Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 7 of 7

Thread: Proteine si alte suplimente

  1. #1 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar

    Proteine si alte suplimente

    M-am hotarat sa dau jos grasimea de pe mine si sa o inlocuiesc cu muschi. Stie cineva daca proteinele praf, nu batoane, au efecte secundare, chiar daca nu exagerezi cu cantitatile?
    Si mi-ar fi de folos sa stiu cam care sunt cele mai bune si cam ce ar trebui sa gasesc la capitolul ingrediente, ca stiu ca unele au si anumite substante nu tocmai recomandate, sau despre care se stie ca desi au efecte bune la inceput, provoaca lucruri nu tocmai bune dupa o anumita perioada...
    Multumesc anticipat!

  2. #2 SP
    Member Cata25's Avatar
    Nu au efecte secundare. Proteine măn�nci din ziua de c�nd te-ai născut, deci nu-ți fac rău.
    Dacă consumi prea multe se depun sub formă de grăsime, dar asta dacă chiar exagerezi. Pentru masă ai nevoie de 2, maxim 3 grame de proteină pe kilogram corp. Dacă ai 80 de kg, ai nevoie de 160 g proteină zilnic.
    Cele mai bune suplimente se spune că sunt cele Weider, care sunt de altfel și cele mai scumpe.
    Ar fi de menționat că suplimente au rolul, după cum le zice numele, doar de a suplimenta alimentația, deci ele ar trebui să te ajute să atingi cantitatea de proteină necesară zilnică. Nu pot lua locul alimentelor obișnuite.
    Ferește-te de cele REDIS, sunt rom�nești și nu prea recomandate.
    Asta am auzit eu, nu consum și te sfătuiesc să iei proteine mai t�rziu, c�nd observi că nu mai crești natural.
    P�nă aici am vorbit despre cum să pui masă.

    Iar din ce am citit, e foarte greu să faci mușchi și să reduci stratul adipos �n același timp.
    Ar trebui să faci să zicem 40 de min de antrenament pentru forță, ca să stimulezi mușchii și să nu-i dai jos �mpreună cu grăsimea, urmate apoi de alte zeci de minute pentru cardio (bandă/bicicletă). Asta plus o dietă adecvată.

    Nu știu prea multe despre slăbit, �ți recomand să vizitezi forumul getfit, ar trebui să găsești acolo răspunsuri.

  3. #3 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    am auzit si eu despre cele Redis ca nu ar fii prea bune...
    cresc natural, dar vreau sa incep sa fac exercitii serioase si zilnice vara asta, asa ca eu spun ca ar fi bine venite proteinele alea.
    eu stiam ca e bine sa ai ceva grasime care sa arda si sa fie inlocuita de muschi si ca ar fii mai greu sa pui muschi daca esti pur si simplu slab.
    Recomand canalul de youtube acestui tip, antrenor de fitness, zic eu, destul de priceput.

    asta e doar ultimul sau video, in care prezinta transformarea unui tip in 3 luni...tot cam asa arat si eu acum, cum era el la inceput. ma rog...nu imi atarna burta asa

  4. #4 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by Cata25 View Post
    Nu au efecte secundare. Proteine măn�nci din ziua de c�nd te-ai născut, deci nu-ți fac rău.
    Dacă consumi prea multe se depun sub formă de grăsime, dar asta dacă chiar exagerezi. Pentru masă ai nevoie de 2, maxim 3 grame de proteină pe kilogram corp. Dacă ai 80 de kg, ai nevoie de 160 g proteină zilnic.
    Cele mai bune suplimente se spune că sunt cele Weider, care sunt de altfel și cele mai scumpe.
    Ar fi de menționat că suplimente au rolul, după cum le zice numele, doar de a suplimenta alimentația, deci ele ar trebui să te ajute să atingi cantitatea de proteină necesară zilnică. Nu pot lua locul alimentelor obișnuite.
    Ferește-te de cele REDIS, sunt rom�nești și nu prea recomandate.
    Asta am auzit eu, nu consum și te sfătuiesc să iei proteine mai t�rziu, c�nd observi că nu mai crești natural.
    P�nă aici am vorbit despre cum să pui masă.

    Iar din ce am citit, e foarte greu să faci mușchi și să reduci stratul adipos �n același timp.
    Ar trebui să faci să zicem 40 de min de antrenament pentru forță, ca să stimulezi mușchii și să nu-i dai jos �mpreună cu grăsimea, urmate apoi de alte zeci de minute pentru cardio (bandă/bicicletă). Asta plus o dietă adecvată.

    Nu știu prea multe despre slăbit, �ți recomand să vizitezi forumul getfit, ar trebui să găsești acolo răspunsuri.
    doar o singura rectificare, pe zi omul are nevoie de 0.5-0.7 grame de proteine pe KG de corp. daca ai 80 kg ai nevoie de o cantitate de aproximativ 40-56 g pe zi.

  5. #5 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    aaa...am uitat sa intreb daca sunt proteine sintetice si proteine naturale...cele pudra.
    si daca imi poate recomanda cineva o marca anume, ca nu e reclama

    ---------- Post added 21-06-2010 at 06:52 PM ----------

    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    doar o singura rectificare, pe zi omul are nevoie de 0.5-0.7 grame de proteine pe KG de corp. daca ai 80 kg ai nevoie de o cantitate de aproximativ 40-56 g pe zi.
    am impresia ca de 2g ai nevoie in cazul in care lucrezi la cresterea masei musculare.(sau faci efort fizic mai intens decat sa te ridici din pat lol)
    daca doar vrei sa mentii un nivel stabil, e nevoie de cat ai zis tu.
    in borcanele alea mari de proteine exista si altceva, la care ar trebui sa fiu atent?
    am 17 ani aproape, 1.88-1.90 si 84 kg momentan, "semi-muscular" . eu zic ca nu ar trebui sa interfereze cu cresterea mea, adica sunt facut destul de bine, nu sunt pricajit

  6. #6 SP
    Member Cata25's Avatar
    Quote Originally Posted by nightprowler View Post
    am auzit si eu despre cele Redis ca nu ar fii prea bune...
    cresc natural, dar vreau sa incep sa fac exercitii serioase si zilnice vara asta, asa ca eu spun ca ar fi bine venite proteinele alea.
    eu stiam ca e bine sa ai ceva grasime care sa arda si sa fie inlocuita de muschi si ca ar fii mai greu sa pui muschi daca esti pur si simplu slab.
    Recomand canalul de youtube acestui tip, antrenor de fitness, zic eu, destul de priceput.
    YouTube - BEFORE & AFTER of Shaun B. BUILD CHEST & SIX PACK FAST!.Download the ebook: makingthebest.com
    asta e doar ultimul sau video, in care prezinta transformarea unui tip in 3 luni...tot cam asa arat si eu acum, cum era el la inceput. ma rog...nu imi atarna burta asa
    Cel mai bine ar fi să te duci la sală, acasă te asigur că nu o să tragi la fel.
    Cred că mușchii se pun la fel de repede/greu indiferent dacă ai sau nu grăsime. Eu nu aveam mai deloc grăsime și s-au pus mușchi. Diferența e că dacă ai stratul de grăsime mare nu o să se vadă mușchii, ci doar o formă mare. De exemplu la triceps o să se vadă un braț mare, dar nu se vor observa capetele tricepsului.

    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    doar o singura rectificare, pe zi omul are nevoie de 0.5-0.7 grame de proteine pe KG de corp. daca ai 80 kg ai nevoie de o cantitate de aproximativ 40-56 g pe zi.
    Foarte corect, �nsă 0.5-0.7 g sunt pentru omul obișnuit (doza zilnică recomandată)
    Dacă ai mușchi trebuie să măn�nci mai multe proteine, ca să-i menții, și chiar mai multe ca să crească.

    Quote Originally Posted by nightprowler View Post
    aaa...am uitat sa intreb daca sunt proteine sintetice si proteine naturale...cele pudra.
    si daca imi poate recomanda cineva o marca anume, ca nu e reclama

    ---------- Post added 21-06-2010 at 06:52 PM ----------



    am impresia ca de 2g ai nevoie in cazul in care lucrezi la cresterea masei musculare.(sau faci efort fizic mai intens decat sa te ridici din pat lol)
    daca doar vrei sa mentii un nivel stabil, e nevoie de cat ai zis tu.
    in borcanele alea mari de proteine exista si altceva, la care ar trebui sa fiu atent?
    am 17 ani aproape, 1.88-1.90 si 84 kg momentan, "semi-muscular" . eu zic ca nu ar trebui sa interfereze cu cresterea mea, adica sunt facut destul de bine, nu sunt pricajit
    Da, pudrele proteice sunt sintetice.
    �n industria asta, poți să te iei liniștit după preț. Ce e scump e bun, ce e ieftin e nașpa.
    Pro Nutrition cică ar fi ok.
    După cum am zis, eu �ți spun din ce am auzit la alții, nu am testat.

  7. #7 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    Quote Originally Posted by Cata25 View Post
    Cel mai bine ar fi să te duci la sală, acasă te asigur că nu o să tragi la fel.
    Cred că mușchii se pun la fel de repede/greu indiferent dacă ai sau nu grăsime. Eu nu aveam mai deloc grăsime și s-au pus mușchi. Diferența e că dacă ai stratul de grăsime mare nu o să se vadă mușchii, ci doar o formă mare. De exemplu la triceps o să se vadă un braț mare, dar nu se vor observa capetele tricepsului.
    da, nu sunt chiar atat de gras sa nu se vada..normal ca dupa ce ii fac mai mari o sa lucrez cat mai mult la definire, care e alta mancare de peste si aia

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Reclame TV si alte forme de advertising By Graft in forum Offtopic
    Replies: 54 Last Post: 29-11-2016, 11:37
  2. Gadgets si alte minunatii By Graft in forum Offtopic
    Replies: 31 Last Post: 06-09-2014, 00:20
  3. Sfaturi si alte chestii By Bufnitza in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 19 Last Post: 06-10-2013, 11:20

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts