Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 2 of 2

Thread: User Review: Darksiders Genesis

  1. #1 SP
    Junior Member duracellcip's Avatar

    User Review: Darksiders Genesis

    Darksiders este un action adventure hack and slash puzzle solving dungeon explorer RPG! Nimic mai mult, nimic mai putin. :)) Este exact ce trebuie. Un joc gandit clar pentru a putea fi jucat co op folosind controlerul. Cu harti generoase, camere secrete, te solicita permanent cu quest-uri din ce in ce mai dificile. Rezolvarea lor, in functie de dificultate, uneori te recompenseaza cu upgrade-uri noi, alteori iti injuri colegul de chat care s-a rugat de tine "hai s-o luam si pe aici sa vedem ce mai e". Raportul distractie/nervi este cam 70/30, asta si datorita unor mici probleme de natura tehnica. Dar sa le luam pe rand.


    Story:

    Actiunea se petrece cu cateva secole inaintea evenimentelor din primul Darksiders. Deci merg pe formula prequel-ului. Ii au in prim plan pe doi dintre cei patru Calareti ai Apocalipsei, Strife "Mistocarul" si War "Inteleptul". O combinatie a extremelor ce creeaza dialoguri amuzante in timpul cutscen-urilor. Dinamica dintre personaje este una acida, dar cu origini dintr-o prietenie veche si foarte inchegata. Doar doi prieteni buni se pot tachina sau enerva reciproc in timp ce formeaza o echipa eficienta. Desi dialogurile dintre cei doi pot fi chiar amuzante, "plot-ul" este "subtirel" si uneori vei simti nevoia sa dai skip la cutscene si sa treci cat mai repede la actiune si explorat.


    Gameplay:

    Modul de joc poate fi single player, schimband dupa bunul plac personajele intre ele, dar mecanica de joc este gandita (si mult mai amuzanta) pentru co op. Poti opta pentru local -split screen- sau online. Fiind vorba de cei doi Calareti ai Apocalipsei, deplasarea se face cu calul, dar nu neaparat. Fiind calare, are doua avantaje: te misti mult mai repede si armele fac un damage mai mare. Insa, intr-o situatie mai "aglomerata" calul te lasa la greu dupa ce ai incasat cateva lovituri. Calaretii sunt echipati diferit, ceea ce face si mai interesanta colaborarea. War este durul care poate incasa lovituri datorita armurii mai puternice ceea ce il face mai potrivit pentru a intra intre inamici. Nu ar avea de ales, oricum el fiind axat pe melee atack. Acesta se bazeaza pe lovituri foarte puternice care uneori parca iti zguduie monitorul. Lui Strife ii place sa pastreze distanta. Armele lui sunt doua pistoalele destul de versatile. Cei care ati jucat Destiny, o sa sesizati o oarecare asemanare cu un personaj de acolo. Fiecare dintre ei are parte de diverse upgrade-uri, unele dintre ele fiind obtinute datorita progresiei dar, in urma explorarii amanuntite iti poti imbunatati personajul cu altele optionale. Partea delicioasa este atunci cand te bati cu un boss mai dificil, vezi cum se umple ecranul si activezi super-ul. Cei doi se transforma in versiuni mai mari si impunatoare ce ataca cu o agresivitate ce poate "topi" boss-ul si acolitii lui mult mai rapid. Stilul de joc este foarte asemanator cu cel al lui Diablo 3, insa are particularitatile specifice stilului Darksiders. Datorita felului in care este structurata progresia caracterelor prin intermediul skill tree-ului si cu ajutorul creature core-urilor, ai toate motivele sa reiei anumite nivele pentru a explora zone la care nu ai avut acces initial, pentru ca nu aveai inca abilitatea necesara. lucru care adauga cateva ore in plus la cele 13-14 necesare pentru a finaliza campania. Poate din cauza ca imi era dor de un co op, dar am avut parte de momente placute dar mai ales distractive pe tot parcursul jocului, cu cateva EXCEPTII!


    Grafica si Tehnic

    De ce am scris "exceptii" cu majuscule? Pai, oricat de distractiv si frumos dpdv vizual este un joc, daca la partea tehnica nu stai bine, o poti da in bara. Am avut parte de multe momente de frustrare, datorita unor glitch-uri (ma pot numi expert in domeniul asta) ce te scot din atmosfera si pot strica complet gameplay-ul. Pai sa enumeram cateva: poti ramane blocat cu personajul in pereti, podea sau in aer; camera iti poate ramane blocata intr-un loc si personajul sa se miste offscreen cand iesi din zona respectiva; in timpul bataliei cu un boss foarte puternic, ultimul, cand muream imi dadea respawn in afara zonei, fara sa am posibilitatea de a reveni deoarece calea era blocata, lasandu-mi partenerul de joc singur si urland in agonie cu o voce de demon, ce-mi dorea bucati de carne in toate orificiile, unele dintre ele in care nici degetul nu are loc sau voie. Mare mirare ca nu s-a transformat in Super Sayan! :)) Nu spun ca tehnic jocul sta prost ci doar ca glitch-urile apar in momente cheie, cand distractia e mai mare. Vizual, jocul e plin de momente eye candy. Ambianta este creeata superb in fiecare nivel, iar elementul definitoriu ce face jocul sa se simta cu adevarat epic, este muzica. A fost creeata special in asa fel incat sa se potriveasca cu fiecare zona pe care o parcurgi si sa simti tensiunea momentului. Recomand castile!

    Overall, este un joc ce vi-l recomand cu toata caldura, dar co op, mai ales daca va potriviti pe tiparul personajelor

    Story: 7
    Gameplay: 8
    Sunet: 9
    Grafica: 8.5
    Multiplayer: 8.5

    Nota Finala: 8.2
    Attached Images Attached Images darksiders-genesis-1.jpg darksiders-genesis-2.jpg darksiders-genesis-3.jpg darksiders-genesis-4.jpg

  2. #2 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Sunt și eu de acord cu nota, 8 mi-a ieșit și mie. Recomand jocul mai ales dacă sunteți fani Darksiders!

    PS: Cel mai mare plus al jocului dpmdv este voice acting-ul si muzica.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Darksiders Genesis By paul in forum Console Club
    Replies: 19 Last Post: 07-03-2020, 00:18
  2. Replies: 0 Last Post: 21-11-2012, 11:40
  3. User Review: Darksiders II By OEE in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 6 Last Post: 06-09-2012, 08:48
  4. Darksiders II Review By MonkY in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 21 Last Post: 03-09-2012, 20:21
  5. User Review: Darksiders By drik in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 28 Last Post: 19-03-2010, 19:16

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts