Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 9 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 21 to 40 of 165

Thread: Clubul Xbox Series S

  1. #21 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Quote Originally Posted by paul View Post
    Asta zic zvonurile:
    Same Zen 2 CPU as XSX and PS5.
    Same RDNA 2 GPU architecture as XSX and PS5.
    Same GDDR6 RAM as XSX and PS5.
    Same NVMe SSD as XSX.

    Diferenta e la unitati.

    Daca e adevarat, si XSS e intre ONEX si XSX, atunci da, pot sa-i justific existenta.
    Se zvonea un Game Pass la 35$, care iti da si consola sub chirie. Ar putea fi vorba chiar de XSS.

    Insa, cum ziceam si pe alt thread, ar fi a 7-a consola pentru care developerii trebuie sa-si optimizeze jocurile...si ar tine si mai mult timp focusul pe titluri cross gen.

  2. #22 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Cum s-a spus mai sus, XSS nu este pentru gameri de console hardcore/inraiti. Este entry level pentru cei care vor o consola de noua generatie si nu au pretentii de 4K. Multi nici nu au televizoare true 4K HDR, ce sa mai vorbim de 8K. MS vrea marketshare prin aceasta consola, sa cumpere parintii de sarbatori o consola noua, pe care merg toate jocurile astea populare si care are capabilitati de media player si toate cele. Prin US asta este destul de important. Tocmai de aceea ofera si acea optiune de finantare (unde primesti si Game Pass, etc), cum fac oamenii cand isi cumpara telefoane de la diferiti carriers. Platesc consola prin abonament, 0 interest. O sa se vanda bine, cu siguranta. Este si usor de transportat, merge luata in bagaj. Este o miscare perfecta pentru MS.

    Nu stiu daca ei voiau sa "clipeasca" primii cand vine vorba de pret, avand in vedere ca a fost un leak, dar ma bucur ca au facut-o, Sony nu se mai poate ascunde mult. Sa vina sarbatorile

  3. #23 SP
    Manager paul's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Nu mai includeti xCloud in dicutia despre console.
    xCloud e serviciul prin care poti juca jocurile din norisorul lor pe telefoane/tablete/laptop/TV (hopefully) prin game streaming.

    Consolele astea fac procesarea hardware local.
    xCloud face parte din Game Pass Ultimate. Pe consola/PC joci cu Game Pass, pe mobile/PC pe xCloud. E un selling point.

  4. #24 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Da, este un perk de la Game Pass Ultimate. Dar merge doar pe telefon acum. Si doar pe Android.

    Dar sa zici ca pe Series S ai si xCloud e ca si cum ai spune ca ai si PC.

  5. #25 SP
    Manager paul's Avatar
    Nu e un perk, nu e ceva bonus. Face parte din Game Pass Ultimate. Platesti pentru el, nu se vinde separat.

    Ideea era de buget. Iei Series S, iar daca ai si mobile/PC, cu GPU, dintr-odata poti juca pe 3 categorii de dispozitive.

    E de luat in considerare.


  6. #26 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai oricum pui problema, e parte din Game Pass Ultimate.

    Dar uite, eu nu am Android - deci la mine nu intra in discutie Series S sau X cu Game Pass Ultimate (pe care-l am) si cu xCloud.
    E doar un bonus pentru o anumita categorie de users, dar nu este ceva de care poti beneficia 100% daca ai Xbox Series S/X.

    Putem spune ca avantajul lui Series S, pe langa pret si performante, este abonamentul Game Pass (cu tot ce include el, printre care si xCloud).

    Iar cine se intreaba de performante, tineti cont de SSD si RTX, totul in pretul respectiv.
    Deci chiar daca este mai slab decat One X si nu tinde spre 4K nativ, asta nu inseamna ca este o consola slaba.
    Vor scade rezolutia la 1440 sau chiar 1080p cu upscalling (o forma sau alta, gen DLSS 2.0) si vei avea aceleasi detalii (High sau cum le seteaza ei) ca pe Series X, dar la o rezolutie mai mica, posibil fara sa vedem diferentele, daca implementeaza o solutie de upscalling buna.

  7. #27 SP
    Manager paul's Avatar
    Xbox Series S, November 10:

  8. #28 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Concluzia: Wow, just wow, la prețul ăla bag și eu un Xbox series X în coșul de cumpărături.

  9. #29 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by Phil Spencer View Post
    PS: Alex, nu te-am uitat cu Xbox Live România!
    Merci! Da-mi si mie nr de telefon al lui Don Mattrick daca il mai ai in agenda, te rog. As vrea sa-l intreb ce mai face masa'mare.

  10. #30 SP
    Manager paul's Avatar

  11. #31 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mie imi place. Credeam ca va fi un X mult mai taiat, dar pare a fi baiat de treaba si S-ul. La 299$, ma repet, it's a killer. Acum, sper sa vad si varianta neagra, ca ar fi pacat sa scoata doar asa pe alb.

  12. #32 SP
    Member biagyydog's Avatar
    Schimba mobila pe alb

  13. #33 SP
    konichiwa zombie chynagods's Avatar
    O sa apara si cu varianta pe negru pana la urma
    La spatiu pe S cred ca o sa intre 2 AAA games si cam atat.
    Dar de,nu ai ce sa ceri la pretul asta bomba

  14. #34 SP
    Manager paul's Avatar

  15. #35 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Quote Originally Posted by Mayhem View Post
    Concluzia: Wow, just wow, la prețul ăla bag și eu un Xbox series X în coșul de cumpărături.
    Evident am vrut să spun S nu X, un preț extrem de bun pentru un dispozitiv atât de mic care stie 2k cu upscale la 4k până la 120fps. Value for money este foarte atrăgător.

  16. #36 SP
    Member DrDeath's Avatar
    De ce minti?...Tu esti fanboy Playstation all the way )

    Ca sa nu fiu chiar off-topic, s-ar putea ca cel de 300 de coco sa fie cea mai bine vanduta consola

  17. #37 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Mie nu imi e foarte clar cine e targetul pentru S in momentul asta. Cumva pare ca vrea sa atraga gamerii care fie nu isi permit consola principala, fie nu vor sa cheltuiasca prea multi bani in acest hobby. Ambele tipuri insa sunt genul care tocmai pentru a nu cheltui atat de mult isi vand jocurile dupa ce le termina, cheltuind efectiv o suma de nimic pe jocuri dupa ce trag linia la final. Asta inseamna ca diferenta de pret dintre S si X se va pierde dupa aproximativ 4-5 titluri noi cumparate, deoarece S este digital only. Asta inseamna ca daca intr-adevar vrei sa cheltuiesti mai putin pentru gaming, cea mai buna optiune ramane X si vanzarea jocurilor, iar daca vrei sa cheltuiesti mult tot X iti vei lua.

  18. #38 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mai sunt si acei casual gamers, care nu sunt pixel whores si care se vor baza mostly pe Game Pass Ultimate (adica fix Game Pass si EA Access), iar jocurile le vor lua doar digital (desigur), iar daca vor preturi mai bine, le pun in wishlist si le achizitioneaza la oferta.

    Sau chiar cei care joaca de regula un singur joc (gen FIFA sau ceva de curse, samd) si pe care nu-i intereseaza alte aspecte.

  19. #39 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Eu vad consola asta pentru cei care închiriază jocurile, exact ce spune și Răzvan. Este ceva foarte fain din punctul asta de vedere si am deja prieteni care sunt interesați de XSS.

  20. #40 SP
    Member KurtKnispel's Avatar
    Xbox Series S cuts load times in The Outer Worlds by 77%

    "With the “Continue” option from The Outer Worlds’ main menu, an Xbox One S took 53 seconds to load the game. On an Xbox Series S, the same load took just 12 seconds — a reduction of more than 77%. This follows a tech demo from March showing a similar reduction in load times for State of Decay 2."

    "It’s worth noting that The Outer Worlds developer Obsidian Entertainment said in July that it’s enhancing the game and both of its expansions for the Xbox Series X and Series S. There’s no word on whether the loading-time demo was using the existing Xbox One version played on an Xbox Series S via backward compatibility, or if it was the “Optimized for Xbox Series X/S” version. We’ve reached out to Microsoft for clarification, and will update this article with any information we receive."

    https://www.polygon.com/2020/9/9/214...e-outer-worlds

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 9 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Xbox Series X By Dant3 in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 1301 Last Post: 15-04-2024, 11:15
  2. Clubul Xbox One S By MonkY in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 199 Last Post: 25-11-2023, 06:13
  3. Clubul Xbox One By MonkY in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 7883 Last Post: 15-06-2023, 20:45
  4. Clubul Xbox By MonkY in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 128 Last Post: 12-06-2023, 22:57
  5. Clubul Xbox 360 By Mika in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 15756 Last Post: 18-09-2021, 00:56

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts