Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: Coltul maniacilor de jocuri TD - Tower Defense Mania

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Coltul maniacilor de jocuri TD - Tower Defense Mania

    Hmm, cum Dzeu de nu mi-am dat seama ca ne lipseste un astfel de thread pe ditamai forumul? Si presupun/sper ca nu o sa intrebe nimeni ce este acela un joc de tip TD, ca ne suparam. De fapt nu ne suparam, ii trimitem la definitie si-i rugam sa-si aduca aminte de hartile de Starcraft si Warcraft in care erau si niste towere

    So guys... let's talk about TD's, unul din genurile mele preferate. Ce mai jucati lately, ce vi s-a parut mai deosebit (mai ales ca in ultima vreme au aparut cu sutele, in special clone la clona clonelor)? Si nu conteaza daca vorbim de PC, console, iOS, Android... Regula de baza a unui maniac de tower defense este asta: Orice TD trebuie incercat!

    Eu de exp. dupa ce am epuizat cam tot ce era in materie de flash (e o adevarata moda a TD-urilor via Flash, printre care va recomand cu caldura cele cateva TD-uri din aria noastra de Arcade - in special Xeno Tactic 1 & 2)... am ajuns sa ma reprofilez pe iPad. Acolo pot spune ca este mama (si tatal, si fratiorii lui mai mici) ai TD-urilor. Si e si mult mai fun si simti ca ai controlul cu adevarat atunci cand manevrezi totul cu manutele tale (si nu cu mouse-ul)...

    Printre titlurile mai mari care-mi vin acum in minte (si pe care trebuie neaparat sa le incercati), ar fi Sentinel 3 (+ addonul neaparat), Fieldrunners, Epic War TD, Tower Defense Lost Earth... La nebunie mi-a placut si opusul TD-ului (in care tu trebuie sa treci printre towere), Anomaly Warzone Earth. Superb! Iarasi foarte tare este Mach Defense in care practic produci tanks in loc de towers...

    Voi ce mai jucati? Si care este TD-ul favorit?



  2. #2 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pentru multe luni am jucat (pe iPhone si iPad) FieldRunners. Chiar si Plants vs Zombies cred ca poate fi inclus in aceeasi categorie, joc ce mi-a mancat, atat mie cat si prietenei zeci de ore deja.
    Iar in ultimile zile, imi ocup putinul timp liber cu Anomaly Warzone Earth care mi se pare surprinzator de bun

    Sentinel 3 inca nu l-am incercat, dar pare tare din filmulet. tks

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Trebuie sa incerci Sentinel 3... desi am impresia ca dupa ultimul update l-au facut un pic cam easy. E printre putinele in care chiar ai un commander (erou) care conteaza in lupta. Si-l upgradezi, iei noi skills... E probabil unul din cele mai bune TD-uri, daca nu chiar cel mai bun.

  4. #4 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Pe XBLA este The Awakening: Defense Grid. Mi-au placut doua lucruri mici, dar de efect: poti sa dai Fast Forward si ai checkpoint-uri la cateva valuri. Jucand doar hartile din War 3, aceste doua lucruri mi se par mare chestie.

  5. #5 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Buna idee ... Am pus unul de cateva zile pe threadul cu browser games:
    Play Kingdom Rush
    Eu ma mir ca oamenii inca mai au idei si le mai baga un twist. In Warcraft 3 imi placeau cele in care incepeau 2-8 jucatori harta si fiecare pe langa ca-si construia labirint putea trimite monstri celorlalti, nu mai stiu cum le zice. Mai demult primul joc la care m-as fi gandit daca auzeam TD ar fi fost: Desktop Tower Defense.
    Unul din cele mai grele TD-uri mi s-a parut Pixeljunk Monsters(ps3) dar in acelasi timp si foarte distractiv. Are chiar si 2player co-op.
    Pe android cel mai mult am jucat: Guns'n'Glory, Medieval Castle, GRave Defense HD si mai nou Field Runners.
    LE: Inca un TD pe care l-am jucat mult: GemCraft | Strategy Games | Play Free Games Online at Armor Games - inspirat probabil din harta de Warcraft3.

  6. #6 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar
    Dada , bun gemcraft , acum e si chapter zero dar mi se pare mai greu si ma enervez . Also , online , mai sunt vector td , vector td2 , vector tdx and others Ia sa incerc kingdom rush

  7. #7 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Minecraft Tower Defence
    Minecraft TD. Destul de interesant.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    E.R.A. TD mi s-a parut iarasi bun:



    De Fieldrunners 2 nu mai zic:



    Recomand si Star Defense Mission Control II:


  9. #9 SP
    Member Snake's Avatar
    Mie mi-a placut la nebunie grafica si ideea din Jelly Defense. Si asta desi nu sunt un fan al genului.




  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da, a fost haios Jelly Defense (dar recunosc ca nu am jucat mult). Va mai recomand si Toy Defense:



    Precum si Area 51 Pro (desi devine repede cam repetitiv, e destul de challenging):



    Ah, si femeia a jucat mult asta (Total Defense 3D). Eu nici n-am mai apucat...


Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Clubul colectionarilor By rodarkone in forum Console Club
    Replies: 1756 Last Post: 07-07-2023, 19:52
  2. Threadul maniacilor de cafea, espresso, cappuccino, ceai By MonkY in forum Health, Food & Sports
    Replies: 214 Last Post: 18-05-2017, 12:57
  3. Coltul programatorului By Dudel in forum Software
    Replies: 21 Last Post: 18-03-2014, 21:36
  4. User Review: South Park Let's Go Tower Defense Play (XBLA) By Khan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 0 Last Post: 15-12-2009, 22:52
  5. Savage Moon - pentru fanii Tower Defense ! By MonkY in forum Console News
    Replies: 3 Last Post: 27-11-2008, 21:00

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts