Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Hey there!

It looks like you're enjoying Console Games but haven't created an account yet. Why not take a minute to register for your own free account now? As a member you get free access to all of our forums and posts plus the ability to post your own messages, communicate directly with other members and much more. Register now!

Already a member? Login at the top of this page to stop seeing this message.

---

Hello!

Se pare ca iti place Console Games insa nu ti-ai creat inca un cont. Pentru a beneficia de toate avantajele iti ia doar un minut sa te inregistrezi si este gratuit. In plus ca membru poti accesa nelimitat toate functiile acestui website, comunica direct cu ceilalti si participa la concursuri, tournaments, arcade, etc. Multumim anticipat pentru intelegere ! Inregistreaza-te acum !

Daca esti deja membru ConsoleGames.ro si inca iti apare acest mesaj, te rugam sa te loghezi cu userul si parola pentru a nu mai fi deranjat. O zi buna !

Page 74 of 381 FirstFirst ... 24 64 72 73 74 75 76 84 124 174 ... LastLast
Results 1,461 to 1,480 of 7601

Thread: Ghidul cumparatorului consolist

  1. #1461 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Atrium View Post
    Atunci ce sa-ti zic, cand stii ca vine un joc stai cu ochii pe geam lol
    Fara suparare, am vazut ca ai 25 de ani. Tu nu lucrezi undeva ? Ca lumea cam lucreaza de dimineata (7-8-9) pana dupa masa (16-17-18). Si postasul vine fix in intervalul asta de timp, degeaba imi da el beep, daca eu sunt la 5 km distanta de casa.

  2. #1462 SP
    Member Atrium's Avatar
    Fara nici o suparare stai linistit. Era pur si simplu o expresie, asta nu inseamna ca vei sta asa. De-asemenea nu inseamna ca trebuie sa ma iei peste picior intrucat nu am crescut cot la cot, mai ales cand am vrut sa te ajut.

    Te-am sfatuit in sensul asta in care daca exista aceasta situatie, si iti da beep, poti vorbi foarte usor cu cineva de acasa sau cu vreun vecin cu care te intelegi mai bine sa iti tina jocul pana te intorci. Chiar asa de greu era ? Sau nu reactionezi prea bine la sfaturi oferite cu cea mai buna intentie ? Nu inteleg, ce face forumul asta din oameni ? Facerea de bine e f*tere de mama ?

    Si ca sa-ti raspund la intrebare, sunt proaspat absolvent al unei facultati de 6 ani si momentan pana la alte examene sunt somer. Fericire mare. Iar in timpul in care eram student se intampla adesea sa fiu plecat nu 8, nu 10, si peste 14 ore de acasa si ma descurcam asa cu postasul foarte bine. Multumit ?

  3. #1463 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Nu e cazul sa te ambalezi asa, nu cred ca te-am jignit cu nimic, pur si simplu eram curios cum de esti acasa in timpul zilei. Recunosc, sunt de multe ori si eu frustrat cand ies in oras in timpul zilei si vad plin de lume, tot timpul ma intreb : OMG, dar astia nu lucreaza nicaieri ?

    Dar am aflat cu timpul care e faza. Unii au zile libere, altii sunt pensionari, altii (cazul tau) sunt studenti. Unii lucreaza de noapte. Altii lucreaza in timpul zilei, dar aia e meseria lor - cumpara diverse chestii. Dar stii cum am aflat unele chestii ? Intreband. De aia te-am intrebat si pe tine si chiar nu merita sa te superi asa - eram pur si simplu curios. Poate erai angajat pe tura de noapte. Sau poate lucrai doar in weekend (am intalnit si oameni care nu lucreaza deloc in timpul saptamanii, dar lucreaza sambata si duminica 12 ore pe zi).

    Oricum, multumesc de raspuns, imi pare rau daca te-am ofensat.

    Back to topic

  4. #1464 SP
    Member Atrium's Avatar
    Ok, sorry. Si eu sunt cam pe muchie de cutit. Si da, si pe mine ma prinde frustrarea cand vad ceea ce vezi si tu in mijlocul zilei, si anume terasele pline.

    Ontopic. Acum serios vorbind, poti incerca sa stabilesti cu cineva din vecini ca atunci cand te suna postasul sa-i dai de veste si sa-ti ia el/ea jocul. Nu e mai usor asa decat sa stai cu stress-ul ca ajunge/nu ajunge ? Chiar sa pierzi asa o "investitie" de 150+ RON nu e prea placut. Eu sincer asa fac si sunt foarte multumit. Urmeaza insa sa vezi si tu daca ai vecini cu care te poti intelege, ca uneori si situatia asta e problematica.

    Daca postasul e ok si te intelegi cu el, te si poti intalni cu el undeva atunci cand scapi de la munca, am facut si asta. Mi-a dat beep ca are un colet, l-am sunat inapoi si l-am intrebat pana la cat il gasesc si unde, ne-am intalnit, mi-a dat jocul si asta a fost. Acum in sensul asta pot spune ca sunt norocos, naiba stie cine o veni in locul lui daca-l schimba pe factorul acesta postal. Tot ce zic e sa incerci, nu ai ce sa pierzi, din contra.

  5. #1465 SP
    Senior Member apbaciu's Avatar
    Dar nu ma pot duce la posta sa intreb daca este vreun colet pe numele meu?Sau nu se tin la oficiul lor postal?

  6. #1466 SP
    Member Atrium's Avatar
    S-a discutat ceva mai sus. Coletele vin ca si scrisori simple, nu sunt recomandate. In acest caz postasul trebuie sa le ia cu el. Sunt si cazuri in care ei vad ca nu incape coletul in posta si atunci iti lasa aviz. In acest caz te duci frumos la oficiul postal de care apartii. De obicei pe aviz scrie la care oficiu postal sa te adresezi. Totusi, aceste cazuri sunt mai rare. Mai degraba le lasa pe unde apuca si au terminat treaba.

    @RaverX - si mai simplu, poti vorbi cu postasul sa-ti lase direct aviz atunci cand vede ca nu incape "scrisoarea" in cutia postala. Asta daca nu ii e lene sa scrie 2 randuri pe o bucata de hartie

  7. #1467 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    si cand vorbesti cu el impinge-i si un 10 lei

    sa vezi ce grija are dupa aia

    cheers

  8. #1468 SP
    Junior Member Fragrance's Avatar
    Cine a mai comandat de pe thehut..cam �n c�t timp sosește coletul?

  9. #1469 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    Quote Originally Posted by Fragrance View Post
    Cine a mai comandat de pe thehut..cam �n c�t timp sosește coletul?
    http://www.consolegames.ro/forum/2389-post1.html

    cateodata e bine sa verifici chiar primul post

    bafta la cumparaturi

  10. #1470 SP
    Junior Member Fragrance's Avatar
    Oh, bun, mersi.

    Cred că mă �ncadrez la �nt�rzieri.Mai după-amiază am văzut l�ngă poștă o mașinuță de-a lor cu niscai colete.Sper să se numere și ale mele p-acolo, să le primesc m�ine, poim�ine.Am dat comandă pe 20..și dispatched 20 & 21.

  11. #1471 SP
    Member Harilip's Avatar
    hello
    daca vreau sa comand un AF de aici : Games | Zavvi.com
    uhm... procedez ca si cum as cumpara un joc normal?
    i mean
    acelasi pret, livreaza in romania etc ?

  12. #1472 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Degeaba "impingeti" spaga la postas... daca e dus cu capul (cum era la mine)... ia banii si lasa pachetul tot pe la vecini, incurca avizele, sau uita sa le mai puna... Va recomand sa mergeti frumos si sa depuneti reclamatie. Cu una nu se face primavara, dar la ce criza e in perioada asta... va asigur ca la cateva zeci de reclamatii, o sa se schimbe postasul. Asa cum s-a intamplat si la mine. De cand cu atatea reclamatii n-am mai pierdut absolut nici-un colet.

    Acum, daca nu faceti nimic... sa nu va asteptati sa se rezolve ceva. Si mai incetati cu "spagile" astea aiurea. Eu daca ii las cuiva ceva extra, o fac pt. ca mi-a placut cum si-a facut job-ul, nu ca sa nu-mi mai fure din colete sau sa-si bata joc de mine, cel datorita caruia inca isi iau salariul...

  13. #1473 SP
    Member Atrium's Avatar
    Ai dreptate, in mod normal ar trebui sa renuntam la aceste mici atentii oferite pentru ca isi fac treaba asa cum ar fi de asteptat. Si normal, conteaza si omul. Daca este imputit poti sa faci tu ce vrei, ca tot cum stie el face. Asta desigur pana e dat afara...

    Eu insa dupa cum am mentionat, ii mai dau cate ceva pentru ca a fost de treaba si ma suna/imi da beep cand are un colet pt mine, si ca e dispus sa ne intalnim pe traseu ca sa mi-l dea cand nu sunt acasa. Aceste lucruri nefiind in atributiunile sale obligatorii. Sincer cred ca merita avand in vedere ca nu mai stau sa ma stresez daca ajunge intreg sau pe la alte persoane coletul.

  14. #1474 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Si mai incetati cu "spagile" astea aiurea. Eu daca ii las cuiva ceva extra, o fac pt. ca mi-a placut cum si-a facut job-ul, nu ca sa nu-mi mai fure din colete sau sa-si bata joc de mine, cel datorita caruia inca isi iau salariul...
    You are my man !

  15. #1475 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    daca uitati ca traiti in RO, incetati sa mai impingeti cate ceva

    da, intr-o societate sanatoasa fiecare trebuie sa isi faca treaba pt care este platit. la noi fiecare este platit sa taie frunza la caini.

    so in cazul meu care primesc zilnic colete externe mai trebuie sa si imping. pt ca vreau eu si nu pt ca trebuie. si eu m-am certat cu fiecare angajat(a) a oficiului de care apartin. i-am invatat cum este cu corespondenta externa, ce e un tracking si ce e scrisoare simpla externa. lucruri care trebuiau sa le cunoasca.

    dar ca sa imi fie mai usor (cum de altfel nu mai am probleme de atunci) a trebuit sa sar la fiecare gat din oficiu inclusiv la diriginte.

    nici eu nu sunt adeptul spagilor. dar sunt situatii cand mai tre sa lasi de la tine. INCA TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL!

    so bafta la cumparaturi si vedeti cum va descurcati cu oficiile postale

    LE: sa nu mai zic de vama. sa nu imi zica cineva ca ii convine sa plateasca cei 24% din pret+shipping. ce faci atunci? dai ce nu iti place sa dai



    ---------- Post added 28-09-2010 at 02:42 PM ----------

    Quote Originally Posted by Harilip View Post
    hello
    daca vreau sa comand un AF de aici : Games | Zavvi.com
    uhm... procedez ca si cum as cumpara un joc normal?
    i mean
    acelasi pret, livreaza in romania etc ?
    da este ca la un joc. 0.99/item

  16. #1476 SP
    Junior Member Fragrance's Avatar
    După cum mă așteptam, azi am primit o comandă, m�ine sper că și a doua.
    Ce-i drept, nu prea mi-a plăcut cum a acționat poștărița, lăs�nd �n cutia poștală publică pliculețul cu joacele, la �ndem�na oricărui vecin mai ...curios.Sau, oricărei persoane la fel de curioase, cu cine știe ce treburi prin bloc.
    Dar, noroc cu o vecină de palier, de treabă, a făcut munca ce trebuia să fie a poștașului, implicit urcarea celor 3etaje și �nm�narea personală a coletului

    durata: 8zile(comandă-dispatch-primire).

    /bun de știut

  17. #1477 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    scrisoarea simpla externa nu se inmaneaza personal si se pune la cutie sau se face aviz in cazul mai multor scrisori (ca nu incap nu de altceva). doar cele inregistrate aka tracking (recorded mail) se dau personal pe semnatura.

  18. #1478 SP
    Senior Member boga's Avatar
    In UK TVA-ul este de 24 la suta?

  19. #1479 SP
    Member Aliosa's Avatar
    Quote Originally Posted by boga View Post
    In UK TVA-ul este de 24 la suta?
    Nu, este 17,5%. http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTax...Tax/DG_4015895

  20. #1480 SP
    Senior Member boga's Avatar
    Mda, ma gandeam eu ca n-au cum sa fie britanicii atat de nesimtiti ca noi Si totusi, mi-au venit azi dimineata doua Windows-uri comandate de pe Amazon.co.uk cu 24 la suta TVA trecut in factura. Valabil atat pentru produse, cat si pentru shipping.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 74 of 381 FirstFirst ... 24 64 72 73 74 75 76 84 124 174 ... LastLast

Similar Threads

  1. Consolist publicat, proza scurta SF By AlanPoe in forum Carti si Comics
    Replies: 11 Last Post: 25-06-2015, 15:06
  2. Ce mai bea un consolist? By MonkY in forum Polls
    Replies: 51 Last Post: 04-09-2014, 16:29
  3. Replies: 46 Last Post: 03-07-2014, 12:00
  4. Visul unui consolist dupa 3 ani... By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 52 Last Post: 19-09-2011, 03:25
  5. Locuri de vizitat pentru un consolist in Londra By MonkY in forum Travel & Fashion
    Replies: 6 Last Post: 20-03-2010, 12:31

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts