Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 8 of 8

Thread: Google a cumparat Motorola!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Google a cumparat Motorola!

    Well, multi se intreaba ce fac oare corporatiile mari in momente de criza? Va spun eu pe scurt: cumpara! O fac pentru ca vor cumpara mai ieftin. O fac pentru ca vor sa se extinda, sau o fac pentru ca pur si simplu pot! Ce este mai ciudat insa este faptul ca Google a achizionat Motorola Mobility cu 12.5 miliarde de dolari (aproximativ 40 dolari per actiune), un pret care este cu 63% mai mare decat valoarea reala a actiunilor Motorola.

    Bizar sau nu, cofondatorul Google (Larry Page) afirma pe blogul sau ca achizitia nu numai datorita fortei pe care compania americana o are pe segmentul smartphone-urilor Android ci si datorita faptului ca Motorola este �lider de piata pe segmentul de gadget-uri pentru casa si solutii video pentru business-uri�. Cu alte cuvinte, vor sa aibe propriul fab de "gadget-uri anti Apple".

    Foarte haios este faptul ca dupa ce Google a anuntat achizitia Motorola Mobility, actiunile Nokia au crescut c upeste 10%. Un fel de "Unde dai si unde cr...este". Si mai "haios" este faptul ca Google tocmai a cumparat o companie ale caror produse ce foloseau sistemul de operare Android au avut succes foarte slab pe piata (vezi tableta Motorola Xoom). Sau cum ar spune EBA, "succesurile" la care au pus umarul si cei de la Google au dus la pierderi operationale de 85 milioane de dolari in buzunarul Motorola, in timp ce concurenta a crescut vertiginos. Prin urmare "hai sa va ajutam, ca daca nu reusiti, va cumparam noi". Stiu, sunt rautacios, dar nu ma pot abtine. Parca ideologia Google era cu totul alta...

    Anyway, mai multe detalii aveti aici: Surpriza: Google a cumparat Motorola pentru 12,5 MILIARDE dolari

    P.S. Sa nu uitam totusi sa le multumim celor de la Motorola... la urma urmei, ei au "inventat" telefonul mobil
    Attached Images Attached Images google_motorola_spider.jpg

  2. #2 SP
    Member Snake's Avatar
    Eu nu inteleg chestia asta, daca tot vroiau sa-i ajute (cum umbla vorba prin targ cum ca Google ar fi plin de bune intentii) de ce oare nu au pompat exclusivitati in Motorola? De ce nu le-au optimizat tabletele si smartphone-urile in asa fel incat sa-i salveze de la esec dupa esec? De ce nu au venit cu un joint-venture ceva si au preferat in schimb sa-i vada ratand cu produsele bazate pe Android, dupa care hop! Hai sa-i cumparam!

    Cam multe "De ce"-uri la care probabil nu vom afla raspunsul niciodata. Macar acum sa vedem daca va reusi sa scoata Google ceva cu care sa bata Apple si Microsoft. Sau oare au de gand ca incet incet sa cumpere toata competitia?

  3. #3 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Sunt curios oare ce se va alege de modelul Nexus ( made by Samsung for Google ) ?
    Probabil o perioada Google se va acomoda cu marca Motorola, dupa care vom vedea schimbari, rectificari de buget - personal, reorientare pe piata & so on...
    Personal ultimele telefoane Motorola mi-au parut chiar interesante : Defy, Droid X, Milestone si chiar si tableta Xoom imi place dar.... nu la acel pret (foarte mare dupa umila mea parere si dupa umilul meu salariu).
    Anyway, bravo Google, au facut o miscare desteapta, au cumparat la un pret ok o ditamai compania. Si sa nu uitam cele 25.000 de patente ale marcii Motorola. Si gramada de dizpozitive in afara de telefoane pe care inca le produc ( modemuri, routere si alte lucruri).

  4. #4 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Nexus a fost facut de HTC (One) si Samsung (S). Era destul de clar ca urmatorul la tron este Motorola, chiar si fara sa fi fost sub umbrela Google. Sunt foarte curios cum se va produce, insa, schimbarea de conducere. Poate va fi rebranduit sau doar "Motorola by Google"? Uff... asteptam!

  5. #5 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Eu sunt fan Motorola inca astept Motorola PRO in Romanica... parerea mea e ca e smartphone-ul business perfect!

  6. #6 SP
    Member Ma_Plictisesti's Avatar
    Mie-mi place Atrix ca e cam singurul dintre Androizii cu Tegra 2 care ofera un acumulator de 1930mAh

  7. #7 SP
    Member rogele 1's Avatar
    Primele mele doua telefoane au fost motorola...imi place si google.Deci totul e ok !

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Gluma zilei:

    Google CEO: I need a phone, can someone buy me a Motorola?
    - Few hours later: Done.
    - Great, which model?
    - Model ...?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Google Play Store By MonkY in forum Android
    Replies: 6 Last Post: 16-03-2021, 21:26
  2. Google vinde Motorola! By tudyniuz in forum Tech News
    Replies: 10 Last Post: 01-02-2014, 07:35
  3. Motorola Moto G By Dant3 in forum GSM
    Replies: 16 Last Post: 25-01-2014, 03:59
  4. Motorola Moto X By trickz in forum Android
    Replies: 1 Last Post: 03-08-2013, 21:22

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts