Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 21 to 40 of 62

Thread: Viteza foarte mica de download PS4

  1. #21 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Daca e vb de vit de down de la provider e chiar on topic, ptr ca altceva nu poti sa fac ca sa o maresti.

    Hai sa iti dau exemplul meu. Eu am 100 mbps (~12MB). Asta e pe PC. Pe ps3 sau ps4 nu trece de 80 mbps (asta pe cablu ptr ca nu fol wifi ptr consola desi am router), si asta in cond in care nu cred ca e constant. Deci poate sa fie si 50 si 60. Parerea mea (poate mi-o confirma sau infirma cineva) e ca pe consola netul nu ajunge la max de download. Asa e hardware-ul. Deci la tine 1,2 MBps pe PC e undeva sub 1MBps pe consola. Asta e treaba.

    Si eu stau in provincie (fol cuv asta de parca stam toti in Buc). In Buzau mai exact. Dar lucrez intr-o comuna, la 18 km de oras. Aia au Telekom si din cate stiu din oferta are 100mbps pana-n 30 lei (daca au costuriaditionale, gen tel fix bagat pe gat, asta nu stiu). Probabil ai Telekom si la tine. Asta iti ziceam eu si colegul de mai sus. Daca nu e (satul tau e la munte ori departe de un oras) si providerultau e singurul, nu cred ca ai ce face mare lucru. Nu vei atinge aceeasi vit ca pe pc (ti-o vor confirma si altii). Si cum zicea cineva mai sus, cablul e sfant la consola daca joci online.

  2. #22 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Stati linistiti cu Telekom-ul... sa nu credeti ca prin afara oraselor sunt cine stie ce. De exp. aici pe langa Bucuresti (unde deja avem RDS Gigabit, UPC 500Mbps, Akta cu 200Mbps), Telekom-ul mi-a oferit (tineti-va bine): maxim 15Mbps pe DL. M-a bufnit rasul si i-am trimis la plimbare...

  3. #23 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Pff.. poate are noroc si la el ofera ceva mai mult. Probabil in cativa ani vom vedea net de oras prin mai multe sate. Asta s-ar intampla mai mult, daca ar impune UE marirea ariei de acoperire cu net in mediul rural, ca, desi suntem printre primii in lume la viteza netului, la acoperire stam cam prost.

  4. #24 SP
    Member Giogio's Avatar
    Eu nu cred că chipsetul wireless al consolei e așa de instabil în vremurile astea. Ce-i drept m-ați făcut curios și voi încerca și eu un Speedtest direct de pe consolă. Adică pe telefoane rupe wireless, iar consola este mai slabă din acest punct de vedere ?? Eu am ca provider rds, fibră direct în casă și abonamentul de 300 mega. Routerul este unul de la ei. Un așa zis huawei pe post de ont, care emite 1490 plus 1550( in cazul în care vreau tv) cu wireless integrat... l-am avut la 10 metri de pc și consolă, iar acum l-am mutat la 2 metri. Văd că merge binișor.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. #25 SP
    Member Giogio's Avatar
    Revin cu un test direct de pe consolă. Voi atașa poza...
    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Attached Images Attached Images img_0192.jpg

  6. #26 SP
    Junior Member mihaipiratu's Avatar
    Din nefericire acest provider de net este UNICUL din zona si isi impune regulile sale. (Gen monopol). Mai am acces prin telefon 4g (aia rosii), dar imi e destul de incomod sa folosesc traficul pentru download. Romtelefon, rcs, etc, nu AU acces la mine in sat (circa 35 km de Bucuresti).

  7. #27 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Gigio: din pacate acel test e irelevant. Da niste valori departe de realitate si extrem de random. Cand faci download, verifica pe router (daca poti) cu cat downloadezi... sau macar uita-te la ce viteza descarci un joc. That's real!
    Quote Originally Posted by keanustar View Post
    Probabil in cativa ani vom vedea net de oras prin mai multe sate. Asta s-ar intampla mai mult, daca ar impune UE marirea ariei de acoperire cu net in mediul rural, ca, desi suntem printre primii in lume la viteza netului, la acoperire stam cam prost.
    Stai linistit... stam mult mai bine chiar si in rural fata de nemti, italieni, spanioli... La noi se fac deja mofturi (gen nu vreau decat fibra optica), pe cand la nemti mare parte inca foloseste linii ADSL. Si la niste costuri SF (fata de noi).

    In plus, la noi e un mare avantaj: in zonele din afara oraselor mari, e foarte usor de tras fibra (sau cablu), pentru ca legislatia ne permite aerian. Sau e foarte usor de luat o autorizatie sa "intepi" un traseu sa-ti tragi cablu. Pe cand pe-afara, mai ales daca ai dat peste ghinionul sa ai vreo zona "protejata" prin apropiere (gen parc de acum sute de ani, case vechi, institutii publice), sansele sa primesti o aprobare sunt aproape zero. Am un client neamt care de vreo 10 ani tot depune cereri peste cereri pt. fibra, fara succes. I-am propus o solutie radio cu niste antene puternice, si i-au spus ca nici asa n-are voie. A gasit in sfarsit solutia: se muta! So, we're doing just fine!

  8. #28 SP
    konichiwa zombie chynagods's Avatar
    Salut
    Incearca si setarile astea,poate poate.
    La mine a functionat cu marirea vitezei.

  9. #29 SP
    Member Giogio's Avatar
    Pe lângă ADSL se folosește foarte mult și hfc... o rețea hibridă să o numim. La noi în România doar upc mai folosește așa ceva . Adică modem sincronizat prin catv. Nu e vorba neapărat că în afară nu este voie cu fibră, dar nici nu se vrea...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #30 SP
    Junior Member mihaipiratu's Avatar
    Vad ca acum va dati mingea unu la altul.... am sa incerc cu dns-urile de mai sus, dar din ce imi amintesc le-am pus si pe cele cu 8.8.8.8 si 8.8.4.4 si mergea mai rau.

  11. #31 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Eu nu cred ca o sa ai prea mare succes. Incearca de test macar si prin cablu.
    Daca nici asa nu downloadeaza de cat ai tu banda atunci e de la provider. Fie are limitari sau infrastructura e prea slaba sa ofere o banda cu o viteza constanta.
    Daca nu ai alti provideri, atunci nu ai alta solutie.

  12. #32 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    Chestia aia nu face nimic inafara sa foloseasca dns-ul celor de la google..

  13. #33 SP
    Junior Member mihaipiratu's Avatar
    Am inteles. Deci pana la urma n-at fi cale de scapare. Am posibilitatea sa testez in echipament de la un alt provider (gen 4g) sa vad daca merge mai bine. Aia ziceau de 3MB maxim pentru down si vreo 800KB ptr. Up. Sa vedem ce si cum. Va tin la current cu problema mea. A, era sa uit, doar ca fapt divers, netul il am moca, deoarece tin in prize in mic echipament, deci plangerile eu le socotesc ca fiind anulate pe motive morale.

  14. #34 SP
    Member Remediu's Avatar
    Eu am net de la upc de 500 mbps si trag de pe psn cu 3-4MB/s (24-32 mbps). Si pe wifi si pe cablu. Am zis ca e de la UPC, ca si alt prieten cu acelasi provider trage la fel. Alt prieten cu rds trage tot cam cu aceleasi viteze ca si mine (pe cablu).
    Tind sa cred ca atat poate placa aia de retea, nu providerii sunt de vina.

  15. #35 SP
    Member ro_explorer's Avatar
    Am citit tot topicul și îmi.este destul de clara situația. Problemele (atât de viteza cât și de IP banat) sunt de la provider.
    Am fost curios și am făcut și eu un "network test" direct pe consola.... prin cablu (nu folosesc wifi decât dacă nu am de ales, în rest am o rețea gigabit pe care am cuplat toate echipamentele)


    -= Sent from a parallel universe through a wormhole =-

  16. #36 SP
    Member Remediu's Avatar
    Deci eu nu am vazut viteze d-astea la la ps4 pe cablu nici la upc, nici la rds.

  17. #37 SP
    Member ro_explorer's Avatar
    Pai în primul rand trebuie sa ai provider de net serios (UPC și RDS sunt considerați serioși). În al doilea rând (dar la fel de important) trebuie rețea de peste 100Mbps (asa cum au majoritatea în casa). Eu am un router nighthawk R7000 și un switch gigabit care asigura tot necesarul de conectivitate în LAN. Banda de net este 250/200 Mbps.

    -= Sent from a parallel universe through a wormhole =-

  18. #38 SP
    Member Remediu's Avatar
    UPC 500 mbps. Mai mult de 4 MB/s nu am prins niciodata pe PSN (aceeasi viteza si pe cablu si prin wifi).

  19. #39 SP
    Member ro_explorer's Avatar
    Și la mine sunt momente când serverele sunt greu accesibile. Acum însă, merge.

    -= Sent from a parallel universe through a wormhole =-

  20. #40 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Remediu View Post
    Deci eu nu am vazut viteze d-astea la la ps4 pe cablu nici la upc, nici la rds.
    Acela e un test "teoretic", nu iti arata cu cat descarci real. Nu intelege nimeni ce-i cu acele estimari din testul de viteza. Eu am avut si de 2-3 ori mai mare viteza acolo, dar in realitate descarca de 10-20 ori mai lent...
    Quote Originally Posted by Remediu View Post
    UPC 500 mbps. Mai mult de 4 MB/s nu am prins niciodata pe PSN (aceeasi viteza si pe cablu si prin wifi).
    4MB/s = 32Mbps. In mod normal as spune ca e putin, dar pt. PSN e ceva "normal". Incearca acel "truc" cu pause dupa care resume. Unii spun ca se intampla minuni. Eu n-am vazut asa ceva, si ma gandesc ca minunea ar putea veni de la faptul ca undeva pe drum se face un cache la download...
    Quote Originally Posted by Remediu View Post
    Deci eu nu am vazut viteze d-astea la la ps4 pe cablu nici la upc, nici la rds.
    Nu stiu de ce, dar am un feeling ca este alocat bandwith de peering mult mai mic pt. download, astfel incat sa nu apara latente in gameplay. De-asta si putem juca MP games in timp ce downloadam in background... Daca ar downloada la viteza maxima, n-am mai putea juca nimic. Desigur, nu spun ca nu ar putea mari si ei viteza daca nu te joci... dar, vorbim de Sony, totusi...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Similar Threads

  1. Viteza de internet recomandata pentru PS4 By gabytro in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 31 Last Post: 29-04-2017, 19:20
  2. Rds limitare viteza By nina in forum Software
    Replies: 6 Last Post: 07-01-2016, 08:41
  3. Viteza si Adrenalina By sirAdrian in forum Offtopic
    Replies: 60 Last Post: 10-04-2013, 20:01
  4. Viteza download PlayStation Store By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 6 Last Post: 19-08-2008, 23:26

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts