Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 58

Thread: Samsung se pregateste sa lanseze... un iPhone

  1. #21 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Eu zic ca asemenea cancanuri, cu cine a furat de la cine, chiar nu isi au locul pe un forum, unde am gasit mai degraba informatii folositoare. Sa se dea in judecata unii pe altii, sa se pronunte verdictul si apoi cred ca putem comenta. Asa, sa facem edit-uri in PS si sa inducem lumea in eroare, nu cred ca are sens. Evident ca Samsung facea (si) diverse alte device-uri inainte de 2007. De ce? Pentru ca nu erau la moda telefoanele touchscreen, ele nu devenisera ceva la indemana oricui. Iar imaginea de mai sus face mai mult decat 1000 de alte posturi.

  2. #22 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Pot sa scoată ei ce vor, după ce am trecut de la Samsung la Sony, nici ca o sa mă mai întorc.

  3. #23 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Android, aceeasi mancare de peste. Vrei schimbare? Treci pe alt sistem de operare.

  4. #24 SP
    Member blondutzu's Avatar
    problema lor nu era lipsa aluminiului, ci a unor baiaeti capabili pe partea de software. In 2014 telefoanele lor inca mai au lag.

  5. #25 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Tot mai frumos arata itelefon .
    este un fel de seamana ,dar nu rasare.

    am un sony si un itelefon , imi plac amandoua ..dar mai mult i-ul

  6. #26 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Promit sa pun si text
    Imaginea aceea e cea mai buna dovada de furt intelectual (also included in the process - which Samsung lost, btw). Cei care ti-au dat thanks probabil nu stiau ca iPhone-ul avea acel design inca din 2003 (cand de fapt lucrau la iPad). De-abia in 2004 au reusit sa miniaturizeze si sa se indrepte spre iPhone, ajungand in 2005 la ceea ce s-a numit Project Purple. Dar, e usor sa cauti o imagine pe net... mai usor decat sa verifici un pic istoria... Probabil asa cum pt. Samsung a fost mai usor sa copieze decat sa continue cu propria linie de produse. Btw, chestia cu copiatul nici macar nu imi permit eu sa o spun cu de la mine putere... o spun pentru ca au facut-o deja niste instante judecatoresti (prin care Samsung a platit 1.05 miliarde de dolari).

    Anyway... sunt ferm convins ca pt. multi oricum nu conteaza cine pe cine a furat. Mai ales in acest caz, in care divizia Samsung denumita System LSI (logic chip business - cea care produce chip-uri), genereaza aproximativ 80% din profituri via Apple (module de memorii, memorii flash, procesoare, etc.). O alta zona este cea de screen-uri, care produce cateva zeci de milioane de unitati pe an pt. Apple. Prin urmare, ce nu inteleg eu este: frate, daca tot castigi de pe urma unui client, la ce draci te mai mananca sa-l si enervezi, sa-l copiezi, sa-l dai in judecata, etc...

    Si la partea asta cu copiatul si folosirea tehnologiilor inventate de altii, se poate foarte usor sa renunt la partea cu Apple... pentru ca Samsung o facea si inainte cu Nokia si altii... si mai nou cu Microsoft (fara sa plateasca, desigur). Ca urmare BBC News - Microsoft sues Samsung over Android patent fees.

    Partea aiurea este ca Samsung detine suficienta putere pentru a veni cu ceva inovator... cu ceva mai bun decat concurenta, dar din pacate prefera sa repete aceleasi greseli. Vad ca HTC si altii se descurca bine merci fara probleme.

    P.S. A nu se intelege gresit, ca as avea ceva impotriva Samsung (desi la cate probleme am avut cu produsele lor si cu service-urile lor, ar cam trebui). La urma urmei am TV Samsung (da, are tone de probleme, dar macar sunt mai mici decat la Sony sau LG)... am cuptor cu microunde Samsung (care desi e mai slab decat fostul meu no-name, macar are un super design)... am smartphone Samsung (care desi are tone de issues, e mult mai bun decat majoritatea concurentei). Insa asta nu inseamna ca trebuie sa-i aplaud de cate ori mai vin cu o clona.
    Attached Images Attached Images apple_2005_project_purple.jpg

  7. #27 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    MonkY, nu conteaza ce aveau Apple in proiectare, produsul lor s-a lansat dupa cel lansat de Samsung pe care l-a aratat Dante. Dar na, comentam doar ce ne convine. Eu nu stiu cum ai zis tu ca Samsung copiaza Apple cu telefonul asta, asta cand Apple se zvoneste ca lanseaza telefon de 4.7". Adica lol, seria Mini iti zice ceva? Galaxy S3 ce ecran a avut? Se zvoneste de i6 cu 4.7", dar nu s-a copiat, a fost o inovatie binevenita. Cand tot ios8 a preluat functii deja existente de ani buni la Android, again, foarte bine, e un pas inainte. Acum ca Samsung lanseaza un telefon la aceasi marime pe care au avut-o acum cateva generatii, fura de la Apple. Dar fura un produs care nici macar nu e lansat sau anuntat oficial.

    Cine sa mai inteleaga ceva?

  8. #28 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    E un lucru bun ca au inteles si ei ca merg in directia gresita. Ca au copiat sau nu de la Apple, nu cred ca e prea important, avand in vedere ca deja e un lucru cunoscut ca sa incerci sa compari Android cu iOS e ca si cum ai compara mere cu pepeni. Tot fructe sunt, dar cam asta e singura lor asemanare. E destul de simplu: daca vrei sistem de operare stabil si materiale premium, mergi pe iPhone, iar daca vrei customizare maxima mergi pe iPhone cu jailbreak... pe Android adica, pe Android am vrut sa spun. Pe langa gluma mea rautacioasa, problema celor de la Samsung este ca lor aplicatia de mesaje le mergea in reluare pe Galaxy S4. Da, pe un telefon de $600, mesageria mergea defectuos. Degeaba schimba ei design-ul si dimensiunile, cand sunt atat de penibili pe partea de software.

  9. #29 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    MonkY, nu conteaza ce aveau Apple in proiectare, produsul lor s-a lansat dupa cel lansat de Samsung pe care l-a aratat Dante. Dar na, comentam doar ce ne convine.
    OK, nu ne luam dupa datele de proiectare, daca asa vrei tu (de parca furturile corporatiste se fac doar dupa ce s-a lansat produsul final - le-ar fi rusine sa o faca in timpul developmentului sau chiar productiei, asa cum e acum la iPhone 6). Dar mai departe ar fi bine daca s-ar documenta mai bine lumea (inainte de a posta o simpla poza): Samsung F700 s-a lansat in Decembrie 2007, iPhone-ul s-a lansat in Iunie 2007. Samsung F700 a fost anuntat in Februarie 2007 iar iPhone-ul in Ianuarie 2007. Asta daca tot vrei sa fim 100% exacti si sa luam datele oficiale. Dar cum zici tu "comentam doar ce ne convine"
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Acum ca Samsung lanseaza un telefon la aceasi marime pe care au avut-o acum cateva generatii, fura de la Apple.
    Nu e vorba doar de diagonala... ci de toata "nebunia" pe care o face: data de lansare, design, diagonala, aluminiu, pozitionare de butoane, etc... Culmea este ca pe toate site-urile unde s-a postat stirea asta 99.99% au zis clar: "Look, a new iPhone from Samsung"... doar la noi romanii ne agatam cu disperare de "nu e dom'le nimic copiat - e inovatie". Well... asa o fi. Frack it! La urma urmei daca vrea Samsung sa se sinucida si sa plateasca in draci pentru copiat... so be it!

  10. #30 SP
    Member Kratos's Avatar
    Eu cred ca oricum mari inovatii nu se pot aduce la design - cel putin nu cu tehnologia actuala. Trebuie sa ne obisnuim cu ideea ca vorbim de touchscreen-uri si deja 90% dintr-un smartphone il reprezinta ecranul, caz in care da, mai toti par a copia pe cineva. Iar incercarile gen 'curved screen' sunt puerile in opinia mea.

    Ca sa nu fiu off-topic: daca eram in locul celor de la Samsung, pentru ca tot au subtiat smartphone-urile de le-au luat dracii, veneam frumos cu o baterie de 5-6000mAh by default. Si/sau cu un ecran perfect lizibil in soare. Si as fi facut toate bloatware-urile preinstalate ca fiind optionale, nu instalate la gramada. Cred ca n-ar mai fi contat pentru nimeni pe cine am copiat, daca deja am devenit cel mai bun.

  11. #31 SP
    Member Hitman's Avatar
    Perfect de acord cu Kratos. Stam sa ne uitam care pe care se copiaza, dar ca in orice situatie de genul sunt avatanje si dezavantaje. Asa or sa ajunga functii utile de la unul la celalalt (samsung - aluminiu, iphone - notification center, etc), dar si partea mai nasoala ca in loc sa stea si sa scoate ceva cu adevarat inovativ (nu ecran curbat sau cititor de amprenta) ar putea sa lucreze la rahatul ala de baterie care nu depaseste 2 zile.
    Am observat ca marea majoritate se uita ca si la calculatoare d-astea "facute" deja ca box. Ai un procesor de 48937258 gh, 483 gb de ram si un rahat de placa video. Si pe urma te dai mare in fata unui cunoscator, care poate are pe jumatate din configuratia ta dar mult mai bine optimizata, ca ai tu calculator de gheiming.
    Nu sunt hater samsung, dar oricat ai incerca sa copiezi designul si partea hardware de la un lucru, fara un soft sanatos poti sa le dai la gunoi pe toate.
    Ca sa mai pun putin paie pe foc in discutia voastra, spun doar doua lucruri...cititor de amprente si samsung

  12. #32 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Samsung Alpha aparuse la preorder pe site-ul MobileFun. Pretul era de "doar" 549 Lire (adica aproximativ $923) pentru varianta de 32GB (si se mai spune ca iPhone-urile sunt prea scumpe). Btw, rezolutia pare a fi de 1280x720. Pagina a disparut intre timp...

    Anyway, zvonurile spun ca Samsung va prezenta noul Alpha pe 6 Septembrie. Just in time before Apple launch (9 Septembrie). Should be fun!

  13. #33 SP
    Senior Member mark's Avatar
    S2 toata ziua.

  14. #34 SP
    Junior Member spooky1's Avatar
    Tel ala e urat ca noaptea..mie tot Nexus imi place

  15. #35 SP
    Junior Member Metaf's Avatar
    Eu ma asteptam de la cei de la Apple sa vina cu un "aifon" mai mare, cu un ecran pe masura asteptarilor consumatorului actual -- ce tinde spre televizor din ce in ce mai mult

    Iata ca cei de la Samsung le-au luat-o inainte.

  16. #36 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Metaf View Post
    Eu ma asteptam de la cei de la Apple sa vina cu un "aifon" mai mare, cu un ecran pe masura asteptarilor consumatorului actual -- ce tinde spre televizor din ce in ce mai mult
    Eu nu stiu de unde se trage statistica asta cu "asteptarile consumatorului actual"... care vrea phablets si lopeti. La fel cum nu stiu cine naiba a facut statistica prin care a rezultat ca oamenii isi doresc ecrane curbate (la tv si telefoane). Majoritatea oamenilor pe care ii cunosc si cu care interactionez au telefoane cu diagonale sub 4-4.5"... usor de folosit cu o mana si de purtat in buzunar. Ca suntem cativa cu exceptii care vrem "calculator de buzunar", asta e altceva. Eu insa m-am lecuit de diagonala mare la telefon (ma omoara pur si simplu cand vine vorba de "unde-l tin?"... cel actual (Note 3) va fi ultimul meu telefon cu diagonala mai mare de 5" (never say never though... cine stie ce minunatie cu margini 0 o sa apara in viitor). So yeah... eu fie ma intorc la un 5S (4") fie un i6 (4.7" or so). Cat despre ecran curbat... don't even get me started!
    Quote Originally Posted by Metaf View Post
    Iata ca cei de la Samsung le-au luat-o inainte.
    Intr-adevar, niste "vizionari" cei de la Samsung, nu altceva!

  17. #37 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Pt mine marimea maxima acceptata ar fi cea de la iphone 5 , mai mare de atat mi se pare foarte greu de carat..in plus imi place sa pot face totul cu o singura mana atunci cand accept/resping un apel sau butonez un mesaj/mail

    ---------- Post added 07-08-2014 at 19:33 ----------

    deja este IMENS !



    sa nu mai vorbim ca este si urat

    insa recunosc, arata interesant un display de genu'


  18. #38 SP
    Admin MonkY's Avatar

  19. #39 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Un nou leak despre specificatii:
    4.7 Super AMOLED Display

    12 mega-pixel rear camera and 2.1-megapixel front camera

    2GB of RAM, 32GB of Storage (64GB rumored to be available), no MicroSD

    1,860 mAh (marked with a big ole TBD)

    Fingerprint sensor, heart rate monitor, nano SIM, USB 3.0, 4G LTE

    Android 4.4
    Parca telefonul cu care il comparati voi (S2) avea microSD, nu?

  20. #40 SP
    Member Hitman's Avatar
    Cu pasi marunti ... mai un cititor de amprente, mai aceeasi dimensiune si forma si uite-asa facem replici de iPhone

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. iPhone 5 si Samsung Galaxy S3 in oferta RDS! By djleo666 in forum Stories & Other News
    Replies: 21 Last Post: 13-01-2014, 18:42

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts