Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 8 of 8

Thread: Developerii de la Braid si RCR ii lauda pe cei de la Sony, dar nu si pe cei de la MS

  1. #1 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar

    Developerii de la Braid si RCR ii lauda pe cei de la Sony, dar nu si pe cei de la MS

    Rar vezi studio-uri de gaming sa laude vreo companie mare prea mult sau din contra sa o critice prea aspru. Dar iata ca indie developerii sunt ceva mai sinceri si au decis sa isi faca publica opinia fata de Sony si Microsoft: Jonathan Blow (care ne-a adus capodopera de arta numita "Braid"), a spus ca Microsoft "trateaza creatorii indie foarte aspru", fiind dispusi sa "ii impinga pana la limita pe acestia pentru a oferi cat mai mult continut pana la sfarsitul saptamanii". Pe de alta parte Sony, s-a comportat foarte frumos cu acesta si din acest motiv a decis ca "The Witness" sa fie un timed exclusive pentru PS4, chiar daca nu a primit nici un ban in plus pentru aceasta miscare.

    Brian Provinciano, creatorul titlului Retro City Rampage, a declarat ca Microsoft la un moment dat au anulat lansarea jocului deoarece acesta se plangea cat de greu e sa il porteze pe Xbox Live Arcade. De aceea "a fost fortat sa trimita o alta cerere pentru lansare, sa astepte 6 luni in plus si sa isi gasesca singur un publisher care sa ii asigure proiectul din punct de vedere financiar (cea din urma fiind defapt sarcina companiei americane)". Odata cu lansarea jocului, "cineva a facut greseala de a lansa jocul pentru 10$, in loc de 15$ cum era vorba". Deci cu alte cuvinte "Retro City Rampage s-a vandut cu o treime mai putin decat ar fi trebuit".

    Sony pe de alta parte a fost "foarte implicat si a promovat jocul extrem de bine": de la reclame pe PS Store gratis, prezentari la E3 destul de consistente si standuri de gaming in mai toate magazinele Walmart, Best Buy, GameStop, Target si Future Shop din America de Nord. "Nici in cele mai indraznete vise nu ma asteptam sa se intample asa ceva", declara Brian Provinciano. Ca inchere acesta lauda si development kit-ul pentru PSVita care l-a primit gratis si care pare a fi unul dintre cele mai usoare pe care le-a intalnit vreodata.

    In orice caz, cei de la Sony (dar si Nintendo) au decis sa aduca cat mai multi developeri indie de partea lor, fie portand titluri mai vechi pe PS3 sau PSV (precum Lone Survivor) ,dar si convingandu-i pe acestia sa aduca ceva nou si inovator pe viitor (cum e in cazul lui Jonathan Blow). In timp ce Microsoft au decis sa investeasca mai multi bani in titluri triple A sau jocuri ce se folosesc de Kinect.

    Voi ce parere aveti despre intreaga situatie? Merita developerii indie atat de multa atentie, sau ar trebui ca banii se mearga mai multa in alta directie?
    Attached Images Attached Images braid_ss4.jpg

  2. #2 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Developerii indie merita foarte multa atentie pentru ca sunt micile exceptii intr-o industrie corupta si infometata de bani. In opinia mea, studiourile indie au sau ar trebui sa aiba parte de cea mai multa libertate in exprimare dpdv creativ si inovatia mereu e la ea acasa, asadar sunt foarte importanti. Ce au facut M$ mi se pare de neiertat si tipic pentru o companie cash-driven si sincer sunt uimit de cei de la Sony, rar vezi o companie asa mare facand astfel de lucruri. Microsoft mi se pare ca merg pe un drum anost, dar sigur, pe cand Sony incearca mereu sa inoveze si sa riste experimentand lururi noi, desi nu mereu le iese din pacate.

  3. #3 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    hai ca putem spune ca unele "experimente" de-a lor au mers beton: God of War si Twisted Metal in generatiile trecute, iar acum Heavy Rain, Journey si LittleBigPlanet care au fost niste mega hit-uri atat din punct de vedere al vanzarilor cat si al notelor. Jos palaria pt asta!

    Sigur au facut ceva bani cei de la M$ cu Retro City Rampage dar iata ca in final versiunea de PSV s-a vandut cel mai bine (chiar mai bine decat cea de pe Steam). Deci au facut o alegere buna cei de la Sony cu aceasta colaborare (Retro City Rampage has sold more on Vita than other platforms | VG247). Si sigur o sa o duca bine cu titluri precum The Rain (parca asa se numea) sau The Witness. Ai vazut doar ce furori au facut Journey si Unfinished Swan.

    Studio-urile indie deja nu mai pot fi ignorate pentru ca au inceput sa iasa in evidenta prea mult: Amnesia: The Dark Descent si Slender sunt printre cele mai laudate jocuri horror ever (si au fost facute de maxim 4-5 persoane). Braid si Limbo sunt niste puzzle platformere genale iar Bastion e unul dintre cele mai bune jocuri din cauza look-ului, povestii si voice acting-ului (naratorul e genial). Lista de jocuri indie de 5 stele poate sa continue. Si nu ar trebui ignorata.

  4. #4 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    Mai mult ar avea de castigat pe consolele portabile decat pe celelalte.Exemplu cu RCR pe PSV astea le-a adus si aplauzele din partea lor celor de la Sony

  5. #5 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    ...
    Attached Images Attached Images xxxmicrosoft.gif

  6. #6 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Niste portari facute ca la carte pentru PSV ar fi perfect dar din pacate mult prea multe compani fomiste(*cough* Activision) nu lasa pe alti sa isi exprime ideile.

  7. #7 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Acum vreo doua saptamani ma uitam la raftul cu jocuri care s-a tot umplut din vara pana acum si mi-am dat seama, ba ce prost am fost, cati bani le-am bagat eu unora in buzunar. Bani pe care unii ii merita, dar altii clar nu. EA si Ubisoft, desi au si unele titluri bune, tot nu ii suport. Am ramas socat cand am realizat cate jocuri le-au adus lor profit de pe raftul meu. Si atunci mi-a venit o idee. Ce-ar fi sa vand toate jocurile astea, si sa ma bucur de jocuri ca pe vremuri. Sa joc numai jocuri aparte, frumoase si fun. Indie games. Sa ma joc doar jocuri de pe PSN si XBL Arcade. Sunt atatea, si toate par atat de fun.

    Braid, Limbo, Mark of the Ninja, Gotham City Impostors, etc, etc. Sunt atat de multe pe care le-am jucat si mi-au adus aminte de sentimentul de placere pura pe care il aveam cand eram mic. Putin jocuri de la studio-urile mari mai imi dau senzatia asta. Foarte putine.

  8. #8 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Si totusi iata ca sunt si oameni care au decis sa le ia apararea (desi nu am auzit niciodata de Ska Studio sau "The dishwasher vampire")

    The Dishwasher: Vampire Smile dev defends Microsoft | VG247

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Problema cu cei de la shopto By radutz93 in forum Console Club
    Replies: 6 Last Post: 18-06-2012, 22:38
  2. Animatii realizate de cei de pe forum By BigBibi in forum Foto & Video
    Replies: 0 Last Post: 04-04-2012, 20:05
  3. Cei ce nu lasa jocurile sa moara... By Mika in forum Stories & Other News
    Replies: 17 Last Post: 09-04-2009, 00:10
  4. Cei de la Beatles primesc si joc By Bobby in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 30-10-2008, 18:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts