Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 27 of 63 FirstFirst ... 17 25 26 27 28 29 37 ... LastLast
Results 521 to 540 of 1241

Thread: Politica - tichie de margaritar

  1. #521 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    clovnusor - eu cred ca ai ales solutia simpla, sa iesi in strada fara sa faci nimic ... da ai dreptate este minim ceea ce faci.

    In Romania lumea crede ca a iesi sa strige este o chestie democratica ? eu cred ca exista alte solutii mult mai democratice care sa previna abuzuri, care sa previna iesirea in strada, cam asta se intampla in societatile cu adevarat democrate, cand iesi in strada => e ceva naspa rau, picatura ... dar in Romania, se iese cam des in strada, din pacate, dupa cum am mentionat fara solutii.

    Dragilor, au fost acolo sute de mii de oameni, de ce nu s-a creeat o forta noua, care sa faca ceva cu adevarat pozitiv pentru tara ?
    De ce se striga impotriva ... si nu pentru ceva ?
    De ce se face "minimum" care se poate face, solutia simpla si la indemana ?
    Daca lumea a decis sa iasa in strada (eu personal consider ca este o forma barbara de a demonstra ceva) de ce nu exista o solutii pe termen lung ?

    Sunt doar niste intrebari ... pe care mi le pun eu, incerc sa inteleg ce intrebari va puneti voi si despre ce se discuta, acolo, in strada ... daca subiectul este altul decat, ce dracului putem sa facem sa rezolvam situatia, atunci e grav ... s-a iesit degeaba.

    Eu inca sper, ca lumea va invata din greseli, se va satura sa arate cu degetul si va pune osu sa faca treaba, sa impinga inainte nu sa "traga" inapoi, sa construiasca inteligent in asa fel incat sa nu exista derapaje violente (cum sunt ordonantele de urgenta, sincer acum, eu inca ma intreb ce dracu era asa urgent la ordonanta asta ?) si va contunia sa imbunatateasca constant, eu cred sincer (poate sunt naiv) ca asta este singura sansa pentru noi toti.

    PS: ca zicea Monky de Trump, uite ca marele zeu al planetei si-a furat'o de la judecatorii din US, care isi fac treaba, nu dorm ca aia din RO si i-au rejectat mizeria, a dat una mai naspa acum, cu finantele, dar lumea inca nu stie

  2. #522 SP
    Member iUser's Avatar

  3. #523 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^ O gloata de alcoolici si analfabeti care ar trebui sa isi regrete existenta mizera, mi-e sila de parodia asta proasta. Clipul ala demonstreaza perfect argumentul meu de mai sus despre democratie.

  4. #524 SP
    Member iUser's Avatar
    Din punctul meu de vedere, nu ar trebui sa ne pese de ei. Eu am pus filmuletul ca sa ne amuzam. Sunt nesemnificativi, cum am putea lua in serios asemenea oameni?
    Protestatara: Este un papusoi (n.r. Iohannis), stiti ce inseamna papusoi?
    Reporter: Inseamna porumb, doamna.
    Protestatara: ...


    ---

    In alta ordine de idei, eu si familia mea suntem pregatiti sa plecam spre Piata Victoriei. Si suntem destul de multi!
    Attached Images Attached Images 20170205_160746.jpg

  5. #525 SP
    Member clovnusor's Avatar
    rodarkone,

    E atat de la indemana sa iti exprimi parerea (n-a strigat nimeni) in strada, ca au iesit doar 300-400 de mii in loc de cati locuitori reali are tara asta.

    Explica-mi si mie te rog care e solutia non-simpla pe care o aveam la indemana si n-am vazut-o.

    Referitor la ce fac eu, cred ca nu e cazul sa mergem acolo.

    Se discuta in strada si exista si minti luminate care pot genera solutii dar treaba asta se face dupa cum spun vecinii tai "one step at a time"

    Atata timp cat protestele declansate au rezultate (cat de mici sunt ele) arata ca vocea poporului conteaza. Nu inteleg de ce zici ca "oamenii s-au cam invatat sa iasa sa urle si ca ar trebui sa urle cat e ceva grav"; cred ca esti foarte detasat/deconectat de ce se intampla in tara asta, fara nici o ofensa. Ce se intampla este foarte grav, iar precedentul pe care-l genereaza este si mai grav.

    Alta intrebare?

  6. #526 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by rodarkone View Post
    E trist ceea ce se intampla in Romania si cel mai trist este ca lumea nu isi da seama.
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    De ce e man trist? Ca nu mai sunt oamenii prosti si isi cunosc drepturile? Ca nu mai accepta orice li se arunca "la ceas de noapte" si ies in strada (civilizat) pentru a spune ce cred? Cum sa zic, prefer oamenii astia din strada care-l injura de mama pe Mragnea, decat cei care au iesit sa-l pupe undeva pe Trump...
    Quote Originally Posted by rodarkone View Post
    Pe bune ? asta fac oamenii aia ? isi apara drepturile ? ce drepturi sunt alea .. ca eu sunt foarte curios.
    Darkie, sper sa nu te fi schimbat asa mult "traiul american" incat sa nu vezi ce drepturi isi apara oamenii din strada intr-o democratie (chiar si intr-o tara amarata ca a noastra). In caz ca ai uitat, da-mi voie sa-ti aduc aminte de faptul ca in '89 datorita unor astfel de oameni am iesit din comunism.

    Ar fi mult de discutat pe aceasta tema, dar pe scurt... eu cred ca intr-o democratie omul are dreptul sa iasa in strada si sa spuna ce vrea, ce doreste! Chiar si daca e gresit sau daca nu-ti convine tie, mie sau lui X-ulescu. Atata timp cat se face civilizat, fara violenta si fara sa incalce drepturile celorlalti... eu unul n-am absolut nimic impotriva!

    Personal eram demoralizat de ceea ce am vazut in ultima vreme ca miscare in Romania, dar ce am observat zilele acestea m-au facut sa-mi recapat increderea. Mi-era frica sa nu fi ajuns un popor impartit in 2 mari categorii: cei care primesc o galeata plus un calendar si voteaza dupa cum le zice partidul, si cei care se impotrivesc dar o fac doar pe social media si mai departe de online nu pot trece. Sincer, nu ma asteptam sa vad ca a doua categorie poate prinde si o forma fizica, in real life. Zilele acestea mi-au demonstrat ca inca nu am devenit niste papa-lapte care isi varsa frustrarile in mediul virtual si atat. So, eu pentru cei din strada, ma inclin! Respect!

    Si ca sa nu ma intind prea mult, inchei cu putinele vorbe ale unui politician care pe mine m-au atins la suflet: "Voi lupta pana la ultima mea picatura de sange ca sa ai dreptul sa nu fii de acord cu mine!". Amen to that, brother!

  7. #527 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Ok, m-ai convins, sa fie si un lup mancat de oaie.

    Faptul ca asta va intoarce Romania in timp 10 ani, nu conteaza, ca doar iesim in strada sa ne aparam drepturile (drepturile care nu ne-au fost incalcate in nici un fel) ... a ... daca discutam despre ies in strada pentru a manifesta dreptul la opinie (alt drept care nu a fost incalcat) cu alte cuvinte "domne eu sunt impotriva ordonantei" e foarte ok, e normal sa exista opozitie, dar de ce in strada ? ... aia ma uimeste pe mine

    Du-te frate la grupul parlamentar pe care l-ai ales/votat sa te reprezinte si fa acolo presiuni, sa vedem care e solutia cu care vin ei, sau du-te la avocatul poporului, care are dreptul sa combata si sa blocheze aceasta OUG sau fa un memorandum cu sute de mii de semnaturi in fata la CSM si preseaza-i pe aia sa blocheze, dar nu ... scopul e altul, sa mergem la guvern, ca aia au dat hotararea, ideea este sa-i presam pe guvernanti sa o retraga, cu FORTA!!! maselor (sper ca va uitati si voi la TV si vedeti multima uriasa care striga cu nume si prenume, pe langa ordonanta ce nu le convine)

    Cu alte cuvinte voi sunteti absolut de acord ca nu trebuie sa folosim metode pasnice, super elegante care denota abordare civilizata asupra parghilor sistemului, singura solutie este protest in strada ? ( a dracu democratie si cum o inteleg unii)

  8. #528 SP
    Banned Templier's Avatar
    ^ e motiv de socializare

  9. #529 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Am inteles ca sunt proteste in fata Cotrocenului, se duce Iohannis in mijlocul lor, sau aia nu sunt "romanii mei" ?!
    Desi nu are exercitul aplanari/moderari, poate sa inceapa sa invete din mers...
    Aaa, acolo se striga: "ai platit taxe pe banii optinuti din meditatii?"

    Apropo, dupa ce protestatarii din Piata Victoriei dau jos guvernul ticalos Grindeanu, se muta si ei la Cotroceni sa explice presedintelui cum sta treaba cu "statul de drept"?

    MonkY, asta e perspectiva ta asupra natiei, ca se imparte in doua categorii: cei cu galeata si restul care se impotrivesc, probabil celor care cara la galeti?! As comenta mult pe seama acestei opinii puerile, dar mi-e ca iar mi se sterge postul.

  10. #530 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    MonkY, asta e perspectiva ta asupra natiei, ca se imparte in doua categorii: cei cu galeata si restul care se impotrivesc, probabil celor care cara la galeti?! As comenta mult pe seama acestei opinii puerile, dar mi-e ca iar mi se sterge CONTUL.
    JOS CENZURA!!!

  11. #531 SP
    Admin MonkY's Avatar
    @rodarkone: man... deci din punctul tau de vedere trebuia sa nu iasa nimeni in strada si sa treaca acel OUG 13 (asa cum au trecut si altele). Ce nu intelegi tu (sau nu vrei sa o faci) este ca tot ce spui tu ca ar fi trebuit facut (adica sa te duci in grupul tau parlamentar, sa faci memorandum-uri si alte alea) ar fi fost egale cu ZERO. Eu cred ca stii foarte bine ce este o ordonanta de urgenta si cred ca ar trebui sa intelegi ca nu era nici cazul nici timpul pentru ca o astfel de urgenta sa se dea pe "sestache" noaptea (plus faptul ca rar mi-a fost dat sa vad Monitorul Oficial lucrand la ora 01:00)... desi cu doar o zi inainte spuneau ca nu exista asa ceva pe ordinea de zi si nu exista o astfel de lege in discutie. Plus Avocatul Poporului, care a zis ca nu poate ataca asa ceva (desi exista precedent).

    Acum nah, unde esti tu acolo si ar trebui sa fie "mama democratiei", Trump semneaza decrete si documente pe banda rulanta, fara nici-o treaba cu ce crede populatia. Dar macar el a spus chestiile astea din campanie. Le-a facut publice, le stia toata lumea. La noi, NICIODATA in campanie Mr. Dragnea si ai lui nu au suflat o vorba despre gratieri la gramada sau despre faptul ca poti sa furi pana in 200.000 LEI linistit. Acum, daca si dupa asemenea chestii ai impresia ca romanii trebuiau sa stea in casa, si ca ne intoarce in urma cu 10 ani faptul ca nu stam ca prostii sa ne-o furam... nu mai am ce sa comentez.

    @cryyo: man, stiu ca iti place sa trollezi si sa alegi din context doar ce iti place, asa ca n-am chef sa-ti raspund decat dupa ce imi recitesti postul si iti ceri scuze. Nu am spus ca se imparte natia in acele doua categorii, ci "Mi-era frica sa nu fi ajuns un popor impartit in 2 mari categorii". Daca nu prinzi diferenta te invit sa mergi linistit la Cotroceni sa protestezi, pentru ca esti liber sa o faci. Poate in felul acesta, media de varsta va ajunge la 80 de ani. Vezi aici daca te incadrezi si poate ce spun oamenii aia nu mai ti se pare la fel de "pueril".

  12. #532 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Asta cu batranii de la Cotroceni mi se pare penibila. 1500 de oameni cer demisia unui om votat de 6,2mil de oameni. Ce procentaj e ala din total?

  13. #533 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Si culmea, tot ei striga tare ca "votul românilor trebuie respectat".

  14. #534 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu cred ca mai conteaza procentele man... eu chiar ma bucur ca au iesit si ei. Macar asa vedem cine e manipulat si cine nu. Daca despre unii s-a spus ca au primit 30 RON pentru caine si 50 RON pentru copil... oare cat s-o mai plati un pensionar sa iasa pe vremea asta din casa? Sincer, sper ca au iesit din proprie initiativa! Ca pe Facebook cu siguranta nu s-au raliat...

    Btw, eu eram ieri mandru de bunica-mea. Trecuta de 80 de ani... dupa o viata muncita la stat, imi zicea ca poate Guvernul sa-si ia inapoi cei 40 de lei dati in plus la pensie, dar "sa lase tineretul in pace" (referindu-se la cei din Piata Universitatii). Nici macar nu-i pasa daca au dreptate cei din strada sau nu, ei ii era frica sa nu intre "aia cu scutierii" peste ei. Si ma intreba un pic jenata "de ce n-ai plecat maica atunci cand ai avut de ales?"...

  15. #535 SP
    Admin MonkY's Avatar
    More pics...
    Attached Images Attached Images 16406799_1077678592343222_5494009423945562796_n.jpg 16406873_1077915578986190_6968893207569014960_n.jpg 16473537_1077923215652093_143734716785584711_n.jpg andra-tonitza.jpg coliva-1024x768.jpg corina-caragea.jpg cristian-vasile2.jpg dieter-dero.jpg doru-oprisan-3.jpg emigrati-doru-oprisan.jpg introvertitii.jpg marci-t-nase.jpg mihai-ilie.jpg negru-de-suparare.jpg olivia-luiza-f-rt-e-.jpg ramona-filip-zabava.jpg sabina-laiber.jpg smarter-cabinets.jpg terms-conditions.jpg veronica-soare.jpg

  16. #536 SP
    Senior Member Razvan's Avatar
    Cel mai bun banner.
    Attached Images Attached Images vot.jpg

  17. #537 SP
    Banned Templier's Avatar
    ^ nope

  18. #538 SP
    Senior Member Razvan's Avatar
    Sunt curios cum vezi lucrurile. Din ce am citit pe thread, nu vezi sensul nici al votului nici al protestelor. Ce propui?

  19. #539 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Netflix and chill...

  20. #540 SP
    Banned Templier's Avatar
    @ Razvan

    Inclin mai mai mult spre ceea ce spune Rodarkone.
    Ma numar printre cei care nu au votat la alegeri si nici nu am iesit sa protestez.
    Sunt impotriva OUG, clar e o modificare ce i-ar ajuta preferential pe parlamentari si ar fi in detrimentul combaterii coruptiei.
    In ceea ce ma priveste pe mine vad situatia din tara impartita in 2 categorii: viata politica si tot ce tine de aceasta (legi,parlamentari,interese etc) si a 2 a categorie este viata de zi cu zi.
    Ceea ce ma deranjeaza mai mult este lipsa dorintei de schimbare a oamenilor in ceea ce priveste viata de zi cu zi. Nu ne injuram in trafic din cauza politicienilor, nu se dau tepe din cauza politicienilor, firmele mari sunt neserioase samd.
    Politicienii pe care ii avem sunt reflectia oamenilor din tara asta, daca in RO ar fi oameni corecti si drepti ei nu ar accepta si nu ar vota oameni corupti iar compromisurile pe care le acceptam duc mereu in aceiasi directie, de a alege oameni corupti si pt interesele lor.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 27 of 63 FirstFirst ... 17 25 26 27 28 29 37 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 1 Last Post: 28-07-2013, 11:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts