Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 27

Thread: Cat de bine s-a vandut Move?

  1. #1 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    Cat de bine s-a vandut Move?

    Fifa vs Pes, Cola vs Pepsi, X360 vs PS3 si acum Kinect vs Move, ce au toate in comun? O rivalitate dusa la extrem de catre fanboy fiecarei tabere. Tot timpul se pune arhicunoscuta intrebare "care e mai bun dintre cele doua?". Pentru a avea un raspuns obiectiv si corect trebuie sa ne uitam la cifre, mai exact cine vinde cel mai mult. Pentru ca Kinect se va lansa doar in noiembrie, acum vom vorbi doar despre Move.

    PS Move a fost lansat in Europa si America de Nord pe 18 septembrie. Pentru inceput, e destul de ambiguu sa zicem "Move s-a vandut in peste..." avand in vedere numarul SKU's si diferitelor bundles. De acum inainte cand voi zice Move hardware sa stiti ca ma refer la un Move Controller plus PlayStation Eye Camera.

    Sa incepem cu America, bundle-ul Sports Champions s-a vandut in peste 50.000 de unitati, asta inseamna 50.000 de unitati Move hardware . Dintre acestea 10.000 s-au vandut in bundle cu PS3. Separat s-au vandut 35.000 de controllere Move, se estimeaza ca dintre acestia 25% sunt posesori de PS Eye, iar restul au achizitionat un al doilea controller. Putem sustine ca in acest weekend s-au vandut aproximativ 60.000 de unitati de Move hardware.

    Acum sa trecem si in Europa unde PS3 este mult mai popular. Aici nu exista bundle-ul Sports Champions, ci Starter Pack ce include o camera si Move controller care s-a vandut in 70.000 de exemplare, pe langa acestea s-au mai vandut si 30.000 de Move controllers. Aplicand "formula" de mai sus putem presupune ca s-au vandut un jur de 80.000 de unitati de Move hardware.

    Cifrele finale worldwide sunt: 140.000 de unitati de Move hardware si 100.000 de exemplare de Sports Champions, jocul nu bundle-ul. Putin, mult, acceptabil, nu stiu va las pe voi sa decideti asta. Nu uitati, ciferele sunt reprezentative pentru 18, 19 si 20 septembrie si au fost oferite de catre cei de la VGCharts.com
    Attached Images Attached Images original.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    mie sincer mi se pare destul de putin . Ma asteptam ca vanzarile de ps move sa fie si mai mari . Poate multi nu au cumparat acum pentru ca asteapta sa para mai mutle review-uri si mai multe jocuri compatibile cu move (cum fac eu de exemplu) sau poate altii vor sa cumpere abea in preajma sarbatorilor ... anyway vanzarile nu sunt extrem de slabe da sunt departe de a fi exagerat de bune (parerea mea )

  3. #3 SP
    Member Bogdan's Avatar
    Mie mi se pare că cifrele aproximative au o oarecare rezonanță! La finalul lunii, �nceputul lunii octombrie sunt convins că statistica va arăta copleșitor. Și practic statistica este eronată p�nă �n momentul �n care �mi voi achiziționa bundle-ul! lol

  4. #4 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    @Tudoran in principiu sunt de acord cu tine, dar nu uita un lucru, sunt putine jocuri atractive cu suport pentru Move deocamdata. Sunt sigur ca vanzarile vor creste odata cu lansarea\update pt Move a unor jocuri precum: RE5, Heavy Rain, Killzone 3, SoCOM 4, Tiger woods, Ruse, Sorcery, LittleBigPlanet 2 etc.

  5. #5 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    @AndRewqp asta am zis si eu : multi cred ca au decis sa astepte pana la lansarea unor jocuri mai serioase cu suport move . Sa consideram aceste prime zile ca fiind vanzarile adresate in special casual gamerilor . Ca inafara de Sports Championship si acel demo disk cred ca alte jocuri mai tentante nu s-au prea lansat .

    Cand o sa se lanseze jocuri precum RE5 , Heavy rain , MAG , ratchet and clank si multe altele de genu , ei bine atunci sa ne asteptam de la o "explozie" de vanzari legate de ps move (atunci vom stii ca au pus si hardcore gamerii mana pe Move lol ).

    So btw desi nu sunt puse in calcul nr de exemplare vandute in Japonia cred ca putem spune ca si acolo o sa se vanda destul de bine (poate la acelasi nivel ca si America dar nici pe departe la fel de bine ca Europa ) . Japonezii cred ca is ceva de genu : Kung Fu Rider FTW !

  6. #6 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Ma asteptam la putin mai mult, dar nu ma asteptam la vanzari extraordinare. Eu cred ca-l cumpar abia de Craciun, atunci o sa existe destule jocuri care sa ma intereseze, poate o sa existe o promotie (vreau sa ma joc cu inca o persoana, deci va costa destul de mult).

  7. #7 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Este inca prematur sa se vorbeasca de succes in vanzari. De abia s-a lansat, analiza ar trebui sa fie facuta dupa sarbatori. Sony si Microsoft au o problema in ceea ce priveste succesul controllerelor de miscare si anume ca acestea sunt aditionale. Nintendo a venit de la bun inceput cu un controller deja inclus in consola, pe cand ceilalti doi ofera ca alternativa. Libraria de soft este cea care va trage sau nu in sus.

  8. #8 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    Mie sincer mi se pare ca oferta de aplicatii pentru move in 2010 tinde spre zero, deci bune vanzari.

  9. #9 SP
    Junior Member THE_ONE's Avatar
    Mie mi se par vanzarile destul de bune avand in vedere ca ai doar un disk cu jocuri pentru Move si ca in urmatoarele zile, saptamani nu se lanseaza jocuri noi cu suport Move.Sigur in 2011 vor fi vanzari mai mari pentru Move cand vor fi multe jocuri cu suport Move si cand Kinect va fi la vanzare.Pana la urma stim cu totii concurenta conteaza in vanzari si in dezvoltarea de noi jocuri mai ales exclusivitati.

  10. #10 SP
    Junior Member jedipancu's Avatar
    Ar fi foarte interesant sa vedem si niste date pentru vinzarile din Romania...

  11. #11 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Quote Originally Posted by jedipancu View Post
    Ar fi foarte interesant sa vedem si niste date pentru vinzarile din Romania...
    nu cred ca avem noi noroc de asa ceva . nu exista site-uri gen vgchartz care sa se ocupe doar cu Romania . nu ? si oricum si de ar fi m-as mira sa se vanda peste doua mii de bundle-uri (desi cred ca si 1000 de bundle-uri ar fi mult )

  12. #12 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    personal cred ca daca ar fi sa comparam vanzarile move cu cele kinect (cu toate ca e ca si cum am compara mere cu pere), proportia ar fi de 2:1 (in favoare move). sau ma rog, asta e pronosticul meu. om vedea.

  13. #13 SP
    Member no_m3rcy's Avatar
    Quote Originally Posted by h0stile View Post
    personal cred ca daca ar fi sa comparam vanzarile move cu cele kinect (cu toate ca e ca si cum am compara mere cu pere), proportia ar fi de 2:1 (in favoare move). sau ma rog, asta e pronosticul meu. om vedea.
    s-ar putea sa ne surprinda Kinect dar dupa ce vad prin diferite forum-uri gamerii sunt cam sceptici , personal nu sunt foarte hyped in ceea ce priveste Kinect , dar ideea de a-l folosi impreuna cu gamepad-ul este destul de interesanta....

  14. #14 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu vreau sa atac pe nimeni si sper sa nu va deranjeze postul meu. Este doar o parere personala.

    Nu vi se pare aiurea sa tineti acel "you know what" in mana cand va jucati si sa-l miscati incontinuu ? Cei de la Sony chiar nu puteau gasi o forma mai diferita decat controller-ul de la Wii.

    Nu sunt fan Kinect (sau cum se scrie) dar as alege fara ezitare Kinect-ul pentru imersivitate. Te simti mult mai "acolo" cand te misti pe bune, decat cu "maciuca" aia in mana.

    Si care e faza cu bila aia colorata din cap ?!?! inteleg ca doar asa te poate vedea camera aia, dar puteau face si ei ceva mai...normal.

    Sper sa nu deranjez pe nimeni. Pur si simplu mi-am spus parerea.

  15. #15 SP
    Banned I_Fabian_I's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Nu vreau sa atac pe nimeni si sper sa nu va deranjeze postul meu. Este doar o parere personala.

    Nu vi se pare aiurea sa tineti acel "you know what" in mana cand va jucati si sa-l miscati incontinuu ? Cei de la Sony chiar nu puteau gasi o forma mai diferita decat controller-ul de la Wii.

    Nu sunt fan Kinect (sau cum se scrie) dar as alege fara ezitare Kinect-ul pentru imersivitate. Te simti mult mai "acolo" cand te misti pe bune, decat cu "maciuca" aia in mana.

    Si care e faza cu bila aia colorata din cap ?!?! inteleg ca doar asa te poate vedea camera aia, dar puteau face si ei ceva mai...normal.

    Sper sa nu deranjez pe nimeni. Pur si simplu mi-am spus parerea.

  16. #16 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Man, sa stii ca pe langa x-u care-l am de app 3 ani, mi-as lua cu cea mai mare placere un PS3. Ador exclusivitatile. Este o consola de milioane. Sunt impotriva copierii si a formelor cu tente sexuale

  17. #17 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Nu vreau sa atac pe nimeni si sper sa nu va deranjeze postul meu. Este doar o parere personala.

    Nu vi se pare aiurea sa tineti acel "you know what" in mana cand va jucati si sa-l miscati incontinuu ? Cei de la Sony chiar nu puteau gasi o forma mai diferita decat controller-ul de la Wii.

    Nu sunt fan Kinect (sau cum se scrie) dar as alege fara ezitare Kinect-ul pentru imersivitate. Te simti mult mai "acolo" cand te misti pe bune, decat cu "maciuca" aia in mana.

    Si care e faza cu bila aia colorata din cap ?!?! inteleg ca doar asa te poate vedea camera aia, dar puteau face si ei ceva mai...normal.

    Sper sa nu deranjez pe nimeni. Pur si simplu mi-am spus parerea.
    Trecand (cu greu) peste faptul ca jignesti niste oameni care incearca un produs nou, te intreb, care este legatura cu vanzarile Move? Observ ca iti tot dai cu "parerea personala" despre lucruri pe care nu le ai si nici nu le vei avea.

  18. #18 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    In primul rand nu am jignit pe nimeni. Nu asta a fost intentia si nu vad nici un cuvant, care sa-l intorci pe 15 parti, din care sa reiasa ca jignesc pe cineva. Tu esti singuru care te simti. Este doar o parere personala si trebuie luata ca atare.

    Referitor la legatura cu vanzarile, pur si simplu, tot ca o parere personala (am tot dreptu sa am asa ceva si sa o impartasesc) mi se pare aiurea sa dai bani pe un controller de "Wii" pentru a te juca jocuri de PS3. Asta denota lipsa de imaginatie din partea Sony, companie de la care am niste pretentii enorme.

    Referitor la lucruri pe care nu le am si nu le voi avea - incerc sa ma abtin sa comentez la aceasta remarca si sa nu o iau ca pe o jignire la adresa mea, ca ar fi prea urat din partea ta.

    Daca mai ai ceva sa-mi spui, te rog sa o faci pe PM.

  19. #19 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Bila aia colorata poate avea un rol foarte important in jocuri, pe langa faptul ca asigura precizia controller-ului. Iar avantajul Move este line-up-ul de jocuri, un controller de acest gen poate fi folosit fara probleme intr-un FPS, RTS, RPG, poate chiar si in Racing (desi prefer un volan). Cred ca la asta s-au gandit cei de la Sony cand au ales forma controller-ului, au preferat sa imbunatateasca o reteta existenta, fiindca stiau ca vor avea destul succes si ca vor atrage inclusiv gamerii hardcore.

    Iar PS Move nu este doar un Wii, pretul e mai mic, ai grafica HD si cele mai noi aparitii. Wii este o consola extraordinara, doar ca mi se pare putin ciudat ca in 2010 sa ma joc jocuri cu grafica de PS2. A 2a problema a consolei e controller-ul, mie mi s-a parut imprecis, sper ca Move sa fie mai bun din aceasta privinta.

  20. #20 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    erik are dreptate legat de rolul bilei colorate si a celorlalte aspecte mentionate .
    cat despre partea de originalitate sa nu mai vorbim, razvane . in ziua de azi toti se copiaza intre ei . ps move e copie de wii , knect e copie de eye toy (uite o dovada de originalitate : sony au fost primii care au facut jocurile bazate pe motion tracking (sau cum se numesc ele ) ), am citit o stire ca urmatorul xbox o sa foloseasca si el Blu ray-uri si nu DVD-uri de X GB .De asemenea toate consolele vechi au trecut la cd-uri dupa ce au vazut ce diferenta mare era inte CD si caseta , toate consolele au adaugat analog-uri sau vibratii la maneta dupa ce au vazut pe bine le merge la X ... asa ca nu putem sa vorbim prea mult de originalitate in ziua de azi (sau in ultimii nu stiu cati ani ). Cred ca daca era vorba ca fiecare firma sa fie orginala atunci era haos : sony avea cd-uri , nintendo casete , X avea dischete , Y avea downloadable content only ,etc .

    Desi eu nu consider ps move-ul un rip pff complet de wii . de ce ? pt ca ofera ceva ce jocuri pt wii nu prea au : hardcore games . Daca era o lista imensa de shootere , rpg-uri , RTS-uri si multe altele care erau la inceput wii exclusive si acuma deveneau multi platform , ei bine atunci puteam spune ca era rip off . Da din moment ce producatorii de jocuri pt Wii nici nu se obosesc sa faca un hardcore games si toti aleg sa le faca cat se poate de casual ei bine eu consider motion controller-ul de la sony destul de diferit fata de consola celor de la nintendo. (asta e doar parerea mea ... nu aruncati cu rosii ... no fanboyis/flame war intended ).

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 27 Last Post: 24-09-2014, 15:39
  2. Cat de bine se vinde un joc Remastered? By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 7 Last Post: 26-08-2014, 12:13
  3. Replies: 10 Last Post: 04-09-2013, 18:36
  4. Replies: 3 Last Post: 25-08-2013, 05:01
  5. PS3 se vinde bine, dar cat de bine? By AndRewqp in forum Stories & Other News
    Replies: 8 Last Post: 26-03-2011, 15:36

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts