Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 63

Thread: nVidia elibereaza noul monstru grafic: GeForce GTX TITAN Z

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    nVidia elibereaza noul monstru grafic: GeForce GTX TITAN Z

    Astazi, in cadrul evenimentului anual GPU Technology Conference, CEO-ul nVidia Jen-Hsun Huang a prezentat ultima nebunie de placa video, denumita GeForce GTX TITAN Z. Aceasta reprezinta o continuitate a seriei TITAN, are doua GPU-uri Kepler si 12GB RAM. Targetul lui TITAN Z este next-genul in 5K (deci 4K deja nu mai e deajuns?) si multi-monitor gaming.

    Cu cele doua cip-uri GK110, TITAN Z are in spate 5760 de unitati de procesare (2880 per GPU) cu care reuseste sa depaseasca 8TFlops si fata de solutiile traditionale Dual-GPU, acesta este gandit sa ruleze in "twin mode" la acelasi clock speed si cu dynamic power balancing (astfel se exclude posibilitatea ca unul dintre GPU-uri sa creeze mult hulitul bottleneck).

    Desigur, pentru o astfel de minunatie va trebui sa platiti un pret extrem de premium. Daca un TITAN clasic se gaseste pe piata in jurul sumei de 1000 USD, sa nu va asteptati ca un TITAN Z sa fie mai ieftin de 3000 USD. Cel putin nu la inceput.

    Voi updata cu detalii pe masura ce le primim si noi (conferinta este inca in toi).
    Attached Images Attached Images titanz.jpg

  2. #2 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Wow

    Trebuia sa mai astept, tocmai imi luasem un GPU nou

  3. #3 SP
    Member FlyingPotatoes's Avatar
    $3000 for a GPU? Good luck with that.

  4. #4 SP
    Member COD.221's Avatar
    nVidia selling smoke, again ...

  5. #5 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Nu a spus nimeni ca este pentru oricine ... cum sunt cumparatori pentru alte lucruri scumpe gen Mac Pro (4-10k $ ) sigur vor fi si pentru placa asta.

    Este bine sa ai de unde alege de la 750 TI pana la Titan Z

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by FlyingPotatoes View Post
    $3000 for a GPU? Good luck with that.
    Sunt doua GPU-uri totusi, sa nu uitam. Oricum, stai linistit... unii isi vor lua cate 2-3 bucati
    Quote Originally Posted by COD.221 View Post
    nVidia selling smoke, again ...
    Ce n-ar da AMD sa vanda si ei atata fum. Norocul lor e ca s-au scos pe urmatorii ani cu SoC-uri ieftine pentru console, ca altfel...

  7. #7 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Hai sa nu exageram, AMD face placi video foarte bune. Raportul pret-performanta este peste ce ofera NVIDIA. Ce naiba, doar nu sunt nebuni Sony, Microsoft, Apple si multi alti producatori de PC-uri si laptop-uri care merg pe mana AMD.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Hai sa nu exageram, AMD face placi video foarte bune.
    Eu n-am zis ca nu face ceva bun AMD. Daca n-ar fi ei, probabil nVidia & Co ar vinde praful de pe toba la preturi premium. Insa eu ma uit la vanzarile noastre (si ale clientilor)... si AMD a ajuns la un raport de 1/10 fata de nVidia si 1/100 fata de Intel. Personal nu cred ca am mai vandut vreo placa video AMD de (fara exagerare) vreo 5-6 ani.
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Raportul pret-performanta este peste ce ofera NVIDIA. Ce naiba, doar nu sunt nebuni Sony, Microsoft, Apple si multi alti producatori de PC-uri si laptop-uri care merg pe mana AMD.
    Daca e sa ne uitam la console, acolo AMD a castigat doar pentru ca erau singurii ce ofereau o solutie SoC (GPU+CPU) viabila (nVidia nu face procesoare iar Intel nu avea inca o alternativa performanta). Daca e sa ne uitam la laptopuri, peste 80% din ce se vinde pe piata e cu Intel sau Intel + nVidia. Intr-adevar, restul e AMD. Cat despre PC-uri, nu stiu... pentru ca la cat de prost se vand lately, nici nu mai conteaza.

    Segmentele pe care se bazeaza cel mai mult producatorii de componente pentru PC in momentul de fata (printre care si AMD si nVidia) sunt clare: cel de "cat mai cheap posibil" (daca se poate AiO/SoC) si cel de "cat mai performant posibil" (singurul loc in care PC-ul va ramane rege forever).

    Eu sper sa vad cat mai repede pe piata PC-urile modulare gen Concept Project Christine... poate asa se mai revigoreaza un pic piata de PC-uri. Sau poate vor ajuta Steam Machines cine stie?

    Oricum e loc pe piata pentru toti. Iar nVidia in momentul de fata nu prea mai are de ales (odata ce nu mai exista pe piata consolelor, unde totusi vorbim de cateva posibile sute de milioane de cip-uri pierdute) si merge pe calea "performanta maxima per watt". Cam cum a procedat si Intel cand le-a furat "caciula" celor de la AMD.

  9. #9 SP
    Member Kratos's Avatar
    Hai ca e frumos monstrul. Si are ceva putere sub capota cu ai sai 8 TerraFlops.

    Cat despre AMD imi cer scuze pentru off-topic dar si eu sunt de acord ca s-au salvat cu PS4, Xbone si Wii U. Pentru ca altfel cifrele spuneau totul:
    AMD ended the quarter with $1.2 billion in cash, but long term debt of $2 billion. Nvidia ended with cash and equivalents of $3 billion and no debt.

    One way to sum up these numbers is to recognize that Nvidia has done better in the past. AMD's past performance has been hammered by its head-to-head strategy against Intel in CPUs.
    Attached Images Attached Images gf_gtx_titian_z.jpg titan_z.jpg

  10. #10 SP
    Member COD.221's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Ce n-ar da AMD sa vanda si ei atata fum.
    Pe mine chiar nu ma intereseaza cate vanzari face fiecare, merg pe o mana cu tudyniuz, e vorba de raportul pret-performanta la capitolul asta nVidia nu baga la cap, produse noi cu putin tuning(2-5% gpu speed, 5-10% memorie) si preturi de pe alta planeta, de parca ce mare upgrate au facut ei

    PS.
    11/05/2013 Barcelona LanParty am pus mana pe ATI HD 7990 dual GPU pret: 1200€ la acea vreme nVidia statea cu ochii in soare, aveau GTX 680 dar tot la fel ca si acum, un pret mult mai mare decat ATI si placa era mult mai slaba. Acum nVidia a facut primul miscarea dar no stress , ATI revine


    Attached Images Attached Images club-3d-radeon-hd-7990.jpg

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mi-aduc aminte de vremurile bune de alta data, cand 3dfx rupea tot... iar ATI nici nu prea exista pe 3D (daramite sa fi fost cumparata de AMD)

    La ATI, prin vremurile bune, imi placeau placile video All In Wonder (cu tuner integrat)... Dupa care a aparut GeForce si s-a intrerupt filmul.

    Btw, eu o bila neagra am pentru ATI din momentul in care s-au lasat cumparati de AMD. Daca erau asa buni, cred ca trebuiau sa se descurce singuri, ca si nVidia, nu?

    Inca odata o repet: AMD/ATI ar trebui sa pupe picioarele celor de la Sony, Microsoft si Nintendo (si cred ca mai nou si la Apple/Valve)... pentru ca fara ei probabil in maxim un an inchideau afacerea si erau cumparati de altii gen nVidia/Intel... sau mai rau.

    Anyway, hai sa discutam despre GTX TITAN Z, si nu despre AMD, ca iar ma provocati... Se poate?

  12. #12 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Chiar conteaza chestiile astea?

    Eu am avut GPU de la ATI, acum am trecut la NVIDIA. Diferente? Zero. Driverele erau ok si pe ATI, sunt ok si pe NVIDIA.

    Eu am zis de pret pentru ca anul trecut, am optat pentru 7950 in locul unui 660TI care in majoritatea testelor, mai ales in cele peste 1080p era sub performantele placii ATI, dar avea totusi un pret mai mare.

    Anul asta, 290X a fost o varianta, insa am mers pe NVIDIA strict pentru CUDA cores. Pentru fiecare functioneaza altceva, fiecare vrea altceva. Eu chiar nu vad diferente intre o parte si cealalta, nu am nicio simpatie pentru niciuna dintre parti. Mi-au functionat toate bine.

  13. #13 SP
    Member Kratos's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Chiar conteaza chestiile astea?
    Mi-au functionat toate bine.
    Pentru mine lucrurilea astea au contat. Si eu m-am contrat ca si COD.221 si am tot tinut cu dintii de AMD. Am avut 6 placi video ATi, pardon AMD si dupa zeci de probleme am zis sa incerc si concurenta. Adio probleme! Acum nu trebuie sa ma credeti pe mine pe cuvant, pentru ca nici nu conteaza - nu tin sa conving pe nimeni. Asa cum a zis COD mai sus pe mine asta m-a interesat si am rezolvat. AMD da bine in teste si pret dar da prost in toate celelalte - consum, zgomot, temperaturi, drivere neoptimizate. Poate cu Mantle se vor schimba lucrurile dar pana atunci stau asa ca stau bine.
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Anyway, hai sa discutam despre GTX TITAN Z, si nu despre AMD, ca iar ma provocati... Se poate?
    Imi cer scuze. Uite ca sa-mi spal pacatele vin si mentionez ca Titan Z e doar o chestie de moment, Nvidia avand GPU-urile Pascal deja pe teava - ETA 2016 - imediat dupa Maxwell. Pascal foloseste deja in teste NVLink care este de 12 ori mai rapida decat PCI Express 3.0 si care duce bandwith-ul de memorie cam de 1000 de ori fata de ce avem acum - sunt vorbele lui Huang, nu ale mele.

    Si pentru a fi si mai on-topic: Titan Z consuma 2000W in full load!

  14. #14 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Cum 2000W?

    LE:
    it will provide 5760 CUDA cores with two Kepler cores inside of it, 12GB of memory, and 8 teraflops of computing power. Oh, and it will consume 2000 watts by itself.

  15. #15 SP
    Member Buyk's Avatar
    Deci ma amuza teribil treaba asta cu 2000W voi va dati seama ce inseamna asta, un picamar pneumatic consuma 1300W , iar un aparat de sudura e mic copil , cred ca genul ala de PC care are monstrul acela in el trebuie legat direct la contoar, ruta speciala numai pentru el, iar la sfarsit de luna tragem dunga pentru factura la electricitate, sa nu mai zic ce sursa trebuie sa ai in PC .

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Kratos View Post
    Si pentru a fi si mai on-topic: Titan Z consuma 2000W in full load!
    Eu unul nu cred chestia asta. Titan Z este la urma urmei 2 x Titan Black... iar un Titan Black are un consum de 250W. Prin urmare nu are cum sa consume mai mult de 500W.... ba chiar estimez undeva pe la maxim 400W.

    Iar pentru cei care se sperie de pretul unui Titan Z la 3000$, le spun ca genul acesta de placa nu este neaparat dedicata pentru gameri (decat daca vor neaparat asta) ci e pentru "supercomputing"... unde cel mai ieftin Tesla (sa luam K20 cu 5GB 320bit si 3.52 Tflops) incepe de la 3000$. Pentru acestia, Titan Z e chiar foarte ieftin, are 12GB RAM (vs 5GB), e pe 384bit x 2 (vs 320bit) si se duce la 8 Tflops (vs 3.52).

    Ca un termen de comparatie (ca tot m-ati zapacit cu AMD-ul), cei de la Apple si-ar fi dorit asa ceva in al lor Mac Pro... insa chipurile nu erau disponibile si dura prea mult productia. Ca idee, un Mac Pro cu doua placi AMD FirePro D500 atinge 3.5Tflops. Comparati voi singuri cu 8Tflops (pe o singura placa). Iar Mac Pro-ul se doreste a fi the best. Enough said.

  17. #17 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Ca un termen de comparatie (ca tot m-ati zapacit cu AMD-ul), cei de la Apple si-ar fi dorit asa ceva in al lor Mac Pro... insa chipurile nu erau disponibile si dura prea mult productia. Ca idee, un Mac Pro cu doua placi AMD FirePro D500 atinge 3.5Tflops. Comparati voi singuri cu 8Tflops pe o singura placa. Iar Mac Pro-ul se doreste a fi the best. Enough said.
    Ca idee:
    each FirePro D500 GPU has 1526 stream processors delivering up to 2.2 teraflops of processing power each
    Adica 4.4 teraflops.

    Ca sa nu vorbim de D700:
    each FirePro D700 GPU has 2048 stream processors delivering up to 3.5 teraflops of processing power each, for a total of 7 teraflops
    Configure - Apple Store for Business (U.S.)

    Cat despre Titan Z, chestia cu 2000W mi se pare si mie exagerata, dar eu am gasit deja pe 3 site-uri cum ca ar fi 2000W. Probabil au preluat toti stirea din acelasi loc.

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Ca sa nu vorbim de D700:

    [url=http://store.apple.com/us_smb_78313/buy-mac/mac-pro?product=MD878LL/A&step=config]Configure - Apple Store for Business (U.S.)[/url
    Eh, eu n-am vrut sa ma leg de D700, dar hai sa luam si optiunea asta in calcul. Deci 2 x D700 = 7 Terraflops. Insa daca tot luam doua placi, sa punem atunci si 2 x Titan Z, nu? Si ajungem la 16 Terraflops .

    Din pacate (sau din fericire), e prea tarziu pt. o combinatie Mac Pro + Titan Z... Nu cred ca mai schimba ceva Apple, au investit prea mult in designul actual.

    Anyway, nu stiu de ce ne agitam... chestiile astea sunt "out of our league" si nu cred ca vreunul dintre noi lucreaza pe asa ceva. In caz ca da, let me know, ca vreau sa stiu si eu cum e

  19. #19 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pai doua D700 sunt 2500$ pe cand un singur Titan Z e 3000$. Ma rog, nu asta era ideea. Nu sunt nebuni Apple. Poate e cum ai zis tu, NVIDIA nu era gata si au mers pe ATI pentru prima serie de GPU. Toate iMac, Macbook, etc sunt pe NVIDIA. Poate refresh-ul din 2015 va avea dual 880 or something. Titan sau Titan Z putin probabil.

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca tot doarme lumea si putem sa discutam intre noi in voie... atunci sa-mi spun parerea pana la cap: Eu cred ca Apple aici a tinut cont si de bani. Pentru ca asa puteau sa puna 2 x W900 in locul celor 2 x D700 si ar fi insemnat 7000$, si ajungeau la 10Tflops. Care 7000$ si 10Tflops sunt totusi incomparabili cu 6000$ si 16Tflops de pe 2 x Titan Z.

    Am comparat doar pentru a arata ca Titan Z asta e o solutie "ieftina" pentru cei care cauta astfel de performante (mostly for CAD, CAE, render farms si alte nebunii).

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Titan - noul joc Blizzard By erik95 in forum Console News
    Replies: 18 Last Post: 22-04-2016, 13:12
  2. NVidia GTX 970 battle By camioanie in forum Hardware
    Replies: 3 Last Post: 04-04-2015, 12:24
  3. Replies: 23 Last Post: 23-02-2013, 22:27
  4. Replies: 21 Last Post: 13-09-2012, 11:34

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts