Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 21 of 58 FirstFirst ... 11 19 20 21 22 23 31 ... LastLast
Results 401 to 420 of 1149

Thread: Clubul Apple Mac & macOS

  1. #401 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Ce nu am inteles este daca iWork pentru OS X e gratis odata cu update-ul la Mavericks sau doar pe Mac-urile noi.

  2. #402 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Doar pe cele noi.

  3. #403 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Imediat dupa ce am instalat Mavericks am observat o diferenta clara in browsing cu placa integrata... inainte cu 5-6 tab-uri era destul de laggy fara 650M dar acuma totul este foarte smooth si nu stiu de ce dar procesorul este mai rece cu -5 grade

  4. #404 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Mie mi-a esuat download-ul de cel putin 5 ori pana acum, am luat-o din nou de la zero.

  5. #405 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Il poti lua dupa torrent mai repede daca nu iti merge din store , totul este legal , freeware sharing

  6. #406 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    L-am pus si eu de vreo doua ore. Se misca fluent si merge foarte bine. Inca arata ca OS X, nu ca o idee indrazneata de-a lui Ive.

    ---------- Post added 24-10-2013 at 16:05 ----------

    Apropo de OS X, nu imi functioneaza ad blocker-ul pentru Safari, cel de pe site-ul Apple si ma enerveaza ca pe Youtube sunt tone de reclame. Il activez, parcurg toti pasii care sunt necesari pentru a-l face sa mearga, si nimic. A mai patit cineva asta?

  7. #407 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    abyssoft - teleport Am gasit un program foarte ok care te lasa folosesti K/M de pe un Mac pe altul ca si cum ai avea un setup cu mai multe monitoare.Personal am iesit mai ieftin asa decat sa cumpar inca odata Apple Keyboard si Magic Mouse ( 600lei aproape ) + Arata mult mai estetic Lag-ul in daily use nu se simte dar nu va asteptati sa jucati FPS competitiv cu el.Ma mir totusi ca este FREE.Inca ceva : Conexiunea se face prin Wifi.

  8. #408 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    O intrebare : Am de dat la cineva un "cadou" aka spaga un macbook pana in 7000 lei , care ar fi mai potrivit : Macbook Air 13 sau un Macbook Pro 13 Retina ?

  9. #409 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Retina ftw. Dafuuuk ''cadou'' macbook, nu e pretentios deloc man )

  10. #410 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Trefla: daca tot e "spaga", iti recomand sa-i dai un Air. E mai mic si "bate la ochi" mai putin
    Serios... ce trebuie sa fac ca sa primesc si eu o asemenea "spaga"?

  11. #411 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Incearca comenzile astea :
    O sa dezactiveze cateva efecte neimportante dar macar se va misca mai rapid.
    # opening and closing windows and popovers
    defaults write -g NSAutomaticWindowAnimationsEnabled -bool false

    # smooth scrolling
    defaults write -g NSScrollAnimationEnabled -bool false

    # showing and hiding sheets, resizing preference windows, zooming windows
    # float 0 doesn't work
    defaults write -g NSWindowResizeTime -float 0.001

    # opening and closing Quick Look windows
    defaults write -g QLPanelAnimationDuration -float 0

    # rubberband scrolling (doesn't affect web views)
    defaults write -g NSScrollViewRubberbanding -bool false

    # resizing windows before and after showing the version browser
    # also disabled by NSWindowResizeTime -float 0.001
    defaults write -g NSDocumentRevisionsWindowTransformAnimation -bool false

    # showing a toolbar or menu bar in full screen
    defaults write -g NSToolbarFullScreenAnimationDuration -float 0

    # scrolling column views
    defaults write -g NSBrowserColumnAnimationSpeedMultiplier -float 0

    # showing the Dock
    defaults write com.apple.dock autohide-time-modifier -float 0
    defaults write com.apple.dock autohide-delay -float 0

    # showing and hiding Mission Control, command+numbers
    defaults write com.apple.dock expose-animation-duration -float 0

    # showing and hiding Launchpad
    defaults write com.apple.dock springboard-show-duration -float 0
    defaults write com.apple.dock springboard-hide-duration -float 0

    # changing pages in Launchpad
    defaults write com.apple.dock springboard-page-duration -float 0

    # at least AnimateInfoPanes
    defaults write com.apple.finder DisableAllAnimations -bool true

    # sending messages and opening windows for replies
    defaults write com.apple.Mail DisableSendAnimations -bool true
    defaults write com.apple.Mail DisableReplyAnimations -bool true

  12. #412 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Hi guys. De azi sunt mandrul posesor al unui Macbook Pro 13", model 2011.

    Faza e ca m-a ajutat un prieten de la iStyle si mi-a schimbat HDD-ul cu unu pe care instalase inainte Mavericks. Toate bune si frumoase. Merge fara probleme, ma acomodez mai greu, dar nu reusesc sub nicio forma sa downloadez absolut nimic din Mac AppStore.
    M-am logat cu contul de iTunes care-l folosesc pe iPhone si iPad de cativa ani buni, iar dupa ce dau download imi cere parola (desi sunt logat in setari) si dupa ce o bag, nu face nimic.

    Ce anume ar putea fi de vina ? Sa fie de vina faptul ca nu s-a instalat Mavericks de pe userul meu ?

  13. #413 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Se intampla cateodata , astepta si o sa te trezesti magic cu aplicatia instalata.Nu este lafel de stabil ca si App Store-ul de pe iOS.

  14. #414 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Am observat o alta chestie acum. Am reusit sa downloadez o aplicatie gratuita, ca dupa ce dau click pe ea, se face butonu verde, ca la iOS si dau download.

    In schimb, aplicatia de care zicea mai devreme, iPhoto si iMovie, cand dau pe ele, nu face nimic, doar imi cere direct parola. Dar nu scrie FREE, ci scrie ACCEPT.

  15. #415 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Mi-au trecut prin maini zeci de mac-uri dar nam auzit de problema asta... Eu zic sa faci un fresh install daca tot este gratis Mavericks ( dami pm daca nu te descurci )

  16. #416 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ma baieti, cine stie cum pot lega laptopul la doua monitoare? Tin sa mentionez ca nu sunt Apple Displays si momentan am doar adaptorul Thunderbolt -> VGA, dar mai iau ce trebuie.

    Scrie mare chiar si pe cutia laptopului ca merg pana la trei monitoare externe, dar toate informatiile pe care le-am gasit erau legate de monitoare Apple.

  17. #417 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar


    Cred ca un video e mai bun decat 1000 cuvinte.

  18. #418 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Guys, am 2 intrebari pentru voi.

    Prima intrebare. Exista vreo posibilitate sa am dual boot, daca am 2 partitii facute in MacOS ?

    Initial aveam 2 partitii si am dat sa-mi instalez windows 8 si nu puteam decat daca aveam una singura. Am mutat totul pe prima partitie si am sters partitia 2, am instalat windows, am stat in el cu treaba, am mai intrat de 3-4 ori in seara aia, dupa care am intrat in MacOS si am refacut partitia 2. Nu am mai avut nevoie de el cateva zile.

    Aseara am dat sa intru in windows cu treaba si surpriza... Cand aleg sa restartez in windows, imi spune ca nu gaseste boot drive. Initial am presupus ca merge doar daca am DVD-ul bagat, asa ca l-am bagat si incepe instalare noua, deci nu e de la asta. Nu-mi este greu sa mut ce am pe el, pe prima partitie si sa raman cu o singura partitie mare, dar as prefera sa raman cu 2 in MacOS si 1 in Windows.

    Motivul pentru care am nevoie de windows (din pacate) este compatibilitatea MacOS cu anumite programe, in cazul meu AutoCAD si altele cateva, de care am nevoie.

    A doua intrebare.. Cum pot sa folosesc un HDD extern, atat pe PC cat si pe Mac ? Inca mai am desktop-ul vechi si vreau sa-mi transfer date de pe el pe Mac si nu-mi vede HDD-ul formatat in Windows, pe Mac si invers. Ce program sa folosesc si pe care din ele, pentru a putea face acest transfer ?

  19. #419 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Cum pot sa folosesc un HDD extern, atat pe PC cat si pe Mac ? Inca mai am desktop-ul vechi si vreau sa-mi transfer date de pe el pe Mac si nu-mi vede HDD-ul formatat in Windows, pe Mac si invers. Ce program sa folosesc si pe care din ele, pentru a putea face acest transfer ?
    Tuxera NTFS.
    Tuxera NTFS for Mac | Tuxera

  20. #420 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Si referitor la prima intrebare nu ma poate ajuta nimeni ?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 21 of 58 FirstFirst ... 11 19 20 21 22 23 31 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Apple TV & tvOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 49 Last Post: 26-10-2023, 12:30
  2. Clubul Apple Watch & watchOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 172 Last Post: 14-09-2023, 21:06
  3. Vând Apple iPad Silver de 16Gb + husă Apple (poză reală) By forum157 in forum Notebooks & Tablets
    Replies: 1 Last Post: 23-05-2018, 16:03
  4. Replies: 25 Last Post: 14-03-2015, 16:01
  5. Replies: 95 Last Post: 11-11-2012, 13:03

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts