Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 6 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 LastLast
Results 61 to 80 of 106

Thread: Clubul Dreamcast - This is not a dream, it's... Dreamcast

  1. #61 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Tudoran - nici nu aveai ce alege la vremea respectiva. A fost lansata anterior PS2. Intradevar, era ceva revolutionar, cel putin pana a aparut PS2 si s-a dus totul de rapa.

  2. #62 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Quote Originally Posted by CrysMM View Post
    Tudoran - nici nu aveai ce alege la vremea respectiva. A fost lansata anterior PS2. Intradevar, era ceva revolutionar, cel putin pana a aparut PS2 si s-a dus totul de rapa.
    intr-adevar PS2-ul avea ceva ce Dreamcast-ul nu avea si asta a dus la sfarsitul "erei Sega" (din punct de vedere hardware ). Faptul ca nu rula DVD-uri a facut o foarte mare diferenta .Si in articolul postat de LEvel , zicea clar ca foarte multi japonezi cumparau PS2-ul pentru filme si pt ca acesta era cel mai ieftin DVD player la acea vreme .

    Dar totusi si Sega au avut o foarte mare vina din cauza ca si-au pierdut majoritatea fanilor multumita consolelor precedente (Saturn fiind cel mai bun exemplu ) . Cam tarziu si-au revenit cei de la Sega lansand Dreamcast-ul deoarece majoritatea fanilor au "schimbat taberele"

    Si sa nu uitam inca un motiv foarte important care a mai contat : Pirateria ! Din cauza pirateriei , foarte multi nici nu se oboseau sa mai cumpere jocurile (ce ? doar is prosti sa plateasca 40$ pe un CD care il pot lua de pe net cu 1 $ ? sa fim seriosi ).
    Eu sincer cred ca daca Dreamcast-ul avea o protectie la fel de buna cum o are PS3-ul in ziua de azi , mai aveam sanse la un Dreamcast 2 . Chiar cred asta .

    Uite inca o dovada ca pirateria duce la omorarea industriei jocurilor (si nu numai ).

    In fine , those where different times my friend ... different times . Putem doar sa speram ca Sega o sa lanseze un nou Dreamcast desi ma indoiesc : ar avea nevoie de foarte multi bani ca sa creeze o consola care sa tina pasul cu PS4le , xbox 720 si wii 2. Asta ar costa milioane .Si nu ar putea avea atatia bani doar prin vanzarea jocurilor lor (oricat de bune ar fi ele ). Pe vremea aia era mai usor : grafica nu era totul pe vremea aia ... in schimb iin ziua de azi . Ma rog . I rest my case .

  3. #63 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Cel mai interesant ar fi daca SEGA ar reveni pe piata consolelor cu un handheld in parteneriat cu Microsoft now that would be awesome!
    Sony are psp/psp-go iar Nintendo are DS/DSi

    Ar fi awesome un Halo "Reach your pocket!"
    Sau un Sonic Jam (mario party) in care sa fie personaje din jocuri de microsoft/sega (Master Chief and Sonic!)
    Dreaming...

  4. #64 SP
    Senior Member ShpioOn's Avatar
    Imi aduc aminte cand am pus prima oara mana pe un Dreamcast...ce fericit am mai fost! Trecerea de la PS1 a fost una majora... Tin minte ca aveam 4 jocuri, pe care le-am jucat in draci: Quake III Arena, Resident Evil Code Veronica, Crazy Taxi si Sword Of The Berserk... Frumoase amintiri. Si n-au trecut decat 10 ani..

  5. #65 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    The House of The Dead 2!

  6. #66 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

  7. #67 SP
    Junior Member Shearer's Avatar
    http://www.ngdevdirect.com/

    Dupa ce au scos Last Hope, acum au scos si Fast Striker.

  8. #68 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar



  9. #69 SP
    Member emanuel's Avatar
    Quote Originally Posted by Tudoran View Post
    Si sa nu uitam inca un motiv foarte important care a mai contat : Pirateria ! Din cauza pirateriei , foarte multi nici nu se oboseau sa mai cumpere jocurile (ce ? doar is prosti sa plateasca 40$ pe un CD care il pot lua de pe net cu 1 $ ? sa fim seriosi ).
    Eu sincer cred ca daca Dreamcast-ul avea o protectie la fel de buna cum o are PS3-ul in ziua de azi , mai aveam sanse la un Dreamcast 2 . Chiar cred asta .

    Uite inca o dovada ca pirateria duce la omorarea industriei jocurilor (si nu numai ).

    Pe vremea aia era mai usor : grafica nu era totul pe vremea aia ... in schimb iin ziua de azi . Ma rog . I rest my case .
    Nu cred ca pirateria a contat in omorarea Dremacast-ului - ba chiar din contra.
    Playstation one se pirata - si asta nu i-a deranjat. playstaion 2 s-a piratat - si ambele sisteme sunt cele mai bine vandute.
    Playstation 3 - nu se pirata (pana nu demult) - cea mai prost vanduta consola din generatia actuala (Xbox 360 si wii se pirateaza).
    Din contra, dreamcast a venit cu un GD-rom (un cd-rom modificat) -tocmai pt a ingreuna pirateria. Iar gd-rom-ul a fost unul din cauzele esecului Sega. Exact la fel cu Nintendo 64 - nintendo a ramas cu cartridge ca se pirateaza mai greu - rezultatul il cunoastem.

    "Pe vremea aia era mai usor : grafica nu era totul pe vremea aia ... in schimb iin ziua de azi"

    nu sunt de acord. Grafica a contat enorm de cand exista consolele - ba as zice ca atunci conta mai mult. Doar pt ca ne uitam azi la jocurile vechi si le comparam cu cele de azi nu inseamna ca "back in the day" grafica nu era buna.
    tine cont ca pe atunci generatiile erau denumite dupa nr de biti - 8 bit gen, 16 bit gen, etc - iar lupta pt consola cu grafica cea mai buna era enorma. In schimb, azi este pentru prima data in istoria consolelor cand castigatorul este consola cu cea mai proasta grafica (iar wii are o grafica de generatia 6).
    Investitia pt Dreamcast a fost enorma - sincer cred ca azi ar iesi mai ieftin. Cred ca azi Sega ar avea sanse destul de mari -
    In primul rand, sunt 10 mil. de oameni care au cumparat dreamcast-ul - exista o baza serioasa, iar Dreamcast e foarte iubit.
    In al doilea rand, actuala generatie se indelunga foarte mult - oamenii asteapta o noua consola, iar daca Sega ar profita de ocazie... In al treilea rand, spre deosebire de 1998, astazi nu mai avem un castigator clar - in '90 Playstation era un monstru sacru (cam ce era nes in '80) - era foarte greu de cocurat cu el. Azi situatia e mult mai favorabila, asa ca...cine stie.

  10. #70 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    @emanuel nu is prea de acord cu ce ai zis tu mai sus.
    1)Pirateria conteaza foarte mult la "omorarea" unei serii/idei/console etc. Simplul fapt ca producatorii se asteptau sa vanda jocul lor in cel putin 1 mil de exemplare, dar s-a vandut in doar 500 mii si totusi s-a downlodat ilegal de 4 mil de ori nu a facut decat sa demoralizeze producatorii si sa ii convinga sa renunte sa mai faca jocuri pentru consola respectiva (vezi cum e situatia la PSP. Studiou-ul Ready at Dawn (cei care a facut ambele Gow-uri pt psp si cateva Ratchet and Clank-uri au spus ca renunta de tot in a mai face jocuri pentru aceasta consola de la Sony. De ce? Chiar daca jocul e unul de nota 10, acesta nu s-a vandut bine deloc, nu in comparatie cu seria GoW pt ps2 sau ps3 ci in comparatie cu "fratele" sau mai mare: GoW Chains of Olympus. Sa stii ca joarte multi au urmat exemplul celor de la Ready at Dawn)

    2. Ps3-ul are vanzarile cele mai mici din generatia asta deoarece a fost cea mai noua consola lansata dintre cele 3, pretul de lansare a fost unul IMENS (599$) si nu erau la fel de multe exclusive-uri pe ps3 cum erau pe xbox 360 sau wii.

    3.La wii vanzarile au fost asa de mari pentru ca cei de la Nintendo au decis sa faca ceva mai diferit de restu asa ca s-au folosit de motion control pentru a te distra. Astfel au sacrificat din grafica in schimbul distractiei. Daca o sa te uiti la vanzari, o sa vezi ca aproape toate jocurile pt Wii care s-au vandut foarte bine, se pot juca doar cu wii mote-ul. Cele "clasice" cu controller normal nu s-au vandut deloc bine. (si apropo pretul era f bun chiar din data lansarii, mai ales daca compari cu pretul ps3-ului sau xbox-ului)

    4.Nu zic, ca grafica nu era importanta pe vremea aceea, da nu era nicidecum la fel de importanta ca acuma. In ziua de azi cam toate trailerele aduc vorba de "astonishing graphics", "incredible realism", "breathtaking visual effects" etc. Pe vremea aceea accentu se punea pe poveste si distractie, chestie care incepe sa fie uitata de tot mai multi producatori (cel mai bun exemplu ar fi Square Enix: FF 7 desi nu arata cine stie cat de bine, a reusit sa cucereasca publicul datorita povestii si personajelor de-a dreptul unice. FF XIII nu se poate lauda cu acelasi lucru.. cred ca cel mai mare atuu al jocului a fost grafica si hai sa zicem muzica(desi sincer mie nu mi se pare ca se compara cu cea din FF VII, X sau crisis core)).
    Observ ca odata cu trecerea timpului, tot mai multi oameni se axeaza pe grafica si nu pe poveste, personaje, control si atmosfera.

    5)10 mil de dreamcast-uri vandute nu erau chiar asa de multe. Gandestete ca foarte foarte multe console s-au vandut mult mai bine decat cea de la SEGA. si oricum 10 milioane console vandute nu inseamna neaparat ca s-au vandut 10 mil de exemplare dintr-un joc anume (Shenmue de exe ).

    6)In ziua de azi ar fi imposibil sa iti propui sa faci o consola noua care sa concureze cu cea a celor de la Sony, Microsoft sau Nintendo fara a investii sute de milioane de dolari (sau mai mult..nu stiu ar costa ceva de genu), bani pe care SEGA nu ii au... nici jocurile lor nu s-au vandut extrem de bine in ultimul timp. Ei is doar o umbra a ceea ce au fost. Nici jocurile nu se mai fac la fel de usor ca pe vremuri. Gandestete ca acuma un studio are cel putin 100 de angajati daca au de gand sa lanseze un joc la 2 ani sau ceva de genu . Acu 10 ani daca erau 5 oameni atunci erau destui ca sa lanseze un best seller/game of the year or whatever (vezi in cazul blizzard . In acelasi an au castigat 2 premii GOTY pt best puzzle game(The lost vikings) si best racing game(Rock&Roll Racing parca ii zicea) desi la ele au lucrat doar 5-6 oameni).
    Recent am citit ca si cei de la Sony Santa Monica au de gand sa mai angaseze inca50-100 de oameni pt noul lor proiect (la GoW 3 au lucrat in jur de 200 de oameni deci iti dai seama cati oameni trebuiau platiti).

    Si cam astea ar fi parerile mele legate de ce ai zis tu. Totusi iti dau dreptatela ultima ideea. In prezent nu avem un castigator clar cum a fost in anii 80/90, deoarece toate consolele se vand extrem de bine (chestie care totusi nu i-ar favoriza pe cei de la Sega daca s-ar hotari sa lanseze un Dreamcast 2)

  11. #71 SP
    Member emanuel's Avatar
    Oau, fain raspuns .
    1. Pirateria este un subiect foarte controversat, inclusiv in occident (de ex. Pirate Party - culmea, in una dintre cele mai bogate tari, Suedia.). Saun facut studii de piata care arata ca pirateria determina mult mai putine pierderi decat ar parea -motivul e simplu - marea majoritate dintre cei care iau de pe net nu ar cumpara produsul daca nu l-ar putea downloada (am citit un articol legat de chestia asta), din aceasta cauza s-ar putea ca de multe ori companiile sa caute un tap ispasitor pentru esecul lor si sa dea vina pe piraterie. Acum, eu nu spun ca pirateria nu afecteaza - doar ca impactul nu este chiar atat de mare. Repet, cele mai bine vandute console din toate timpurile s-au piratat in disperare, iar asta nu le-a impiedicat sa castige.

    2. Corect, au fost alte cauze care au deteminat esecul ps3 - cum ai spus, pretul si lipsa exclusivitatilor - desi in privinta lansarii a fost odata cu wii-ul (aproape). Insa ideea e ca modelul ps3-ului nu a fost unul de succes - faptul ca nu se putea pirata nu a deteminat producatorii sa se arunce asupra lui cu exclusivitati.

    5. Da, alte console au vandut mult mai bine, dar Dreamcast a vandut 10 mil. in 2 ani si ceva (playstation a avut nevoie de 10 ani ca sa atinga suta), ceea ce nu e putin. iar ce vroiam eu sa zic este ca exista o baza de fani puternica pt Sega - daca din cei 10 mil jumatate ar fi interesati sa achizitioneze un dreamcast 2 (si aici pun in calcul si efectul sentimental), asta ar insemna 5 mil. de cumparatori dintr-un foc -ceea ce ar putea constitui o baza solida de relansare pt Sega.

    PS: legat de FFVII - unul din punctele majore care au deteminat succesul au fost filmuletele - de o calitate de exceptie la acea vreme -deci totusi grafica conta mult. Acum, nu stiu exact daca la fel de mult sau mai ca azi, dar...

  12. #72 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar



  13. #73 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar

  14. #74 SP
    Junior Member Shearer's Avatar
    mai misto piesa despre Neo Geo.

  15. #75 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quick Reminder

  16. #76 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar

  17. #77 SP
    Junior Member bruudi's Avatar
    PS2 nu e singurul motiv pentru care Sega Dreamcast a cazut. Urmariti acest nou documentar despre Dreamcast. (aveti rabdare, tipul din video vorbeste rar)


  18. #78 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar

  19. #79 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Subscriu si eu:Bring us DREAMCAST 2

  20. #80 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Acest thread este unul ft. trist

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 6 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 LastLast

Similar Threads

  1. Vand Sega Dreamcast By divayo in forum Bazar Retro: Console & Accesorii
    Replies: 5 Last Post: 28-03-2018, 14:12
  2. Replies: 0 Last Post: 01-10-2011, 14:26
  3. Dreamcast Collection detaliat By erik95 in forum Console News
    Replies: 2 Last Post: 16-01-2011, 00:48
  4. 9.9.99, A Dreamcast Memorial By eXist in forum Console Club
    Replies: 5 Last Post: 11-09-2009, 19:45
  5. Licitatie: Shenmue - Dreamcast By rodarkone in forum Licitatii
    Replies: 2 Last Post: 18-06-2009, 09:18

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts