Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 13 of 31 FirstFirst ... 3 11 12 13 14 15 23 ... LastLast
Results 241 to 260 of 605

Thread: iPhone 5

  1. #241 SP
    Senior Member Krusht's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Nu mai rade... ca am sunat odata la unii care faceau upgrade-uri (nu mai zic cine, ca nu are rost)... si i-am intrebat cat m-ar costa upgrade de la Galaxy Note (cu tone de extra accesorii, ca nou, garantie, etc.) la un iPhone 5 (cel mai ieftin, cu 16GB RAM). Si mi-au spus ca m-ar costa cam 650 EUR! Beat that!
    Clasic. La fel am patit si cand am fost la un dealer auto sa fac buyback la masina personala veche de 4 ani.

  2. #242 SP
    S.T.A.L.K.E.R. FallouT's Avatar
    Quote Originally Posted by Krusht View Post
    Astia de la Orange au zis ca imi fac rebuy la iphone3gs ... 44 euro
    Hahahahaa
    Mie pe un iPhone 4 de 32 gb neverlock mi-au oferit 150 Euro asta cu 3 luni in urma, telefonul mai avand garantie inca 6 luni

  3. #243 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar


    merita vazut!

  4. #244 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    I've seen it years ago.

  5. #245 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si pentru ca ma tot intreaba unul si altul cum sta iPhone 5 la capitolul baterie, voi pune aici rezultatele testului de anduranta de la gsmarena, impreuna cu cele mai cautate smartphone-uri, pentru comparatie.

    Eu unul sunt impresionat, comparandu-l direct cu iPhone 4S. E mult mai rapid decat 4S, are ecran mai mare, e mai usor, si totusi tine mai bine. That's a nice evolution!
    Attached Images Attached Images apple_iphone_4s_battery_life.jpg apple_iphone_5_battery_life.jpg galaxy_nexus_battery_life.jpg htc_one_x_battery_life.jpg motorola_droid_razr_maxx_battery_life.jpg nokia_808_pureview_battery_life.jpg nokia_lumia_900_battery_life.jpg samsung_galaxy_noteii_battery_life.jpg samsung_i9300_galaxy_siii_battery_life.jpg blackberry_curve_9380_battery_life.jpg

  6. #246 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sincer... sa-i ia naiba pe cei de la Vodafone. Atata nesimtire la un loc, nu am vazut. Facusem preorder (printre primii) la iPhone 5 cu 32GB. Aveam confirmarea pe email, ramasese sa-l primesc in ziua lansarii. Vine si ziua lansarii, si nu se intampla nimic. Sun la ei si atentie ce raspuns primesc: "Comanda dvs. s-a pierdut prin sistem". I was like wtf ?!?@#?!@ Bun, si eu ce vina am ca sistemul vostru este de 2 lei? Si mi se da solutie: "Refaceti comanda la noi pe site!". Pai ce comanda sa mai refac, odata ce nu se poate... scrie clar ca nu e pe stoc?!?

    Am facut si reclamatie pe site... inca nu s-a intamplat nimic. Sincer, cred ca imi voi muta toate abonamentele de la Vodafone. Sunt de la inceput la ei (de fapt, de pe vremea cand era Conex), insa de-a lungul timpului m-au tot scarbit cu oferte de 2 lei sau tzepe. Dap, am mai primit o tzeapa la ei cand am facut un abonament de date, care conform ofertei de la TV trebuia sa coste cu 50% mai putin si sa fie mai rapid (7.2Mbps in loc de 3.6Mbps). Am semnat (si eu, ca primarul)... si m-am trezit cu abonament pe 2 ani full (pretul 100%) si 3.6Mbps. Si bineinteles, mi-au zis ca nu se poate face nimic, si daca reziliez, platesc 50% din valoarea abonamentului ramas.

    Anyway, scuze pentru debit... dar chiar m-am ofticat. Atat de tare incat voi astepta sa revina iPhone 5 pe stoc, si probabil sa ma mut la Orange, Cosmote sau Digi... Amen!

  7. #247 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nici eu nu mai suport Vodafone. Am probleme cu iPhone4 din februarie, cu senzorul de baterie si butonul home si deja l-am trimis de 3 ori in service si defectele nu s-au confirmat (desi faza cu butonu e mai mult decat clara. Daca apesi odata, il ia de 2 ori sau deloc, iar daca apas de 2 ori il ia o singura data). M-am certat cu ei de zeci de ori deja, cu cei de la vodafone forum, cu cei de la firma prin care am facut contractul si acum incerc sa apelez la o cunostinta care lucreaza la ei in sediu. Daca totusi nu mi-l schimba, am de gand sa dau cu el de pamant in fata celui care-mi da telfonul (la ei in service) si gata. Oricum vreau sa trec pe iPhone5 si cu siguranta nu-l voi mai lua de la ei.

  8. #248 SP
    Member wampirash's Avatar

    iPhone 5

    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Nici eu nu mai suport Vodafone. Am probleme cu iPhone4 din februarie, cu senzorul de baterie si butonul home si deja l-am trimis de 3 ori in service si defectele nu s-au confirmat (desi faza cu butonu e mai mult decat clara. Daca apesi odata, il ia de 2 ori sau deloc, iar daca apas de 2 ori il ia o singura data). M-am certat cu ei de zeci de ori deja, cu cei de la vodafone forum, cu cei de la firma prin care am facut contractul si acum incerc sa apelez la o cunostinta care lucreaza la ei in sediu. Daca totusi nu mi-l schimba, am de gand sa dau cu el de pamant in fata celui care-mi da telfonul (la ei in service) si gata. Oricum vreau sa trec pe iPhone5 si cu siguranta nu-l voi mai lua de la ei.
    Nu pot sa zic acelasi lucru de Orange.
    Si eu am avut o parte din problemele descrise de tine si mai exact aveam probleme cu butonul Home si aveam o pata galbena dar foarte mica pe ecran.
    L-am dus la Orange Shop, a constatat, mi-a luat telefonul si in 10 zile am fost sunat sa vin sa ridic un telefon nou nout sigilat. Am fost foarte multumit si incantat. Mentionez ca il aveam deja de un an de zile pe cel care a avut probleme si e vorba de iphone 4.

  9. #249 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    Re: iPhone 5

    Staţi liniştiţi, vodafone nu mai răm�ne mult timp in Romania, am �nţeles ca vor sa plece...drum bun

  10. #250 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Si eu l-am mai avut odata schimbat pe acelasi motiv, chiar la 2-3 luni de la cumparare. Imi place cum incearca ei sa se scoata cu replica "e iPhone, e Apple, e prost facut". Bici plz. Am aifon de atatia ani si doar cu aifoanele luate de la vodafone am avut probleme. Am un 3Gs de cand a aparut si butonul home inca functioneaza ca in prima zi (doar ca este luat din Olanda).

  11. #251 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Din pacate au si preluat control-ul la tot ceea ce tine de service iPhone. Cu alte cuvinte, daca cu un iPad, Mac, iMac, Macbook, iPod, etc... ma pot duce linistit la orice Apple Store sau Apple Service... ma rezolva Apple. Daca insa am iPhone de la Vodafone, doar la ei ma pot duce. Ceea ce e aberant.

  12. #252 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    ma pot duce linistit la orice Apple Store sau Apple Service... ma rezolva Apple.
    Exista in tarisoara noastra asa ceva? De curiozitate intreb

  13. #253 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    iPhone 5

    Quote Originally Posted by CSergiu View Post
    Exista in tarisoara noastra asa ceva? De curiozitate intreb
    Dap cei de la noumax sunt service autorizat Apple si atata timp cat nu e luat din RO telefonul, ti-l trimit in anglia unde ori il repara ori iti dau unul nou


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. #254 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by CSergiu View Post
    Exista in tarisoara noastra asa ceva? De curiozitate intreb
    Apple Store oficial 100% (adica magazinul lor), nu este. Insa istyle, noumax (si cred ca si apcom) sunt reselleri autorizati si au service Apple autorizat. Si la Apple nu e ca la multi altii in ceea ce priveste modul de rezolvare. Au reguli clare cu ce se schimba direct, cu ce se poate repara si ce nu, cu ce probleme te poti intalni si cum se la abordezi. De-asta la urma urmei si costa Apple. Platesti si niste servicii.

    De exp. la iPad 3... am dus 2 bucati la service, cu probleme minore (gen un fir de praf descoperit pe ecran). Au spus clar "Politica Apple la produsul asta e clara: nu se repara! Se schimba!". Mi-au dat produsele sigilate, testate acolo de fata cu ei... Me happy

    Si on-topic, la iPhone... daca e luat de la Vodafone sau Orange... ei se ocupa de service. Si se vede cum se ocupa

  15. #255 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mare grija la Orange. Regenersis, care au contract cu Vodafone, terminalele (cand ii duce neuronu sa se prinda ca trebuie schimbate) se trimit in UK si primesc altele noi/refurbished. In schimb la Orange, NU SE TRIMITE NICIUN TERMINAL, IN ORICE STARE AR FI ! totul se repara la ei. Asta stiu sigur de la un prieten care a lucrat in service la ei.

  16. #256 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar

    iPhone 5

    Ca tot a venit vorba de Orange... Daca an un contract la ei ( pe 2 ani,bineinteles ) pentru un iPhone 4S,stie cineva exact care ar fi conditiile de reziliere ? Spre exemplu,daca as vrea sa imi iau un iPhone 5 si as returna 4S-ul,ce ar trebui sa fac? Sau este posibil acest lucru macar?

    Intreb pentru ca si Razvan spunea mai sus ca are o cunostinta care lucreaza la Orange.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  17. #257 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Tipu pe care-l stiu, a lucrat, dar doar in service. Nu are asemenea cunostiinte. In mod clar poti merge la ei cu "sistemul" buy-back, dar sa nu te astepti sa-ti ofere prea mult pe 4S. Mai bine-l vinzi pe okazii sau ceva de genu si pui tu diferenta.
    Faza e ca, din cate stiu, nu poti lua un telfon cu prelungire de abonament decat daca esti in ultimile 6 luni de contract sau ai facut deja 2 ani.

    Dar cel mai bine te duci intr-un magazin (eventual intr-un Orange Shop ca aia au putin mai multe cunostiinte) sau ii suni.

  18. #258 SP
    Senior Member mark's Avatar

    Re: iPhone 5

    Stati un pic ca voi le incurcati rau. Luati aminte ce va spun: nici orange, nici voda si nici cosmote NU repara vreun iphone in primul an de garantie pt ca Apple le schimba pe loc si le e mai usor pt ei sa faca asta (service-ul e mai eliberat, timp mai scurt de service-are, etc). Dupa ce trece 1 an insa, Apple nu mai acorda garantie defel insa conform legii din Romania orice seller e obligat sa acorde 2 ani garantie la orice electronica ceea ce ii determina pe operatorii sus numiti sa repare (de data asta) iphone-urile deoarece ies mai ieftin decat sa dea clientului unul nou (clar). Totul se reduce la numere. Ca service-area la noi in tara se face cu curu asta e cu totul alta problema, aici intervine faptul ca "noi suntem romani si facem treaba de mantuiala ca de obicei".
    Asadar in perioada de 1 an de la achizitie nu va speriati ca la un eventual service telu se schimba si nu repara. Dupa aceea cum aveti noroc. Personal am dus la sfarsitul lui octombrie la iStyle in Bucuresti un 4S care nu avea nimic dar era zgariat/lovit dupa 11 luni de uz. Era cumparat ca neverlocked din alta tara, nu de la nou. L-am dus la ei fara nici un act si fara buletin la mine, am invocat faptul ca butonul home da rateuri din cand in cand si ca vreau altul. Nea caisa de la service mi-a facut o fisa de primire in service si a zis ca daca nu gaseste lichide intrate la el mi-l schimba. Am lasat adresa de Mures si am plecat acasa. In 3 zile am primit altul nou nout, pana si curierul a fost gratuit.
    Concluziile le trageti voi.

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

  19. #259 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu este ceva total adevarat. Am un prieten caruia i-au schimbat in urma cu 2 luni, la Vodafone, un iPhone4 luat odata cu mine (ianuarie 2011), din cauza problemelor la butonul Home.

  20. #260 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar

    iPhone 5

    Astazi am pus si eu mana pe un iPhone 5. E foarte frumos,imi place enorm design-ul. Se misca destul de repede (nu foarte notabil in comparatie cu 4S),dar am observat o diferenta serioasa la display. Sunt mult mai bine evidentiate culorile. Ce e dezamagitor e ca o aplicatie foarte utilizata pe iOS (Whatsapp) nu a fost optimizata pentru iPhone 5. Nu stiu cate alte aplicatii mai sufera de cele doua dungi negre,dar am vazut la multe dintre ele pe App Store update-uri care rezolvau aceasta problema.

    Cum am mai spus,astept varianta cu S la sfarsit.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 13 of 31 FirstFirst ... 3 11 12 13 14 15 23 ... LastLast

Similar Threads

  1. iPhone 8 & iPhone 8 Plus By MonkY in forum Apple
    Replies: 19 Last Post: 07-06-2018, 22:35
  2. iPhone 7 & iPhone 7 Plus By tudyniuz in forum Apple
    Replies: 166 Last Post: 07-04-2017, 14:21
  3. Replies: 96 Last Post: 13-10-2014, 18:58
  4. Replies: 97 Last Post: 04-10-2013, 12:12
  5. Replies: 4 Last Post: 28-09-2012, 22:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts