Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Iti vei cumpara PS4 Pro?

Voters
377. You may not vote on this poll
  • Da, voi cumpara cu siguranta!

    140 37.14%
  • Nu, sigur nu voi cumpara!

    111 29.44%
  • Probabil voi cumpara anul viitor

    56 14.85%
  • Nu stiu inca

    70 18.57%
Page 12 of 155 FirstFirst ... 2 10 11 12 13 14 22 62 112 ... LastLast
Results 221 to 240 of 3086

Thread: PS4 Pro

  1. #221 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Din punct de vedere al comparatiei mobile vs consola MonkY are dreptate, cand pe telefoane exista deja dual core (dual core ma la apple dual core ) si octa core la 2.0 Ghz care imping continut 4k cu alimentare pe baterie si consuma ~4Watt iar tu pe consola ai un octa core la 1.6 Ghz cu alimentare activa si nu scoti nici macar 4K video si te chinui cu mama tata si sora optimizarii de la o mana de companii care au reusit sa scoata cu chiu cu vai 60 fps si 900-1080p e o problema, sa nu mai vorbim de faptul ca si presupusul PS4.5K nu vine cu mari progrese hardware in plus, 1.3x processing power, 2.3x si 24% la latimea de banda si poate asa cum sper si eu un hdd cu viteza mai mare de transfer, daca tragi linie tot nu e cine stie ce progres. Un progres era un pret un pic mai mare justificat prin 4K atat video cat si gaming si framerate de la 30fps constant pe 4k si 60 fps constant pe 1080p era de inteles, stiai exact pe ce dai banii si chiar si asa, depinde de cum o sa lucreze developerii cu noul hardware, s-ar putea sa ne mai loveasca un val de frustrare si sa vedem ca tot nu o sa tina prea mult 60 fps la 1080p...Sper la un moment dat sa se atinga fotorealismul sau mai stiu eu ce ca sa scapam odata de grafica si sa trecem la lucruri ce tin de gameplay, atmosfera, poveste, sunet, etc.

  2. #222 SP
    Member deepjinx's Avatar

  3. #223 SP
    Member Mousey's Avatar

  4. #224 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    In sfarsit, cineva care intelege cum functioneaza tehnologia. Sper ca o sa inceteze comparatiile intre PS4/XBONE (adica PC-uri) si smartphone-uri.
    Inca un link, in caz ca nu e clar:
    No, mobile GPUs (still) aren’t going to catch dedicated consoles by the end of 2017 | ExtremeTech

    Sa ajungi sa compari procesoare mobile octa-core cu PC-uri/console x86 si sa afirmi ca sunt la acelasi nivel inseamna sa cazi in capcana marketingului.

    Un Snapdragon 820, top of the line e cam la nivelul lui Xbox360. Si aici nu vad nimic fabulos. Xbox360 e hardware lansat in 2005.
    Smartphone-urile il depasesc? E firesc, progres, litografie din ce in ce mai mica, perf. per wat mai buna, nimic deosebit. Suntem in 2016.

    Dar sa zici ca un smartphone poate 4K si are deja octacore...iar consolele actuale abia scot 1080 @ 30...inca o data, linkul de mai sus explica si mai bine.

    Printre alte idei:
    - 4K poate doar un Sony Xperia, si o face doar in anumite situatii. Again, marketing bs
    - aproape toate jocurile Android/iOS sunt locked @ 30fps. Multe din ele sunt upscaled, nu ruleaza la rezolutia ecranului.
    - jocurile de pe smartphone-uri nu au complexitatea celor de pe console/PC. Faptul ca imi ruleaza un Asphalt 8 la 2K e egal cu zero. E ca si cum as rula eu Max Payne 2 in 4K pe un GPU de acum 8 ani. Vorbim de texturi mai mici, poligoane mai putine, rutine AI mai simple, simulare fizica cvasiinexistenta, samd.
    - despre ce jocuri vorbim domnilor ? Gamingul pe telefoane e o mizerie. Pay 2 win, grinding, microtranzactii de 99 euro, lock timers etc. Iar cele care par mai rasarite sunt si din cauza faptului ca avem ecrane mici, amoled, pe care nu sesizezi lipsa AA-ului, si grafica rudimentara. Nici nu are rost sa mai continui.
    - Cat despre procesoarele octa-core ARM, acele 8 core-uri nu functioneaza ca cele x86. big.LITTLE va zice ceva?
    - Hardware-ul din interiorul PS4 ar putea sa ruleze 4K daca ar fi un PC, doar ca PS4 e o consola, un ecosistem controlat de Sony. Ei au decis sa nu ofere aceasta posibilitate pentru ca nu ar fi oferit rezultate optime in orice conditie. Ca orice consola de pana acum. Nu ai setari grafice, nimic nou. Sony gandeste pentru tine.
    - chipurile grafice mobile sug bateria instant daca sunt folosite la capacitate maxima. Nu mai vorbesc de racire. Snapdragon 810 intra in throttling.
    - stocarea e o alta problema pentru gaming-ul mobil. 2-3 jocuri AAA ocupa si 150 GB. Traficul asta te leaga de un wifi. Bateria te leaga de o priza. Unde ajungem?



    Daca ai compara direct mere cu pere, atunci da, o consola gen PS4 e mai performanta. Dar daca ai compara REAL si ai aduce procesorul de pe smartphone la acelasi consum precum cel de pe consola (alimentat direct, nu de o amarata de baterie), ai vedea ca de fapt consola e cu 10 ani in urma. Odata ce jucaria aceea alimentata la o baterie reda 4K (chiar si doar video) si tu cu ditamai CPU-ul si GPU-ul alimentate la sursa si racire activa nu poti... asta ar trebui sa-ti dea de gandit.
    Daca duc procesorul de pe smartphone la acelasi consum, il ard
    Arhitectura ARM a fost gandita pentru device-uri mobile. Eu inteleg logica ta, dar nu merg lucrurile chiar asa simplu.
    Despre intrarea ARM in sectorul desktop...AMD are licenta x86 si nu poate sa dezvolte o arhitectura mai buna decat Intel. Ce te face sa crezi ca ARM poate sa doboare Intel pe segmentul desktop la ora actuala? Lucrurile se misca in acea directie, dar nu suntem acolo, nici pe departe.


    Repet, PS4 poate 4K pentru ca e un PC. Doar ca Sony nu a vrut asta pentru ca nu ar fi redat 4K in conditii optime, in orice scenariu. E o consola, din cauza asta nu avem setari grafice. Pe consola nu iti bati capul cu asta. Sony trebuie sa asigure o experienta optima.

    4K inseamna multe lucruri. Daca vorbim de video, acesta vine in bitrate variabil. Un 4K de bluray e mult mai heavy decat un stream sau un video youtube pe telefon. Daca vorbim de jocuri, la fel.

    Pana acum nu prea aveau motive sa scoata jocuri complexe pe telefoane, pentru ca acolo targetul e casual gaming, eventual pe fuga in metrou sau in sesiuni mici (si fun). Dar daca te uiti atent la ce s-a intamplat cu nVidia Shield (practic primul GPU dedicat trecut de pe mobile pe o platforma fixa), vei vedea ca da... se poate. K1 reuseste cu vreo 10W sa bata Xbox 360 cu consum de peste 10 ori mai mare. Imagineaza-ti ce ar fi iesit din K1 daca ar fi urcat la x10. Nici macar PS4 nu e de 5x mai rapid decat Xbox 360... so, cum spuneam... mere cu pere.
    Imi imaginez ce ar fi iesit din K1 daca ar fi urcat la x10. Avem deja. Maxwell, Pascal. Astea sunt arhitecturi dezvoltate pentru desktop, consum de curent pe masura performantei.
    Ce zici tu e ca si cum as aduna 10 Dacii si mi-ar da un Ferrari. Nu asa e gandita arhitectura mobila. Pentru performanta desktop grade, se schimba cu totul ecuatia. De ce isi mai bat astia capul cu Pascal si Polaris? Bagam K1 x10 si gata


    Cineva zicea mai sus ca PS3 avea hardware blana, iar PS4 e banal.
    Nu uitati ca in 2007 PC-urile rulau Crysis, o grafica cu mult peste ce vedeai de PS3. Si atunci aveai rezolutie si fps superior pe PC-uri.

    Aceeasi situatie era si atunci, aceeasi este si acum. Consolele sunt in urma ca HW, dar nu despre asta e vorba. O consola nu are nevoie de o noua generatie la 2-3 ani. Daca ti-ai luat consola ai acceptat faptul ca HW-ul va fi depasit foarte repede. Pentru tine e important faptul ca vei putea rula orice joc aparut, fara sa faci upgrade de piese.

    Dar daca Sony crede ca poate tine pasul cu PC-urile prin metoda asta, eu zic ca se inseala. In ritmul asta o sa ne umplem casa de console care nu mai au nicio valoare. Vor fi foarte putine jocuri care vor insoti fiecare consola. Totusi eu tind sa cred ca mutarea asta se datoreaza VR-ului. Ma indoiesc ca va fi un model de business de acum inainte.

  5. #225 SP
    Member temugin's Avatar
    Ia uite ce s-a populat threadul, fratilor nu comparati telefonia cu Ps4 sau consolele in general, unde naiba vor vinde astia 40 mil de console pe piata SH ?

    Normal ca nu toti le VOR VINDE dar cateva milioane sa pui si este enorm, pai Nokia 11xx sunt tot milioane la vanzare pe olx ? Nu merge comparatia.

    Specificatiile anuntate TREBUIAU facute acum 3 ani nu azi, nu maine.

    Daca tine, si VA TINE, cine rezista sa nu achizitioneze o consola mai puternica ? o sa vedeti upgrade la 1.5 - 2 ani.

    Normal ca ''4k Neo'' nu poate 4k gaming (fara indie), din pricina pretului nu l-au facut dedicat uhd.


    Pc nu prea este ok dpdv al optimizarii, poti sa ai rig de 5000 E si nu poti rula Quantum Break ca pe Xone (e doar un ex), exclusive sunt din ce in ce mai putine, desi sunt anuntate titluri, palesc ca numar fata de generatiile anterioare.

    Ce sa-i facem ,dlc, season pass, mp platit, oamenii s-au invatat, cand sa mai aibe timp de jocuri ?

    Ideea de consola se cam duce ''la vale'', e un fel de miscare aka Sega US.

    Eu sunt curios cine mai ia actualul Ps4 (vechiul, depasitul sau ''batranul'' mai pe ro)...

  6. #226 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Nu poti sa rulezi Quantum Break ok pe PC pentru ca e "optimizat" cu picioarele si vine servit la pachet cu UWP. Aici vorbim de altceva.
    Cam aceeasi situatie care exista la jocurile dezvoltate pe iOS. Ruleaza mult mai bine decat pe Android, unde hw-ul e fragmentat (desi pe hartie mai bun) si nu o sa stea nimeni sa optimizeze cod pt. n configuratii.

  7. #227 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Si niste opinii contradictorii de la developeri:

    You guys do know that console games in development actually can have graphics settings (in a menu taken from the PC version or in a debug menu) that you can change, right?

    Developer effort will come more in the sense that they have to keep the different performance budgets in mind. Meaning, if you need to keep, let's say, your polygon budget under 30M for the PS4/Xbone version you make a graphics setting around that, then PS4k would have an undefined number. You would then add props, details, change LoD to use that extra PS4k power.

    It's no different from doing different graphics settings for PC.

    They'll probably make a baseline in the future, like PS4 = Low/Medium = 7850/760, PS4k = high/very high = (future) Polaris 10/480, and that's the way they'll manage the difference in power.

    It's not very different from what happens now with multiplatform games. Extra platforms always mean extra hours in compliance, QA and builds though. But games won't be (or shouldn't be) any worse for it.

    Source: the brain of an actual person working at an actual big studio

    PS: I'm guessing a lot of the time they'll just throw some HBAO, higher quality filtering, they'll move the framerate lock to 60/increase res and maybe add some AA.
    NeoGAF - View Single Post - Colin Moriarty of Kinda Funny: source says "most developers are not happy with PS4.5"

    A trusted source tells me most developers are not happy with PS4.5, and having to develop around it. Extra cost, planning, other nonsense.
    https://twitter.com/notaxation/statu...87768291479554





    Eu abia astept sa vad cum o sa fie jocurile pe urmatorul PS4 si ma bucur ca nu am cumparat inca unul .

  8. #228 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Avand in vedere cat feedback negativ au primit, sunt foarte curios cum vor prezenta cei de la Sony noul ps4.

  9. #229 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Quote Originally Posted by tudomih View Post
    consumatori printre care ma număr care au gândit ca in următorii 6-7 ani vor "rupe" jocurile pe PS4.
    pai nu te opreste nimeni sa faci asta, a , ca esti ofticat ca nu o sa ai aceleasi performante da.. insa jocurile se scot in acelasi timp pe ambele variante si poti juca pe aceeasi platforma MP , acelasi store / servere... practic nu te da nimeni afara sa nu folosesti ps4 de baza.

  10. #230 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Dante e postat doua randuri mai sus

    mie imi e "teama" ca jocurile sa nu fie bine optimizate nici pe ps4 de baza , nici pe ps4 upgradat.. caci e vorba de dublu de munca si aici e cam nasol..

  11. #231 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Dant3: deleted (era deja mai sus)
    BlackSnake: deleted (era deja aici)

    De aceea recomand sa mai cititi si ce scriu ceilalti inainte sa postati. Bine, unii nu-si citesc nici propriile posturi...

    Well, dupa cum suna toate discutiile, eu zic sa ne pregatim pentru sectiune noua de PS4.5 sau PS4K. Si asa, in avans, sa tragem si un XBOX 1.5?

  12. #232 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    L-am văzut, merita un up nu pot să stau să citesc chiar tot, unii nu fac altceva decât să avorteze inepții

  13. #233 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Quote Originally Posted by poiuyt View Post
    mie imi e "teama" ca jocurile sa nu fie bine optimizate nici pe ps4 de baza , nici pe ps4 upgradat.. caci e vorba de dublu de munca si aici e cam nasol..
    Daca jocurile au mici probleme cand dezvoltatorii spun ca totul este ok, nici nu vreau sa imi imaginez ce se poate intampla cand sunt ingrijorati.

  14. #234 SP
    Admin MonkY's Avatar
    S-ar putea ca Sony sa impuna ca pe ambele sa arate absolut la fel, sa fie acelasi nr. de poligoane, aceleasi texturi, etc... diferenta sa fie data strict de FPS-uri si eventual de acel upscaler la 4K (pt. ca randare direct in 4K ma indoiesc ca o sa poata - poate 2-3 indie-uri si vreun joc mai special de la nebuni gen Naughty Dog)...

  15. #235 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Si eu cred ca aceasta miscare a lui Sony se datoreaza VR-ului. Si mai cred ca nu vor fi diferente majore intre ele, tocmai si cu gandul de a nu crea un fel de... doua feluri de tabere. Eu, personal, astept cu interes. De mutat pe PC nu e cazul. Aceasta decizie cu PS4,5 nu e atat de "ingrozitoare" sa ma determina sa fac asta. Bine, la mine e mai speciala dragostea de console, nici daca o scot la 6 luni, nu renunt.

  16. #236 SP
    Member blondutzu's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    L-am văzut, merita un up nu pot să stau să citesc chiar tot, unii nu fac altceva decât să avorteze inepții
    Depinde de perspectiva. Inca mai consideri zvon noul PS?

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Well, dupa cum suna toate discutiile, eu zic sa ne pregatim pentru sectiune noua de PS4.5 sau PS4K. Si asa, in avans, sa tragem si un XBOX 1.5?
    De ce nu

  17. #237 SP
    Member BlackSnake's Avatar
    Sony Reportedly Unsure If There Will Ever Be a PlayStation 5 - GameSpot

    O sa vedem cate o consola la cativa ani de acum incolo daca e adevarat ce scrie in articol.

  18. #238 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    ^E clar...nici ei nu sunt 100% siguri ce vor sa faca.

  19. #239 SP
    Member G@by's Avatar
    Eu nu vreau sa-mi complic viata, asa ca o sa astept direct PS5 sau Xbox Two.
    In functie de cine o sa implementeze mai bine dracia asta de "VR", o sa ma opresc la una.
    Sa joc la doua capete, ca pana acum, am observat ca nu se merita. Nici nu vreau sa fac clasamente pentru ca in mare, amadoua consolele fac acelasi lucru, foarte OK.
    Eu am luat PS4 de 6 luni… Acum am luat si volan de 1.900 lei. Sa iau o noua consola in decembrie, deja e o aroganta maxima.
    Deci, astept PS5...
    In ritmul asta, in 2 -3 ani,… apare sigur.

  20. #240 SP
    Member abrakadaver07's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    S-ar putea ca Sony sa impuna ca pe ambele sa arate absolut la fel, sa fie acelasi nr. de poligoane, aceleasi texturi, etc... diferenta sa fie data strict de FPS-uri si eventual de acel upscaler la 4K (pt. ca randare direct in 4K ma indoiesc ca o sa poata - poate 2-3 indie-uri si vreun joc mai special de la nebuni gen Naughty Dog)...
    Asa ar fi cel mai corect zic eu. Partea nasoala e ca ar incuraja developerii sa fie mai lenesi. Jocul sa mearga la 60 FPS pe Neo, iar cand sa-l optimizeze pentru varianta normala o sa-l lase pur si simplu la 30, fara sa se mai chinuie. Si am vazut exceptii gen MGS care pot arata fenomenal chiar ruland la 60 de cadre pe secunda.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 12 of 155 FirstFirst ... 2 10 11 12 13 14 22 62 112 ... LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts