Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 21 to 40 of 89

Thread: PS4 Tech-Talk: Hardware heaven or hell?

  1. #21 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Daca esti gamer adevărat, care are o colecţie impresionanta de jocuri ps, ps2, ps3, s.a.m.d. treci peste acest mic inconvenient, părerea mea, iar cand ai chef de atari, terminator, snes, etc le scoţi un pic de la naftalină si le butonezi.

    LE până acum se plângea lumea ca jocurile multiplatform rulează jalnic pe un ps3, acum cand s-a rezolvat, apar alte nemulţumiri. Nu aveai cum sa faci consola ps4 compatibilă cu jocuri ps3 decât prin streaming. Cine e vinovat? Cell-ul

  2. #22 SP
    AkF
    Member AkF's Avatar
    Corect ar fi sa recunoasca jocul original odata ce-l introduci in consola si sa te lase sa-l descarci gratuit de pe PSN, chiar daca nu te lasa sa-l joci de pe disc. Dar e putin probabil.


    Sent from my iPad using Tapatalk HD

  3. #23 SP
    Completionist Boghy02's Avatar
    Quote Originally Posted by LucKos View Post
    Si ce o sa fac cu 250 de jocuri de PS3 pe bluray + 150 de pe PSN?

    Si nu, nu vreau sa am doua console si PS3 si PS4... Pacat! Asta e!

    Ai dreptate Luckos , foarte urat din partea lui Sony.Sunt useri care au n joace digitale , dar ei se gandesc la profit:Daca era sa fie compatibil pierdeau la vanzari de console ps3Toata lumea se gandeste la profit.Poate dupa ceva timp de la lansarea lui ps4 , vor baga jocuri digitale ps3 , gen cum e acum cu jocuri ps1 si ps2

  4. #24 SP
    Ω Pira's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Poate urmatorul Xbox ruleaza si jocuri din urma. Atunci aia va fi consola mea preferata.
    Tot nu-mi pot imagina cum un "fan" Sony cu jocuri gen: Killzone, Uncharted, God of War, etc, poate trece usor la alte serii din alte "lumi", care nu au rupt gura targului precum a facut-o Sony (no offence pt cei ce detin Xbox) Pare rupt de realitate... Eu unul nu as putea trece de la o extrema la alta, in cazul de fata sa schimb consola, pt ca un alt joc mai captivant si mai epic ca si GoW sau chiar Uncharted, nu cred ca va fi in viitorul apropiat in carcasa noului Xbox. Sa fim seriosi...

  5. #25 SP
    Junior Member Sebastian87's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    Ce mu#*sti ! Si probabil cei care au o colectie de jocuri impresionanta (30-50..) vor fi nevoiti sa le cumpere din nou, nu ?
    De ce vor fi nevoiti sa le cumpere din nou daca au PS3?Grafica vechilor titluri pe care le au in colectie ramane aceeasi si pe Gaikai.Nu se apuca nimeni sa refeca vechile titluri de PS3 pt PS4

    ---------- Post added 21-02-2013 at 08:11 PM ----------

    Eu personal nu voi vinde PS3-ul... urasc ideea de gaming via streaming...[/QUOTE]

    Impartasesc si eu aceeasi ideea cu tine doar ca cei de la Sony nu am mentionat ca viitoarele titluri pt PS4 vor fi via streaming ci doar vechile titluri de pe vechile console.Nu am vrut sa iti dau o replica ci doar o continuare a ideei tale.

  6. #26 SP
    Member Merdiso's Avatar
    Ma amuza ca in zeci de topicuri care nu erau dedicate componentelor consolelor sunt mii de discutii in legatura cu acestea, ajungandu-se la un celebru si etern flame PC vs console, iar aici, unde ar trebui sa se discute tocmai pe acest plan, toata lumea vorbeste de "statii de joc grasane" (sa nu fie puse la regim, asa, direct) si backwards compatibility.
    Nu-s un expert nici eu, dar din putinele cunostinte dobandite de-a lungul timpului, conform celor 1.8 TFlops, PS4 va avea o placa grafica comparabila (va fi un chip custom) cu AMD Radeon HD 7850, o placa destul de potenta in ziua de azi. Din pacate, este deja considerata o placa medie in comparatie cu placile din clasa superioara (GTX 680/HD7970), fiind cu aproximativ 45-50% mai lenta ca cele doua, astfel incat la data aparitiei, consolele nu vor mai respecta trend-ul generatiilor trecute, in care se puteau bate de la egal la egal cu un PC high-end, iar in 2-3 ani, si un desktop de 1500 lei va fi mai puternic la acest capitol.
    Cat despre procesor, 8 Core-ul "Jaguar" este considerat relativ entry-level (frecventa de doar 1.6Ghz e mica), insa isi va face treaba cu brio fara doar si poate. Nu e un i5 de ultima generatie, dar e suficient pentru a procesa engine-uri precum Unreal 4 sau titluri open-world de calibrul lui Watch Dogs.

    Cei 8GB DDR5 reprezinta suma dintre cantitatea de RAM si vRAM (memoria placii grafice), fiind de asemenea arhisuficienta pentru orice situatie.
    Sa nu uitam, insa, de pretul lui PS3 si de problemele generate de constructia deficitara a cutiei 360, datorate si unui proces dezvoltat pe 90nm (vs 28nm din prezent) care producea caldura cu carul. La 450$, ar trebui sa ne declaram multumiti, plus ca acum consider ca nu e nevoie de un salt chiar atat de mare ca in trecut, deoarece jocurile se prezinta deja acceptabil, si degeaba partea tehnica este impresionanta daca senzatiile lasate in timpul jocului sunt inexistente sau nefavorabile. Pana la urma, daca vrei fotorealism, n-ai decat sa iesi afara, e mai simplu si ieftin.
    Un mare avantaj al folosirii unui hardware AMD este acea arhitectura x86 similara PC-ului, deci nu doar ca porturile pentru batranul calculator vor rula mai bine, dar orice joc poate fi dezvoltat acum intai pentru PC in faza preliminara, dupa care poate fi optimizat dupa posibilitati pe console, dupa modelul Battlefield 3/Witcher.

  7. #27 SP
    Junior Member Sebastian87's Avatar
    Quote Originally Posted by darkr3surrecter View Post
    Parca vad ca si PS4 vine la pachet cu cabluri av si un scart in loc de cablu HDMi .
    Si unde e problema?Crezi ca se mai joaca cineva acum prin cabluri av si scart?Daca ai un PS3 conectat la tv prin HDMi la ce mai ai nevoie de inca un cablu HDMi?

  8. #28 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Merdiso: arata-mi si mie te rog acum un singur PC nu high-end, ci SUPER-MEGA-HIGH-END, care are GDDR5 (si nu ma refer la placa video, ci la RAM-ul sistemului). Unul singur te rog care sa aiba 8GB GDDR5. Dupa aceea poti compara cu ce desktop de 1.500 RON doresti... Hell, poti sa compari si cu orice desktop de 15.000 RON doresti, ca nu ma supar

  9. #29 SP
    Member Merdiso's Avatar
    Memoria ram nu este DDR5, neexistand nici macar DDR4 la momentul actual (urmeaza sa fie lansat la anul cel mai probabil), acea cantitate este atat RAM-ul cat si memoria placii grafice, cea din urma fiind G(raphics)DDR5, plus ca oricum memoria nu ajuta la nimic in jocuri in afara de niste timpi de asteptare (mult) mai mici, unde mai pui ca si daca s-ar face o memorie capabila sa proceseze date "cu viteza luminii" tot ar fi degeaba, ca nu pot tine pasul restul componentelor. Pune o memorie DDR3 pe un Pentium 4 si un HDD vechi si fa o comparatie cu una DDR1, vei vedea ca rezultatele sunt aproape identice, caci memoria "n-are cu cine" lucra.

    L.E. Nu exista PC cu ram DDR5 si nici nu e nevoie, pentru ca procesoarele/placile video din ziua de astazi nu beneficiaza de un spor sesizabil de performanta nici macar cu o memorie DDR3 compara cu una DDR2, 1600 Mhz (cea mai populara frecventa DDR3, la un pret relativ modest) fiind suficienta sa tina pasul cu orice joc fara a avea un impact negativ asupra performantei, in afara de Loading-uri ceva mai lungi.
    Degeaba pui memorie "din viitor" daca procesorul si placa video nu sunt pe masura ei, in jocuri astea doua conteaza in proportie de 90%, si cum consola e facuta pentru jocuri in primul rand, tragi tu concluzia, dar oricum memoria RAM nu e DDR5 mai mult ca sigur, ci doar cea a placii video.
    La RAM, cantitatea e mult mai importanta decat frecventa, si aici PS4 sta foarte bine. 8GB RAM + vRAM ar trebui sa insemne undeva pe la 5-6GB RAM, deci e foarte bine. Frecventa nu conteaza, orice de la 1333 in sus e suficient.

  10. #30 SP
    Member Snake's Avatar
    @Merdiso: daca Sony vine si spune ca foloseste 8GB GDDR5 inclusiv in comunicatul oficial trimis worldwide, ne poti spune de unde ai tu alte informatii cum ca ar folosi altceva? Lucrezi cumva la Sony si stii mai multe?

    Cat despre 'memoria nu ajuta lanimic in jocuri in afara de niste timp de asteptare mult mai mici', cam asta spune totul. Bandwith-ul este totul in ziua de azi. Normal ca daca ai un bandwith de 2TFLOPS si un procesor (Pentium 4 cum zici tu) care de-abia e capabil sa proceseze 0.5TFLOPS, vei irosi 1.5TFLOPS degeaba. De aici si faptul ca ar fi o aberatie sa pui DDR3 pe un Pentium 4.

    Sunt sigur ca Sony si AMD si-au facut calculele si nu vor irosi acel bandwith, mai ales ca memoria este de tip 'shared', adica se poate aloca fie la GPU fie la CPU, dupa cum doreste developerul. Si asta e inca un argument pentru faptul ca PS4 foloseste un singur tip de memorie, GDDR5, pentru ca altfel nu ar fi avut cum sa faca 'share' intre doua tipuri de memorie, cu bandwith-uri si timing-uri complet diferite.

  11. #31 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    dar vai ce-si bate joc Sony de noi..ne obliga sa tinem si ps3 si ps4 in sufragerie..the horror !!!

  12. #32 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Merdiso, din ce spui tu acolo... sunt tampiti aia de la nVidia si AMD ca pun GDDR5 pe placile video de top... pentru ca "nu beneficiaza de un spor sesizabil de performanta". De-aia rup in benchmark-uri.

    Cat despre PC-uri, vor ajunge si ele la DDR5, dar incet-incet...

    Eu unul nu inteleg un lucru insa: te supara faptul ca PS4 are o super memorie care-i confera un avantaj fata de orice altceva existent in momentul de fata pe piata? Nu asta era si ideea, ca PS4 sa aibe un ciclu de minim 5 ani (Sony spune 10, dar personal ma indoiesc profund)? In 2-3 ani va fi si DDR5 pe PC-uri, si vor fi "la egalitate".

    Oricum ideea nu e ca PS4 ar vrea sa concureze cu PC-urile. Eu asteptam de la PS4 (asa cum astept si de la Xbox 3 sau 720) sa fie de cel putin 2-3 ori mai rapid decat generatia anterioara. Si este. Nici nu vreau sa ma gandesc cum va arata un nou Uncharted, un nou Metal Gear Solid sau God of War pe noua "configuratie".

    Sincer eu sunt multumit de ce are PS4 sub capota. Doar ca am ajuns la o varsta in care nu prea mai stau sa ma uit sub capota... ci ma bucur de "ride"...

  13. #33 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    Eu zic ca va tine maxim 6 ani consola pana vor anunta o alta,bine asta nu inseamna ca daca anunta o alta consola vor inceta sa-i ofere suport actualei.

  14. #34 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by beugen2001 View Post
    Eu zic ca va tine maxim 6 ani consola pana vor anunta o alta,bine asta nu inseamna ca daca anunta o alta consola vor inceta sa-i ofere suport actualei.
    Propui sa speculam pe seama lui PS5 ?!

  15. #35 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    Nu dar cam asa au mers lucrurile de la ps1 inainte

  16. #36 SP
    Junior Member GoLd^'s Avatar
    `Sony PlayStation 4 hardware: CPU x86-64 AMD “Jaguar”, 8 core-uri, unitate grafică AMD Radeon capabilă de 1.84TFlops, hard disk integrat, unitate optică Blu-ray şi porturi USB 3.0. Noul contoler DualShock 4 va avea o greutate de cira 210 grame, un touchpad capacitiv cu sistem touch în 2 puncte, difuzor mono, buton share sistem de Rumble îmbunătăţit şi un lightbar ce comunică cu noul PlayStation 4 Eye.`

    Hai ca merge

  17. #37 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by GoLd^ View Post
    `Sony PlayStation 4 hardware: CPU x86-64 AMD “Jaguar”, 8 core-uri, unitate grafică AMD Radeon capabilă de 1.84TFlops, hard disk integrat, unitate optică Blu-ray şi porturi USB 3.0. Noul contoler DualShock 4 va avea o greutate de cira 210 grame, un touchpad capacitiv cu sistem touch în 2 puncte, difuzor mono, buton share sistem de Rumble îmbunătăţit şi un lightbar ce comunică cu noul PlayStation 4 Eye.`

    Hai ca merge
    Nu scrie acelasi lucru si in primul post al threadului?!?
    Cat despre "contoler", la fel, exista thread cu toate specificatiile: http://www.consolegames.ro/forum/f11...aystation-4-a/

  18. #38 SP
    Banned DeMons's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Stiu... am facut acest thread tocmai pentru a nu mai fi "intoxicati" in celelalte parti. Exista "graphic whores" si exista si cei care numara poligoanele, pixelii, Dzeu stie ce. Well, threadul asta este pentru ei. Sa se bata aici cat vor. Si pe mine ma intereseaza strict experienta din gaming, si nu ce are sub capota. Mai ales ca e vorba de AMD... si pt. mine AMD e un gust amar.
    Eh MonkY, nu fi asa rau, procesoarele AMD sunt destul de bune..(Ex i5 2500k se compara cu un FX 8350).Pe timpuri domina Intelu..
    Si da, procesorul are o frecventa c-am mica..dar la 8 core,pare sa fie ok 1.6 sau 1.8 ghz... Chiar daca e cam exagerat de nimic.
    Totusi nu am auzit de acest "Jaguar". Totusi CPU+GPU AMD, beteer. Fuzionarea lor..
    Placa video ce sa fie hm.. speram la un 7970M, -.- ca sa nu mai aud ca consola e "pc-ul saracului",o jignire adusa de catre detinatori de PC(only)o.0 .
    Si ca jocurile exclusive sunt sux LOL.. nu stiu ce vorbesc baieti astia dar na..
    Iar GDDR.. deja intra in zona Grafica... si da DDR4 nu exista... doar DDR3 momentan, dar se descurca bine 2133/2400/2666 mhz. Latena destul de ok, voltaj ridicat.
    Sunt oare cum multumit de PS4. Totusi si daca avea un 7950 era mai ok.. e 13mill -.- . 7850 wh nu.. A da uitasem.. DuallShock 4 arata destul de bine, dar parca tot mai fain era classic-ul .

    Totusi ce gust amar ti-a oferit AMD-ul? ^_^

    P.S Sa vedem ce aduce si nou-l "Xbox 720".

  19. #39 SP
    Teraflops Graft's Avatar

  20. #40 SP
    Banned DeMons's Avatar
    *oarecum
    exagerat de nimic. *mic

    Sorry pentru greseli.
    Totusi nu avem un "buton" de edit ? . Ca vad,ca doar la unele posturi am butonul edit...

    @Graft,kk
    Systemul e de vina -.- .

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast

Similar Threads

  1. Let's talk movies... By RonanN1 in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 257 Last Post: 22-09-2023, 20:11
  2. Replies: 23 Last Post: 11-02-2013, 22:31
  3. Featured Video talk By MonkY in forum Videos
    Replies: 43 Last Post: 24-07-2011, 14:21
  4. Replies: 4 Last Post: 31-05-2010, 16:05
  5. Talk to strangers! By RonanN1 in forum Offtopic
    Replies: 63 Last Post: 08-10-2009, 23:47

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts