Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 51

Thread: Ceasuri - bijuterii ale sexului masculin

  1. #1 SP
    Senior Member apbaciu's Avatar

    Ceasuri - bijuterii ale sexului masculin

    Ce pot sa spun sunt un fan al ceasurilor, le consider un accesoriu must-have pentru orice barbat, sunt un fan si intentionez sa imi fac o colectie cat mai numeroasa.

    Am facut acest thread in speranta ca voi gasi si alte persoane interesate de ceasuri.

    Ceasul pe care il port eu de zi cu zi este un TAG Heuer Aquaracer :
    Attached Images Attached Images imageuploadedbytapatalk1399262333.856775.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu am renuntat acum multi ani la ceas (mi se pare inutil - e plin de ceasuri pe toate device-urile din jurul meu). Dar probabil as reveni la vechiul obicei cu ceva de genul acesta (si la care sa tina bateria macar o saptamana):
    Attached Images Attached Images apple-iwatch.jpg

  3. #3 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu unul nu pot fara ceas la mana. Recunosc ca nu il port pentru a citi neaparat ora, insa e un accesoriu vital la un barbat. Cel putin asa vad eu lucrurile. Am observat cum tineretul (lol, de parca sunt eu ceva mos) nu poarta ceasuri deloc. Nu e o tehnologie care sa evolueze precum telefoanele si alte electronice din ziua de azi, dar tocmai asta cred ca le face speciale, sunt "timeless" si sunt mereu la moda.

    Eu am boala de cand eram mic pe ceasurile Doxa si Victorinox, insa pana acum nu am gasit modele care sa ma impresioneze indeajuns. A ramas mai mult o obsesie din copilarie care inca nu mi-a trecut.

    Doar pe astea le am, inca nimic special in "colectie".
    Attached Images Attached Images 1.png

  4. #4 SP
    Banned flavi_us's Avatar
    Ca tot vorbesti de tineret, si ai si un ceas de la Timex, uite un model mai sportiv pentru tineri; pe acesta il port in general, cand nu sunt la costum sau ceva mai formal. In viitor sper sa imi iau si un Fossil, e probabil firma mea preferata in materie de ceasuri.
    Attached Images Attached Images 2014-05-13-14.18.30.jpg

  5. #5 SP
    Senior Member Alexandru's Avatar
    achiziționat astăzi.

    Nu prea am purtat ceasuri până acum, însă a început să mă încânte ideea dupa ce am purat ceasul unui prieten aproape 2 săptămâni.
    Attached Images Attached Images 2014-06-04-14.02.36.jpg

  6. #6 SP
    Senior Member Nash's Avatar
    Stie cineva vreun site unde se gasesc curele pentru ceasuri? Am un ceas Police pe care l-am purtat din 2008 pana anul trecut insa cureaua s-a desprins de la caldura.

    Modelul este exact acesta din poza:


    se pare ca am gasit modelul si pe olx insa doar cureaua nu.

    http://olx.ro/oferta/vand-ceas-polic...tml#1c4818f3e9
    Attached Images Attached Images policeaxisduab.jpg

  7. #7 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Asta e my daily friend - si culmea il folosesc mai des decat pe cel de la telefonul mobil - ceasul inlocuit a fost asta -> asta

    later edit: am constatat ca sunt fericitul posesor al urmatoarelor 5 ceasuri insa nimic spectaculos

    1. CCCP - 7001-01 Sputnik 1 Limited Edition
    2. Invicta Diver white lume dial - 1002
    3. Swatch Sistem51 - SUTB400
    4. Sweda - 3dfx branded watch (promo)
    5. un ceas Alba pe care l-am castigat la radio Contact cand eram in clasa a 10'a (adica in 1994) (pentru cine e curios Alba este subsidiar Seiko)

    PS: nevasta'mea are cred vreo 10 .. din care 7-8 sunt Swatch (e super fan)
    Attached Images Attached Images img_1672.jpg

  8. #8 SP
    Member taz@'s Avatar
    Salutare,

    Am primit niste ceasuri de la unchiumeu si unul din ele habar nu am ce este... si inca doua pentru care nu gasesc info pe net, pret, daca se mai fabrica etc... Nu stiu daca sunt replici sau nu dar as avea nevoie de niste info de la cunoscatori.

    So: 1,2 habar nu am ce firma e; 3,4 Porsche Design; 5,6 Omega Seamaster

    Mersi!
    Attached Images Attached Images dsc_0701.jpg dsc_0702.jpg dsc_0706.jpg dsc_0707.jpg dsc_0740.jpg dsc_0741.jpg

  9. #9 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Nu cred ca trebuie sa zica un cunoscator ... ochiul meu de "nepriceput" vede calitatea slaba a finisajelor.

  10. #10 SP
    Member taz@'s Avatar
    Ma gandeam eu...

  11. #11 SP
    Member lukecelmare's Avatar
    daily watch
    Attached Images Attached Images wp_20151223_15_31_39_pro.jpg

  12. #12 SP
    Member viezure's Avatar
    Iata si ce am eu.
    Cel mai recent ceas este Atlanticul si il ador
    Attached Images Attached Images 3.jpg 4.jpg 2.jpg 3.jpg

  13. #13 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Impulse buy - azi
    Attached Images Attached Images img_2201.jpg

  14. #14 SP
    Member Drag05azs's Avatar
    Am si eu nevoie de un sfat , chiar nu ma pot decide ...

    http://www.bbcollection.ro/Ceasuri_c...57-2188-1.html

    https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-...03-2_otel.html

    Nu vreau sa deranjez folosind cuvantul mecanism la quartz asa ca le voi spune "chestie".

    Chestia la Seiko din cate am verificat (am un catalog plin de " chestii") ar fi ceva mai scumpa nu stiu daca si mai buna. Design-ul parca e mai reusit la Sector. Un mic dezavantaj e bratara la Seiko (nu are toate zalele pline/finisate). Mai departe ..m-am blocat ... as merge pe Sector dar nu stiu cat de fiabile sunt modelele noi.Ceva pareri?

  15. #15 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Ai garantie, poti merge linistit pe SECTOR, mie mi se pare mai reusit ca design.

  16. #16 SP
    Member Drag05azs's Avatar
    Ideea e ca mi-e frica de chestiile neacoperite de garantie , cum ar fi etanseitatea . Daca faci dus cu el si intra apa , b&b va spune ca ai facut scufundari.

  17. #17 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Eu sunt la al treilea ceas de la B&B si nu am avut probleme, sper sa ai aceeasi experienta ca mine, indiferent de modelul de ceas pe care ti-l vei cumpara in final.

  18. #18 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by Drag05azs View Post
    Ideea e ca mi-e frica de chestiile neacoperite de garantie , cum ar fi etanseitatea . Daca faci dus cu el si intra apa , b&b va spune ca ai facut scufundari.
    Da, am auzit povesti multe de genul, plus 2 amici patiti. Grija mare cu ei la treaba asta. O singura data am ajuns la ei la service, sa intreb de o curea, iar tipul din fata mea se certa cu ei tocmai pentru treaba asta, el sustinea ca a folosit ceasul la dus iar ei spuneau ca a facut scufundari profesioniste si alte balarii de genul.

  19. #19 SP
    Member Drag05azs's Avatar
    am luat azi ceasul si bineinteles mi-au adus alt model , ce-i drept frumusel si asta plus ca are quartz Citizen . Am intrebat de treaba cu etanseitatea si mi-a spus ca de obicei se plateste "uscarea", garantia acopera doar mecanismul (in afara cazului in care s-a dus din cauza apei). La alte magazine modelul asta e 750-900, asa ca am trecut peste garantie (consider ca nu o am)

  20. #20 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Cum adica ti-au adus alt model? Adica nu ai primit ce ai cumparat? Cum vine asta? Eu zic sa nu accepti asa ceva.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 31-12-2014, 15:00

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts