Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 17 of 17

Thread: Sistem audio pt ps3

  1. #1 SP
    Member bogdan-theodor's Avatar

    Sistem audio pt ps3

    Va salut,
    voi pt ce sistem audio ati optat , eu ma gandeam la un sistem 5.1, dar avand in vedere ca are iesire optica, imi e greu sa gasesc...solutii va rog!

  2. #2 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    Logitech Z5500 5.1. Are optic cat si analog. E destul de scump, dar presimt ca o sa se ieftineasca acum, ca a aparut un succesor. Z906 parca ii spune la cel nou. Telecomanda wirelless. Satelitii se leaga cu fir, nu sunt wireless.

    E foarte bun pt jocuri, filme, muzica. Daca vrei ceva profi, iti iei statie si boxe.
    Mai am si Z2300 dar e cu mufa Jack, stereo, 2.1. nu il poti lega la PS3 parca, dar poti sa il legi la TV la mufa de casti, sa trimiti audio prin HDMI in TV. Are si telecomanda dar cu fir.

  3. #3 SP
    Member ZeroSkillNoob's Avatar
    Vorba lui cosminbad,daca vrei ceva profesional,ia o statie cu boxe.
    Dar sunt de parere ca un LogitechZ5500 5.1 este perfect,singurul minus la acest sistem este ca are satelitii prea slabi pentru acel monstru de subwoofer.

  4. #4 SP
    Member emanuel's Avatar
    eu zic ca nu merita z5500 - costa 13 mil., si nu ai nevoie de 500W la o camera normala. Parerea mea e sa mergi pe un Genius 5.1:
    Boxe Genius 5.1 5050 V2, 150 W, Cherry(wood) G-31730974100 - 4 mil., putere buna, am sistemul si e foarte fain. Il conectezi la tv prin audio analog si ai un sistem de nota 10.

  5. #5 SP
    Member bogdan-theodor's Avatar
    deci practic e acelasi lucru, ori ca voi conecta sistemul audio la ps3, ori la tv , sunetul e acelasi , nu?
    adica totul depinde de sistemul audio.

  6. #6 SP
    Member Iulian's Avatar
    Quote Originally Posted by bogdan-theodor View Post
    deci practic e acelasi lucru, ori ca voi conecta sistemul audio la ps3, ori la tv , sunetul e acelasi , nu?
    adica totul depinde de sistemul audio.
    Scriu din propria experienta, +ceva google dupa ce am observat problema.

    Am incercat:
    • PS3 <HDMI> TV <OPTICAL> Z5500. Se aud toti satelitii dar sunetul este matrixat pe spate pentru orice setare as face, deci rezulta stereo in total.
    • PS3 <OPTICAL> Z5500. Sistemul merge cum trebuie, 5.1.

  7. #7 SP
    Member viezure's Avatar
    Nu se compara boxa conectata la tv cu boxa conectata optic la consola. Iar z5500 digital e tata lor, asta daca esti dispus sa dai banii.

  8. #8 SP
    Member bogdan-theodor's Avatar
    da corect, am studiat si eu problema, ideea e ca , consola are iesire 7.1 dar la tv iesirea e tot stereo , si practic se imparte semnalul cum a spus iulian, si nu faci mare branza.

  9. #9 SP
    Junior Member Magic's Avatar
    Consola are iesire 5.1 nu 7.1

  10. #10 SP
    Member bogdan-theodor's Avatar
    e 7.1 prin hdmi

  11. #11 SP
    Member dorin_star's Avatar
    Quote Originally Posted by Magic View Post
    Consola are iesire 5.1 nu 7.1
    Te inseli amarnic prietene.
    Eu detin asa ceva Panasonic SC-PT86 si sunt foarte multumit .

  12. #12 SP
    Junior Member sufarSTARcmc's Avatar
    Bun bun, cea mai "profesionala" alegere sunt boxe + amplificator. Da-ti niste exemple. Amplificatorul e de preferabil sa fie acelas brand cu boxele sau nu conteaza? Ce producatori sunt cei mai buni in raport calitate/pret? am un buget de aproximativ 2500 lei pentru sistemul audio. Satelitii din fata trebuie sa fie neaparat cu picior.

  13. #13 SP
    Member HollowMan's Avatar
    Nu crezi ca e mai interesant sa iti iei un homecinema la care sa conectezi PS3-ul? Eu unul la asta ma gandeam avand in vedere ca Z5500 era printre FOARTE PUTINELE sisteme audio la care o sa gasesti intrare optica.

  14. #14 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    Daca nu locuiesti intr-o hala, eu zic ca z5500 o sa fie suficient. Ideal ar fi sa cauti o serie de boxe cat mai veche in magazine, pentru ca ultimele loturi au ceva probleme si schimbari pe panoul frontal. Cel putin asa zic colegii de pe computergames.

  15. #15 SP
    Member Drag05azs's Avatar
    eu zic sa optezi pt varianta "profesionala"..un receiver Yamaha RX V367 (aprox 1000ron) ...daca dispui de mai multi bani poti urca la unul mai bun...iti asigura conectica necesara ...si un sistem 5.1 tot Yamaha daca dispui de ceva banuti

  16. #16 SP
    VIP Member RvsS's Avatar
    Quote Originally Posted by sufarSTARcmc View Post
    Bun bun, cea mai "profesionala" alegere sunt boxe + amplificator. Da-ti niste exemple. Amplificatorul e de preferabil sa fie acelas brand cu boxele sau nu conteaza? Ce producatori sunt cei mai buni in raport calitate/pret? am un buget de aproximativ 2500 lei pentru sistemul audio. Satelitii din fata trebuie sa fie neaparat cu picior.
    Poti sa vezi aici http://www.consolegames.ro/forum/f32...-average-user/ ce am ales eu. Nu trebuie sa fie acelasi sistem pe amplificator si boxe, dar unii au pachete avantajoase asa. Ce am ales eu nu are picior, dar receveirul Onkyo este foarte bun la pretul sau si il poti combine cu ce boxe doresti.

  17. #17 SP
    Junior Member alex_29_buc's Avatar
    salut. aseara am remarcat si eu chestia asta ... daca pun ps3 - hdmi - tv - optical - z5500 , logitech - ul sta pe plII movie la dvd-uri. daca pun cablul ooptic din ps3 in z5500 direct se pune pe dolby digital sau dts. mi-ar fi placut sa mearga asa in prima verianta : )

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Sistem audio pentru PS3 By nitrouso in forum HiFi
    Replies: 20 Last Post: 12-09-2012, 23:06
  2. Ajutor sistem audio By tudyniuz in forum HiFi
    Replies: 7 Last Post: 29-09-2011, 08:24
  3. Intrebare sistem audio By tudyniuz in forum HiFi
    Replies: 0 Last Post: 09-03-2011, 15:59

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts