Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 20 of 20

Thread: PlayStation 4 va rezerva 3,5GB RAM exclusiv pentru OS

  1. #1 SP
    Senior Member Marinake's Avatar

    PlayStation 4 va rezerva 3,5GB RAM exclusiv pentru OS

    Consola next-gen a celor de la Sony va fi echipata cu 8GB de memorie GDDR5, dar 3,5GB vor fi rezervati de catre sistemul de operare. Developerii vor dispune de 4,5GB de RAM in care sa isi dezvolte jocurile. Sursele celor de la Digital Foundry spun ca inca 1GB RAM aditional va fi folosit ca memorie flexibila oferindu-le dezvoltatorilor de jocuri un total de 5,5GB de RAM in caz de nevoie. Desigur si aceasta speculatie este cu dus si cu intors deoarece nu se stie sigur daca sistemul de operare va putea rula cu ajutorul a doar 2,5GB RAM.

    Cea mai mare parte din cei 3,5GB de RAM rezervati pentru sistemul de operare vor fi "papati" de noile capabilitati ale acestuia cum ar fi un multitasking hibrid care permite schimbul intre aplicatii sau capabilitatea de a pune pauza unui joc pentru a intra pe Facebook de exemplu sa iti verifici mesajele dupa care sa iti continui jocul fara nici o grija.

    Cred ca multi stiti trailerul prezentat la E3 in care ne era prezentata interfata sistemului de operare al noului Playstation. Doar nu credeati ca toate acele minuni care apareau in video vor fi atat de fluide fara sa consume enorm. Personal mi se pare destul de ciudat sa rezervi 3,5GB de RAM doar pentru o interfata grafica fancy si sa furi in viitor din experienta de joc, deoarece lumea evolueaza si odata cu aceasta si nevoile. Oamenii vor vrea grafica mai buna, motoare fizice mai capabile, iar dezvoltatorii de jocuri vor incerca sa le ofere ce vor, dar daca vor fi impiedicati de hardware?
    Attached Images Attached Images playstation-4-interface-04.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si uite asa se duce naibii avantajul pe care-l avea o consola "next-gen"... De fapt si Sony si Microsoft par a fi mai mult interesati de a creea o masinarie multimedia, unde sa stai mai mult pe TV, Facebook si alte medii de socializare... sa te bucuri mai mult ca poti sa-ti uploadezi ultimele 15 minute de gaming prin video... decat de gaming-ul in sine.

    Astept vestea prin care sa ni se spuna ca un core e blocat de OS, un core e blocat pentru social media, alte doua rezervate pentru background tasks... si tot asa.

    Cred ca-mi iau un Wii U.

  3. #3 SP
    Member flightcrank's Avatar
    Eu cred ca sunt doar zvonuri..pai ei initial venisera cu 4GB RAM si la cererea dezvoltatorilor de jocuri au pus 8GB RAM...atunci stau si ma intreb cati din cei 4GB erau pt jocuri??

  4. #4 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Cine naiba foloseste facebook si alte ca...uri pe consola ? Play + Invite to game e de ajuns.

  5. #5 SP
    Member TravisPastrana's Avatar
    Nu stiu de ce dar parca vad ca atunci cand o sa se lanseze un model nou de PS4(ex. PS4 Slim), va veni poate cu 12 sau chiar 16 Gb de RAM, nu doar cu un update la design sau la capacitatea hardului. Acuma ramane de vazut ca mai este cale lunga pana atunci.

  6. #6 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by TravisPastrana View Post
    Nu stiu de ce dar parca vad ca atunci cand o sa se lanseze un model nou de PS4(ex. PS4 Slim), va veni poate cu 12 sau chiar 16 Gb de RAM, nu doar cu un update la design sau la capacitatea hardului. Acuma ramane de vazut ca mai este cale lunga pana atunci.
    Sigur ca da. Si cu un procesor grafic mai bun, nu? Pana acum eu nu stiu in istoria consolelor o astfel de "lansare". Pentru ca ar fi macelariti de clientii care si-au luat prima versiune, plus ca s-ar duce naibii ideea de consola pe care o iei si te joci orice joc lansat pentru consola respectiva.

  7. #7 SP
    Member Quasivasi's Avatar
    The folks over at Digital Foundry cite "current PlayStation 4 documentation shown to Digital Foundry by a well-placed development source" in detailing the RAM breakdown. The numbers aren't set in stone, though. Digital Foundry reports that developers can take back as much as 1GB of "flexible memory" from the OS when it's available. However, taking back this memory isn't as simple as flipping a switch; it's complicated enough that only first-party games may be able to do it at first, according to the report.
    In Sony's case, at least, there's some hope that this allocation could change in the future, with "sources close to Sony" suggesting the OS could take up less RAM with future streamlining updates. On the Xbox One, on the other hand, Microsoft has reportedly carved out 3GB as a strict, inflexible OS allocation "in order to allow the background platform to evolve over a ten-year life-cycle." In other words, Microsoft is basically saying, "Sorry, Xbox One game developers. You can't use that RAM because we might need it for something later."
    Sursa: Report: OS overhead takes up 3.5GB of PS4’s 8GB of RAM | Ars Technica


  8. #8 SP
    Junior Member Robert's Avatar
    daca producatorii au reusit sa faca atatea jocuri minunate sa ruleze cu cei 256 de mb ram pe care ii are PS3, nu vad de ce nu ar ajunge cei 4,5 gb ram in anii urmatori pentru PS4

  9. #9 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    AC2, de exemplu, cere 2GB ram pe PC pentru a rula cat de cat decent, iar PS3 il duce cu de 10 ori mai putin. Prin analogie, ca un joc sa necesite mai mult de 4,5GB ram pe PS4, varianta de PC a acestuia ar trebui sa ceara peste 45GB ram. It won't happen. Sigur, adevarul e ca nici eu nu cred cu tarie ce spun, dar o consolare matematica e mai buna decat nimic, in momentul de fata. 3,5GB irositi pentru facebook... Doamne!

  10. #10 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Optimizare , optimizare si iarasi optimizare.Pe PC ocupa ram mult OS-ul in sine dasta necesita atat de mult , cam asta se va intampla si pe console din cate vad.

  11. #11 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Quote Originally Posted by flightcrank View Post
    Eu cred ca sunt doar zvonuri..pai ei initial venisera cu 4GB RAM si la cererea dezvoltatorilor de jocuri au pus 8GB RAM...atunci stau si ma intreb cati din cei 4GB erau pt jocuri??
    Da, nu prea are sens.
    Dar Killzone rula cu doar 3.5 GB in februarie deci putem sa ne imaginam cum vor arata jocurile care vor folosi 5.5GB RAM.

    Si o declaratie oficiala de la Sony:

    PlayStation 4 gives up to 5GB of RAM to game developers • News • Eurogamer.net

    We would like to clear up a misunderstanding regarding our "direct" and "flexible" memory systems. The article states that "flexible" memory is borrowed from the OS, and must be returned when requested - that's not actually the case.

    The actual true distinction is that:
    • "Direct Memory" is memory allocated under the traditional video game model, so the game controls all aspects of its allocation
    • "Flexible Memory" is memory managed by the PS4 OS on the game's behalf, and allows games to use some very nice FreeBSD virtual memory functionality. However this memory is 100 per cent the game's memory, and is never used by the OS, and as it is the game's memory it should be easy for every developer to use it.

    We have no comment to make on the amount of memory reserved by the system or what it is used for.

  12. #12 SP
    MIG
    Banned MIG's Avatar
    Fix Facebook lipsea de pe o consola, de parca nu am deja n'spe mii de dispozitive pe care pot sa folosesc facebook.

  13. #13 SP
    Junior Member Wintzy's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Sigur ca da. Si cu un procesor grafic mai bun, nu? Pana acum eu nu stiu in istoria consolelor o astfel de "lansare". Pentru ca ar fi macelariti de clientii care si-au luat prima versiune, plus ca s-ar duce naibii ideea de consola pe care o iei si te joci orice joc lansat pentru consola respectiva.
    Un model de consola nu, dar ceva asemanator a existat in trecut pentru N64 cu 8MB expansion pack: Nintendo 64 accessories - Wikipedia, the free encyclopedia

  14. #14 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    Prefer sa ma joc decat sa intru pe facebook. Ce naiba frate?!

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Cristy View Post
    Prefer sa ma joc decat sa intru pe facebook. Ce naiba frate?!
    Mai stii... poate vor sa bage jocuri de Facebook

  16. #16 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Quote Originally Posted by saller123 View Post
    , in momentul de fata. 3,5GB irositi pentru facebook... Doamne!

    asta-i socant ... iar treaba cu aveam 4 GB ram ca prim plan pt jocuri dar ni s-au cerut mai multi , am pus 8..pai daca mergeau pe 4 ramaneau 500mb ?! ) cum ziceam next-gen my ass..

    e drept ca daca compari cu 4.5Gb cu 256mb... well , not bad..

    ---------- Post added 28-07-2013 at 10:30 ----------

    Quote Originally Posted by Trefla0874 View Post
    Optimizare , optimizare si iarasi optimizare.Pe PC ocupa ram mult OS-ul in sine dasta necesita atat de mult , cam asta se va intampla si pe console din cate vad.
    ce sa faci , cand sari in X86... sari ca si gaina in gramada...ce misto sunt consolele actuale..

    ---------- Post added 28-07-2013 at 10:33 ----------

    Quote Originally Posted by MIG View Post
    Fix Facebook lipsea de pe o consola, de parca nu am deja n'spe mii de dispozitive pe care pot sa folosesc facebook.
    eu astept ziua in care facebook o sa aibe de platit un abonament lunar , de catre utilizator

  17. #17 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Quote Originally Posted by poiuyt View Post

    eu astept ziua in care facebook o sa aibe de platit un abonament lunar , de catre utilizator
    +1 Poate ca atunci o sa fie mai "curat"

  18. #18 SP
    Banned asperas's Avatar
    ''eu astept ziua in care facebook o sa aibe de platit un abonament lunar , de catre utilizator''

    bine spus,sincer pt acest lucru..!

  19. #19 SP
    One Man Army Cristy's Avatar

  20. #20 SP
    Member maravela's Avatar
    Da, si eu sunt curios cate nuclee vor fi rezervate pentru OS. Clar ca nu va fi numai unul. Asa ca ramanem eventual in cel mai bun caz cu 6.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Civilization Revolution 2 va fi exclusiv pentru mobile? By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 4 Last Post: 24-06-2014, 18:06
  2. Replies: 0 Last Post: 30-07-2013, 19:17
  3. Replies: 7 Last Post: 17-12-2012, 02:05
  4. Joker va fi exclusiv pentru PS3 By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 16 Last Post: 27-04-2009, 20:31

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts