Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 34 of 34

Thread: iPhone 11

  1. #21 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Normal ca-i o gluma. N-as face asa ceva nici mort pe aici. Daca, in schimb, m-as trezi prin Hong Kong, acolo poate m-as risca

    Cat de telefoanele premium, cam asta e pretul pentru toate, nu doar pentru Apple. Doar ca restu mai scad pretul la cateva luni de la lansare, pentru ca efectiv alea sunt lunile in care telefonu ala merge ca un telefon premium. Alea in 6-8 luni sunt cam pa

  2. #22 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by JohnnyUSA View Post
    Preturile la iPhone nu scad prea usor, sunt considerate telefoane premium desi...
    Eu ma refeream la generatiile anterioare. Pretul la iPhone scade FIX la urmatoarea lansare. Asa cum a scazut iPhone 8, 8 Plus, de exp. Eu zic ca au din toate pentru fiecare. Mie doar imi pare rau ca nu au venit cu un nou SE... un smartphone mai mic. Dar nah, lopetile sunt la moda.
    Attached Images Attached Images img_7583.jpg

  3. #23 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    razvanrazy: cate un pic din toate. Si apps, si fisiere, si imagini. Nu imi place sa-mi tin pozele in cloud pt. ca sta sa le descarce iar si iar...

    eagle-eye: daca iti permite bugetul, mergi pe latest thingie, Pro all the way. Ca sa nu regreti nimic, so to speak. Daca insa ai bugetul in pioneze, ori un 11 standard te va satisface, ori un XS la pret redus? Uite, eu de exp. sunt super multumit de al meu 8 Plus. Nu il schimb pt. ca are slowdowns, crashes (si eu am ca mai phone iOS tot pt. ca nu mai am timp/chef de mentenanta, cautat de bugfix-uri si alte nebunii)... ci doar pentru camera mai buna, diagonala mai mare, better PPI... d-astea. Deci poate te poti uita chiar si la ceva mai in urma. Totul tine de buget, after all.
    Nu pot sa ma intorc la un telefon care nu are wide angle, I couldn't live with myself
    @razvy, de ce nu recomanzi la abonament? Asa mi-am luat toate telefoanele de cand ma stiu - reinnoire de abonament + telefon la pret mult mai bun.

  4. #24 SP
    Admin MonkY's Avatar
    eagle-eye: sa fim seriosi, intre 28mm wide de la 8 Plus si 26mm wide de la X, 11... e fix pix. E irelevant. Diferenta mare este la ultra-wide, unde vorbim de 13mm. Insa, oricat de interesant ar parea acel ultra-wide, sa nu uitam ca ultra-wide-ul nu are OIS. Nu are stabilizare optica. And that sucks. Eu de exp. desi nu sunt genul caruia sa-i tremure mana, rar scos poze nemiscate pe un device fara OIS (ma refer in low light, ca asa, outdoor faci poze ok si cu o sapuniera de telefon). Plus sa luam in calcul ca tot ce va veni pe ultra-wide, va avea acel "barrel distortion" si geometria data peste cap (deh, fish-eye lenses). E valabil la orice ultra-wide de pe lumea asta, dar din ce am observat Apple face treaba excelenta reducand la minim acele probleme (practic "indreapta" imaginea prin procesare). Daca iei un DSLR destept cu lentile de 13mm, o sa scoti niste poze de zici ca i-ai filmat pe toti prin borcan. That's the real image.

    Cat despre abonament, depinde foarte mult ce beneficii ai. Pentru ca altfel, nu faci altceva decat sa platesti telefonul la un pret mai mare decat cel la liber. Si esti si legat 24 de luni de acel abonament (de fapt asta este interesul companiei de telefonie, sa te tina legat cat mai mult de un abonament mai mare). Am folosit si eu in trecut... te ajuta cand nu ai toti banii odata pt. un telefon. Dar peste un an, deja iti pare rau ca ai facut asta. Frumos ar fi genul acela de abonament care la anul sa-ti permita sa treci la urmatorul iPhone. Parca Orange avea ceva de genul asta, insa am inteles ca e scumpicel. Give it a try.

  5. #25 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Eu ma refeream la generatiile anterioare. Pretul la iPhone scade FIX la urmatoarea lansare. Asa cum a scazut iPhone 8, 8 Plus, de exp. Eu zic ca au din toate pentru fiecare. Mie doar imi pare rau ca nu au venit cu un nou SE... un smartphone mai mic. Dar nah, lopetile sunt la moda.
    Umbla vorba de un SE2 in Primavara.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #26 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da, cel mai probabil odata cu noile iPad-uri, MacBook-uri...

  7. #27 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Nu pot sa ma intorc la un telefon care nu are wide angle, I couldn't live with myself
    @razvy, de ce nu recomanzi la abonament? Asa mi-am luat toate telefoanele de cand ma stiu - reinnoire de abonament + telefon la pret mult mai bun.
    Pentru ca nu este nicio oferta. Din punctul meu de vedere, la abonament, pretul telefonului ar trebui sa fie de maxim 2-300 euro + abonamentul luna pe 24 luni.
    Daca ajungi sa dai 800 euro pe telefon de 1000, dar ai si abonamentul de peste 20 euro pe 24 de luni, atunci nu este nicio combinatie.

    Cel mai ok este un abonament fara telefon (eu am nelimitat national, cu o limitare internationala si internet 20GB la 8 euro, abonament negociat an de an si semnat pe 12 luni mereu), iar telefonul daca vrei sa iesi mai ok, sa-l iei de undeva in rate fara dobanda 0. Sunt tot rate pe 1-2 ani, dar nu platesti 1 leu mai mult pentru nimic.

  8. #28 SP
    Manager paul's Avatar
    Quote Originally Posted by Ars Technica
    As has become an annual custom, iFixit tore down the latest iPhone—in this case, the iPhone 11 Pro Max—to see what has changed inside Apple's flagship device. The site found that the phone has 4GB of RAM, a 3969mAh battery that adopts the L-shaped design for the first time in a Max phone, and an improved thermal management system.

    Also intriguing: "We have a secondary battery connector for the first time ever in an iPhone, plugging in directly adjacent to the wireless charging coil. We're not sure what Apple was up to here."

    This additional connector, iFixit postulates, could be evidence of the bilateral charging feature that was rumored before the phone's release. Pre-launch reports claimed that the new iPhone would be able to charge AirPods wirelessly, much like Samsung's recent Galaxy phones. However, iFixit notes that Apple published documentation indicating that the iPhone 11 Pro Max has new hardware for tracking battery performance, and that may be an alternative explanation.Other interesting findings include a new barometric sensor design and an explanation of one way Apple achieved improved thermal performance: it's "accomplished by pulling heat from the logic board straight through several layers of graphite where it dissipates into the rear case."
    iFixit’s iPhone 11 Pro Max teardown finds higher-capacity battery, 4GB of RAM | Ars Technica

    iPhone 11 Pro Max Teardown - iFixit
    Attached Images Attached Images iphone-11-pro-max-teardown-1.jpg iphone-11-pro-max-teardown-2.jpg iphone-11-pro-max-teardown-3.jpg iphone-11-pro-max-teardown-4.jpg

  9. #29 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Jeez, ce de chip-uri pe-acolo... si alte nebunii. Si cu toate astea, cred ca bateria ocupa 75% din spatiu. Macar acum are o capacitate pe masura.

    P.S. Sa fiu sincer, cu noile camere, ma asteptam sa vad 6GB RAM, asa cum aparuse prin zvonuri. Ba unii chiar sustin ca sunt 4GB RAM pt. sistem si 2 GB dedicati pentru camere. Dar eu nu-i vad in teardown.

  10. #30 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mda, surprinzatoare faza cu 4GB RAM. Nu ca nu ar fi suficienti, dar se tot specula ca vor fi 6GB in Pro-uri (inclusiv pe GSM Arena).

    Oricum, iFixIt spun ca nu sunt siguri de lucru asta, asa ca asteptam sa actualizeze softurile respective pentru check corect.

  11. #31 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar
    Inteleg ca majoritatea cumpara telefoanele astea pentru ca "fite" si sa fii in trend, si pe langa asta ei traiesc mancand numai covrigi. Ma intreb oare cati cumpara aceste telefoane sa faca si ceva util cu ele in afara de selfies si alte *****uri sociale pe FB si IG. Primul meu smathphone a fost un SE acuma 3 ani (am preferat IOS pentru ca e mult mai user friendly decat rahatul ala de android, numai cand o vad mi se face greata), dar cu lansare noului telefon cred ca voi face un upgrade la 7 pentru ca SE face figuri la mufa unde se incarca si cred ca nu prea mai face contact la incarcare. Vad ca lansare e inainte de black friday ceea ce inseama ca probabil voi gasi la un pret decent un 7. @monky pacat ca nu se mai fac SE-uri e cel mai bun iphone imo.

  12. #32 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Se pare ca de data asta chiar au facut treaba buna cu sticla aia



  13. #33 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Chiar imi place ca e rezistent, am inceput sa nu-mi mai pun husa la telefon ca vreau sa-l "simt" cum trebuie. N-am spart niciun telefon in viata mea, dar am fost HTC fanboy pana sa iau LG G6-le de acum si alea erau notorii pentru rezistenta, le-am dat de toti peretii. iPhone-urile se spargeau repede din ce imi aduc aminte, but this actually looks impressive

  14. #34 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Night Mode

    Arata foarte bine pentru un telefon, asta daca au fost facuta din mana, nu de pe ceva fix cu timp de expunere prelungit.
    Attached Images Attached Images nightmode3.jpg nightmode2.jpg nightmode1.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. iPhone 8 & iPhone 8 Plus By MonkY in forum Apple
    Replies: 19 Last Post: 07-06-2018, 22:35
  2. iPhone 7 & iPhone 7 Plus By tudyniuz in forum Apple
    Replies: 166 Last Post: 07-04-2017, 14:21
  3. Replies: 96 Last Post: 13-10-2014, 18:58
  4. Replies: 97 Last Post: 04-10-2013, 12:12
  5. Replies: 4 Last Post: 28-09-2012, 22:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts