Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Ai avut probleme cu PS5?

Voters
114. You may not vote on this poll
  • Nu, totul e ok si merge perfect ca in prima zi

    77 67.54%
  • Probleme hardware, caz de service/garantie

    14 12.28%
  • Soft-brick, caz de service/garantie

    4 3.51%
  • Probleme software, s-au rezolvat cu update/restore

    6 5.26%
  • Inca nu am probleme, insa consola e galagioasa

    17 14.91%
  • Inca nu am probleme, insa consola se supraincalzeste

    0 0%
Multiple Choice Poll.
Page 17 of 28 FirstFirst ... 7 15 16 17 18 19 27 ... LastLast
Results 321 to 340 of 555

Thread: Rata defectiunilor - PS5

  1. #321 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Si la mine se aude acel "bâzâit" care diferă ca intensitate in funcție de joc si de ce fac în joc (meniu, loading, gameplay). Poate ca nu asa tare ca in clipu de pe YouTube dar e acolo. Am doua console si ambele au aproximativ acelasi zgomot. Nu l-am prea bagat in seamă pt ca nu-l aud cand joc, il acopera boxele sau joc cu căști uneori. Si oricum față de cum făceau celelalte PS4 pe care le-am avut, PS5-ul e super silent.

  2. #322 SP
    Member alexxx02's Avatar
    Da, la fel și la mine. Am avut un PS4 slim care în ultimele jocuri apărute își cam lua zborul. Comparativ cu PS4 slim al meu PS5 e chiar silențios

  3. #323 SP
    Admin MonkY's Avatar
    "E un defect clar, dar consola anterioara era si mai naspa". "Face ciudat, dar m-am obișnuit". "E un zgomot enervant, dar nu-l auzi când te joci"... Really guys?!? La garanție cu ele, că nu sunt chestii de 20-30 lei. Și chiar și atunci consider că pentru banii tăi, trebuie să primești ce trebuie. Cred că de-asta nici nu se agită Sony să rezolve aceste probleme... consumatorii sunt mulțumiți așa cu ele și nu le returnează, prin urmare nu prea ajung console în service, caz în care ei sunt mulțumiți, spun că e totul OK și continuă să producă fix cu aceleași defecte...

    So, again, my advice: dacă le-ați cumpărat cu garanție, factură și toate cele... faceți backup și trimiteți-le la garanție. Good luck!

  4. #324 SP
    Member alexxx02's Avatar
    Intradevar, solutia cam asta ar fi. Dar si acolo e la ghici din ce am citit si pe forumurile din strainatate. Ori iti inlocuieste consola, caz in care daca esti ghinionist vei primi alta cu aceleasi "zgomote" sau mai rau, ori ai noroc si vei avea consola silentioasa, sau mai e cazul in care vei primi consola ta inapoi. Nu stiu cat considera SONY defect faptul ca ai prins varianta cu ventilatorul mai galagios sau ca are Coil Whine. Parerile sunt impartite. Ideea e ca sunt persoane care au primit consola silentioasa si dupa cateva saptamani/luni au inceput "zgomotele".

    ---------- Post added 06-09-2021 at 08:13 ----------

    Asa ma bate si pe mine un gand sa-l trimit in garantie dar sincer nu in momentul asta. Am garantie 2 ani cu posibilitate de prelungire inca 2. Sper eu ca in 2 ani stocurile sa se stabilizeze destul de mult, problemele sa dispara si apoi probabil voi face o incercare si-l voi trimite in service. Asta daca in timpul asta ramane doar la nivelul de zgomot pe care il are acum si daca nu apar alte probleme "gen rebuild-uri, artefacte pe ecran si alte nebuneli"

  5. #325 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    "[I]So, again, my advice: dacă le-ați cumpărat cu garanție, factură și toate cele... faceți backup și trimiteți-le la garanție. Good luck!
    Din cate stiu, galagia nu este un defect acceptat la garantie, mai ales daca este de la cooler sau coil whine. Doar daca o schimbi in primele 15/30/60 de zile, in functie de comerciant - no questions asked.

    Dar mare atentie in caz ca ati achizitionat de la eMag. eMag nu tine console suplimentare! Ei tot ce au, vand. Daca ai probleme cu consola, ti se storneaza si ramai cu banii in portofel pana la urmatorul stoc.

  6. #326 SP
    Member alexxx02's Avatar
    Eu le-am luat de la Flanco. Unul mie, unul lui taicamiu, a lui din cât am apucat sa vad e silentioasa. Pe a mea tocmai de asta nu vreau sa o trimit mai mult, ptr ca am citit pe multe forumuri și de la noi și din-afara ca nu prea face obiectul garanției acest fan noise și coil whine și ma trezesc ca sta vreo 2 sapt pe la ei și mi o trimite înapoi la fel, poate mai rău . Acum depinde și cât de tare "bâzâie". Dacă face ca un tractor atunci e altceva

  7. #327 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Dupa ce ca PS5-ul meu aduna praf degeaba in majoritatea timpului, aseara m-am trezit cu ditamai stick drift-ul la controller.
    Nu am patit niciodata asta, si am si controllere de X360 pe care le folosesc de 11 ani.
    Stick-ul drept pur si simplu o ia razna, se duce brusc in sus de tot sau in stanga. E o bucurie sa tintesti asa.

    Controller-ul face parte din bundle-ul Ratchet & Clank, de la Altex.
    A mai trecut cineva prin garantie Altex la Dualsense ? Din ce citesc, trebuie sa trimit toata consola pentru o defectiune la controller? Mi se pare penibil, si nu am de gand sa fac asta.

    In cazul in care nu rezolv cu Altex, pot sa ma adresez direct Sony Romania?

  8. #328 SP
    Member kukenstein's Avatar
    Salut! Azi am luat si eu varianta cu disc de la eMag si maine o duc inapoi. Nu citeste niciun disc de niciun fel, nici de PS5 nici de PS4. Pacat... Am incercat cu reset, cu scos din priza, nimic. Se poticneste la citire si imi spune ca nu recunoaste discul. 6 ore pierdute degeaba... iau banii inapoi si mai incerc peste 12-18 luni, poate prind un lot mai bun.

  9. #329 SP
    Member smits's Avatar
    N-are nimic de a face lotul.

    Fiecare lot are cateva defectuoase.

    Poti lua alta la schimb cand au pe stoc.

  10. #330 SP
    Member lucicleric's Avatar
    Quote Originally Posted by kukenstein View Post
    Salut! Azi am luat si eu varianta cu disc de la eMag si maine o duc inapoi. Nu citeste niciun disc de niciun fel, nici de PS5 nici de PS4. Pacat... Am incercat cu reset, cu scos din priza, nimic. Se poticneste la citire si imi spune ca nu recunoaste discul. 6 ore pierdute degeaba... iau banii inapoi si mai incerc peste 12-18 luni, poate prind un lot mai bun.
    Poate ai introdus disk-ul intr-un mod gresit? Ai incercat in ambele feluri sa il introduci in consola?

  11. #331 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by kukenstein View Post
    Salut! Azi am luat si eu varianta cu disc de la eMag si maine o duc inapoi. Nu citeste niciun disc de niciun fel, nici de PS5 nici de PS4. Pacat... Am incercat cu reset, cu scos din priza, nimic. Se poticneste la citire si imi spune ca nu recunoaste discul. 6 ore pierdute degeaba... iau banii inapoi si mai incerc peste 12-18 luni, poate prind un lot mai bun.
    Asa cum zice si lucicleric, verifica cum bagi discul. Tine cont - cu imaginea inspre butoane.

  12. #332 SP
    Member tmihai20's Avatar
    Văleu, sper că citește înainte s-o returneze. Și pe mine m-a deranjat puțin că poziționarea unității optice e foarte aiurea mai ales dacă ții consola în picioare. Dacă o pui cum trebuie culcată o să aibă logică mai mare.

  13. #333 SP
    Member alexxx02's Avatar
    Same here , în entuziasmul momentului și cu graba verificării noutăților venite cu PS5 am introdus greșit discul prima oara, inițial panica , apoi mi-am dat seama ca e din vina mea

  14. #334 SP
    Member zoli86's Avatar
    Quote Originally Posted by alexxx02 View Post
    Same here , în entuziasmul momentului și cu graba verificării noutăților venite cu PS5 am introdus greșit discul prima oara, inițial panica , apoi mi-am dat seama ca e din vina mea
    De cand am PS5 am schimbat de vreo 5 ori discul in consola, bineinteles de fiecare data am introdus gresit

  15. #335 SP
    Member kukenstein's Avatar
    L-am bagat in toate felurile si toate pozitiile. Nu citea. Se auzea o caraiala specifica cd-romului de acum 25 de ani si atat. Am luat azi alta. Merge super bine.

  16. #336 SP
    Member lucicleric's Avatar
    Quote Originally Posted by kukenstein View Post
    L-am bagat in toate felurile si toate pozitiile. Nu citea. Se auzea o caraiala specifica cd-romului de acum 25 de ani si atat. Am luat azi alta. Merge super bine.
    Sa te bucuri de ea. E bine ca acum sunt stocuri si nu stai 100 de ani pentru inlocuirea ei.

  17. #337 SP
    Member tmihai20's Avatar
    Cineva mi-a spus că a introdus greșit discul de prima dată și că mai târziu unitatea optică nu mai funcționa. Și eu am pățit la fel și unitatea optică merge bine. Dacă se întâmplă ceva, trimit consola la garanție și asta e. De-asta am cumpărat-o nouă pe numele meu. Se mai întâmplă și din astea. Bine că ți-a fost schimbată și că te poți bucura de consolă. Bine că ne-ai spus și nouă

  18. #338 SP
    Junior Member stonelul's Avatar
    Trigger R2 slabit la DualSense PS5, inlocuit prompt si profesionist controlerul de jocurinoi.ro. Multumesc.

  19. #339 SP
    Member lucicleric's Avatar
    Problema cu drift-ul stick-urilor se poate rezolva la un service de colt de strada sau trebuie sa ma duc la garantie?

  20. #340 SP
    Admin MonkY's Avatar
    lucicleric: garantie.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 17 of 28 FirstFirst ... 7 15 16 17 18 19 27 ... LastLast

Similar Threads

  1. Rata defectiunilor - PS4 By AndRewqp in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 1122 Last Post: 24-01-2018, 16:48
  2. Rata defectiunilor - Xbox One By AndRewqp in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 140 Last Post: 31-01-2017, 19:33
  3. Rata defectiunilor - DS4 By MonkY in forum Polls
    Replies: 43 Last Post: 14-05-2016, 20:59
  4. Rata defectiunilor - Wii U By MonkY in forum Nintendo Wii U / Switch
    Replies: 6 Last Post: 05-01-2014, 22:46

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts