Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 8 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 148

Thread: Clubul PlayStation 1 - PSX

  1. #1 SP
    Member steauacroitoru's Avatar

    Lightbulb Clubul PlayStation 1 - PSX

    Ma mir cum de nu exista un astfel de topic dedicat acestei console.Mie trebuie sa mi soseasca una miercuri.Mi am dat deja comanda de tomb raider the last revelation,Spec Ops si Medievil.Am mai avut una dar am vandut o ca fraierul pe 80 ron si era super accesorizata.Va astept aici parerile despre aceasta consoal care mie mi-a marcat copilaria.
    Attached Images Attached Images psx.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pai cred ca majoritatea deja s-au mutat pe PSP, avand in vedere ca acum se pot juca majoritatea tilturilor de PSx pe PSP, nu ?

  3. #3 SP
    Member steauacroitoru's Avatar
    Eu nu m am mutat...E alt feeling cand joc direct de pe PS1,si plus ca de acum devine ceva de colectie

  4. #4 SP
    Member snk2's Avatar
    Quote Originally Posted by steauacroitoru View Post
    Eu nu m am mutat...E alt feeling cand joc direct de pe PS1,si plus ca de acum devine ceva de colectie
    Ai mare dreptate aici.E alta senzatie cand joci jocul pe consola originala.Din pacate, multi sunt emu kiddies care cred ca e acelasi lucru sa joci pe emulator, sau pur si simplu nu le pasa pe ce joaca, atata timp cat il pot juca.

  5. #5 SP
    Member steauacroitoru's Avatar
    Cineva care are acelasi stil de a gandi ca mine...Mare DREPTATE ai!

  6. #6 SP
    Senior Member ShpioOn's Avatar
    M-am apucat de un joc pe care l-am indragit foarte mult si pe care il consider o capodopera!

    Here you are si un first video din Legacy Of Kain Soul Reaver!


  7. #7 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Chestia ca fiecare joc are feeling special doar pe platforma pe care a fost conceput se aplica si in cazul PSX - insa si pe PS2 - de asemeni emulatorul de PSX al PSP ului este superb (pentru cei care aleg sa se joaca "on the go") de asemeni PS3 ul are posibilitatea sa ruleze jocuri de PSX - ceea ce e foarte bine. Odaca tu backward compatibility vine automat si o prezervare a jocurilor vechi (practic se schimba doar hardware ul, care sa fim seriosi, comparativ cu PS3 e doar o gluma proasta - lumea a uitat cand isi intorcea consola cu susul in jos pentru a putea rula anumite jocuri "imprumutate" pe la prieteni, sau de la prieteni)

    Totusi eu consider ca jocurile sunt facute pentru a fi jucate pe platforma pe care au fost ele concepute si fac tot posibilul sa ma joc pe platforma originala - (desi Nintendo are backward GBC - ruleaza jocuri de GBC si GB, GBA - ruleaza GBA, GBC si GB (exceptie micro care ruleaza doar GBA games - de asemeni NDS urile ruleaza jocuri de NDS si de GBA ceea ce este un lucru bun)

    Observam trendul pe piata jocurilor (sau mai bine zis pe piata producatorilor de console) pentru a transfera totul spre mediu de stocare virtual (respectiv content virtual) - spre deosebire de mediile fizice cu care ne-am obisnuit timp de 30+ ani. Evident ca acest lucru se va intampla - mai ales ca producatorii de hardware doresc o COTA cat mai mare din piata de distributie - care aduce venituri foarte mari companiilor producatoare de software)

    Eu sper ca noul DSi va avea virtual console - de GB/GBC/GBA chiar si Game gear, Sega Nomad, Atari Lynx sau - game.com (cred ca a fost prima consola cu touchscreen insa un esec) sau jocuri specifice japoneze produse de bandai pentru platforma Wonderswan (pentru cai care nu stiu aceaste console au fost concepute chiar de Gunpei Yokoi - producatorul GB ului de la Nintendo - dupa ce a fost tras pe linie moarta datorita insuccesuliu Virtual Boy ului)

  8. #8 SP
    Senior Member ShpioOn's Avatar
    Ai dreptate darkie. Eu am incercat sa rulez cateva joace drage mie de psx pe Psp si mi s-au parut oribile cel putin la control, bleah. Cand le bag pe PsOne & TV e o adevarata placere, un feeling deosebit. Eu inca raman uimit de grafica unora dintre jocurile de PSX. Evident in comparatie cu ce ma joc pe PS3 sau 360 e bashinarie totala, insa sunt alte ++ la care te uiti, gen story & gameplay.

  9. #9 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar


    Jocul meu preferat de PSX!

    In legatura cu Soul Reaver, sunt surprins ca nu s-a continuat seria si pe consolele next-gen. Mare pacat...

  10. #10 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Ce dor mi-e de Tekken Force Mode


  11. #11 SP
    Senior Member Mask's Avatar
    Force Mode,ah!,ce vremuri!

  12. #12 SP
    Senior Member ShpioOn's Avatar
    Am mai jucat ceva aseara din Soul Reaver si am mai facut si niste filmulete. Enjoy!










  13. #13 SP
    Senior Member Mask's Avatar
    Foarte tari filmuletele!

  14. #14 SP
    Junior Member voodoo3000's Avatar
    Dupa mine, PSX e cea mai tare consola din toate timpurile...nici o consola nu ofera feeling ca PSX. Pe vremurile alea developerii puneau accent pe farmecul jocului. Spiro, Syphon Filter, Rez evil 2,3, Granturismo, Crash Bandicoot, Tekken, astea da jocuri + multe altele. Acum cind ma uit ce jocuri apar pe console mi se face mila de "new-gamerii" nostri. Reteta de cacao: mult singe + gloante + f multa violenta. Nu zic ca nu e voie sa fie ceva violenta sau singe intr un joc, dar nu asa de explicit cum se face acum. Din cauza asta avem atita tineri retarzi, violatori, care se uita la GTA sau vreun COD 5 si apoi iese in sat si violeaza o baba dupa ce taie vreun vecin. Si toate astea ghiciti de ce se intimpla? Asta se cere...

  15. #15 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Ace Combat 3: Electrosphere > Tom Clancy's HAWX

    Crash Bandicoot, Crash Bandicoot 2: Cortex Strikes Back, Crash Bandicoot 3: Warped, (etc) > Crash of the Titans, Crash: Mind over Mutant

    Resident Evil, Resident Evil 2, Resident Evil 3: Nemesis, Resident Evil Code: Veronica (etc) > Resident Evil 4, Resident Evil 5

    ...'Nuff Said!

  16. #16 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Quote Originally Posted by voodoo3000 View Post
    Dupa mine, PSX e cea mai tare consola din toate timpurile...nici o consola nu ofera feeling ca PSX. Pe vremurile alea developerii puneau accent pe farmecul jocului. Spiro, Syphon Filter, Rez evil 2,3, Granturismo, Crash Bandicoot, Tekken, astea da jocuri + multe altele. Acum cind ma uit ce jocuri apar pe console mi se face mila de "new-gamerii" nostri. Reteta de cacao: mult singe + gloante + f multa violenta. Nu zic ca nu e voie sa fie ceva violenta sau singe intr un joc, dar nu asa de explicit cum se face acum. Din cauza asta avem atita tineri retarzi, violatori, care se uita la GTA sau vreun COD 5 si apoi iese in sat si violeaza o baba dupa ce taie vreun vecin. Si toate astea ghiciti de ce se intimpla? Asta se cere...
    PS one a fost o consola precum nici una, a oferit o diversitate de jocuri de neegalat si in zilele noastre parerea mea, dar nu is as putea zice ca is complet deacort cu afirmatia de mai sus intradevar is ceva mai rare dar mai sunt jocuri bune si in ziua de azi, iar faptu ca ar influenta negativ jocuriile mai violente precum GTA4, COD4 mi se pare o prostie ii numa o scuza oferita de cei in cauza pentru a scapa mai usor (si autoritatiile fie pun botu, fie promoveaza situatia asta pentru as atinge scopurile), de nu ar fii jocuriile astea ar da vina pe filmele violente de nu ar fii nici filmele violente ar ajunge sa deie vina pe muzica hip-hop, o scoatem si pe aia se da vina pe carti "violente" le scoatem si pe alea ii de vina cainele vecinei si asa mai departe, crime violuri stupide au existat cu mult inainte sa apara jocurile, dar nimeni nu vrea sa recunoasca ca ii in totalitate vina lui si jocuriile sunt cea mai usoara tinta in zilele astea.

  17. #17 SP
    Senior Member Christien's Avatar
    Si mie imi place la nebunie Crash bandicoot 1 .

  18. #18 SP
    Member klausn's Avatar
    Pentru ca detin un PSX, hai ca ma bag si eu sa vad ce e pe aici!

  19. #19 SP
    Senior Member ShpioOn's Avatar
    Quote Originally Posted by klaus View Post
    Pentru ca detin un PSX, hai ca ma bag si eu sa vad ce e pe aici!
    Bine ai venit!

  20. #20 SP
    Member MSlv's Avatar
    Si acum imi iubesc ps1-ul ca in prima zi, doar ca... l-am uitat intr-un colt undeva, si singurul lui rol in lumea asta a ramas sa adune praf. E versiunea scph-9001 (printre ultimele inainte de slim), modat, bineinteles (nu e vina mea, si oricum nu aveam bani de jocuri la vremea aia, la cat costau ). M-am jucat pe el o vreme buna dupa ce mi-am luat ps2, dar deja devenise din ce in ce mai greu. Trebuia sa il intorc invers, vorba lui dark, si chiar si asa mai skipuia la filmuletze, memory card-ul (de 32 sau 36 de pagini ) incepuse sa piarda din salvari...

    In orice caz, ps1 a fost consola potrivita aparuta in cel mai bun moment posibil. Eu personal consider anii de domnie ai ps1 drept perioada de aur a consolelor. Generatia PS2 se apropie cat de cat ca si valoare, dar are mult prea multe uscaciuni, iar ce exista in ziua de azi, pe ps3 si 360... in afara de cateva exceptii, sunt doar foarte multe uscaciuni vopsite colorat...

    Deci ps1 rulez!!1

    p.s. dupa aventura ps1, nu am mai modat ps2-ul, pentru care am peste 35 de jocuri originale (dintre care multe neterminate sau chiar neincepute). Pe ps1 am in jur de 75 de jocuri, dintre care doar un sfert originale (ex: MGS, GT2, Driver2, Tekken2, Tekken3...) si cam tot atatea terminate...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 8 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 06-12-2015, 14:10
  2. Replies: 0 Last Post: 06-12-2015, 12:49
  3. Replies: 0 Last Post: 06-12-2015, 12:45
  4. Replies: 0 Last Post: 06-12-2015, 12:31
  5. Replies: 0 Last Post: 06-12-2015, 12:20

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts