Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 13 FirstFirst 1 2 3 4 12 ... LastLast
Results 21 to 40 of 256

Thread: iPad 5 - iPad Air

  1. #21 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu nu am dat Force Reset niciodata la iPad, nu am avut de ce, nici nu cred ca o sa trebuiasca vreodata. Si si daca e asa, pot face o alta combinatie pentru Force Reset.
    Pentru Task Manager ai gestures.
    Pentru Siri pot face un alt gesture, il pot integra si fara home button.
    Nu cred ca Apple isi gandeste dispozitivele cu gandul la Jailbreak.

    Singurul inconvenient pe care il vad eu e deblocarea tabletei, dar sunt baieti destepti, gasesc ei o alternativa.

  2. #22 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Eu nu am dat Force Reset niciodata la iPad, nu am avut de ce, nici nu cred ca o sa trebuiasca vreodata.
    Prin asta tocmai i-ai nenorocit cam pe 99.9% din cei care au avut vreodata probleme (ii includem aici si pe cei care au trebuit sa intre in DFU Mode).

    Sorry, dar butonul de Home n-o sa dispara (mai ales la iPad 5). Home-ul de pe produsele Apple e deja un "landmark" si nu cred ca se va renunta asa usor la el. Amen to that too!

  3. #23 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nici eu nu cred ca renunta la el, dar nu vad problema daca ar face-o. E un simplu buton, care pentru chestii gen force reset poate fi substituit de alt buton

  4. #24 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Imi vin doar cateva lucruri in minte... lucruri pe care probabil nu le vei putea inlocui cu gestures, sau daca o vei face, vor transforma lucrul pe iPad intr-un "calvar". Let's see:

    HOME + Power = Force Reset (cum faci asta din gestures? eventual cand se blocheaza sau nu ai acces la iOS? sau atunci cand Power On/Off nu merge?)
    DOUBLE HOME = Task Manager (hai ca daca ai jailbreak il rezolvi - daca nu, aleluia)
    LONG PRESS HOME = Siri, Search/whatever
    HOME = imi deschid cu el iPad-ul de fiecare data. Fara el, va trebui sa stau sa caut butonul de power
    TRIPLE HOME, HOME + VOL UP, HOME + VOL DOWN = le poti asigna daca ai jailbreak. Fara un singur buton, pierd 3 "shortcut"-uri extra
    Pot oricand schimba combinatia de hard reset cu power + volume up sau down.
    Cat de Task Manager, pe ipad e deajust un swipe up cu 4 degete si e activat (asta fara jailbreak).
    Iar Siri, sigur se poate gasi o alta metoda de activare.

    Nu ma deranjeaza asa tare ca exista, doar ca mi se pare mult prea usor de folosit totul prin gestures.
    In cazul meu, singurele persoane care folosesc acel buton sunt prietenii/colegii care nu stiu de gestures.

  5. #25 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Pot oricand schimba combinatia de hard reset cu power + volume up sau down.
    Daca vor face asta, vom pierde optiunea de a intra in Safe Mode in MobileSubstrate (care se activeaza cu Power + Volume Up). Ori daca se intampla asta, la orice aplicatie din Cydia busita sau incompatibila, vom fi nevoiti sa facem restore.
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Cat de Task Manager, pe ipad e deajust un swipe up cu 4 degete si e activat (asta fara jailbreak).
    Sa inteleg ca daca vrei sa ajungi la o a 20-a aplicatie deschisa, preferi sa faci swipe up de 20 ori cu 4 degete in loc sa dai un double click pe home si accesezi aplicatia de acolo? No comment - fiecare isi ingreuneaza situatia dupa cum ii place.
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Iar Siri, sigur se poate gasi o alta metoda de activare.
    Care ar fi aceea fara un buton hardware dedicat? Nu-mi spune ca ai prefera swipe cu 4 degete in diagonala
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Nu ma deranjeaza asa tare ca exista, doar ca mi se pare mult prea usor de folosit totul prin gestures.
    Ceea ce tie ti se pare usor de folosit, unora li se pare aiurea. E bine sa ai si optiunea de a folosi gestures, dar butonul de Home e sfant. Aleluia

    P.S. Daca ar fi dupa mine, la urmatorul iPad nu doar ca as lasa butonul de Home, dar as adauga si unul de Back si altul de Menu. Daca este un lucru care imi lipseste pe iOS si-mi placea pe Android, este butonul de Back. Iar un buton de Menu m-ar salva de a ma mai duce de fiecare data in Settings - Aplicatia X. Sau sa caut butonul de config la fiecare aplicatie in parte. Dar sunt ferm convins ca sunt la fel de egale sansele de a nu dispare butonul de Home cu sansele de a mai adauga Apple alte butoane. Deci vorbim vorbe aici

  6. #26 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    MonkY, fara suparare, dar exagerezi rau de tot. Auzi si tu, faci swipe up de 20 de ori. Tu sigur stii sa folosesti gestures? Swipe up cu 4 degete si apoi cu un deget dai scroll lateral pana la aplicatia dorita. Ce ai enumerat tu mai sus nu sunt argumente. Nu mai sunt compatibile aplicatii din Cydia? Asta-i buna, curios ce zice Apple de treaba asta. Stiu de fapt, ii doare in pix de Cydia si JB.

    Oricum, la iPad 5 ma indoiesc sa dispara. Dar cum Apple merge pe simplism, la un moment dat, vor renunta si la buton. Si sigur iti vei lua si iPad-ul ala.

  7. #27 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Din ce-mi spui aici:
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Sa inteleg ca daca vrei sa ajungi la o a 20-a aplicatie deschisa, preferi sa faci swipe up de 20 ori cu 4 degete in loc sa dai un double click pe home si accesezi aplicatia de acolo? No comment - fiecare isi ingreuneaza situatia dupa cum ii place.
    Inteleg ca nu ai folosit niciodata aceasta optiune. Ia acum iPad-ul in mana si da swipe up cu 4 degete de oriunde si vei vedea ca face EXACT acelasi lucru ca si cum ai apasa de 2x pe Home. Deschide task manager.
    Iar asta este by default de la ei.

    Iar daca vrei sa treci dintr-o aplicatie in alta (asa cum crezi tu ca face swipe up) trebuie sa dai swipe stanga/dreapta cu 4 degete (pentru in cazuri in care ai doar 2-3 aplicatii deschise).

  8. #28 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    MonkY, fara suparare, dar exagerezi rau de tot.
    Ce sa fac mai tudyniuz... am noroc cu tine, ca altfel nu mi-as fi dat seama ca am exagerat. Merci!
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Tu sigur stii sa folosesti gestures?
    Nope. Nu folosesc gestures (exceptie facand swipe down ca sa vad Notifications bar-ul si pinch to zoom). Pentru ce am nevoie, ajunge Home button-ul.
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Nu mai sunt compatibile aplicatii din Cydia? Asta-i buna, curios ce zice Apple de treaba asta. Stiu de fapt, ii doare in pix de Cydia si JB.
    Ma indoiesc ca-i "doare in pix". Datorita jailbreak-ului si Cydia, nu doar ca si-au revenit la vanzari, dar au si si cea mai mare rata de instalare la iOS 6.1.
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Oricum, la iPad 5 ma indoiesc sa dispara.
    Atunci discutam doar de dragul discutiei?
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Dar cum Apple merge pe simplism, la un moment dat, vor renunta si la buton.
    Fiecare intelege "simplism-ul" asa cum il vrea. Mi se pare mult mai simplu sa apas un buton, decat sa folosesc swipe up, down, left, right... cu 3 degete, cu 4 sau 5 degete, cu mana la spate, s.a.m.d. Plus ca e al naibii de incomod, si in public ar fi chiar penibil. Parca m-as juca pe kinect, facand tot felul de gestures. Pinch zoom + notifications mi-e suficient.
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Si sigur iti vei lua si iPad-ul ala.
    Asta ramane de vazut. Nu-mi cumpar niciodata un produs doar de dragul de a-l cumpara ca un adevarat fanboy. Daca nu-mi va place urmatorul iPad, nu-l voi lua. Punct.
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Din ce-mi spui aici:
    Inteleg ca nu ai folosit niciodata aceasta optiune. Ia acum iPad-ul in mana si da swipe up cu 4 degete de oriunde si vei vedea ca face EXACT acelasi lucru ca si cum ai apasa de 2x pe Home. Deschide task manager.
    Iar asta este by default de la ei.

    Iar daca vrei sa treci dintr-o aplicatie in alta (asa cum crezi tu ca face swipe up) trebuie sa dai swipe stanga/dreapta cu 4 degete (pentru in cazuri in care ai doar 2-3 aplicatii deschise).
    Credeam ca spui de a doua optiune, cea cu swipe stanga/dreapta cu 4 degete, sa stau sa trec prin zeci de aplicatii ca sa ajung unde am nevoie.
    Am folosit de 2-3 ori chestia cu swipe up... probabil ca nu o voi mai folosi vreodata... decat poate daca se strica butonul de Home

  9. #29 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mie mi se pare mult mai usor, decat sa apas pe buton. Tocmai d-aia, prima chestie instalata in iPhone dupa jailbreak, este mereu zephyr (face acelasi lucru doar ca aici pot alege un singur deget)

  10. #30 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pai MonkY, vezi ca exista alternativa? Nu zic ca o prefera toata lumea, dar e deja implementata. Si nu cred ca au facut-o degeaba. Probabil vor renunta la buton la un moment dat. Eu ma opresc aici, ca nu vom cadea de acord la treaba asta.

  11. #31 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Revenind la iPad 5, umbla din ce in ce mai multe zvonuri legate de faptul ca lansarea va fi in Martie 2013... atat pentru Mini cat si pentru 5. Mi se pare un pic cam repede, dar... cred ca nu-i bai. Doar ca trebuie sa imi calculez deja cand pun iPad 4 la vanzare

  12. #32 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu au cum sa-l lanseze in martie. Sunt dispus sa pun si pariu pe chestia asta.
    Eu raman la ideea ca data de lansare a iPad va ramane octombrie.

  13. #33 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si iata ca aceasta pare a fi noua carcasa de iPad 5 (thx goes to FanaticFone.com). Dimensiunile sunt mai mici decat la iPad 4 (asa cum ne asteptam) si liniile par a urma design-ul folosit la iPad Mini. Avem 24 x 16.8cm si o greutate de doar 100 grame. Vom vedea in final cat va cantari noul iPad 5. Mie imi place ca au introdus stereo speakers si ca au facut butoanele de volum ca la iPhone 5 (separate, nu pe acelasi buton).
    Attached Images Attached Images ipad_5_case_1.jpg ipad_5_case_2.jpg ipad_5_case_3.jpg ipad_5_case_4.jpg ipad_5_case_5.jpg ipad_5_case_6.jpg ipad_5_case_7.jpg

  14. #34 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Soo...2-3 luni si vedem cu adevarat noua jucarie ? I'm hyped again Dar sper sa nu faca cu 4 exact cum au facut 3.

  15. #35 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Adica sa il lanseze la 6 luni dupa ? Prea tarziu.

  16. #36 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Trefla0874 View Post
    Soo...2-3 luni si vedem cu adevarat noua jucarie ? I'm hyped again
    Deja este semi-confirmat (nu avem nimic oficial de la Apple) ca pe 10 Septembrie se va intampla minunea. Damn, so fast... i need cashhhhh

  17. #37 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pe 10 septembrie vor anunta iPhone-ul/urile, iTunes, eventual noul OSX, NU si iPad-urile. Sigur pentru iPad-uri vor face ceva special prin noiembrie sau chiar la inceputul lui 2014, ca sa pastreze perioadele impuse de Steve.

  18. #38 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Pe 10 septembrie vor anunta iPhone-ul/urile, iTunes, eventual noul OSX, NU si iPad-urile.
    Stii sigur lucrul asta?
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Sigur pentru iPad-uri vor face ceva special prin noiembrie sau chiar la inceputul lui 2014, ca sa pastreze perioadele impuse de Steve.
    Nu se mai respecta de mult perioadele "impuse de Steve"... cel putin nu in cazul iPad-urilor.

  19. #39 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Si nici in cazul iPhone-urilor, daca e pana acolo.

  20. #40 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu e nimic oficial. Totusi, eu banuiesc ca nu vor anunta/lansa 4 produse atat de impotante (iPhone 5C, iPhone 5S, iPad gen 5, iPad Mini gen 2) intr-o singura seara.
    Chiar cred sincer ca anul trecut a fost o exceptie pentru trecerea la noul cablu.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 13 FirstFirst 1 2 3 4 12 ... LastLast

Similar Threads

  1. iPad 6 - iPad Air 2 By MonkY in forum Apple
    Replies: 179 Last Post: 08-04-2017, 15:08
  2. Replies: 15 Last Post: 22-10-2014, 10:01
  3. Replies: 15 Last Post: 23-10-2013, 15:50
  4. iPad 3 & iPad 4 - The New iPad By MonkY in forum Apple
    Replies: 995 Last Post: 10-09-2013, 17:26
  5. Replies: 0 Last Post: 21-06-2011, 02:33

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts