Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Vei cumpara noua consola NGP ?

Voters
203. You may not vote on this poll
  • Asta e consola portabila?

    13 6.40%
  • Nu-mi place. Nu o voi cumpara...

    17 8.37%
  • Depinde de pret. O iau in calcul...

    98 48.28%
  • Ma tenteaza... rau de tot!

    43 21.18%
  • Absolut. Va fi cel mai bun portabil pt. gaming!

    32 15.76%
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 52

Thread: Ce crezi despre noua consola NGP ?

  1. #21 SP
    Member mastakilla's Avatar
    daca nu ma insel si in psp phat era tehnologie de ultima ora cand sa lansat si era 250 $ + un umd cu spiderman si unul cu demo-uri ,mai mult m-a incantat atunci decat acum ,pt. mine pretul corect ar fi cel muult 300$ ,daca va fi peste 300$ sa astepte muult si bine cei de la sony sa-l cumpar deoarece nu e o necesitate ar fi mai mult o pofta ,probabil trecatoare

  2. #22 SP
    Member drac_baltat's Avatar
    momentan astept sa vad ce librarie de jocuri va avea 3DS-ul si cum va arata ecranul in realitate. daca imi convine s-ar putea sa-mi iau 3DS, daca nu probabil ca l-as lua..
    oricum la ambele depinde mai mult de jocuri decat de bani.. ca degeaba ar fi ieftin daca ar avea doar jocuri naspa

  3. #23 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    De ce esti atat de sigur? Poti sa-mi arati un singur gadget/device (poate sa fie si storcator de fructe, aragaz, nu conteaza) care sa aiba ecran OLED de 5" touchscreen si care sa coste sub 300$? Nu mai pun in calcul super procesor, gps, giro, etc... Daca reusesti sa imi arati asta, atunci ma bazez pe siguranta ta
    Din 2 motive:

    1. Dupa cum a zis si mastakilla, PSPul a costat 250$ la lansare. Era tehnologie de top atunci.
    2. 3DSul va costa 250$. PSPul a fost un esec, in comparatie cu DSul. Un pret mult prea mare la lansare ar insemna ca si PSP 2 sa piarda in fata 3DSului.

    Pretul in Romania sper ca va fi apropiat de cel din Europa, asa cum se intampla in cazul jocurilor sau consolelor aduse la noi.

  4. #24 SP
    Admin MonkY's Avatar
    1. Time changes... Era tehnologie "de top" pentru ca nu prea existau concurenti. Acum, de cand cu iPhone si Android, e mai dificil.
    2. PSP-ul a fost un esec doar din cauza UMD-ului si a pirateriei. Hai ca la UMD ne mai descurcam noi, dar pirateria l-a omorat fara drept de apel. Lucru care este foarte posibil sa se intample si cu PS3 in curand daca nu gasesc o solutie cei de la Sony...
    3. Pretul din Romania nu e niciodata apropiat de cel din Europa... Vezi cel mai recent exemplu cu Kinect, care de pe amazon se cumpara cu 575 RON (transport inclus pt. Romania) pe cand la noi in magazine era 820 RON...

    A nu se intelege gresit... si eu sper sa fie 200$. Dar sunt constient ca sunt doar vise, si ca nu se va intampla asa ceva. Raman la pret minim ca echivalentul a 399 EUR pt. Romania (adica undeva peste 1700 RON). Si revenim in Decembrie pe threadul asta, sa vedem cine a avut dreptate si cine nu

  5. #25 SP
    Senior Member Csander's Avatar
    Ce pot sa spun... Ma tenteaza... rau de tot!
    Totusi o sa astept vesti si despre Xperia Play (sau PSP Phone) inainte sa ma decid care va fi urmatoarea mea achizitie.
    Oricum, trebuie sa recunosc, e un gadget jos-palaria.

  6. #26 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    2. PSP-ul a fost un esec doar din cauza UMD-ului si a pirateriei. Hai ca la UMD ne mai descurcam noi, dar pirateria l-a omorat fara drept de apel. Lucru care este foarte posibil sa se intample si cu PS3 in curand daca nu gasesc o solutie cei de la Sony...
    eu zic ca a fost libraria de jocuri, in ultimii 2 ani au fost maxim 10 titluri notabile +
    90% of U.S. DS owners playing pirated games

  7. #27 SP
    Senior Member Malach HaMavet's Avatar
    o stau la coada dacă e nevoie ca sa mi-o cumpăr... cu jocurile o sa fie mai greu... o se mai elibereze pe UMD? sau download direct? sau o sa apara ceva mai fain decat UMD un fel de mini blu-ray?

  8. #28 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    1. Time changes... Era tehnologie "de top" pentru ca nu prea existau concurenti. Acum, de cand cu iPhone si Android, e mai dificil.
    2. PSP-ul a fost un esec doar din cauza UMD-ului si a pirateriei. Hai ca la UMD ne mai descurcam noi, dar pirateria l-a omorat fara drept de apel. Lucru care este foarte posibil sa se intample si cu PS3 in curand daca nu gasesc o solutie cei de la Sony...
    3. Pretul din Romania nu e niciodata apropiat de cel din Europa... Vezi cel mai recent exemplu cu Kinect, care de pe amazon se cumpara cu 575 RON (transport inclus pt. Romania) pe cand la noi in magazine era 820 RON...

    A nu se intelege gresit... si eu sper sa fie 200$. Dar sunt constient ca sunt doar vise, si ca nu se va intampla asa ceva. Raman la pret minim ca echivalentul a 399 EUR pt. Romania (adica undeva peste 1700 RON). Si revenim in Decembrie pe threadul asta, sa vedem cine a avut dreptate si cine nu
    1. erik are dreptate.. , pretul trebuie sa concureze cu 3DS, nu cu Android sau iPhone. Comparatia e facuta prost intre cele doua piete de desfacere. Cat costa o aplicatie pentru Android/iPhone si cat va costa un joc pentru 3DS/NGP? Pretul device-ului se va "deconta" in jocuri asa cum a fost la fiecare consola pana acum. Cand o sa dai 40 de lire pe un joc de iPhone/Android atunci sa faci comparatia asta.

    3. Exemplul dat de tine e cu pretul din US. Amazon UK il are la 120 de lire fara transport. Deci ~650-700 RON. La fel cum 3DS e 1100 RON in loc de 800. Diferentele nu mai sunt atat de mari. Avand in vedere ca piata de desfacere din Romania nu e "legalizata" comerciantii nu aduc hardware-ul cu reducere, profitul lor urmand sa-l scoata din adaos (care de obicei e 30%).
    Pentru un pret de 400 de Euro, consola va fi sub 2000 RON la noi.

  9. #29 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    3. Exemplul dat de tine e cu pretul din US. Amazon UK il are la 120 de lire fara transport. Deci ~650-700 RON.
    Exemplul dat de mine e cu pretul de pe amazon.de: Xbox 360 - Kinect Sensor inkl. Kinect Adventures: Amazon.de: Games, de unde si-au luat acum cateva zile niste amici exact la pretul pe care ti l-am spus (acum cred ca e chiar un pic mai ieftin)... Nu ma mai contrazice doar de dragul de a posta aiurea te rog...

  10. #30 SP
    Member momi's Avatar
    ideea e ca unii oamenii au devenit prea comozi si lenesi , exista 3 surse in rominia unde kinectul costa 650 respectiv 700 ron , asa ca diferenta nu este prea mare , tinind cont ca beneficiezi si de garantie ...

    usor usor ne apropiem si noi de restul europei , la inceput probabil ca adaosul va fi mai mare dar dupa citeva luni , asa cum s a intimplat cu kinectul si cu xbox slim , pretul se va apropia de realitate ...

    p.s. nu inteleg de ce se tot compara pretul NGP ul cu pretul telefoanelor mobile ...ginditiva ca numai in rominia exista aproximativ 10 milioane de utilizatori de telefonie mobila ...si citi au un DS sau un PSP , sau macar au auzit de asa ceva ?

    chiar daca tehnologia este aproximativ aceeasi piata de desfacere este total diferita , foarte multi isi cumpara telefoane scumpe pentru a fi in pas cu moda , cine isi cumpara ds sau psp si merge prin cluburi sa stea cu el pe masa? , iar utilizatorii seriosi de smartphone uri fac parte din clasa bussines , clar nu si ar cumpara un psp sau ds , mai ramine o parte mica de pasionati de tehnologie care isi cumpara ce apare mai nou fie telefoane , fie tot felul de gadgeturi (asta in cazul in care isi permit ) ...asa ca pretul nu trebuie comparat cu iphone sau alte telefoane scumpe , in plus asa cum a spus si khan un joc va costa in jur de 40 de euro pe cind aplicatiile nu cred ca se apropie de un asemenea pret , iar multe dintre ele sunt inutile...

  11. #31 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Exemplul dat de mine e cu pretul de pe amazon.de: Xbox 360 - Kinect Sensor inkl. Kinect Adventures: Amazon.de: Games, de unde si-au luat acum cateva zile niste amici exact la pretul pe care ti l-am spus (acum cred ca e chiar un pic mai ieftin)... Nu ma mai contrazice doar de dragul de a posta aiurea te rog...
    Promit ca nu mai postez "aiurea" daca si tu incetezi sa mai bagi Apple in orice context chiar daca nu-si are locul..

    P.S. Cand zici ca atat costa "pe-afara" nu mai generaliza, daca DOAR un magazin are o promotie la pretul respectiv. RRP in Euro cat e? Cate magazine au scazut pretul pentru ca a scazut la Amazon in Europa cea mult civilizata si superioara?

  12. #32 SP
    Senior Member Christien's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    De ce esti atat de sigur? Poti sa-mi arati un singur gadget/device (poate sa fie si storcator de fructe, aragaz, nu conteaza) care sa aiba ecran OLED de 5" touchscreen si care sa coste sub 300$? Nu mai pun in calcul super procesor, gps, giro, etc... Daca reusesti sa imi arati asta, atunci ma bazez pe siguranta ta
    Hai sa fim si noi optimisti MonkY, poate e fabricat din materiale reciclabile, reducand astfel costul de productie. Si ca sa fim intr-adevar optimisti, poate, dar POATE o sa avem parte si de o lansare oficiala din partea SONY in Romania.

  13. #33 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Christen: hai sa fim, si sa speram la un 299 EUR. Mai jos nu putem spera. Chiar, mi-ai dat o idee buna. Ia sa intreb PR-ul PlayStation in Romania... poate ne da vreo veste buna si va fi si la noi o lansare...

  14. #34 SP
    Member momi's Avatar
    Quote Originally Posted by Christien View Post
    Hai sa fim si noi optimisti MonkY, poate e fabricat din materiale reciclabile, reducand astfel costul de productie. Si ca sa fim intr-adevar optimisti, poate, dar POATE o sa avem parte si de o lansare oficiala din partea SONY in Romania.
    ...cu noul psp sony nu a adus nimic inovativ , tehnologia oled a fost prezentata acum 2 ani ,( samsung va deschide o fabrica de productie a ecranelor oled , cel de pe ngp probabil nici nu va fi produs de sony asa cum s a intimplat si cu cel de la psp ), producatorii de procesoare pt device uri mobile s au luptat indelung pentru a putea obtine contractul cu sony ,ce sa mai spunem de 3g , bluetooth , wi fi , gps ... sony nu a facut decit sa incorporeze aceste tehnologii intr un device cit mai solid , este clar ca si au invatat lectia dupa esecul psp (umd) si ps3(blueray) , tehnologii care le au macinat veniturile , normal ca exista costuri de dezvoltare si productie dar nu unele care sa duca la un pret mai mare sau cu mult mai mare fata de ds 3d (250usd) ...voi chiar credeti ca vor risca pe aceeasi carte cu ps3 care a costat 600usd la lansare si aproape le a distrus tot profitul obtinut cu ps2 a carui vinzare a tinut mult timp "in circa " ps 3 ul...

    ...iar ps3 ul a avut lansare oficiala in rominia in aceeasi zi cu restul europei asa ca de ce nu ar avea si ngp ul...

  15. #35 SP
    Admin MonkY's Avatar
    momi: daca NGP nu are suficiente inovatii... atunci nu mai stiu ce sa cred. Ce Dzeu ai fi vrut sa detina? Ochelari de realitate virtuala? Mufa de conexiune la cortex? Proiector 3D? Force field? Laser cutter? E totusi doar o consola pt. numele lui Dzeu. Super ecran (si suficient de mare)... touch screen (nu mai zic de Apple sa nu se supere Khan), 3G si WiFi ca sa fii pe net oriunde, dual analog (si cu ajutorul touch-ului de pe spate cred ca vom vedea si PS2 games)... giroscop, camere... Super procesor, rezolutie suficient de mare... Singurul lucru care ii lipseste ar fi 3D-ul, un lucru care nu e un "must" pe o portabila totusi... unde de fiecare data cand te misti se schimba unghiul de vizualizare...

    Serios... spuneti-mi si mie ce altceva ati fi vrut sa aiba in plus... chiar sunt curios.

  16. #36 SP
    Member momi's Avatar
    ...eu m am referit la inovatii exclusiv dezvoltate si sustinute de sony care sa justifice un pret foarte mare , asa cum a fost umd ul , blue ray ul ,six axis ul sau kinectul la microsoft care la numai 3 luni de la lansare a ajuns la 120 de euro , de ce ar risca sony sa vinda ngp ul la 4- 500 de euro aproape dublu fata de nintendo...

    eu nu am facut decit sa pun cap la cap niste fapte reale...nu vreau sa contrazic pe nimeni...

    ...se pare ca nu intelegeti ce spun eu aici ...valabil si pt postul de sub mine , ori nu aveti chef sa cititi ori nu va intereseaza ...

  17. #37 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Serios... spuneti-mi si mie ce altceva ati fi vrut sa aiba in plus... chiar sunt curios.
    Sa apas pe un buton si sa apara un sclav. Sunt acasa si trebuie sa spal vasele? Apas butonul. Sunt in metrou si e aglomeratie? Apas butonul si se rezolva. Asta si sa fie ceva gen Tron: daca tin PSP'ul intr'o pozitie anume, sa se transforme in motocicleta (lominocicleta) sau avion (luminonava).

  18. #38 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by momi View Post
    ...eu m am referit la inovatii exclusiv dezvoltate si sustinute de sony care sa justifice un pret foarte mare , asa cum a fost umd ul
    UMD-ul a fost o greseala, nu o inovatie... Oricum, si de data asta vor avea ceva "inovativ" in domeniu. Clouding si memory card special (chiar sunt curios cu ce memory card vor veni ei, pt. ca sigur vom vedea jocuri de peste 10-20GB - odata ce spun "jocuri la calitate PS3").
    Quote Originally Posted by momi View Post
    blue ray ul
    Se zvoneste ca alternativa la acele memory carduri ar fi niste mini blurays... Nu stiu daca poate fi trecuta la categoria inovatie insa...
    Quote Originally Posted by momi View Post
    six axis ul
    Pai giroscopul actual este un six-axis mai bun... Ma bucur ca nu s-au gandit sa-l faca sa lumineze ca si Move-ul
    Quote Originally Posted by momi View Post
    kinectul
    Pai avem ceva inovativ de genul kinectului... e vorba de cele 2 camere care sunt asezate strategic pt. "augmented reality"... Daca vor avea si un soft bun, poti sa spui ca e gen kinect. Insa, sa fim seriosi... pe o portabila, cum vrei sa te joci Kinect games? Doar clipind din ochi ?
    Quote Originally Posted by momi View Post
    eu nu am facut decit sa pun cap la cap niste fapte reale...nu vreau sa contrazic pe nimeni...
    Unele contradictii sunt benefice... la urma urmei, care ar mai fi rostul unui forum. Cand se posteaza numai contra insa, atunci e grav... Iti dai seama ca pana in Decembrie cand se va lansa NGP-ul, ne vom tot "contrazice" pe-aici... S-ar putea sa se schimbe atat de mult lucrurile incat sa vedem un cu totul alt NGP decat ceea ce a fost prezentat... Vorba unui mare om: "Time vill tell... time vill tell..."

  19. #39 SP
    Member momi's Avatar
    in concluzie ...ca sa se inteleaga bine ce am vrut sa spun ...si am adus si argumente ...asa cum nintendo a incorporat tehnologia existenta intr o consola de 250usd asa ar trebui si sony sa faca pentru ca nu aduce nimic nou fata de tehnologia DEJA existenta ...

    kinectul a fost un exemplu de tehnologie dezvoltata aproape de la zero si fara sa existe ceva asemanator ...

    umd ul afost o inovatie la momentul lansarii ...e usor sa spui acum ca a fost un esec asa cum a fost si hd dvd ul sustinut de microsoft ...

    nu vad de ce nu ar folosi carduri deja existente...s a ajuns la 32 de gb ...sau daca vor incerca ceva nou se vor folosi tot de tehnologia actuala...

  20. #40 SP
    Member mastakilla's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Unele contradictii sunt benefice... la urma urmei, care ar mai fi rostul unui forum. Cand se posteaza numai contra insa, atunci e grav... Iti dai seama ca pana in Decembrie cand se va lansa NGP-ul, ne vom tot "contrazice" pe-aici... S-ar putea sa se schimbe atat de mult lucrurile incat sa vedem un cu totul NGP decat ceea ce a fost prezentat... Vorba unui mare om: "Time vill tell... time vill tell..."
    ai facut bine ca nu ai pus si anul langa decembrie,poate il lanseaza in europa la un an de la lansarea in sua lol si deja "noua" tehnologie mini mega bluray va fi veche si nu asa inovativa la doar un pretz de .... lei ,oricum ....cine stia ca umd-ul va fi un esec era generatie de ultima ora la lansare un fel de mini mega dvd

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Modare Consola noua By alextudi in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 8 Last Post: 12-12-2012, 17:35
  2. Replies: 61 Last Post: 11-10-2012, 00:03
  3. Detalii noi despre NGP By Mika in forum Console News
    Replies: 9 Last Post: 27-05-2011, 14:39
  4. Mai multe detalii despre Sony NGP By erik95 in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 04-02-2011, 18:14
  5. Microsoft nu se gandeste la o noua consola By Xristina in forum Console News
    Replies: 5 Last Post: 13-01-2009, 20:24

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts