Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 38

Thread: Pachter: PS3-ul va reduce pretul in Aprilie; X360-ul il va urma; Wii-ul se va mentine

  1. #1 SP
    Senior Member Mika's Avatar

    Pachter: PS3-ul va reduce pretul in Aprilie; X360-ul il va urma; Wii-ul se va mentine

    Analistul in materie de jocuri video, Michael Pacther de la Wedbush Morgan vede o scadere a pretului PS3-ului in luna aprilie - cu 100$. De asemenea, Pachter crede ca Microsoft va scadea pretul Xbox 360-ului imediat dupa, in timp ce Wii isi va mentine pretul de 249$ pe toata durata anului 2009.

    Pachter se asteapta ca vanzarile PS3-ului sa inceapa din nou sa creasca la fel cum s-a intamplat in primavara dupa reducerea pretului. De asemenea estimeaza ca Microsoft va contracara manevra prin scadea pretului la modelul Pro pana la 249$ inainte sau chiar la E3-ul din Iunie. 249$? Un Wii si un Xbox 360 la acelasi pret. That's some serious competition.

    Patcher nu vede niciun motiv pentru care Nintendo ar scadea pretul consolei lor si prezice ca cel mai devreme Nintendo va reduce pretul la consola la sfarsitul anului acesta daca o va face vreodata.
    Attached Images Attached Images 2.jpg

  2. #2 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Good news !! Ramane de vazut daca asa vor sta lucrurile.

  3. #3 SP
    Senior Member huber's Avatar
    sa sperm ca o sa scada pretul dar asta se va intampla in strainate deoarece in Romania nu cred ca va scadea .

  4. #4 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Sa speram ca asa va fi

  5. #5 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Quote Originally Posted by huber_93 View Post
    sa sperm ca o sa scada pretul dar asta se va intampla in strainate deoarece in Romania nu cred ca va scadea .
    Mereu cand a scazut pretul in afara a scazut si la noi. Daca nu scadea, pretul era acelasi ca la lansare.

  6. #6 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Si chiar foarte promt s-au redus preturile si la noi desi nu ma asteptam .

  7. #7 SP
    Member zaice's Avatar
    Sper sa se ieftineasca tinand cont ca la noi euro a crecut drastic.Chiar ma uitam azi,preturile la componente de PC s-au scumpit datorita acestei cresteri a Euro.

  8. #8 SP
    Entertainment Analysis level's Avatar
    nintendo = value for money cat era un PS3 sau un Xbox360 la lansare? d 2x mai scumpe? si acu ce? o sa fie d 3x mai ieftine? doar ca sa vanda si ei cate o consola ))))))

  9. #9 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Cam ciudat ca Nintendo nu reduc pretul.O sa fie concurenta mare avand in vedere ca un X360 va costa la fel de mult ca un Wii

  10. #10 SP
    Senior Member huber's Avatar
    Quote Originally Posted by istrategie View Post
    Mereu cand a scazut pretul in afara a scazut si la noi. Daca nu scadea, pretul era acelasi ca la lansare.
    ok iti dau dreptate dar hai sa iti dau un simplu exemplu , a aratat si la tv caci apple a redus pretul la iphone la 200 $ iar la noi este peste 350 euro .

  11. #11 SP
    Senior Member G3ox's Avatar
    eu zic ca nintendo nu isi permite sa reduca din pretul consolei pentru ca nu o sa mai aiba profit.Xboxul si PS3ul se bazeaza ca oamenii vor cumpara jocuri si astfel vor face profit, in schimb jocurile pentru WII nu se vand asa bine incat sa acopere costul consolei deci mentinerea consolei la un pret mai mare este singura solutie.

  12. #12 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Poate imi iau pana la urma si PS3, ca ma bate gandul de catava vreme (vreau sa joc si eu Heavy Rain, LBP, seriile Killzone si Resistance, God of War, etc.).

  13. #13 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Quote Originally Posted by G3ox View Post
    eu zic ca nintendo nu isi permite sa reduca din pretul consolei pentru ca nu o sa mai aiba profit.Xboxul si PS3ul se bazeaza ca oamenii vor cumpara jocuri si astfel vor face profit, in schimb jocurile pentru WII nu se vand asa bine incat sa acopere costul consolei deci mentinerea consolei la un pret mai mare este singura solutie.
    Jocurile de Wii se vand destul de bine.Cat despre pretul consolei cred ca poate fii scazut.Sa fim seriosi Wii are cel mai slab Hardware

  14. #14 SP
    Member winkus's Avatar
    Sony o sa scada sigur pretul dar Microsoft nu stiu, are deja cea mai ieftina consola de pe piata din generatia actuala. Oricum Pachter a prezis ca va scadea pretul anul trecut si nu s-a indeplinit promisiunea, chiar el a recunoscut intr-o emisiune Bonus Round pe Gametrailers.

  15. #15 SP
    Manager paul's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Cam ciudat ca Nintendo nu reduc pretul.O sa fie concurenta mare avand in vedere ca un X360 va costa la fel de mult ca un Wii
    Un Xbox 360 Arcade costa mai putin decat un Wii.

  16. #16 SP
    Member weriwulf's Avatar
    10X for the news mika, keep rockin'!

  17. #17 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Quote Originally Posted by huber_93 View Post
    ok iti dau dreptate dar hai sa iti dau un simplu exemplu , a aratat si la tv caci apple a redus pretul la iphone la 200 $ iar la noi este peste 350 euro .
    In primul rand, aici vorbim strict de console, iar in al doilea rand, ieftinirea iPhone-ului a fost in SUA din moment ce vorbesti de dolari, nu? Ce se intampla in SUA nu e valabil si pentru noi.

  18. #18 SP
    Member Tavitzu's Avatar
    Patcher asta este unu din cei mai mare idioti analisti ce am vazut/auzit, omu asta ii mai rau decat o tiganca ce sta la colt si iti ghiceste in ceva vitoru.
    Este clar ca va fi un price-cut in 2009 la toate consolele, daca nu atunci arunca un joc sau ceva in plus la acelas pret si este cam acelas lucru.
    Aceasta cred ca este singuru lucru ce spune Patcher despre ps3 ce nu este negativ,omu ala ii un typical yank, orice nu ii din america=sux

  19. #19 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Michael Pacther cel mai idiot analist? Cred ca ai confundat persoana.

  20. #20 SP
    Member playgame's Avatar
    Quote Originally Posted by huber_93 View Post
    ok iti dau dreptate dar hai sa iti dau un simplu exemplu , a aratat si la tv caci apple a redus pretul la iphone la 200 $ iar la noi este peste 350 euro .
    De mult timp preturile la electronice au fost mai mici in usa decat in Europa, din pacate.
    Ca e diferenta asa mare, asta e partea a 2-a, astia de la noi care vor sa profite cat mai mult. Asta e valabil pt multe de la benzina pana la alimente.

    Quote Originally Posted by SublimingSun View Post
    Poate imi iau pana la urma si PS3, ca ma bate gandul de catava vreme (vreau sa joc si eu Heavy Rain, LBP, seriile Killzone si Resistance, God of War, etc.).
    Trece si MGS4 in lista.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Microsoft reduce pretul la Surface Pro By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 2 Last Post: 06-08-2013, 20:41
  2. Sony reduce pretul pentru Playstation Vita By Dant3 in forum Console News
    Replies: 41 Last Post: 20-02-2013, 21:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts