Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Iti vei cumpara PS4 Pro?

Voters
377. You may not vote on this poll
  • Da, voi cumpara cu siguranta!

    140 37.14%
  • Nu, sigur nu voi cumpara!

    111 29.44%
  • Probabil voi cumpara anul viitor

    56 14.85%
  • Nu stiu inca

    70 18.57%
Page 50 of 155 FirstFirst ... 40 48 49 50 51 52 60 100 150 ... LastLast
Results 981 to 1,000 of 3086

Thread: PS4 Pro

  1. #981 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Quote Originally Posted by dinamovistu View Post
    Eu sunt curios cat de silentios va fi PS4 Pro. Actualul meu PS4 (2 ani vechime) e deranjant ca si zgomot daca nu e lasat intr-un loc super aerisit.
    De asta sunt si eu foarte curios !

  2. #982 SP
    Member Hider141's Avatar
    Quote Originally Posted by dinamovistu View Post
    Eu sunt curios cat de silentios va fi PS4 Pro. Actualul meu PS4 (2 ani vechime) e deranjant ca si zgomot daca nu e lasat intr-un loc super aerisit.
    Seria CUH-12xx e mult mai silentioasa.
    Eu am un exemplar seria CUH 1216a (HDD de 500GB) amplasat langa carcasa de la PC (pe care mai joc din cand in cand cate ceva) si trebuie sa spun ca in full load consola e mult mai silentioasa decat PC-ul aflat in idle, doar cu un clip 720p deschis in playerul media.
    Nu cred ca trebuie sa spun cum facea PC-ul cand jucam The Witcher 3 si stateau in full load procesorul si placa video ...

  3. #983 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Ahahaha, auzi ma la el!

  4. #984 SP
    Member vladthegamer's Avatar
    Quote Originally Posted by kobayashi View Post
    Eu inca nu sunt convins sa-l iau si o sa astept review-uri dupa lansare sa vad ce si cum. Alt TV nici nu ma gandesc sa iau mai devreme de PS5, deci daca l-as lua tot pe 1080p l-as folosi. Nu cred ca e chiar rentabil sa-l iau daca il voi folosi tot pe full HD fiindca pierd cam jumate din beneficiile noii console, insa parca vad ca o sa inceapa sa ma sacaie gandul ca la aia pe Bro se misca mai bine jocu, sau incarca mai rapid sau arata otara mai bine si nu am sa pot sa rezist de invidie si o sa-l cumpar pana la urma
    Te înțeleg perfect. 😂

  5. #985 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Cand ma joc online nu aud pe nimeni sa se planga de acele 20-30 de cadre pe secunda.

  6. #986 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Vom avea parte de remaster la remaster.

    Sent from my EVA-L09

  7. #987 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    deja umbla vorba de ps5 prin 2018 , asa ca daca vreti mai bun pana iese altceva mai bun.. PRO-ul este o varianta ok


  8. #988 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Nu cred sa mai scoata ceva inainte de 3 ani.

  9. #989 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    N-am avut timp si rabdare sa-l ascult pana la capat.. dar ma indoiesc ca vedem ceva mai devreme de 2019.
    Pana atunci insa, ne putem bucura de PS4, PS4 Slim sau PS4 Pro fara probleme, atata timp cat avem jocuri bune (deja se intrezaresc vreo doua titluri interesante).
    Nu pot spera decat la optimizare buna, indiferent de ce jucarie folosim.

  10. #990 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    We Built a PC Using PS4 Pro Specs. How Does it Perform? - GameSpot

    Cam rău pentru un sistem de 630$ fără să punem la socoteală sistemul de operare

    Rise of the Tomb Raider

    Rise of the Tomb Raider is a gorgeous-looking action-adventure game, and it’s also one that’s pretty taxing on hardware. Running the game on its highest preset on the PC includes enabling SSAA. Here, our build achieved a super choppy 10.4 average FPS. Yikes. To be fair, we’re confident that Sony isn’t asserting that the Pro will be able to do 2160p with SSAA enabled. We were able to get it above 30 average frames per second by disabling the feature and using the game’s medium graphical preset, where it achieved a 33.4 average frames per second. So, yes, we could conceivably see the game running on the PS4 Pro natively at 4K with the settings turned down a bit.

    Alternatively, developer Crystal Dynamics could get the game running on its highest graphical preset by rendering natively at 1080p, but then using upscaling techniques. When we benchmarked the game at 1920x1080 with SSAAx4 enabled coupled with 100-percent resolution scaling (which effectively mimics 4K), we got a playable 33.9 average FPS.

  11. #991 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Da, este o cutiuta destul de potenta.. si la un pret bunicel as zice.

    Pentru mine este destul de clar, vor sa fure incet incet din PC market share iar "aventura PS Pro" nu va face nimic altceva decat sa paveze drumul in stil japonez pentru PS5. Sau cel putin pentru un "true 4K experience" cum zic.. yankeii de la M$
    Ei deja s-au pozitionat cumva pe piata in sensul "take from PC" (cu sau fara pomul laudat "Scorpio").
    Dar mai e mult pana departe, ramane de vazut.

  12. #992 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Nu stiu daca cei de la Gamespot au primit sau nu bani ca sa faca publicitate acestui PS4 Pro. Cert este ca sistemul lor PC este foarte prost ales, mergand pe un procesor Amd FX 8300, care este mult ramas in urma fata de procesoarele Intel. Eu am ales un sistem format din :
    - procesor Intel I5 6400 = 819 lei.
    - placa de baza ce suporta 32 Gb DDR4 = 229 lei.
    - memorie 8 Gb DDR4 = 162,90 lei.
    - hard-disk de 1 Tb, 7200 rpm, SATA3 = 219,95 lei.
    - placa video Gigabyte Nvidia GTX 1060 cu 6 Gb DDR5 = 1389,90 lei.
    - carcasa Zalman Zm-Z1 = 112, 49 lei.
    - sursa Zalman de 600 watts = 249, 99 lei.

    Toata chestia asta costa 3184,21 lei, adica 699 euro.

    Evident ca sistemul ala facut de cei de la Gamespot de 630$ in Europa ar costa 630 euro. Gamespot spune ca Rise Of Tomb Raider ar fi avut undeva la 33,4 average fps, pe RIG-ul lor.

    Haideti sa vedem pe sistemul facut de mine cu cat ruleaza Rise Of Tomb Raider in 1080p cu totul la maxim.



    Si revenind la sistemul de operare , Windows 10 Professional varianta OEM costa 26 euro pe Kinguin. Tinand cont ca variantele OEM se lipesc de placa de baza si ca eu am tinut procesorul si placa de baza cam 4 ani, schimband doar memorii sau placi video, eu zic ca renteaza varianta OEM.


    Last Edit : Atentie, nu ma injurati, prin aceasta postare nu aduc atingere imaginii PS4 Pro, care pentru 400 euro face destule, ci doar atrag atentia unora de a nu mai fi creduli, vis-a-vis de RIG-uri facute de Gamespot !

    Last Edit 2 : N-am nevoie de televizor 4k care sa stie de HDR, fiindca functia asta exista in gaming din 2005-2006, introdusa de Valve in Half-Life 2 : Lost Coast.
    Attached Images Attached Images clip.jpg clip_2.jpg

  13. #993 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Felicitări, ai reușit să vii cu un sistem mai bun decât PS4 la un preț aproape dublu!

  14. #994 SP
    Member Inuhanyou's Avatar
    Lol intel + nvidia apoi tot ce e mai slab. Classic

  15. #995 SP
    Member chris diaz's Avatar
    @Dante, pretul nu este dublu daca scadem din costuri carcasa si sursa, pe care multi le refolosesc in cazul unui upgrade. Ajunge pe la 600-620 euro. Insa ca performanta fata de viitorul PS4 Pro, da, e dublu. Iar pretul se amortizeaza la cumpararea jocurilor, care in cazul consolelor costa cu cel putin 100 lei in plus.
    @Inuhanyou, scuza-ma ca te intreb, ce am pus slab, dupa Intel si Nvidia ? Placa de baza isi face treaba foarte bine, neavand nevoie de overclocking, memoria aleasa e foarte stabila, la fel hard-diskul, pe langa faptul ca e foarte silentios, are viteza buna atat la scriere cat si la citire. Sau carcasa si sursa ti se par slabe ?
    Evident ca se poate face un sistem mult mai costisitor, pentru entuziasti, insa sistemul ales de mine se adreseaza utilizatorului obisnuit, care in afara unui gaming de calitate (peste 70 fps in Rise Of Tomb Raider), sa foloseasca PC-ul si la alte activitati, caz in care iese mult in avantaj fata de un PS4 Pro. Plus ca nu iti trebuie un tv 4k cu hdr, cand asta exista de mult timp pe PC (Half-Life 2 : Lost Coast). Inchei aici disputa PC versus PS4 Pro, concluzionand ca daca va place cutiuta minune, cumparati-o!

  16. #996 SP
    Member Remediu's Avatar
    Un sistem aproape dublu care va necesita si upgrade mai des decat schimbi consola. Plus ca daca nu ai mouse si tastatura (care costa ceva si alea daca sunt de calitate), eventual niste boxe mai de doamne ajuta, mai creste pretul.
    Clar schimbi placa video cel putin o data si mai adaugi ram, fata de consola care asa ramane.
    Vei zice ca vei avea grafica mai buna, aia e, pe multi ii lasa rece.
    Eu de exemplu nu vreau sa imi bat capul cu setari grafice, compromisuri la multitudinea de setari si teste pana iese un echilibru perfect intre aspect si fps, probleme software in windows, un mod mai complicat de utilizare si studierea vesnica a cerintelor hardware la orice joc aparut, optimizarea proasta a foarte multor jocuri pe pc in ultimul an.
    Deci prefer oricand un ps4. Oricum diferentele grafice le vad numai daca pun ecranele unul langa altul. Pe mine ma multumeste ps4 clasic, grafica e suficient de buna pentru ce vreau eu de la jocuri.
    Oricum, in ultima vreme, diferentele grafice in jocuri sunt atat de mici, de finete, s-a ajuns la un nivel ca nici nu ma mai intereseaza aspectul asta.
    Din punctul meu de vedere, nu era nevoie de niciun ps4 pro, jucatorii de console nu au nevoie (in marea lor majoritate) de upgradeuri asa rapide.
    Am mai zis si au zis si altii. Pro-ul merita daca nu ai consola, daca ai deja ps4 (sau xbox one), nu prea merita schimbat. Parerea mea.
    Cat despre pc-uri, acolo e alt target: ori cei care vor anumite jocuri (starcraft, wow, dota, etc), ori cei care sunt foarte pasionati de grafica si dau o gramada de bani pe hardware. In cazul pc-urilor ieftine si jocuri multiplatform, nu prea vad rostul.
    Mai e si varsta. Dupa munca si alte activitati, nu imi arde sa stau sa fac setari grafice, sa am zeci de conturi pentru jocuri, eventual sa stau sa citesc pe net despre rezolvarea unor buguri, etc.
    Eu bag discul si joc. Atat cat am timp. Nu imi trebuie altceva.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk

  17. #997 SP
    Cgx
    Member Cgx's Avatar
    diferentele de optimizare a jocurilor cu 1 singura configuratie hardware sau na - 2 acum ca iese si pro ul si pc cu multiplele lui forme sunt foarte mari .
    iti trebuie cel putin dublu puterii intr un pc pt a compensa optimizare de cel putin 2 ori mai buna a unui joc pe consola dupa parerea mea .

    de fapt vad ca tot va contraziceti pe PC vs Consola - treaba e separata dupa parerea mea - sau cel putin pt mine este .
    de ce este asa ?
    pai pentru ca jocurile tip Fifa sau God of War par facute sa ruleze pe console pur si simplu nu sunt facute pt tastatura si mouse iar shooterele sau jocurile de strategie stil starcraft sunt cam pt PC acolo unde mouseul e mult mai preciz - nu imi plac hibrizii - gen PS cu tastatura sau PC cu controller de consola .

    eu personal am renuntat la PC pt gaming si tin un I5 pt multimedia si filme iar consola pt jocuri .

    deci sunt lucruri separate care se intersecteaza putin chiar daca arhitectura e din ce in ce mai e similara

  18. #998 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Quote Originally Posted by chris diaz View Post
    Nu stiu daca cei de la Gamespot au primit sau nu bani ca sa faca publicitate acestui PS4 Pro. Cert este ca sistemul lor PC este foarte prost ales, mergand pe un procesor Amd FX 8300, care este mult ramas in urma fata de procesoarele Intel. Eu am ales un sistem format din :
    - procesor Intel I5 6400 = 819 lei.
    - placa de baza ce suporta 32 Gb DDR4 = 229 lei.
    - memorie 8 Gb DDR4 = 162,90 lei.
    - hard-disk de 1 Tb, 7200 rpm, SATA3 = 219,95 lei.
    - placa video Gigabyte Nvidia GTX 1060 cu 6 Gb DDR5 = 1389,90 lei.
    - carcasa Zalman Zm-Z1 = 112, 49 lei.
    - sursa Zalman de 600 watts = 249, 99 lei.

    Toata chestia asta costa 3184,21 lei, adica 699 euro.

    Evident ca sistemul ala facut de cei de la Gamespot de 630$ in Europa ar costa 630 euro. Gamespot spune ca Rise Of Tomb Raider ar fi avut undeva la 33,4 average fps, pe RIG-ul lor.

    Haideti sa vedem pe sistemul facut de mine cu cat ruleaza Rise Of Tomb Raider in 1080p cu totul la maxim.



    Si revenind la sistemul de operare , Windows 10 Professional varianta OEM costa 26 euro pe Kinguin. Tinand cont ca variantele OEM se lipesc de placa de baza si ca eu am tinut procesorul si placa de baza cam 4 ani, schimband doar memorii sau placi video, eu zic ca renteaza varianta OEM.


    Last Edit : Atentie, nu ma injurati, prin aceasta postare nu aduc atingere imaginii PS4 Pro, care pentru 400 euro face destule, ci doar atrag atentia unora de a nu mai fi creduli, vis-a-vis de RIG-uri facute de Gamespot !

    Last Edit 2 : N-am nevoie de televizor 4k care sa stie de HDR, fiindca functia asta exista in gaming din 2005-2006, introdusa de Valve in Half-Life 2 : Lost Coast.
    Nu cred ca ai înțeles ce au încercat cei de la gamespot sa faca. Scrie clar ca au vrut sa facă o configurație cu componente cat mai apropiate de cele din PS4 (cat i-a dus si pe ei capu). De aceea cpu-ul ala AMD si placa video respectiva. Sa vada cum rulează jocurile pe o configurație apropiata de Pro.

  19. #999 SP
    Member chris diaz's Avatar
    @Remediu > Da, mai necesita un 8 Gb DDR4 cumparati peste un an, iar peste alti doi, daca vrea, vinde placa video inca in garantie, mai pune 800 lei diferenta si e la zi cu gaming de calitate, in schimb pe cat facem pariu ca peste 2 ani PS4 Pro va rula obosit cu sub 30 fps ?
    Ma uimeste cand aud faza cu nu-mi bat capul cu setarile grafice din jocurile PC. Ce este asa greu la ele ? Din contra, te ajuta sa-ti ruleze bine un joc si pe o placa video mai slabuta. Pierzi maxim 5 minute sa faci cateva setari. Bagi discul si te joci, spui tu, pe consola? Dupa ce trage cateva update-uri cu viteza melcului si stai vreo ora pana le descarca si o jumatate de ora pana le instaleaza ? Nu-mi vorbi de consola, abia ce am vandut-o. Toti vorbiti de preturi mari ale unui PC, de upgrade, dar nu e chiar asa, intr-un PC facut bine, nu mai bagi bani cel putin 2 ani.
    @bicky1310> Am inteles ce au vrut sa faca cei de la Gamespot, sa influenteze opinia publica sa cumpere PS4 Pro. In locul lor spuneam ca exista alternative pe piata PC-urilor, dominata de Intel si Nvidia.

  20. #1000 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Da, dar in consola asta, pe care am luat-o aproape de 3 ani cu 1800, pana acum am băgat fabuloasa suma de..... 0 lei. Si facem pariu ca o mai tin inca 2, poate 3 si tot 0 lei bag in ea? Si ma pot juca la fel ca si pana acum. Am fost si eu pc gamer vreo 10 ani, de cand mi-am luat prima consola folosesc pc-ul doar pt filme.


    Mai explica o data, te rog, cum influențează opinia publica? Nu înțeleg ce vrei sa spui. Au mințit cu configuratia aia? Rulează mai prost jocurile pe ea decât au spus ei?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 50 of 155 FirstFirst ... 40 48 49 50 51 52 60 100 150 ... LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts