Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Iti vei cumpara PS4 Pro?

Voters
377. You may not vote on this poll
  • Da, voi cumpara cu siguranta!

    140 37.14%
  • Nu, sigur nu voi cumpara!

    111 29.44%
  • Probabil voi cumpara anul viitor

    56 14.85%
  • Nu stiu inca

    70 18.57%
Page 100 of 155 FirstFirst ... 50 90 98 99 100 101 102 110 150 ... LastLast
Results 1,981 to 2,000 of 3086

Thread: PS4 Pro

  1. #1981 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    ymy d-aia nu vezi diferentele


  2. #1982 SP
    Hyp
    -= Nemuritor si rece =- Hyp's Avatar

    PS4 Pro

    nu cred ca da cinevacu parul cand nu cunosti, insa chestiunile/problemele apar cand cineva da o definitie la un termen si nu il cunoaste care pot pune in eroare alte persoane. e ca si cum ai descrie ca o masina are motorul excelent, ca l-ai probat, atinge 150 de km/h. Nu asta il face ..motor bun..cum nici saturatiile nu il fac pe hdr...HDR
    de ex, si mai sus, Hazer spune ca hdr e un profil Vivid cu multe culori si contrast, total Fals. Exista de ex hdr alb negru, atunci ce treaba mai are cu vivid-ul? si nu spun ca sa te contrazic/flame etc ca se pare ca asa se intelege pe aici cand cineva face asta, ci sa explic , sper pe intelesul multora cu ce se mananca HDR-ul si sa faca o alegere buna in achizitia unui produs ce il contine si daca ii este util/placut.
    cum am mai spus, HDR ..vine de la High Dynamic Range si inseamna o arie dinamica inalta.
    Ce inseamna aceasta dinamica?e un termen de comparatie a senzorilor in lumea foto/video, si presupune cat de multa informatie poate capta senzorul si sa pastreze din zonele intunecate sau luminoase. cu cat dinamica este mai mare ...high cu atat mai multa informatie este gasita in zonele supra-expuse [foarte luminate] si in zonele sub-expuse [foarte intunecate]
    ca si explicatie pe exemplu, intr-o zi luminoasa, pranz etc, soare pe cer, o expunere care sa redea detaliile din cer, albastrul lui, nori , soare, raze de soare etc duce automat ca toate zonele de pe pamant sa fie siluete, intunecate, umbre puternice. Si invers, o expunere pentru detaliile de pe pamant , banca, copac, etc, daca se expune pentru a iesi ele in detaliu, evidenta etc, ar duce automat la un cer "ars", supra expus, in care se va observa doar un mare alb, nimic nori, soare, albastru etc. asta datorita diferentelor foarte mari de expunere [de intensitatea luminii intre cele doua zone]
    astfel a aparut hdr-ul , care mai exact ce face, suprapune cadre de expuneri diferite, subexpuse, mediu expuse si supraexpuse, astfel redand informatiile din toate zonele, avand atat umbre si detalii in pamant cat si nori si albastrul cerului, soare etc

    Insa acea des intalnita eroare de definire a hdr-ului, care a facut-o si colegii mai sus , legata de vivid, supracontrast, foarte multe detalii, etc apare datorita primelor tehnici de editare hdr , niste chestii odioase dar care au fost un trend acum 10 ani prin lumea foto
    de ex, acesta este un bad hdr, care prezinta acele "saturatii"si alte tampenii

    dupa cum se poate observa, culori cretine, false, saturate, detalii peste tot, etc


    un cadru hdr corect facut, care poate exprima cel mai bine ce inseamna aceasta tehnologie: [si da, ma laud, e facut de mine ]

    culorile nu sunt supra saturate, contrastele nu sunt foarte puternice, insa ce face acest cadru hdr? ai detaliile in nori, in cer,lumina soarelui, si in acelasi timp am lumina de pe zapada, detaliile de pe munti si casa.

    si ca sa "presez" pe ideea ca hdr-ul nu are treaba cu vividul si saturatiile, un cadru alb negru hdr [acesta nu e al meu ]


    Revenind in lumea jocurilor, ce face nene pana la urma acel hdr?
    pai nu stiu cat va amintiti in diverse jocuri, cand esti printr-un tunel, zona slab luminata, si se vede o lumina la 10 m mai in fata, eee voi daca va ascundeati dupa un zid, nu prea vedeati detalii acolo, culori, texturi, si nici daca era cineva in acea lumina
    ee tocmai aici apare hdr-ul, o lumina frumoasa, uniforma, vezii atat ce e langa tine in umbra, in zone intunecate cat si la 10 m in lumina aia. scoate detalii de peste tot, le uniformizeaza frumos, placut etc.
    acum explicand si de paneluri, conteaza fff mult nu numai sa stie hdr , ci sa fie si un panel bun, sa ai niste culori frumoase, un negru clar si astfel si nuantele de gri se duc tot frumos. asta diferentiaza un panel de 700-800 euro de unul de 1500-2000.
    este ff utila aceasta tehnologie cum mai spus mai sus, este de viitor, si cu cat developerii o sa o foloseasca si mai bine cu atat mai frumoase si mai bune experientele de gaming vor fi.
    ce a vazut kupy acolo, vedea si pe un alt panel bun non hdr. Nu zic ca nu sunt si alte detalii ce au tinut de hdr care l-au facut sa vada celelalte, insa nu le-a constientizat pe alea ci ce a tinut de negru NEGRU, culori frumoase, lumina, contrast. tot ceea ce ar trebui sa faca orice panel bun.
    Attached Images Attached Images zwfzpbi.jpg 1.jpg 3217187710_3cc4b60838_z.jpg

  3. #1983 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Ok intrebarea se pune in modul urmator, cel putin in cazul meu cu un amarat de samsung f6400 de 102 cm. Merita sa dau 800-1000 pe un pro sau din banii aia sa cumpar jocuri si un controller (am doar unul din pacate )? Eu zic ca nu, dupa ce am citit mai ales ca nu vad diferente grafice atat de mici si mi-ar fi placut sa am 60 de fps in MP (mai ales destiny ) ceea ce nu vom avea pana la ps5. Daca in schimb ai 4k, cred ca merita trecerea.

    Easy like this. Ar trebui sa se faca un ghid pe tema asta si nu s-ar mai posta atat si ar ajuta si multe lume nedecisa

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk

  4. #1984 SP
    Member televizor's Avatar
    Fratilor, de cand mi-am luat Pro-ul (legat la o plasma 1080p), am tot bagat TitanFall 2 (care are patch de pro, mi se pare ca ajuta cu rezolutia dinamica aka nu prea mai scade sub 1080p).
    Dar am o problema: cand intra prietena-mea in camera, imi zice ca miroase a ars (si nu e de la creieru meu).
    Cum bucata aia de PS Pro e ultimu device adus in sufragerie in ultimul timp, inseamna ca e de la el.
    Voi ati observat ceva de genul asta la voi? Ii intreb aici pe cei care au, nu pe aia care au un hobby sa-si dea cu parerea aiurea.

  5. #1985 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    La început și la mine mirosea. Dar a dispărut după vreo două ore. Probabil pentru că era nouă.

  6. #1986 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Si la mine a mirosit la inceput putin, dar am vreo 30 de ore sau mai mult de usage si acum nu mai e cazul. Cate ore ai folosit-o in total?

  7. #1987 SP
    Banned Templier's Avatar
    ultima strigare pt concursul Loot Crate

    http://www.consolegames.ro/forum/f79...oot-crate-2-a/

  8. #1988 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    A venit si comparatie de la Digital Foundry intre PS4 cu SSD si PS4 Pro cu SSD. In cele mai multe cazuri, Pro-ul este mai rapid cu cateva secunde.
    In comparatia intre PS4 cu Stock HDD si Pro cu Stock HDD, in cele mai multe cazuri Pro-ul este mai rapid, chiar si cu 14 secunde in Witcher 3.
    Din pacate, se pare ca noua interfata Sata III nu aduce imbunatatiri majore in ceea ce priveste performantele cu un SSD, fapt ce rezulta ca nu aici este buba.

    Poate vom vedea pe viitor si o comparatie PS4 cu SSHD si Pro cu SSHD.


  9. #1989 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Fiecare test pe care îl văd în ultima vreme mă îndepărtează tot mai mult de Pro, sper sa prind o ofertă bună la modelul vechi acum de Black Fakeday. Voiam altceva, voiam mai mult pentru Full HD, eu nu fac trecerea la 4k prea curând.

  10. #1990 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Am auzit niste zvonuri cum ca va fi 700 ron la eMag modelul vechi. Probabil va trebui luat in primele 30 de secunde, sa ai vreo sansa.

  11. #1991 SP
    ymy
    Member ymy's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Fiecare test pe care îl văd în ultima vreme mă îndepărtează tot mai mult de Pro, sper sa prind o ofertă bună la modelul vechi acum de Black Fakeday. Voiam altceva, voiam mai mult pentru Full HD, eu nu fac trecerea la 4k prea curând.
    Cu cateva pagini in urma, imi exprimam opinia ca nu se merita achizitionat PRO-ul daca nu ai un TV UHD, pentru ca in FullHD nu se vad diferente notabile. Mi-ai spus atunci ca n-am dreptate. Eu m-am luat dupa tine si m-am dus si mi-am cumparat un PRO. Acum imi spui ca esti dezamagit de el si ca vrei de fapt modelul vechi. NA?...ce sa fac acum?......sa iau si eu PRO-ul meu si sa-l duc inapoi?

  12. #1992 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    In momentul asta probabil ca nu ai avantaje foarte vizibile, dar poti sta linistit ca jocurile ce vor aparea de acum inainte vor beneficia de hardware-ul nou. PS4 Pro chiar e best buy in momentul asta, cea mai futureproof alegere. Toate astea chiar si fara un display 4K, se vede diferenta de calitate si cu supersampling.

  13. #1993 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Concluzia la care am ajuns eu(din ce am citit) este ca: desi merge si un tv full hd, ai totusi nevoie de un tv 4k hdr 10(10bit panel), pentru a te bucura de tot ce poate oferi noua consola.
    Gresesc?

  14. #1994 SP
    ymy
    Member ymy's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    In momentul asta probabil ca nu ai avantaje foarte vizibile, dar poti sta linistit ca jocurile ce vor aparea de acum inainte vor beneficia de hardware-ul nou. PS4 Pro chiar e best buy in momentul asta, cea mai futureproof alegere. Toate astea chiar si fara un display 4K, se vede diferenta de calitate si cu supersampling.
    Tudy, no problems, glumeam desigur mai sus. Nu-mi pare rau ca mi-am luat PRO-ul si nici nu mi-am facut anterior iluzii ca voi vedea diferente mari intre unul si celalalt. Asa cum spui si tu, mi l-am luat ca sa fiu pregatit pentru ce va urma de acum inainte.
    Ieri, am jucat ceva mai mult timp Metal Gear Solid pe PRO si am observat imediat ca PRO-ul nu mai face ca aspiratorul cand stau cu ea in meniul jocului, cum facea PS4-ul. Am mai jucat si Skyrim, Project Cars, ...complet silentioasa. Am uitat sa o palpez sa vad cat de calda este, insa oricum, inca din prima zi i-am pus si patru picioruse, sa stea o idee mai sus si sa poata circula mai mult aer si pe sub ea.

  15. #1995 SP
    Junior Member bonoman's Avatar
    Am si eu o întrebare: știe careva de ce nu se gasesc la noi in magazin ochelarii vr pt ps4 pro??
    Unde am găsit abia in 24 Ianuarie se lansează dar online pe Amazon am vazut ca se vând deja. Este vorba despre ceva model nou care se lansează la noi in Ianuarie sau nu?

  16. #1996 SP
    ymy
    Member ymy's Avatar
    Quote Originally Posted by BizZare View Post
    Concluzia la care am ajuns eu(din ce am citit) este ca: desi merge si un tv full hd, ai totusi nevoie de un tv 4k hdr 10(10bit panel), pentru a te bucura de tot ce poate oferi noua consola.
    Gresesc?
    Desigur, nu gresesti!

  17. #1997 SP
    Member Hazer's Avatar
    Saau daca ai macar un TV 4k simplu, care desi nu poate HDR, stie rezolutie mai mare. Eu am un TV non HDR care este 4K si se vad diferentele fata de PS4-ul vechi. Mie mi-a cam tras teapa Sony (ma refer aici la TV) unde m-au lasat cu ochii in soare cand a venit vorba de update-ul cu acel semi-HDR. Desi am panel 10 bit care e destul de luminos, hdmi 2.0 and all that, au zis baietii ca mai bine sa zica pas, poate asa mai ciupesc niste vanzari la modelele mai noi.

  18. #1998 SP
    Member aleksandrel's Avatar
    Salut. Si eu am jucat Titanfall 2 pe ps4 pro, l-am terminat chiar. Am un tv 1080p si sincer este diferenta fata de un ps4 normal. Imaginea este mai clara ,culorile sunt mai vii si jocul se misca mult mai bine!!! Acum am trecut la Tomb Raider si aceiasi poveste... arata incredibil. In scurt timp o sa trec si la 4k... dar si la 1080p se vede diferenta intre console! Si da si la mine a mirosit a ars la inceput, dar acum e ok. Consola este silentioasa ,niciodata nu am avut impresia ca ,,decoleaza"!!! Asta este parerea mea despre noua consola si experienta pe care am avut-o pana in momentul de fata!!!

  19. #1999 SP
    Member televizor's Avatar
    Quote Originally Posted by aleksandrel View Post
    Titanfall 2 pe ps4 pro, Imaginea este mai clara ,culorile sunt mai vii si jocul se misca mult mai bine
    In afara de imagine mai clara, restul nu au cum sa se intample pe un panel de 1080p
    Culorile nu au cum sa fie mai vii ca folosesti acelasi display si PRO-ul nu-ti umbla la culori in vreun fel.
    Jocul are dynamic resolution ca sa mentina constant 60 fps (deci nu are cum sa se miste MAI bine). Pe PRO rezolutia nu prea scade sub 1080p in timp ce pe Base PS4 si Xbox, se invarte pe la 1000p, respectiv 800-ish p (la Xbox one am citit ca poate avea drop pana la 480p !!!! cand e mega haos pe ecran)

  20. #2000 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by ymy View Post
    Cu cateva pagini in urma, imi exprimam opinia ca nu se merita achizitionat PRO-ul daca nu ai un TV UHD, pentru ca in FullHD nu se vad diferente notabile. Mi-ai spus atunci ca n-am dreptate. Eu m-am luat dupa tine si m-am dus si mi-am cumparat un PRO. Acum imi spui ca esti dezamagit de el si ca vrei de fapt modelul vechi. NA?...ce sa fac acum?......sa iau si eu PRO-ul meu si sa-l duc inapoi?
    Ai 30 de zile pentru retur, îmi pare rău dacă din cauza mea ți-ai luat Pro. Încerc să-mi aduc aminte când am lăudat consola asta. Cred că am lăsat și ceva feedback după ce am testat consola, m-am plâns că face ca un avion iar, că se mișcă ca naiba prin meniu, etc... Îmi mențin părerea, dacă un PS4 normal ar costa 300 de euro as fi nebun sa nu iau Pro, dar la 699 de lei se schimbă treaba. Imi amintesc că era un coleg care întreba dacă merită să își ia un Pro sau nu în condițiile în care el se joacă mai mult MP, vezi ce i-am recomandat! Sa îmi arăți te rog postarea care te-a convins să cumperi Pro, chiar sunt curios, nu am crezut că sunt atat de persuasiv.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 100 of 155 FirstFirst ... 50 90 98 99 100 101 102 110 150 ... LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts