l-am luat de pe Valea Cascadelor, unde sunt sute de magazine si vanzatori cu produse sanitare. Am vazut si prin Hornbach & Co... Acolo iti trebuie 2 sau 3 "sticle" si mediul de filtrare... si gata.
    Quote Originally Posted by aquapolis View Post
    alt sait de unde sa iau incalzitorul de substrat nu ai? ca eu nu am gasit sau nu e permis aici, se interpreteaza ca facem reclama?
    Eu tot ce am luat intr-o perioada, a fost de pe Pepika.ro - Magazin online cu hrana, echipamente si accesorii pentru pesti, caini, pisici, reptile, pasari si rozatoare. Acvarii si terarii., Reef.ro - Reef Aquarium - Importator, distribuitor de pesti, plante, corali, produse si echipamente de acvaristica dupa care m-am suparat si mi-am comandat toate cele din Germania. Nu doar ca gasesc orice imi trece prin cap (eu sunt cam "fan" Dennerle, care la noi e aproape de negasit), dar ies si mult mai bine ca bani. De la noi nu mai cumpar decat mancare pentru pesti.

  7. #7 SP
    Junior Member aquapolis's Avatar
    Pai da JBL AquaBasis plus este fertilizantul si pe sac scrie ca impreuna cu JBL Manado este “perfect plant care” dar daca ai avut vre-o experienta misto, spune-mi si mie ca sa nu patesc si eu….
    Tu folosesti din ce am inteles Volcanit sau cu ii spune…..ca fertilizant sau doar ca pietris?

    In legatura cu sistemul de picurare la mine nu ar fi asa de greu de realizat fiindca in spatele peretelui unde se afla acvariul am conducte de apa si scurgere…trebuie sa sa fac un mic proiect pt. tot.
    Sotia deja mi-a spus ca devine un proiect cam scump….ai tras linie pe tine cam cat te-a costat tot?
    In legatura cu produsele DENNERLE eu am gasit doua site-uri romanesti care vand;
    Cu preturi simtitor mai mari,
    http://www.acvamax.ro/index.php?manu...uu3o7h0k7f5204
    si
    http://www.magicaquarium.ro/categories/ACVARISTICA/
    unde am vorbit cu o doamna care mi-a spus ca fac comenzi de la DENNERLE din 2 in 2 saptamani…
    Ai vre-un foto cu creatia ta sa postezi aici?

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cu JBL si Tetra am avut parte de alge... cu care m-am chinuit ani. Poate tu vei avea mai mult noroc. De cand am trecut la Dennerle si refacut setup-ul, n-am mai avut problemele respective. Da, Dennerle e mai scump...

    Volcanit-ul a fost singura solutie asemanatoare cu pietrisul de la Dennerle (care era de negasit). In rest, toata linia de fertilizare este de la Dennerle. ph Controller-ul si sistemul de CO2 este de la Aquamedic doar.

    Detalii despre acvariul meu gasesti aici: http://www.consolegames.ro/forum/f63...iect-aquamonk/ desi nu am mai updatat de ceva vreme (tot zic ca fac asta, dar grrr).

    Nu, calcul nu am facut, si nu voi face niciodata... pasiunile nu se calculeaza in bani, altfel nu ar mai fi pasiuni. Dar pot sa-ti spun ca am pierdut mai multi bani in acvaristica cu produse de proasta calitate, decat cu produsele scumpe. Macar voi aveti avantajul ca aveti la dispozitie exemplul meu, care le-am testat cam pe toate...

    Decat sa iei de la noi produse Dennerle "din 2 in saptamani", mai bine cauti magazin in Germania care livreaza in Romania... si s-ar putea sa iesi mai ieftin.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 6 Last Post: 03-02-2013, 01:46
  2. Replies: 27 Last Post: 27-03-2012, 02:44
  3. Replies: 22 Last Post: 24-02-2012, 19:31
  4. Crystal Dynamics lucreaza la un nou proiect By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 3 Last Post: 13-01-2012, 11:56
  5. Replies: 0 Last Post: 17-06-2011, 18:26

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts