Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 52 of 71 FirstFirst ... 2 42 50 51 52 53 54 62 ... LastLast
Results 1,021 to 1,040 of 1402

Thread: Discutii generale despre scoala

  1. #1021 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Ce formula initiala?
    Eu am amplificat functia initiala cu (rad(x^2 + 2) + rad(x^2 + 1))
    LE: Uite aplicatie care gaseste punctele de inflexiune
    LastEdit:
    f``(x) = x^4+sqr(x^2+1)*sqr(x^2+2)*x^2-2 == 0
    (x^4 - 2)/x^2 == sqrt(x^4+3x^2+2) |^2
    ((x^4-2)^2/x^4) == x^4+3x^2+2
    Inlocuiesti x^2 cu t => 3t^3+6t^2-4 == 0
    O sa ai un t real si 2 complecsi dar x^2 == t deci x = +/-sqrt(t) => 2 radacini reale.
    t da cam 0.7 si sqrt(t) da 0.83 ca pe Wolfram.
    Mai departe nu mai stiu cum se verifica pctele de inflexiune cu derivata I da' s-ar putea sa ajunga astea 2 valori.

  2. #1022 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Cred ca ar trebui un thread cu propuneri diverse pt. asta dar uitati un curs care mi se pare interesant si fain facut:

    https://www.coursera.org/course/crypto

  3. #1023 SP
    Senior Member calin_kalf's Avatar
    Bafta maine la examen!

  4. #1024 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Thread = "discutii generale despre scoala"
    Ultimele posturi = discutii matematice in detali.

    Also , = 42 , raspunsul!
    inca 3 examene , American History , Lexicology si American English. Apoi imi trag bilet spre Leeds Anglia Ka-ching!

  5. #1025 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Cum vi s-a parut evaluarea ?
    Si app, care era raspunsul corect la S I,A-3 ( cel cu variante de raspuns) ?

  6. #1026 SP
    Senior Member calin_kalf's Avatar
    Quote Originally Posted by paunstefan View Post
    Cum vi s-a parut evaluarea ?
    Si app, care era raspunsul corect la S I,A-3 ( cel cu variante de raspuns) ?
    Mi s-a parut destul de usoara. La punctele B am cam aberat dar macar am scris.
    Legat de punctul 3...eu am pus predicativa (b). Sper sa fie bine.

  7. #1027 SP
    Senior Member RazvyLord's Avatar
    Si eu tot predicativa am pus... si cica era subiectiva . Astept baremul de corectare sa vad.

  8. #1028 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Era subiectiva ...
    Uitati baremul:
    Attached Images Attached Images en_limba-_si_literatura_romana_bar_06_lo.pdf

  9. #1029 SP
    Senior Member calin_kalf's Avatar
    Asta e...

    ---------- Post added 26-06-2012 at 12:37 PM ----------

    Cei cu predicativa semnati aici si poate se rezolva ceva: Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012 - Petitieonline.com

  10. #1030 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Cat ati luat ? Eu am luat 8.80 la romana si 9.30 la mate, bun.

  11. #1031 SP
    S.T.A.L.K.E.R. FallouT's Avatar
    Quote Originally Posted by paunstefan View Post
    Cat ati luat ? Eu am luat 8.80 la romana si 9.30 la mate, bun.
    Felicitări!


    Sent from my iPhone using Tapatalk 2

  12. #1032 SP
    Senior Member calin_kalf's Avatar
    Romana - 7,75
    Mate - 8,55
    Media de admitere - 9,01

    La mate era 9,05 daca nu scriam prost in interval . Am pus (-infinit, 2) in loc de (-infinit, 2]

  13. #1033 SP
    Senior Member RazvyLord's Avatar
    La romana am luat 9.95 iar la mate am luat 9.75... insa am depus contestatie la mate, astept pana luni.
    Media mea de admitere momentan este 9.92, daca la contestatii iau 10 creste la 9.99.

  14. #1034 SP
    Member pijama35's Avatar
    8.15 romana 9.30 mate

  15. #1035 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Nu prea stiu ce profil sa aleg, vreau la real si a ramas ori mate-info ori stiinte ale naturii. La stiinte m-as duce pentru ca e mai usor, nu vreau sa dau la medicina sau ceva de genu (ma indrept mai repede spre programare). Ce imi recomandati?
    Cei care ati facut mate info, e chiar atat de greu cum spune lumea ?

  16. #1036 SP
    Senior Member axton's Avatar
    Quote Originally Posted by paunstefan View Post
    Nu prea stiu ce profil sa aleg, vreau la real si a ramas ori mate-info ori stiinte ale naturii. La stiinte m-as duce pentru ca e mai usor, nu vreau sa dau la medicina sau ceva de genu (ma indrept mai repede spre programare). Ce imi recomandati?
    Cei care ati facut mate info, e chiar atat de greu cum spune lumea ?
    Extrem de greu nu este .... insa trebuie sa "prinzi" informatica altfel vei avea ceva probleme ... Cel putin sa-ti placa matematica si sa fii "bun"... si din notele pe care le-ai luat se vede ca esti destul de bun . Sfatul meu incearca profilul real ... nu este "macel " , dar nu este nici usor ....Felicitari pentru note ... oricare ar fi decizia ta , bafta.

  17. #1037 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Quote Originally Posted by paunstefan View Post
    Nu prea stiu ce profil sa aleg, vreau la real si a ramas ori mate-info ori stiinte ale naturii. La stiinte m-as duce pentru ca e mai usor, nu vreau sa dau la medicina sau ceva de genu (ma indrept mai repede spre programare). Ce imi recomandati?
    Cei care ati facut mate info, e chiar atat de greu cum spune lumea ?
    Ma, sincer, mie nu mi se pare deloc greu. La informatica e chiar usor daca esti atent de la inceput. Totul se invarte in jurul acelorasi linii de cod, dar folosite in diferite combinatii. Totusi, se poate sa mi se para mie usor pentru ca sunt olimpic, dar categoric nu e greu.

  18. #1038 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Guys, here's one for you.
    Ai un circuit cu 6 surse identice, legate in serie. Inversezi polaritatea uneia din ele. Ce se intampla?
    Eu zic ca normal nu ar mai trebui sa funtioneze nimic (si asa e!), luati o jucarie cu baterii si inversati o baterie, n-o sa mai mearga. Dar, according to some really great teachers, din comisia de bac, "teoria nu-i ca practica" (citez) si circuitul inca mai functioneaza, doar ca vom lua in calcul doar 4 surse, deoarece sursa inversata si cea de langa ea nu vor mai functiona. In schimb va trece curent prin restul surselor foarte frumos.

  19. #1039 SP
    Member Madutzzu14's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Guys, here's one for you.
    Ai un circuit cu 6 surse identice, legate in serie. Inversezi polaritatea uneia din ele. Ce se intampla?
    Eu zic ca normal nu ar mai trebui sa funtioneze nimic (si asa e!), luati o jucarie cu baterii si inversati o baterie, n-o sa mai mearga. Dar, according to some really great teachers, din comisia de bac, "teoria nu-i ca practica" (citez) si circuitul inca mai functioneaza, doar ca vom lua in calcul doar 4 surse, deoarece sursa inversata si cea de langa ea nu vor mai functiona. In schimb va trece curent prin restul surselor foarte frumos.
    Jucăria nu o să mai meargă pentru că tensiunea/intensitatea va scădea foarte mult, sub valoare minimă necesară. Și da, răm�n doar 4 surse pentru că două dintre ele se anulează reciproc dacă aplici Kirchhoff.

  20. #1040 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Eu stiam ca nu mai merge nimic in circuitul ala. Si profu' de la liceu mi-a zis asta, si profa de la meditatii, si taica-miu care a fost olimpic national la fizica, si bunca-miu care a avut peste 20 de ani de munca-n domeniu. Si am inteles ca a fost si o mica cearta pe tema asta la baremul de corectare... oricum mi se pare o prostie sa dea asa ceva la bac, sper sa nu o faca. Macar acum stiu cum s-o rezolv.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 52 of 71 FirstFirst ... 2 42 50 51 52 53 54 62 ... LastLast

Similar Threads

  1. Discutii generale GSM By MonkY in forum GSM
    Replies: 43 Last Post: 26-10-2021, 14:01
  2. Discutii generale By RonanN1 in forum Console Club
    Replies: 24 Last Post: 13-09-2021, 19:56
  3. Replies: 8 Last Post: 02-12-2014, 23:20
  4. Discutii generale despre fete By Malach HaMavet in forum Offtopic
    Replies: 26 Last Post: 01-06-2011, 11:52
  5. Lineage 2 - Discutii Generale By OlBlueEyes in forum Jocuri PC
    Replies: 10 Last Post: 16-10-2010, 12:22

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts