Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 40 of 214 FirstFirst ... 30 38 39 40 41 42 50 90 140 ... LastLast
Results 781 to 800 of 4277

Thread: Clubul PlayStation 5

  1. #781 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Nu stiam ca ai vz deja E3-ul de anul asta in avans. Sa ne spui si noua daca a fost misto

    Off cum simte sa faca defend in avans, poti sa scrii wall of text ca tot XSX este consola mai puternica si tu NU AI ce sa faaaaci. Ustura nu?

  2. #782 SP
    Member tudort's Avatar
    Ambele console vor da maximul de performanță la exclusivități. Dacă Sony va avea mai multe din acestea bravo lor. La jocurile multi platform este discuția. Diferențe sunt între ele și va conta până la urmă cum vor decide dezvoltatorii acelor jocuri să implementeze tehnologiile adoptate de Sony, respectiv Microsoft. Teoretic , unitățile computaționale ale consolei Microsoft sunt capabile să mențină aceeași frecvență mereu la placa grafică , același lucru fiind spus și la procesor. Asta va da o stabilitate și va ușura munca devilor. Precum un PC care stă în load 100 mereu atât Cpu/Gpu. În schimb memoria e gândită altfel întrucât nu are lățimea de bandă simetrică. Folosește doar 10gb în maximul ratei de transfer iar ssd-ul este mai lent , fiind unul de gen 3.0. Xbox de data asta au mers pe safe zone. E cel mai comparabil cu un PC. Sony însă face ceva puțin riscant dar cu posibilitatea de a da rezultate spectaculoase dacă este bine pusă la punct implementarea. Folosește frecvențe variabile dar memorie cu lățime de bandă constantă în toți cei 16gb unificați iar ssd-ul este ceva custom next gen 4.0 deci mult superior. Sony de asemenea are tehnologii pe care nu le are Microsoft și invers. Sunt convins că în studio-urile ce vor dezvolta exclusivități Sony , se vor folosi la maxim de arhitectura consolei să scoată ceva cu totul și cu totul deosebit. Cel mai interesant aspect la consola Sony este că folosește practic toate componentele custom tweaked și care sunt menite să lucreze în tandem pe un singur board. Asta va rezulta într-un design care oferă acel mod Boost. Microsoft are configurație north bridge si south bridge iar ssd este de viteză mai mică. Deci vor excela în procesare și output grafic (framerate) dar sunt in urmă la memorie și ssd deci necesita un anume fel de gandire a jocului dpdv game tehnical design. Sony le-a modificat pe toate piesele întrucât să jongleze informațiile instant și să modifice și frecvențele la procesor și video ca să obțină un rezultat superior. Nu știu dacă explic eu bine aici. Deci ideea de bază e că ambele sunt extrem de puternice. Nu pot fi măsurate și comparate una cu cealaltă în mod obiectiv fiindcă folosesc concepte diferite chiar daca arhitectura de bază e una comună. Vom avea rezultate spectaculoase de la ambele dar depinde cum sunt puse în valoare de către dezvoltatori. În teorie , e nevoie de mai mult de muncă la dezvoltarea unui joc dar ar putea fi superior pe PlayStation fiindcă practic informațiile vor putea fi încărcate aproape instant , atât texturi grafice cât și detalii de nivel. Deci chiar dacă procesorul e puțin mai lent sau placa video are mai puține unități computaționale , diferența o face modul cum ele accesează informația de pe ram si ssd. Cred că am vorbit prea mult. Ce trebuie părerea mea să înțelegem este că Sony încearcă ceva inovator pe când Microsoft merge pe ceva asemănător PC.

    Sent from my Phone 2 using Tapatalk

  3. #783 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Multumim pt teoria chibritului.

    ---------- Post added 02-04-2020 at 08:56 ----------

    Quote Originally Posted by Xander Ro View Post
    Nu stiam ca ai vz deja E3-ul de anul asta in avans. Sa ne spui si noua daca a fost misto

    Off cum simte sa faca defend in avans, poti sa scrii wall of text ca tot XSX este consola mai puternica si tu NU AI ce sa faaaaci. Ustura nu?
    Esti penibil. Cu toata sinceritatea, esti PENIBIL

  4. #784 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by Crbl2001 View Post
    Multumim pt teoria chibritului.

    ---------- Post added 02-04-2020 at 08:56 ----------


    Esti penibil. Cu toata sinceritatea, esti PENIBIL
    Stiu, astia care fac defend la nimic m-au facut sa fiu asa. Ei nici macar nu au vz cum arata PS5 dar ei stiu deja ce jocuri vor fi, cum va lucra, cum se va optimiza pe el, ca un HDD mai nou tine loc de placa video si procesor si asa mai departe.
    Daca citesti pagina anterioara ai sa vezi ca judec din 2 perspective, una a unui om normal si alta a unui psihopat dereglat mintal de astia unidimensionali.
    Eu personal abia astept PS5 si sunt convins ca va fi un HW exceptional si inovativ, insa sunt obosit de atata damage management.

  5. #785 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Tudort de fapt explica foarte bine, chiar daca nu a formatat textul pentru a fi mai usor de citit.

    Mie mi se pare atat de amuzant cum, desi nu avem nici macar o data de lansare sau un pret pentru o consola, deja se discuta cu inflacarare aici despre o diferenta de exact 450 lei (~94 euro) intre console, pentru ca Xbox e mult mai bun hardware decat PS5.

    Si la fel, mi se pare genial cum, desi se stiu datele oficiale (si e clar ca Xbox > PS cu ~10% pe partea de CPU si GPU) iar cei de la Sony efectiv incearca acum, asa cum a facut si nenea ala in conferinta de la GDC, sa faca damage control si sa iasa basma curata, sa incerce sa se ridice peste Microsoft din vorbe, daca din hardware nu o fac. Si cel mai probabil prin software o vor face la studiourile proprietare, dar la restu, eu spun ca jocurile vor fi 100% identice.

    Desigur, asta a fost cireasa de pe tort :
    Quote Originally Posted by Cyberpunk77 View Post
    sa nu mai vb de faptul ca nu merita sa cumperi XSX daca ai PC pt ca toate jocuri apar si acolo, daca ai noroc si crack-uite/gratis.

  6. #786 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander Ro View Post
    Stiu, astia care fac defend la nimic m-au facut sa fiu asa. Ei nici macar nu au vz cum arata PS5 dar ei stiu deja ce jocuri vor fi, cum va lucra, cum se va optimiza pe el, ca un HDD mai nou tine loc de placa video si procesor si asa mai departe.
    Daca citesti pagina anterioara ai sa vezi ca judec din 2 perspective, una a unui om normal si alta a unui psihopat dereglat mintal de astia unidimensionali.
    Eu personal abia astept PS5 si sunt convins ca va fi un HW exceptional si inovativ, insa sunt obosit de atata damage management.
    Lasa-i pe hateri sa crape de ciuda

  7. #787 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by Cyberpunk77 View Post
    sa nu mai vb de faptul ca nu merita sa cumperi XSX daca ai PC pt ca toate jocuri apar si acolo, daca ai noroc si crack-uite/gratis.
    sa nu mai vb de faptul ca nu merita sa cumperi PC daca ai XSX pt ca toate jocurile apar si acolo, si consola va costa (probabil) un sfert cat PC-ul

  8. #788 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by Cyberpunk77 View Post
    daca ai noroc si crack-uite/gratis.
    Stai ca asta nu citisem.

    Atentie, dragi colegi, cititi cu atentie propozitia de mai sus si va rog sa va ganditi cat de norocosi suntem ca am primit Playstation Network & Store oficial in Romania.

    Cyberpunk te rog trimite propozitia aia si la Microsoft si intreaba-i cu font Lucida Sans Unicode si culoare roz de ce nici in 2020 nu avem Xbox Live oficial.

  9. #789 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post

    Mie mi se pare atat de amuzant cum, desi nu avem nici macar o data de lansare sau un pret pentru o consola, deja se discuta cu inflacarare aici despre o diferenta de exact 450 lei (~94 euro) intre console, pentru ca Xbox e mult mai bun hardware decat PS5.
    Asta mi-a atras și mie atenția, faza cu prețul, omul este "insider"

    "Xbox este mult mai bun dpdv hardware". Păi aprox 10% spui, mie nu mi se pare mult mai bun/puternic. Da, este mai puternic

    PS: Nu v-ați obișnuit cu clonele? Chiar nu vă dați seama cine e acționarul Sony?

  10. #790 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu nu. Eu ziceam la misto, dupa cum ziceau ei, mai ales cu diferenta aia de pret si de cum exagereaza cate unii

  11. #791 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar

  12. #792 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^$400 in caz ca nu va interseaza ce vorbeste barbosul


    #doubt

  13. #793 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    O sa fie asta 400$ cand m-oi face eu popa.

    ---------- Post added 02-04-2020 at 14:58 ----------

    Quote Originally Posted by Xander Ro View Post
    Nu stiam ca ai vz deja E3-ul de anul asta...
    ....care nu va exista

  14. #794 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Cum sa nu existe E3-ul? Va exista, in format digital.
    Daca se adunau aia in LA si noi ne uitam pe gen... tot stream... era ceva fundamental diferit pentru noi? Eu personal nu vroiam sa ii vad pe aia maimutarindu-se pe scena neaparat, ma multumesc cu gameplay..

    Companiile serioase au anuntat ca vor face stream pentru a respecta E3-ul, nesimtitii cu sacii in caruta nu.

    Referitor la preturi, tinand cont ca recesiunea vine repede, chiar vad ambele companii lasand un pret bun de tot la lansare ca sa vanda ceva, urmand sa ne friga ei pe urma prin alte parti (mai un 3$+ la abonament, etc).

  15. #795 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Microsoft oricum asta urmareste acum, sa faca undercut pe pret, ei permitandu-si ceva mai mult la categoria pierderi (judecand dupa intregul conglomerat, Xbox fiind o divizie mica prin comparatie cu celelalte divizii in MS) fata de Sony. Doar sa vina PS5 cu un pret ridicol de mic ar face Microsoft sa nu intre in jocul asta de pierderi masive doar pentru a-si demonstra punctul de vedere.

    Asta nu o sa se intample, asa ca eu zic ca tot 400-450 ar fi, cam pe acolo. Microsoft o sa urmeze calea si vor incerca si ei sa faca match sau tot in zona, foarte aproape, dar nu mai jos. Hai cu vara!

  16. #796 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar

  17. #797 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander Ro View Post
    Cum sa nu existe E3-ul? Va exista, in format digital.
    Daca se adunau aia in LA si noi ne uitam pe gen... tot stream... era ceva fundamental diferit pentru noi? Eu personal nu vroiam sa ii vad pe aia maimutarindu-se pe scena neaparat, ma multumesc cu gameplay..

    Companiile serioase au anuntat ca vor face stream pentru a respecta E3-ul, nesimtitii cu sacii in caruta nu.

    Referitor la preturi, tinand cont ca recesiunea vine repede, chiar vad ambele companii lasand un pret bun de tot la lansare ca sa vanda ceva, urmand sa ne friga ei pe urma prin alte parti (mai un 3$+ la abonament, etc).
    Stream-ul nu se poate numi E3. E o pseudo-conferinta digitala.

  18. #798 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Care la end-userul de rand ca noi, care nu ajungem fizic in LA, este fix dar fix acelasi lucru.
    Din contra, s-ar putea sa vedem mai mult gameplay, in loc sa il vad pe Yves cum se hobo-complimenteaza cu aia pe scena 15 minute vorbind despre nimic, printre iepuri de plus care danseaza.

  19. #799 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Mie conferintele prin stream mi se par cringe.La fel de cringe precum asta :

    E 2020 si inca nu inteleg ce-a fost asta

  20. #800 SP
    Member Sopi's Avatar
    Salut, am nevoie de un sfat sau o parere de la voi.
    Are rost sa mi cumpar ps4 acuma daca apare ps5 anu asta?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 40 of 214 FirstFirst ... 30 38 39 40 41 42 50 90 140 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 148 Last Post: 09-04-2024, 10:45
  2. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23485 Last Post: 09-04-2024, 10:42
  3. Clubul PlayStation 4 By krOOm in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 18052 Last Post: 20-03-2024, 12:27
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts