Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 18 of 30 FirstFirst ... 8 16 17 18 19 20 28 ... LastLast
Results 341 to 360 of 584

Thread: iPad

  1. #341 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Catallin: nu ne-ai spus daca ti-a mers cartela de la RDS (aprca de la ei vroiai sa iei, am inteles ca e 10 RON/luna) in iPad. Si daca da, cum se misca ? Ai facut niste teste, ne faci si noua o prezentare ? Thx in advance !

    ---------- Post added 11-06-2010 at 03:00 AM ----------

    Si pentru cei care au achizitionat versiunea WiFi si totusi vor si 3G, aveti si alte posibilitati (in afara de a achizitiona un 3G):


    ---------- Post added 11-06-2010 at 03:10 AM ----------

    Sau daca aveti un iPhone, folositi cu incredere tetheringul telefonului:

  2. #342 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    mda, tocmai m-a sunat Orange. m-am uitat la keynote-ul Apple pe iphone in autocar si am facut transfer de 38EUR peste abonamentul de 21EUR care includea 500MB (delfin 12 lpus My Smartphone). mi-au propus sa imi transforme optiunea de date de 9EUR in abonament unlimited 14 cu 6GB inclusi si cost control (limitarea vitezei) ceea ce inseamna ca pentru 26EUR inclusiv tva (deci 5EUR diff) acum am 6GB in loc de 500MB.

    i-am intrebat si daca se poate emite o a doua cartela numai pentru net ca sa impart abonamentul de 6GB si cu alt device (aveam iPad in minte, logic). mi-a spus ca nu se poate asta. se poate emite o a doua cartela pe care sa iti transferi abonamentul de net, caz in care ramai fara abonament de net pe telefon. nasol....sau nu, nu stiu...e de analizat. voi ce ati face? ati renunta la net pe iphone daca ati avea un ipad cu voi tot timpul? intrebarea e....avand in vedere ca bateria ipad e mai buna, se poate face jailbreak la ipad si sa il transformi in hotspot wifi? adica ce e in filmuletul de mai sus, dar pe invers. in cazul asta mi-as transfera abobnamentul de net pe alta cartela pe care as pune-o in ipad si cand as avea neaparat nevoie de net pe telefon, as activa hotspotul.

    acum, solutia propusa de tipul de la suport e sa muti mereu cartela dintr-un device in altul (ceea ce ar implica taierea cartelei ptr iPad si folosirea ei cu un adaptor in 3GS) sau pur si simplu sa mai achizitionezi un abonament.

  3. #343 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar

  4. #344 SP
    Admin MonkY's Avatar
    h0stile, eu unul n-as putea renunta la net pe iPhone... sau sa stau sa depind de iPad pt. asta. Dar tine de tine, daca nu te deranjeaza, go for it. Probabil ca poti face cu MiWi hotspot si pe iPad... insa nu cred ca merita efortul. De mutat cartela, nu mai zic... mai ales ca trebuie sa o tai sa o faci micro... Oricum si in iPhone 4 va fi tot micro, asa ca acolo e mai simplu

  5. #345 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    hey guys.. mi-am luat si eu marti iPad 16gb WiFi.. momentan am noroc ca aveam un Mifi, merge pefect combo-ul .. incerc si eu diseara trick-ul cu tast de ps3

  6. #346 SP
    Member Catallin's Avatar
    MonkY am gresit eu acolo, am vrut sa scriu "[...] instalati CategoriesSB" nu SBSettings SBSetting e free si pe iPad. Sorry, n-am fost atent.

    Am luat cartela de la RDS, mi-a dat si modem USB care merge si in Mac si in PC si exact cum ti-am zis, 10 lei pe luna costa. Daca ai acasa netul de 39 de lei, nu cel de 28, atunci e free si stickul USB si cartela. Sau poti sa faci upgrade de la 28 la 39... iti explica ala acolo oricum Ma rog, revenind... nici acum nu am reusit sa tai cartela, azi am de gand sa ma duc dupa un set de bisturie la Brico ca sa nu gresesc taierea. Am tot asteptat sa iasa scula aia care tai direct dar e anuntata la sfarsitul lunii. Am luat un template, am scos la imprimanta si o sa ma apuc sa vad ce iese. Mai am de gand sa iau si niste adaptoare d-alea microsim - sim ca sa pot sa folosesc cartela si in laptop. Oricum pot sa fac si tether, dar sa am posibilitati. Revin oricum dupa ce-i fac operatia la cartela.

    amermofo da-mi si mie mai multe detalii despre MiFi te rog. Cat a costat, de unde l-ai luat, functioneaza cu orice operator? Am intrat si pe site-ul oficial, dar mai intai ma intereseaza informatiile "neoficiale"

  7. #347 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    Este cel de la Vodafone (https://www.vodafone.ro/mifi/), il am de mai mult de jumatata de an.. l-am folosit pana acum pe laptop si pe ipod touch iar mai nou pe iPad. Dupa parerea mea functioneaza impecabil folosit ca o legatura mobila catre internet (testat si prin metroul din bucuresti si zboara). Bateria tine chiar 4 ore in conditii normale de utilizare pentru un user, daca sunt conectate 2 sau 3 persoane atunci tine mai putin dar nu am testat sa vad si cat. Deasemenea folosit in priza se transorma intr-un router normal pentru light browsing. Nu am avut pana acum probleme cu el, din cate stiu are si GPS dar nu este suportat inca de firmware-ul existent.
    Eu il am cu un abonament de aprox 30 eur si device-ul a fost gratuit (am folosit si ceva puncte), insa se poate cumpara si la abonamentul de 9 eur pe luna cu 150 eur..(nu sunt sigur de suma). Nu am incercat sa vad daca functioneaza cu alt sim insa tind sa cred ca este blocat in Vodafone. Deasemenea odata ce a intrat in actiunea FUP-ul si scade viteza la GPRS exeperienta devine cu totul alta din pacate continutul incarcandu-se foarte greu, o solutie find accesarea versiunilor mobile ale website-urilor.

    Cat timp beneficiez de o legatura 3G, am facut teste pe iPad cu aplicatia Speedtest iar viteza de download obtinuta a fost de 2Mbps

    varianta unlocked care probabil merge si cu cardul de digi se poate cumpara de aici Advanced search :: Search results - mobilx web�ruh�z - UMPC, HSDPA, notebook, PDA, GPS, smartphone, navig�ci�

  8. #348 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    intrebare. am citit un review al aplicatiei MyWi aici ca sa descopar ca poate sa faca tethering si prin USB. amu, ar putea da net prin cablu unui iPad in care sa infigi un adaptop USB precum cel din camera kit? a incercat cineva? ma gandesc ca asta ar mai permite bateriei iphone-ului sa rasufle, nefiind nevoita sa faca fata simultan la transfer 3G si wifi.

  9. #349 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    nameless_fear am o intrebare.. am luat ceva carti de aici Top 100 - Project Gutenberg in formatul specificat de tine.. am facut drag and drop in iTunes.. am dat sync si nu imi mar in iBooks.. ce gresesc ?

  10. #350 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    Quote Originally Posted by amermofo View Post
    nameless_fear am o intrebare.. am luat ceva carti de aici [url= 100 - Project Gutenberg[/url] in formatul specificat de tine.. am facut drag and drop in iTunes.. am dat sync si nu imi mar in iBooks.. ce gresesc ?
    am vazut intr-adevar ca sunt carti si in formatul epub, dar nu am avut timp sa incerc vreuna.
    in mod normal apare automat, ori chiar respectivul fisier avea probleme, ori altceva; o sa incerc si eu cand apuc.
    incearca intre timp sa scoti oricare alt format si sa il convertesti in epub prin Calibre.

  11. #351 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    Teste mifi in Mamaia la et 5. Intre 300 si 750 kB/s viteza cu speedtest de iphone
    Attached Images Attached Images 4693227185_01f8308581_b.jpg 4693224387_6b7833b32b_b.jpg

  12. #352 SP
    Member Catallin's Avatar
    Gata, am reusit in sfarsit sa fac si eu cartela si am montat-o in iPad, totul perfect. Am facut si ceva teste, iese cam 50KB/s. Merge chiar bine browsingul ce sa zic sunt multumit. Am atasat poze facute si pe la 12 si pe la 18 cu Turnu Magurele (asta mi-l dadea default ca-l vedea cel mai aproape de mine) si cu Bucuresti.

    Despre taierea cartelei va pot spune ca nu e mare inginerie. Cu ce-aveti prin casa o rezolvati. Am atasat un template pdf. Procedura ar fi cam asta:
    - imprimati templateul
    - cu un marker fin de tot trasati marginea chenarului mic (microsim)
    - puneti simul in chenar si lipiti un scoci sa stea fix
    - intoarceti foaia si acum o sa vedeti dungile pe care le-ati trasat mai devreme
    - pe dungile respective puneti rigla si trasati cu bisturiul (set bisturie are la Brico Store cu 11 lei)
    - dupa ce ati trasat toate dungile luati cartela si taiati cu foarfeca pe dungile respective
    - la sfarsit o sa ramana putin mai mult material, e facuta intentionat asta ca sa puteti sa ajustati. Ajustati cu foarfeca si cam asta e tot.

    Eu am facut incercarea intai pe niste simuri vechi si cand facut pe simul bun a iesit super. Bafta!

    Edit: am mai bagat acum un test si rezultatul este 170KB/s. Deci nu stiu care e faza
    Attached Images Attached Images 1.png 2.png 3.png 4.png 5.png 6.png 7.png 8.png microsim.pdf

  13. #353 SP
    Member Catallin's Avatar
    Nu stiu care e faza cu MyWi, nu merge tetherul. Am incercat si nimic. Ma gandesc ca e ceva de la RDS. Sunt sigur ca o sa se poata face ceva. Am cautat pe google si n-am gasit mai nimic. Daca vede cineva vreo rezolvare pe net pe undeva sa posteze un link. (nu mai pot edita postul de mai sus), deci scuze de double.

  14. #354 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Catallin: sa inteleg ca acela este SIM-ul de la RDS ? Daca da, ma ingrijoreaza rau de tot rezultatele acelea... cam de 10 ori mai lent decat un amarat de abonament 3G de la Vodafone... (pe iPhone). Doar ping-ul e ceva mai mare (care e de fapt dat de iPhone, pt. ca si pe WiFi e foarte mare)...
    Attached Images Attached Images img_0236.png

  15. #355 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    hai ca vin si eu cu un orange, test facut azi de dimineata.
    Attached Images Attached Images orange3g.jpg

  16. #356 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    am luat un screen protector .. sa vad cum imbunatateste glare-ul (thx Catalin) si azi ma duc hunting dupa un case/sleeve ceva pt el ca deja l-am zgariat putin pe spate

  17. #357 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    Quote Originally Posted by amermofo View Post
    am luat un screen protector .. sa vad cum imbunatateste glare-ul (thx Catalin) si azi ma duc hunting dupa un case/sleeve ceva pt el ca deja l-am zgariat putin pe spate
    eu mi-am luat case-ul acesta. mi se pare extraordinar de bun, nu il mai scot deloc din el de cand il am.

    Husa de protectie din piele cu stand dedicata Apple iPad - Okazii (42004157)

    mi-am luat si sleve din silicon, insa nu prea e bun la altceva decat sa aiba mai multa stabilitate iPadu cand il pui pe o masa la orizontala.

  18. #358 SP
    Member Catallin's Avatar
    Da, acela este transferul pentru sim-ul de la rds. Acum de ex scriu de pe sim nu de pe wifi ca sa vad cum merge si totul pare in regula. Se misca acceptabil, pentru mine e multumitor. Ma gandesc ca viteza mica mai e data si de faptul ca rds nu au hispeed pentru pitesti. Au doar 384kbps spun ca in viitor va fi o viteza mai mare si pentru pitesti. Poate ajung ls bucuresti si fac un test si acolo sa vedem daca e vreo diferenta. Testele voastre clar surclaseaza pe al meu, dar deocamdata eu sunt multumit.

    Amermofo bafta cu folia, ai grija la aplicare ca nu e ca la iPhone... Suprafata iPad-ului este mult mai mare, deci ai grija cum o aplici.

    Legat de huse, eu cred ca o sa-mi iau pana la urma husa oficiala. Deocamdata pe post de husa am una jivo care este destul de ok. O sa incerc si una de silicon sa vad care e treaba, dar ceva imi spune ca tot cea oficiala o sa ramana in final. La iPhone 4 tot asa am de gand sa iau bumper de la Apple sa nu ma mai incurc cu 3rd party. Alea macar stiu ca sunt deja testate de ei.

    Acum vad ca merge si mai bine aici reply-ul, parca nu mai are lag-ul acela. A, se scrie si destul de repede vad

  19. #359 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    eu cred ca cel mai bine m-as intelege cu o husa tip mapa insa cel mai mult imi place la ipad ca este slim.. imi e frica ca o husa il va face mult mai bulky... sincer..chiar nu stiu ce sa aleg.. din tipurile posibile, ati vazut asta: The Complete Guide to iPad Cases and Protection | iLounge Article

    la un magazin am gasit case-ul asta Apple iPad Series Leather Case | Apple Leather Case - Proporta o sa merg sa vad cat e de bun

  20. #360 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    http://www.speedtest.net/result/847489044.png

    cu laptopu conectat la iphone acum, prin MyWi ipad....here I come

    a mers ok cat m-am dat pe net cu mywi citeva minute asa ca probabil o sa fie ok ptr browsing ocazional cu ipad. o singura chestie ar fi de remarcat la mywi. dupa ce opresti tethering, poti sa ii dai tu enable/disable cat vrei la wifi din setarile telefonului ca nu merge. numai cu disable/enable din sbsettings a mers.

    PS am incercat numai cu wifi. incerc miine cu cablu usb.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 18 of 30 FirstFirst ... 8 16 17 18 19 20 28 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 15 Last Post: 22-10-2014, 10:01
  2. iPad 3 & iPad 4 - The New iPad By MonkY in forum Apple
    Replies: 995 Last Post: 10-09-2013, 17:26
  3. Replies: 0 Last Post: 22-03-2012, 14:06
  4. Replies: 0 Last Post: 21-06-2011, 02:33

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts