Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 8 of 8

Thread: 500GB disks pentru next gen ?

  1. #1 SP
    Member dogdan's Avatar

    500GB disks pentru next gen ?

    Se pare ca binecunoscuta companie de unitati optice Pioneer si General Electronics au dezvoltat un format de dvd micro-holographic care poate stoca pana la 500GB de date, folosind 3 dimensiuni fata de dvd/blue-rayurile actuale . acest nou dvd are aceleasi dimensiuni ca cele actuale . oare acesta va fii unitatea optica a urmatoarelor console (aici ma refer in special la Sony cu totii stim ca totdeauna Sony a inovat in acest domeniu) ? Vom ajunge sa folosim un disk de 500GB in 2009 ?

    sursa: BBC news uk
    Attached Images Attached Images holographic_storage.jpg

  2. #2 SP
    Member ciypriyan's Avatar
    nu cred.

  3. #3 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Va intra asa ceva pe piata, asta cred, dar anu asta sigur nu!

  4. #4 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    De Eugen Pavel auzira cineva? Roman de-al nostru!
    Exista o stire mai veche in care se zice ca ar fi inventat un hyper CD capabil sa stocheze pana la 7-10 TB
    Hyper CD-ROM

  5. #5 SP
    esbhrwvnjfkajhd SeikQ's Avatar
    Un format nou nu o sa vada lumina zilei cat de curand. Noii generatii de "DVD" i-au trebuit aproximativ 8 ani sa ajunga la stadiul actual. Pe langa dificultatile tehnice, mai urmeaza si popularitatea (vezi batalia recenta dintre HD-DVD si blu-ray) Chiar si acum imi amintec cand am citit pt primadata despre blu-ray intr-o revista Xtrem si cum era prezentat intr-o carcasa albastra din plastic. Personal, nu mai sper intr-o viitoare generatie de suporturi optice pt. stocare. Un cont banal de e-mail iti ofera 5 gb spatiu de stocare, vitezele de net cresc de la an la an, heck, se vorbeste deja de OnLive.

  6. #6 SP
    Senior Member mark's Avatar
    M-am gandit si eu la faza asta, adica incerc sa-l conving pe fratele meu ca nu mai are rost sa scrie informatie de pe net pe dvd-uri ca oricum viteza netului a ajuns deja la o asa viteza ca hdd nu mai face fata. Deci, simplu vrei sa te uiti la ceva, tragi de pe net cu intre 4-9 Mb pe sec si gata treaba, oricare ar fi ea. Eu asa ma gandesc si deci nu mai trebuie spatiu pt nu stiu ce sau nustiu cum.

  7. #7 SP
    Member verde's Avatar
    Capacity: 10TB with extension to 100TB
    Average data-transfer rate: 3Mb/s
    Dimensions of CD-ROM-Drive: 80x150x300mm
    Dimensions of CD-ROM: 10x�120mm
    Thermic resistance: up to 550 deg. Celsius
    Very high fiability
    Stable in time (estimated to at least 5,000 years)

    acesti CD ,atentie , CD nu DVD sau Blu-ray ,in fost inventat in anul 1999 ,nu in 2009 ,deci totusi e o diferenta

  8. #8 SP
    Member MSlv's Avatar
    10 TB inseamna practic 9.09 TB (1kB=1024B) iar cu viteza aia de 3Mb/s... daca e vorba de megabytes... ar dura aproape 37 de zile sa umplii un disc (nu mai calculez pentru 3 megabits. sau, hai, ca e fun: 4/5 dintr-un an <am luat in considerare doar 365 de zile, fara alea 6 ore >)

    In orice caz, trebuie neaparat sa creasca viteza de citire/scriere a unitatilor de stocare fixe (hdd/ssd), pentru ca altfel nu se va mai putea face fata fluxului de date de pe internet, care se apropie ca viteza de multe harddiskuri...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 34 Last Post: 04-11-2014, 11:13
  2. Replies: 3 Last Post: 19-02-2014, 11:26
  3. Doom 4 se pregateste pentru next-gen By Dant3 in forum Console News
    Replies: 11 Last Post: 08-04-2013, 13:52
  4. Replies: 1 Last Post: 10-04-2012, 13:01

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts