Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 32

Thread: Ce semnificatie au butoanele de pe controllerul Playstation?

  1. #1 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    Ce semnificatie au butoanele de pe controllerul Playstation?

    V-ati intrebat vreodata ce semnifica, sau mai bine zis de ce au ales cei de la Sony ca butoanele de pe controllerele si gamepadurile de la PSx, PlayStation 2, PlayStation 3 si PSP sa fie reprezentate prin figuri geometrice precum ? Eu recunosc ca da si aveam si cateva teorii despre aceasta alegere mai ciudata, avand in vedere ca majoritatea controllerelor de pe piata foloseau litere. Ca sa nu va plictisesc prea mult va zic doar una dintre teoriile mele. Pe vremea cand aveam Xbox 360 a venit un verisor la mine, de vreo 4-5 ani, si l-am lasat si pe el sa joace Fifa. Eu: "Apasa pe 'A' ca sa pasezi!", el (saracul): "care e 'A'?" si atunci mi-a picat fisa, figurile geometrice sunt mai usor de recunoscut si toata lumea le stie.

    Bun, acum sa vedem si varianta oficiala. Designerul consolelor PS2 si PS3, Teiyu Goto, a dezvaluit misterul butoanelor de pe controller intr-un interviu acordat revistei japoneze Famitsu. In primul rand acesta precizeaza ca a vrut ca designul controllerului sa fie cat mai simplu, "La vremea respectiva celalalte companii atribuiau litere din alfabet sau diverse culori butoanelor de pe controller. Vroiam ceva simplu care putea fi usor de tinut minte si din acest motiv am ales sa folosim simboluri si imediat dupa aceea mi-a venit ideea sa folosim ." Teiyu Goto.

    Asta nu e tot, designerul a mai dezvaluit si ca fiecare buton are semnificatia lui propie. reprezinta un "viewpoint" si a ales sa-l faca verde. se refera o bucata de hartie si reprezinta meniuri si documente, pentru acesta a ales culoarea roz. si reprezinta "da" sau "nu" cand jucatorul este pus in fata unei alegeri si de acea a ales culorile reprezentative albastru si respectiv rosu. Initial cei din conducerea companiei Sony nu erau de acord cu noul concept, acestia dorind ca design-ul controllerului sa semene cu cel de la Super Nintendo, insa dupa mai multe insistari Teiyu Goto a primit unda verde din parta conducerii si a creat celebrul controller.

    Sper ca nu v-am plictisit prea mult si ca articolul sa vi se para macar putin interesant. Eu ma intorc la Fifa.
    Attached Images Attached Images sixaxis_ps3_controller.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Nu stiu cat e adevar si cat e imaginatie avand in vedere ca in majoritatea jocurilor de ps1 triunghiul era folosti ca "back, no etc."

  3. #3 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by Uziwood View Post
    Nu stiu cat e adevar si cat e imaginatie avand in vedere ca in majoritatea jocurilor de ps1 triunghiul era folosti ca "back, no etc."
    normal
    sa-mi spui cate surse mai vrei:
    1. What Do The PlayStation's Circle, X, Square, and Triangle Buttons Mean?
    2. Ever Wondered What X, Triangle, Square & Circle Actually Meant? | The Gaming Liberty.com
    3. Sony Designer Explains PlayStation Symbols | NowGamer
    4. PS1 designer on the fight for controller handles, what the button icons really mean | Joystiq
    5. All About the PlayStation 1's Design
    6. What Do The Buttons On The PlayStation Controller Mean?
    interviul original e in famitsu (in revista) si nu pot sa iti arat interviul, dar acesta a fost tradus de catre cei de la 1UP. acum daca si stirea asta e fantezie, atunci in cine sa ne mai incredem?

  4. #4 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Interesant. Mereu am fost atras de controllerele de Playstation, sper ca la urmatoarele PS-uri sa ramana design-ul si butoanele.
    Simbolurile de pe butoane sunt foarte cunoscute, m-am gandit ca reprezinta ceva dar nu am avut destula imaginatie sa ma gandesc ce reprezinta.

    AndRewqp : cred ca Uziwood s-a referit la ca tine mai mult de imaginatie ce inseamna si ce au avut in cap cand le-au facut, altcineva isi poate imagina alte semnificatii.

  5. #5 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Asta inseamna ca PS3 e pentru copii mici si analfabeti, iar XBOX360 e pentru restul ? lol
    Glumesc.
    Interesanta idee, dar cam inutila - parerea mea. Jocurile iti arata pe ecran ce buton trebuie sa apesi si cred ca pentru un copil e la fel de clar daca pe buton e un patrat, litera A sau un simbol klingonian. Iar dupa ce te-ai obisnuit un pic cu jocul nici nu te mai uiti la butoane.

  6. #6 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    Eu ma intorc la Fifa.
    Mai lasa Fifa ca o sa strici controallerul.

  7. #7 SP
    Banned FormableTube's Avatar
    Personal imi plac mai mult literele.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by FormableTube View Post
    Personal imi plac mai mult literele.
    Mie-mi plac femeile. De ce oare n-au pus Pamela, Ruby, Jessy, etc. ? Atunci puteam spune si noi la Tekken: de 2x Pamela, 1x Sus cu Ruby, o pui Jos cu Jessy dupa care o speciala cu toate trei odata

  9. #9 SP
    Banned FormableTube's Avatar
    Poate asa o sa fie la SexBox

  10. #10 SP
    Member poolonik's Avatar
    Eu nu am decat Xbox 360 si dupa cum se stie are litere +culori .Orice persoana nefamiliarizata cu controllerul cand joaca, ii spun " apasa A, B .... si ma intreaba care este ala ? Apoi le zic rosu, verde....si atunci inteleg mult mai repede. Cred ca au avut dreptate si unii si altii lumea intelege mai bine un semn-culoare decat o litera .

  11. #11 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by poolonik View Post
    Eu nu am decat Xbox 360 si dupa cum se stie are litere +culori .Orice persoana nefamiliarizata cu controllerul cand joaca, ii spun " apasa A, B .... si ma intreaba care este ala ? Apoi le zic rosu, verde....si atunci inteleg mult mai repede. Cred ca au avut dreptate si unii si altii lumea intelege mai bine un semn-culoare decat o litera .
    OMG.
    Cati ani au persoanele alea nefamiliarizate ? Banuiesc ca sunt copii de gradinita, altfel nu-mi explic. Sau au un IQ pe la 70-80 si n-au reusit sa invete alfabetul ?
    Sa nu fie cu suparare, dar trebuie sa ai probleme GRAVE daca nu vezi literele de pe controller-ul de XBOX 360.

  12. #12 SP
    Member tsuby's Avatar
    Raver, cand esti in mijlocul unui joc si esti nefamiliarizat cu un controller si nu poti pune pauza sa stai "sa cauti" litera, te poti uita dupa culoare care sare mult mai repede in ochi.

  13. #13 SP
    Banned nurv's Avatar
    Faptul ca creierul discerne mai rapid culoarea decat intepreteaza simbolul nu face omul analfabet... Si mie mi se par, nu stiu de ce [si nu am iq de 70] ca figurile geometrice sunt mai intuitive decat literele.

    E o diferenta de perceptie pentru simbolurile grafice, nu e adevarat ca e totuna sa discerni un cerc sau un element "klingonian".

    Crede-ma ca iti e mult mai usor cand ti se spune TRIUNGHI sa gasesti pe o masa cu simboluri un triunghi decat un caracter japonez.

  14. #14 SP
    Member 573ph4n's Avatar
    Interesant, chiar m-am intrebat.

  15. #15 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    Cam la acelasi lucru m-am gindit si eu cind mi-am pus prima data intrebarea: "De ce simboluri?", ca ar fi mult mai usor pentru oricine sa recunoasca niste simboluri primare decit litere si culori, cind intrebi un copil ce culoare avea un anumit obiect, va sta sa se gindeasca putin pina sa-ti raspunda, ca sa nu mai zic ca s-ar putea sa nu-si aminteasca (asta fara sa-i luam in calcul pe cei daltonisti), insa in momentul in care il intrebi ce forma avea un anumit obiect iti va raspunde destul de ferm, deci alegerea simbolurilor are sens, confirma teoria ca cei mici vad lumea dupa forme.

  16. #16 SP
    Member cisse's Avatar
    Sincer si eu m-am intrebat, si aceeasi explicatie am gasit-o ca omul reactioneaza mult mai repede atunci cand i se spune "cerc" decat "B". Sunt aproape sigur ca inainte de lansare au facut si niste teste in sensul asta.

  17. #17 SP
    Member Cristache07's Avatar
    Printre atatea controllere de console de-a lungul timpului modul in care au fost dispuse si scrise butoanele de la Playstation m-au incantat intotdeauna.

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    ... desi trebuie sa recunoastem, ca e mai usor sa-i spui cuiva: apasa A B A X B Y decat TRIUNGHI PATRAT TRIUNGHI CERC

  19. #19 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    E mai usor sa spui dar e mai greu de inteles pentru cineva care nu a mai folosit niciodata controller ca acela. Plus ca la Playstation simbolurile au ramas ca o semnatura.

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Dap. Sper ca la PS4 controllerul sa aiba urmatoarele simboluri semnatura: Prisma, Theta, Paralelogram, Epsilon

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Ce semnificatie are nickname-ul tau? By SAY in forum Offtopic
    Replies: 92 Last Post: 06-07-2014, 15:12
  2. Ce semnificatie au codurile de pe cartrige urile Nintendo? By rodarkone in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 0 Last Post: 17-09-2009, 13:52
  3. nu mai vibreaza controllerul By adistnsc in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 2 Last Post: 13-01-2009, 14:39
  4. Urasc controllerul de la PS3 By blaster_gsm in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 55 Last Post: 29-12-2008, 13:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts