Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 16 of 63 FirstFirst ... 6 14 15 16 17 18 26 ... LastLast
Results 301 to 320 of 1241

Thread: Politica - tichie de margaritar

  1. #301 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Cate miliarde s-a furat?
    Attached Images Attached Images giphy.gif

  2. #302 SP
    Member Smara's Avatar
    Poate nu s-a furat :-))))) !

  3. #303 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    S-a furat, nu s-a furat, gif-ul acelasi gust are.

  4. #304 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Ciolos nu a furat, probabil e vorba de incompetenta. A estimat aiuristic veniturile la buget bazandu-se, pintre altele, pe atragere de fonduri europene, care in madatul lui au fost...0.
    http://www.agerpres.ro/politica/2016...iolos-17-59-51

  5. #305 SP
    Member solaru's Avatar
    Iarta-ma, dar nu pot fi de acord cu afirmatia referitoare la guv Ponta. Sa nu uitam totusi ca excedentul bugetar s-a datorat taierii investitiilor bugetare, care dupa mine, este cea mai proasta decizie a unui guvern. Daca executia bugetului inseamna colectarea veniturilor pt a plati salarii si pensii, sa ma iertati, dar ne indreptam rapid catre faliment.
    Sa nu uitam deciziile guv ponta de a muta fonduri de la investii la bugetele locale, care s-au transformat peste noapte in bani pt partid.
    Nu, imi pare rau, dar guvernul Ponta nu este nici pe departe unul prolific si competent.

    In primul rand avem nevoie de transparenta completa in executia bugetara si asupra modului in care sunt cheltuiti banii. Ori asta este ultimul lucru pe care il face PSD (si nu numai - si PDL, si PNL). Ori tocmai asta incepuse Ciolos si era un pas important.
    In al doilea rand avem nevoie urgent de investitii masive in mai multe sectoare - invatamant, sanatate, aparare, infrastructura, etc. dar daca astea se fac intr-un mod netransparent, sa fiti siguri ca mare parte din bani vor fi sifonati catre partide si alte grupuri de interese.

    Discutia cu salariile bugetarilor este si nu este adevarata. Da, este nevoie ca oamenii valorosi sa fie bine platiti, dar in lipsa unui sistem de masurare a performantei, nu se va intampla acest lucru. Ori, sindicatele resping cu toata puterea acest lucru. Bani exista in sistem, poate nu suficienti, dar destui sa fie mai bine. Si in sanatate si in invatamant majoritatea ( cu fff putine exceptii) s-au complacut in situatie. Toata lumea stie ca se fura, toti stiu cine se afla la butoane in fiecare institutie, dar nimeni nu zice nimic, nimeni nu face scandal, nu face o reclamatie. Cred ca daca oamenii din sistem ar fi vigilenti, lucrurile ar sta altfel...
    Pana una-alta, statistica zice ca salariul mediu la stat este mult peste salariul mediu la privat, iar asta spune multe. Da stiu, ca la privat se plateste cu min pe economie, ca sunt multi muncitori la banda, etc...dar tot nu dau calculele. La stat nu e ca la privat - pe langa salariul de incadrare ai sporuri, si sporuri, si sporuri, de care nu vorbeste nimeni, sporuride performanta in institutii si organizatii care nu au fost nicioadata nici macar in pericol de a fi performante, sporuri, prime, al 13-lea salar, tichte de vacanta, tichete cadou, spor de craciun, spor de pasti, prima de porc, prima de dracu' mai stie ce... Pai pana cand!

    ---------- Post added 12-01-2017 at 18:23 ----------

    Oricine a avut contact cu proiectele pe fondurile europene stie cum merg lucrurile. Proiectele depuse au un ciclu de inchidere de min 1 an. Cu alte cuvinte proiecte depuse in 2015 urmau sa se intample in 2016, cu conditia sa fie eligibile si sa fie acceptate. cum ziceam mai sus, guv Ponta a taiat complet investitile, inclusiv pe proiectele cu cofinantare europeana - asta inseamna ca daca statul roman nu-si respecta angajamentele, nici UE n-o va face...pt ca nu sunt prosti!
    Dar astea sunt amanunte...

  6. #306 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by solaru View Post
    Sa nu uitam deciziile guv ponta de a muta fonduri de la investii la bugetele locale, care s-au transformat peste noapte in bani pt partid.
    Aiurea, ii punea DNA-ul catusele in secunda 2. Eee, daca te intalnesti in vie cu cine trebuie...
    Dragnea, daca nu se grabeste sa o arda macar pintr-un boschete, il paste grav bulaul. E condamnat intr-un dosar, daca il pierde si pe al 2-lea pa si pusi, se lasa cu executare.
    Dar eu vreu, dimpreuna cu Tariceanu ca si ala are un dosar (ceva cu mărturie mincinoasă și favorizarea făptuitorului). LA PUSCARIE !

  7. #307 SP
    Member solaru's Avatar
    Serios! Nu s-a intamplat dintr-una... ci etapizat. Intai au taiat investitiile, au intrat pe excedent, apoi au alocat bani in fondul de rezerva si de acolo au alocat fonduri la bugetele locale, unde stie toate lumea ce se intampla - un contract de paza, un contract de spalat geamuri, plantat panselute, etc. Mizeriile le-au facut aia mici... dar totul a fost cu intentie, premeditat. Ce a facut guvernul nu e ilegal, dar faptul ca tai toate investitiile este o masura criminala cu efecte pe termen lung.

  8. #308 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Nu contest ce spui, dar daca vrei sa vorbesti despre mizeriile din Romania mai substantial, trebuie sa depasesti momentele cu geamuri si panselute.

  9. #309 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    http://www.contributors.ro/administr...date-oficiale/

    Asta e, latrina 3 si gita tv au reusit sa o bage si pe aia cu absorbție 0 fonduri europene...

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk

  10. #310 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Apropo de A3, in cadrul emisiunii 'sinteza zilei' Ciolos acuza postul ca minte cand formula pe burtiera lucruri de genul: 'taie salarii', 'vinde portul Constanta', etc.
    Ok, eu mi-as fi dorit urmatoarele:
    1. Sa vad hartiile fluturate de Ciolos, care teoretic contineau dovezile
    2. A3 sa fi fost data in judecata, afirmatiile la adresa guvernului Ciolos fiind FOARTE GRAVE.

  11. #311 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Guvernul va adopta saptamana viitoare Ordonanta privind ajutorul de chirie.

    Inca o decizie social-comunistoida care va baga Romania in gard.
    PSD-ul se incapataneaza sa aplice pomenile electorale enuntate in timpul campaniei electorale. Ciuma rosie ne invaluie, ma astept la iesiri in strada.

  12. #312 SP
    Member Inuhanyou's Avatar
    Quote Originally Posted by Smara View Post
    Sa ramanem la exemplu tau : crezi ca daca vine unul acum cu o bagheta magica si da afara 50% din asistentele medicale din sistemul de stat ( fix pe ale jegoase si nesimtite ) o sa vina cineva in locul lor ?!?!? :-))))))))) . Vom avea doar o criza majora de asistente ( care va afecta tot populatia ) , cum avem si o criza de medici - chiar citeam undeva de curand ca un medic ginecolog dintr-un orasel de provincie a iesit la pensie si nu poate pleca efectiv de la serviciu pentru ca nu are cine sa il inlocuiasca. Nici nu cred ca se compara venitul aluia cu ventul unui medic ginecolog din sistemul privat.
    Criza de medici si asistente in Romania mai este si din cauza ca fata de politie la noi nu se impune a profesa in tara pe o perioada de timp. Faci scoala la stat, pe banii statului X ani esti obligat sa lucrezi in tara. Politia cum a reusit sa faca asa ceva.
    Oamenii din privat sunt tot cei din sistemul public. Medicii cel putin. Asta o sa iti intarzie tie la spital ca a mai avut o pacienta unde lucreaza la privat. De ce? Ca nu il trage nimeni la raspundere.

    Pana nu va fi o organizare si cum am zis respectarea legii se poate pompa bani in oameni cu caruta. Banul nu face pe om mai responsabil daca stie ca poate face mai multi. Nu am vazut politician de exemplu care dupa ce a furax x milioane a devenit un om mai bun. Nu cred ca medicii sau profesorii care iau bani acum nu vor mai lua dupa o majorare salariala.


    De ce se vorbeste de Guvernul Ciolos? De fapt tot PSD era la guvernare. S-au schimbat ministrii nu cei x sute de PSD-isti care trebuia sa voteze legile. PSD a jucat cel mai frumos. A jucat in opozitie cand de fapt era la guvernare. Nu avea guvernare absoluta dar aveau putere majoritara.
    Si tara a vrut sa faca Ciolos in 2 ani cat nu au facut altii in zeci de ani.

  13. #313 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Politia Romana are tot felul de brigazi sau servicii, multe dintre ele militarizate, datorita profilului de activitate: droguri, crime, terorism.
    Ca atare, sa compari sistemul politienesc cu cel sanitar, e cel putin hilar.

    Ideea de a 'impune' nu vreau sa o calific

  14. #314 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Dar de ce sa ti se impuna sa ramai sa profesezi in tara o perioada de timp ? In tarile nordice invatamantul superior este gratuit sau aproape gratuit (in unele cazuri chiar si pentru studentii extracomunitari) unde sume minime taxeaza de obicei costuri administrative; studentii nu sunt obligati sa ramana sa profeseze in tara dupa terminarea studiilor, este vorba de faptul ca la noi este un sistem crunt in care primeaza bataia de joc si abuzul.

  15. #315 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Dragnea la un post TV: "Coldea e un profesionist".
    Ti-e frica de dosare, este? Tremura chiolotul pe tine!
    Mare 'profesionit' esti cand te intalnesti la distractie cu ala care, toeretic, te verifica.

    Vai de mama nostra!

  16. #316 SP
    Member Inuhanyou's Avatar
    Quote Originally Posted by Mayhem View Post
    Dar de ce sa ti se impuna sa ramai sa profesezi in tara o perioada de timp ? In tarile nordice invatamantul superior este gratuit sau aproape gratuit (in unele cazuri chiar si pentru studentii extracomunitari) unde sume minime taxeaza de obicei costuri administrative; studentii nu sunt obligati sa ramana sa profeseze in tara dupa terminarea studiilor, este vorba de faptul ca la noi este un sistem crunt in care primeaza bataia de joc si abuzul.
    Daca e abuz atunci de ce se intampla in academie la noi. Unde esti obligat dupa absolvire sa lucrezi in sistem 5 ani? La servici cand te trimit la formare, trebuie sa mai lucrezi la ei x ani daca nu platesti scoala.
    Serios cu exemplele astea din nu stiu ce tara. Noi suntem ultima tara si vrem ce ne place din Franta Suedia Germania etc.. Sa stii ca nici ei nu au ajuns asa pocnind din degete, numai noi vrem.

    @Cryyo. Scoala e scoala. Am prieten care a terminat marina si lucreaza la birou . La absolvire ii s-a dat post la Timisoara chiar daca e din Bucuresti sa lucreze cel putin 5 ani. Altfel plateste scoala. Nu stiu ce visezi tu acolo cu droguri si alte nebuneli. Era vorba de sistemul de invatamant aici.

  17. #317 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Tocmai de aceea sa renunte si politia la astfel de practici nefuturiste si necivilizate.

  18. #318 SP
    Member Inuhanyou's Avatar
    Pareri pe gustul fiecaruia toti avem. Cand vine vorba de solutii si argumente nu mai avem treaba. Vrem ca in alte tari, din toate cate un pic si numai ce ne place. Cum? Nu conteaza. Si deaia PSD guverneaza.

  19. #319 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    PSD-ul guverneaza in primul rand datorita absenteismului la vot, si in al doilea rand datorita celor care au votat pomana electorala, nu are legatura cu parerile mele sau ale altora. Ceea ce nu vrei tu sa sesizezi este ca solutia gasita de tine, respectiv sa se impuna medicilor ca dupa ce termina facultatea, o perioada te timp sa profeseze intr-un sistem bolnav in care nu are nici cele mai elementare conditii sa o faca, e aberant. Ce folos daca ar ramane toti medicii aici o anumita perioada cand ei in loc sa se ocupe sa te trateze trebuie sa stea sa trieze pacientii din spital, care primeste medicamente dupa sansele de supravietuire pentru ca sunt 5 pastile la 10 bolnavi, mizerie peste tot, riscul sa se imbolnaveasca pentru ca nu e curat si colcaie gandacii si sobolanii, frig in sala de operatie pentru ca nu este caldura din diverse motive si cate si mai cate situatii de acest fel. Ia apuca-te tu PSD care guvernezi sa aloci fonduri pentru sanatate si sa controlezi destintatia acestora pentru a scoate spitalele din mizerie si din criza de echipament si consumabile medicale, precum si gasirea unei solutii pentru o remuneratie potrivita pentru cadrele medicale sa vezi ca incep sa iti ramana in tara, dar nu, mai bine bagi banii aia in buzunar si te apuci sa impui solutii de genul ia stai tu nenea doctore dupa ce termini facultatea (mai ales daca ai fost la cu plata pentru ca nu ai luat la fara plata dar te-ai revansat), rezident pe salariu minim, in spital unde e igrasie, te mananca gandacii de viu, nu ai resurse sa tratezi pacientii, pentru ca altfel daca pleci te pun sa platesti facultatea...deosebit, incep sa imi placa parerile mele cu mirajul din alte tari, ntz ntz

  20. #320 SP
    Member Leni's Avatar
    Quote Originally Posted by Inuhanyou View Post
    Pareri pe gustul fiecaruia toti avem. Cand vine vorba de solutii si argumente nu mai avem treaba. Vrem ca in alte tari, din toate cate un pic si numai ce ne place. Cum? Nu conteaza. Si deaia PSD guverneaza.
    Cred ca esti printre cei foarte putini care au aceasi parere cu mine. Si eu de cate ori vin cu idea asta cu obligativitatea ramanerii in tara imi sar interlocutorii in cap, ca e ilegal, imoral, nu-i frumos etc.

    Parerea mea este ca, din moment ce acesti tineri (nu doar medici) fac scoala pe banii nostrii, trebuie sa contribuie cumva si ei la societate, nu sa-si ia talpasita si sa plece. Fiti siguri ca daca ar investi in educatia medicilor, inginerilor etc la fel de mult (prin locuri in facultati bugetate) si statul german, s-ar putea sa-i ramana mai putin pentru sistemul sanitar (salariile medicilor), infrastructura etc.

    Dupa parerea mea nu e vorba ca trebuie cineva tinut cu lanturi in tara, ci in loc de locuri bugetate sa se ofere "burse" sau "credite de studii" de la statul roman care sa acopere cheltuielile cu taxe scolare, astfel sa te poti bucura de educatie gratuita, dar conditia acordarii acestor burse/credite sa fie ca minim x ani contribui la economia locala (atentie, nu somaj si mers la munca la negru pe afara), altfel sa trebuiasca sa restitui banii primiti pentru educatie. Ce-i care-si platesc singuri pentru scolarizare desigur sunt liberi sa faca ce vor pe banii lor. Iar din banii respectivi pe taxe scolare sa se mareasca salarii la medici, asistente, profesori etc. Nu cred ca e nici normal, nici fairplay sa-i le platesc eu sau sa le platim noi scolarizarea ca ei (indiferent ca medici sau ingineri) sa se inscrie la facultate direct cu gandul plecarii, si sa platesc eu nemtilor sau francezilor scolirea medicilor.

    Pe de alta parte, o alta solutie ar fi taierea pensiilor celor a caror copii nu contribuie la sistemul de pensii.(nu e vorba de cei cu diferite handicapuri, boli grave etc.). Da, veti zice ca nu e fair, fiindca acesti pensionari, parintii si bunicii nostri au muncit o viata pentru amarata aia de pensie. Da, asa este, dar daca nu ne dam seama ca sistemul actual de pensii e un cerc vicios/gaura neagra, si ca noi platim pensiile si a celor a caror copii lucreaza si contribuie la bugetul altor state din banii care ar trebui sa mearga la parintii nostrii, atunci intr-o buna zi vom ajunge la fundul sacului si o sa ramanem in curul gol cu totii. (totodata asta s-ar putea sa mai reduca din mentalitatea "pleaca ma copile cat mai repede, cat mai poti, cat mai departe etc")

    E doar parerea mea, deci nu-mi sariti prea tare in cap.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 16 of 63 FirstFirst ... 6 14 15 16 17 18 26 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 1 Last Post: 28-07-2013, 11:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts