Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 21 to 40 of 91

Thread: Tabel: Rezolutiile si framerate-ul jocurilor confirmate pentru Xbox One si PS4

  1. #21 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    E ok man, stai linistit. Peste cativa ani, pe la sfarsitul ciclului, poate ne intoarcem la 540p, ca na, vrem detalii.
    Sa inteleg ca daca ai de ales intre a juca The Last of Us in 540p si Crimson Dragon in 1080p, tu ai prefera Crimson Dragon, pentru ca nah, "vrei detalii in 1080p"?

  2. #22 SP
    Senior Member sol1d's Avatar
    daca nu exista progres si acum lumea se juca PacMan si Pong.

  3. #23 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Einherjar793AD View Post
    Eu nu înțeleg de ce se vrea 720p cu super detalii și nu 1080p cu super detalii. Și mă repet intenționat.
    Eu as vrea chiar 4K cu super detalii. Doar ca eu sunt mai realist si vad ca hardware-ul actual nu poate. Prin urmare atunci cand developerul prefera o rezolutie mai mica si super detalii si efecte activate, decat rezolutie mai mare si cu texturi sterse ca sa poata duce... asta e. Poate la generatia urmatoare o sa vedem un pas mai mare in hardware. Eu acum sincer, astept pasul mare in software si in originalitate.

  4. #24 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Hai ma, ce naiba. Eu la fiecare joc din ultimii ani de pe PS3 am observat 720p-ul si m-a deranjat in anumite momente. Pana si in The Last of Us, care e superb si am sustinut asta cu tarie, am sesizat 720p. Stau la 2m jumate de TV-ul de 50". Si se vede. Nu cred ca am vederea perfecta, dar nu am probleme. Nu am comentat la PS3, totusi e din 2006.

    Nu a zis nimeni sa nu mai joci jocurile in 720p, dar eu unul ma gandesc serios sa ma reorientez pentru jocurile care exista si pe PC. Si PC-ul e conectat la TV pentru anumite momente, si la el pot folosi controller-ul si mai ales este perfect capabil de 1080p. Daca urmatorul Uncharted e 720p, zic asta e si il joc asa cum e. Dar nu e saltul atat de mare cand se vorbeste de 720p si 900p.

    Nu am avut inca sansa sa pun mana extensiv pe Xbox One, la mine nu s-a lansat inca, dar cum va aparea o sa testez extensiv jocurile care ruleaza la rezolutii mai mici decat pe PS4 sau PC.

    Generatia PS2 si Xbox a fost pe la 540p, Xbox360 si PS3 au fost in 720p iar acum ne asteptam cu totii la 1080p. Nu conteaza fps-ul in toate jocurile. Dead Rising are un framerate foarte slab, dar lumea spune ca e perfect jucabil.

    Next-gen inseamna pentru mine bigger si better. Si gameplay, si poveste, imersiune dar si grafica. Iar pana cum, ce-i drept in doar cateva luni, next gen nu e inca next gen.

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Sa inteleg ca daca ai de ales intre a juca The Last of Us in 540p si Crimson Dragon in 1080p, tu ai prefera Crimson Dragon, pentru ca nah, "vrei detalii in 1080p"?
    Nu mai interpreta gresit doar pentru a-ti intari tie ideea.

  5. #25 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Eu as vrea chiar 4K cu super detalii. Doar ca eu sunt mai realist si vad ca hardware-ul actual nu poate. Prin urmare atunci cand developerul prefera o rezolutie mai mica si super detalii si efecte activate, decat rezolutie mai mare si cu texturi sterse ca sa poata duce... asta e. Poate la generatia urmatoare o sa vedem un pas mai mare in hardware. Eu acum sincer, astept pasul mare in software si in originalitate.
    Dar eu am văzut pe PlayStation—ul meu 4 că se poate și acum. De asta nu înțeleg unde este problema.

  6. #26 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tudyniuz: Pai si cine te opreste man sa te joci pe PC? Asta nu o inteleg... daca nu va plac consolele ca nu ruleaza jocul favorit asa cum trebuie, say PASS. E simplu. Joci pe PC, daca iti place si asta iti doresti... ai acolo si putere, ai posibilitatea de upgrade, poti sa joci si in 4K daca vrei. Repet, multi se asteapta ca "next-genul" (care acum e actual de fapt) sa inlocuiasca PC-ul. Not gonna happen! Ca si pana acum, consolele vor castiga prin exclusivitati, modul de folosire simplu si eficient, consum mai mic, spatiu ocupat, portabilitate, servicii, pret... lucruri pe care PC-ul nu le are. Poate la SteamBox vom vedea ceva apropiat... sau poate nu (gamepadul ala mi se pare oribil).
    Quote Originally Posted by Einherjar793AD View Post
    Dar eu am văzut pe PlayStation—ul meu 4 că se poate și acum. De asta nu înțeleg unde este problema.
    Doar al tau poate. Al meu nu
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Nu mai interpreta gresit doar pentru a-ti intari tie ideea.
    Iti dai seama ca la bascalia cu "ne intoarcem la 540p" nu puteam sa raspund decat cu o alta bascalie?

  7. #27 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    De ce mai Monky ca toate jocurile pe PS4 sunt in 1080P si sunt foarte aratoase. Si asta la 3 luni de la aparitia consolei. Nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa fie mai incolo. Ia ca exemplu The Order.

  8. #28 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Einherjar793AD View Post
    De ce mai Monky ca toate jocurile pe PS4 sunt in 1080P si sunt foarte aratoase. Si asta la 3 luni de la aparitia consolei. Nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa fie mai incolo. Ia ca exemplu The Order.
    Pai eu n-am man nimic impotriva faptului ca unele jocuri sunt mai aratoase si altele mai putin... Asa cum inteleg si faptul ca X1 e mai slab la performante. Ma oftic ca n-o sa vad 4K pe consolele astea... dar asta e. Nu pot decat sa sper ca vor iesi jocuri bune. Si crede-ma ca orice joc voi cumpara, daca va fi bun, o sa-l iau indiferent daca e in 1080p sau 720p. Sau 540p for that matter.

    Normal ca la jocurile care sunt multiplatform, voi lua jocul pe consola care imi place mai mult, si unde merge mai bine. Sau unde am mai multi prieteni. Sau unde imi place mai mult controll-ul. Chestie de gustibus. E bine ca pot alege. Altii nu au luxul acesta si din pacate cad in pacatul "pai pe PC se poate" sau "dincolo era mai bine"...

  9. #29 SP
    Banned nurv's Avatar
    Mie imi place Crimson Dragon. As vrea sa il joc in 1080p. Sau chiar 4k.

  10. #30 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Hai sa nu ajungem ca dincolo totusi. Adica nici PC-ul ala nu e degeaba si nu trebuie sa avem o atitudine fata de cei cu PC. Eu am subliniat faptul ca din pacate, la conditiile in care ma joc eu, adica de pe canapea, cu controller-ul in brate si la 2m jum de TV, 720p nu mai e de ajuns. Era acum cativa ani, dar acum, pentru anul 2014, nu mai e.

  11. #31 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by nurv View Post
    Mie imi place Crimson Dragon. As vrea sa il joc in 1080p. Sau chiar 4k.
    Din pacate l-au stricat enorm de mult... Chiar si in 4K, la fel de slab e...
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Eu am subliniat faptul ca din pacate, la conditiile in care ma joc eu, adica de pe canapea, cu controller-ul in brate si la 2m jum de TV, 720p nu mai e de ajuns. Era acum cativa ani, dar acum, pentru anul 2014, nu mai e.
    Iar eu iti repet pentru a n-a oara: get a gaming PC! Joci pe consola exclusivitatile pe care nu le poti avea pe PC, iar pe PC iti pui ce vrei tu in FullHD, maximum quality and stuff. Iti pui gamepad-ul si aia e. Faptul ca te plangi ca nu poate o consola si ai impresia ca te intorci la 540p, sa stii ca nu ajuta cu nimic. N-o sa creasca miraculos puterea consolelor si nici developerii nu vor face minuni (cel putin nu asa de repede). Avem alternativa PC sau ne putem multumi cu ce poate X1 si PS4. Ah, si sa nu uit Wii U. Sa dea naiba daca ma intereseaza in cat ruleaza... merge ok si arata superb.

  12. #32 SP
    Member blondutzu's Avatar
    Quote Originally Posted by Trefla View Post
    Daca mai zice cineva ca diferenta dintre 720p si 1080p nu este mare ma fac popa...
    nu a zis nimeni ca nu este diferenta, insa nu este o regula ca un joc in 1080p sa arate mai bine ca unul in 720p (excludem cazul in care folosesc acelasi engine/tehnologii etc). Un joc cu un mood interesant (art wise), cu texturi ok, iluminare ok s-ar putea sa te lase masca fie el doar 720p. Dovada ar fi Ryse care mie mi se pare cel mai aratos joc pe next-gen de pana acum desi este 900p.
    Credeti ca pe X360/PS3 rezolutia era principala problema a developerilor? Think twice

    Eu nu mi-as face probleme prea mari oricum, cu siguranta atat PS4 si X1 vor rula majoritatea jocurilor in 1080p in viitorul apropiat.

    PS Rezolutia != grafica. Sunt termeni diferiti, mi se pare ca sunt alaturati prea des intr-un mod incorect

  13. #33 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    MonkY, nu stiu de ce te simti tu atat de atacat. E vorba doar ca am si eu anumite pretentii in anul 2014, si daca nici aici pe un forum nu pot sa imi exprim nemultumirile legate de anumite chestii, chiar nu stiu unde. Dar ajungem iar la povesti cu PC vs. console.

  14. #34 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tudyniuz: nu stiu de ce crezi tu ca ma simt atacat. Eu doar explicam ca pretentiile tale nu pot fi satisfacute de hardware-ul actualelelor console (sau poate mai bine satisfacute de PS4 decat de X1), si ca nu toti avem aceleasi pretentii. Unii preferam inca un joc bun indiferent de rezolutie... altii vor neaparat 1080p si 60FPS. Eu ti-am aratat ca exista si alternative, dar nici asa nu-ti convine. Nu stiu ce sa-ti zic, ca oricum nu vei fi multumit. Asta e, vinde consolele ca-s de cacao in 2014... Mie imi place ce vad in viitorul apropiat si ma declar multumit. Bani sa fie, la cate titluri bune se anunta...

    Eu am vrut 4K pe generatia asta... acum daca nu se poate, nu se poate. Mergem mai departe... asteptam noua generatie, intre timp se ieftinesc si TV-urile in 4K. Din pacate (sau din fericire) zona asta de gaming nu se misca la fel de rapid precum cea de smartphone-uri si tablete. Asa cum am mai zis-o, probabil la un moment dat se vor "lovi" de aceleasi specs (poate acesta este si motivul pentru care incep mastodonti ca Google, Amazon si Apple sa se gandeasca la propriile variante de console), si consolele vor rezista doar datorita exclusivitatilor, asa cum au facut-o si fata de PC.

  15. #35 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Asta e, vinde consolele ca-s de cacao in 2014...
    Pai ce sa-ti mai zic, ca n-am ce. Daca tu asta ai inteles din ce zicem toti de cateva pagini, ma las pagubas.

  16. #36 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Dap, din punctul meu de vedere, afirmatia ta cu "peste cativa ani, pe la sfarsitul ciclului, poate ne intoarcem la 540p" este aceeasi cu "consolele sunt de cacao in 2014". Si iti dai seama ca la "sfarsitul ciclului" vor fi si mai proaste, odata ce ne intoarcem la 540p...

    Serios acum, stiu ca si tu aveai PS4. Tu chiar nu ai vazut nicio diferenta de calitate, viteza, rezolutie, fps... fata de PS3? Sau la X1 vs Xbox 360? Adica eu nu pot sa cred ca esti 100% nemultumit de actualele console... ci doar esti suparat ca ai fi vrut mai mult. As i've said, i want more too. Dar atat se poate in momentul de fata. Vor mai fi ceva optimizari de drivere, developerii vor invata mai multe despre cum sa lucreze cu eSRAM-ul sau cum sa faca unified RAM-ul sa lucreze mai eficient... dar ma indoiesc ca lucrurile astea se puteau acum, asa rapid, din cele cateva luni de la lansare. Give it time... and enjoy playing!

  17. #37 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    oh the irony and hypocrisy...

  18. #38 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by OEE View Post
    oh the irony and hypocrisy...
    Yup, OUYA rulez!

  19. #39 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Quote Originally Posted by nurv View Post

    Iar in lumea aia discutam de PC-uri high end NU de console. Nu stiu ce te deranjeaza ca sunt 720p in loc de 1080p. Eu daca vreau sa beneficiez de spectacolul vizual din Battlefield 4 il rulez pe un PC high end, nu ma lamentez ca pe Xbox One ruleaza in 720p. Iti sugerez sa faci la fel. Cine te obliga sa te joci pe consola aia?
    pai Tomb Raider definite edition arata mai bine pe nextgen decat pe un high end PC ) exista filmulete)

    p.s. desigur , este vorba de optimizare, insa exemplul asta imi spune clar unde se cauta optimizarile.. deci in next gen ai un maxim la un pret decent (altfel nu treceam pe nextgen console)

    ---------- Post added 19-02-2014 at 20:19 ----------

    Quote Originally Posted by Einherjar793AD View Post
    Eu nu înțeleg de ce se vrea 720p cu super detalii și nu 1080p cu super detalii. Și mă repet intenționat.
    ca sa urmeze alta generatie

  20. #40 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Nu este un exemplu tocmai bun cel cu Tomb Raider, acolo este vorba de mult mai mult decat optimizari, iti garantez ca si PC-ul este capabil de a reda chiar mai bine acele "optimizari".

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast

Similar Threads

  1. Mass Effect Trilogy pentru Xbox One si PS4 By djleo666 in forum Console News
    Replies: 20 Last Post: 06-11-2020, 21:03
  2. Replies: 6 Last Post: 14-02-2015, 23:49
  3. Replies: 2 Last Post: 17-10-2014, 12:13
  4. Replies: 8 Last Post: 21-08-2013, 14:32

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts