Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 49 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 15 ... LastLast
Results 81 to 100 of 977

Thread: Probleme si solutii PC

  1. #81 SP
    Admin MonkY's Avatar
    dadu093: Uite cateva idei:

    1. Schimba browserul (incearca cu Firefox, Chrome, Opera si Safari). Daca toate fac la fel, e o problema de configuratie hardware (prea slaba) sau ceva probleme cu drivere (video, lan, etc.)
    2. Optimizeaza Windows-ul (pune swap fix, dezactiveaza restore-ul, dezactiveaza indexarea de fisiere via ntfs, opreste windows search si alte minunatii)
    3. Foloseste un antivirus bun (un kaspersky de exp. stie sa-si faca un cache serios cand e vorba de fisiere de pe net, pe cand altele il segmenteaza).
    4. Fa update serios (la drivere, pune ultimele versiuni la placa video, retea, ide, etc.). Nu uita sa faci updaet si la flash, directx, java runtime !

    Incearca cele de mai sus, si daca nu merg... revino cu informatii serioase despre laptopul tau... altfel vorbim vorbe

  2. #82 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    d
    3. Foloseste un antivirus bun (un kaspersky de exp. stie sa-si faca un cache serios cand e vorba de fisiere de pe net, pe cand altele il segmenteaza).
    Sincer parerea mea mai bine avira, Kaspersky este pe licenta, consuma resurse( foloseste HDD-ul mai ales, daca nu ai unul rapid poate fii problematic), pe cand avira este gratuit, usor pe sistem (nici nu il simti), protectia fiind deasemenea buna.

  3. #83 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Strike105X View Post
    Sincer parerea mea mai bine avira, Kaspersky este pe licenta, consuma resurse( foloseste HDD-ul mai ales, daca nu ai unul rapid poate fii problematic), pe cand avira este gratuit, usor pe sistem (nici nu il simti), protectia fiind deasemenea buna.
    Sper ca este parerea ta personala si nu profesionala. Pentru ca altfel e grav. In ultima perioada cred ca am instalat KIS/KAV... cel putin 500 licente, pe sisteme mai mult sau mai putin performante. Daca prin Avira, AVG, Avast (chiar si NOD32 si Bitdefender) treceau spyware/trojani si alte nebunii ca prin branza... n-am vazut sa treaca ceva prin Kaspersky. Mai mult, chestia cu resursele e depasita de mult (de cand cu Vista si Win7)... iar memorie, nu cred ca mai are nimeni sub 2GB in ziua de azi... Daca are mai putin, sa se uite ca a ajuns sa coste 1GB cat o masa la McDonalds

  4. #84 SP
    SnowManiac dadu093's Avatar
    Deci...in legatura cu ce mi-ai zis la...
    1. folosesc Firefox, si am incercat si alte browsere si la fel se intampla.
    2. sunt noob in ale' calculatoarelor, si nu am inteles m-ai nimic de acolo...
    3. ca antivirus am AVG, dar daca crezi ca e cazul, am sa incerc un kaspersy...
    4. aici e o "buba" mare, pentru ca mi-ai zis tot tu, acu' ceva vreme sa imi fac un uptate la placa audio pentru ca aveam ceva probleme cu sunetul. Aici, problema e urmatoarea, am intrat si pe site-ul celor de la Realtek, si si pe siteul celor de la NVIDIA, si nu prea am reusit sa fac nimic. La Realtek, versiunele care le aveau ei acolo erau mai vechi decat ceea ce am eu si la NVIDIA, au ceva sistem de cautare pentru drivere si nu au gasit nimic pentru ce am eu. Am incercat sa fac aceste updateuri si din Device Manager, si nici de acolo nu a gasit nimic. La java am reusit sa il fac updateul si cu directxul, am 9.0c.

    Laptopul este un Acer Aspire 7720G, cu Windows XP

  5. #85 SP
    Admin MonkY's Avatar
    dadu093: daca este modelul 703G25Hn (vezi pe spate), atunci cred ca e un laptop destul de ok din punct de vedere hardware (512MB nVidia 8600M GT, Core 2 Duo T7700, 3GBs RAM, 250GB 5,400rpm SATA HDD)... si nu ar trebui sa ai problemele de care spuneai la playback video.

    Pentru placa de sunet, iei de aici v2.49: Realtek
    Pentru placa video, vad ca site-ul nVidia e busit, asa ca poti incerca de aici: Redirect by ulimit.com

    Nu te mai chinui cu pagina Acer... pentru ca din cate observ, ei n-au mai updatat drivere din 2008 pt. modelul tau: Acer Europe - Service & Support, Drivers & Utilities, Downloads

    DirectX, iei ultimul build pe Iunie 2010 de aici: Codecs.com :: Download DirectX Runtime for June 2010 : DirectX is an ideal platform for running and displaying applications rich in multimedia elements
    Java zici ca ai pus, ultimul flash il iei de aici: Free-Codecs.com :: Download Adobe Flash Player 10.1.53.64 : Adobe Flash Player allows you to view interactive web content like games, business presentations, advertisements.

    Pune si ultimul Intel Inf (chipset) de aici: Redirect by ulimit.com

    Mai faci tweakurile de care ti-am zis, si ar trebui sa fie ok... eventual opreste si tu ce mai ai rezident prin memorie si nu folosesti (macar cat testezi). Bafta !

  6. #86 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Sper ca este parerea ta personala si nu profesionala. Pentru ca altfel e grav. In ultima perioada cred ca am instalat KIS/KAV... cel putin 500 licente, pe sisteme mai mult sau mai putin performante. Daca prin Avira, AVG, Avast (chiar si NOD32 si Bitdefender) treceau spyware/trojani si alte nebunii ca prin branza... n-am vazut sa treaca ceva prin Kaspersky. Mai mult, chestia cu resursele e depasita de mult (de cand cu Vista si Win7)... iar memorie, nu cred ca mai are nimeni sub 2GB in ziua de azi... Daca are mai putin, sa se uite ca a ajuns sa coste 1GB cat o masa la McDonalds
    Si profesionala si personala, depinzand de configuratie si desigur doar pentru persoane fizice (la firme Kaspersky clar, nici nu se pune discutia). Kaspersky este cel mai bun antivirus din ziua de azi nu am contestat, dar protectia Avira (avast are un sistem interesant de devirusare cam atat deci ma refer doar la avira cat despre AVG NOD32 (Nod numai este ce a fost) si Bit sunt fail ...) este tot de ce are nevoie un user de obicei, deci pentru prevenire in mare ajunge avira, pentru curatare da in mare kaspersky este necesar si acela mai are probleme dar oricum aici vorbim de prevenire nu despre un caz virusat, inca un mare plus este ca Avira este gratuit. Nu am tinut cont cate instalari am facut (ma refer la persoane fizice nu sunt incluse firme) dar cu avira pana in ziua de azi nu am avut un caz de infestare la nici o persoana incluzand la mine. Deci in final daca este vorba de o firma sau cineva care necesita maximum de protectie, da kaspersky este solutia, dar pentru majoritatea de home useri nu merita bataia de cap si pierderea de resurse, ajunge avira, iar pentru un user avansat avira este iara o alegere buna.

  7. #87 SP
    SnowManiac dadu093's Avatar
    Monky mersi mult pentru toate informatile si sfaturi, in sfarsit zboara youtube-ul! Respect!

  8. #88 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Strike105X: te rog sa ma crezi ca m-am plictisit atat de mult sa-mi pierd timpul cu astfel de antivirusi "buni si free", incat si pt. persoane fizice, home users... recomand acelasi lucru. Imi vin sisteme folosite strict "acasa" unde colcaie virusi... si cand ma uit pe cate unul, minune. Foloseste antivirus (avg, avira, avast, etc.) ! In momentul in care-mi va veni primul sistem pe care este instalat Kaspersky si totusi are probleme cu virusi... atunci imi voi schimba opinia. Pana atunci, ajunge "home userul" sa plateasca mai mult pe service/devirusare decat il costa licenta de Kaspersky... Dar, fiecare poate alege modul in care sa arunce cu banii

    dadu093: glad i was able to help ! Enjoy youtube ! Respect !

  9. #89 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    daca am virusi in prezentul hdd si il reformatez, sterg tot de pe el, sa fie ca si nou, cand reinstalez un windows pe el imi vor reveni si virusii?

  10. #90 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Daca formatezi, categoric nu.

  11. #91 SP
    Junior Member Lucker's Avatar
    Salutare baieti , daca va rog ma puteti ajuta si pe mine . Am cumparat acuma de o luna un calculator nou in piese si am instalat win 7 32 biti professional dar nu-l simt in toate jocurile performantele calculatorului de exemplu in GTA 4 Episodes from Liberty City in care este ca soseaua dispare si se face gri + ca am 4 gb DDR 3 rami instalati dar asa scrie la Properties ca 3.50 GB usable il pot face sa foloseasca mai mult ? Sistemul meu este Proc: i5 750 la 2.66GHZ , 4 GB DDR3 rami Corsair CL9 , Placa video Sapphire HD5770 VaporX 1 GB DDR5 OC , HDD WD 32MB Caviar black Sata 2 , Placa de baza Gygabite P55a-Ud3 , Sursa Cooler Master GX 650w .
    Pot sa fac ceva sa mearga mai bine sau sa-mi cumpar o placa video mai buna ?
    Si oare merge si de la NVIDIA sau numai de la ATI in placa de baza?
    Mersi mult si ma scuzati pentru atata intrebari !

  12. #92 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Nu are legatura cu hardware-ul, joaca-te cu setarile. Vezi Field of View-ul.

  13. #93 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Lucker, ca sa vezi toti cei 4GB RAM va trebui sa pui Windows 7 pe 64bits. Performantele in unele jocuri (mai ales cele mai vechi) sunt mai slabe decat in XP, dar nu ar trebui sa ai parte de asa ceva. Incearca si tu sa pui toate driverele la zi... de pe paginile producatorilor, nu din Windows Update...

  14. #94 SP
    Junior Member Lucker's Avatar
    Dar am ultimul ati catalyst 10.6 , directx 11 , microsoft visual c redistributable 2008 ce mai trebuie sa instalez ?
    Daca ati jucat voi acest joc ajutatima si mie va rog.
    Sa pun procesorul in overclock ?

    ---------- Post added 25-07-2010 at 10:44 PM ----------

    Si daca am setat mai jos rezolutia si am lasat mai jos setarile tot problema acesta am intalnit !

  15. #95 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu are treaba GTA cu DX11... Tie iti trebuie ultimul Runtime de DirectX9 (DirectX 9.29.1962 Runtime June 2010). Catalyst-ul e ultimul... fa update si la driverele la chipset (ide, agp/pcie, lan, etc.). Vezi si ce procese iti mananca prea mult din procesor (task manager sau Process Explorer)... pune ultimul patch pt. GTA... si ar trebui sa fie totul ok.

    P.S. Fa si update de bios la motherboard...

  16. #96 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Nah, nu iti fa uupdate de BIOS. Nu are legatura, in opinia mea. Te avanti prea mult. Nu e ca instalarea unui driver.

  17. #97 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by GS0Ls View Post
    Nah, nu iti fa uupdate de BIOS. Nu are legatura, in opinia mea. Te avanti prea mult. Nu e ca instalarea unui driver.
    Daca are Ati... update de bios "it's a must !". Poti sa-l intrebi pe Webpredator, care dupa ce a dat o caruta de bani pe placa video, avea surprize gen "subit i se facea cursorul de la mouse de 10 ori mai mare". And yeah, it was solved via a BIOS update. Don't ask me why... Ati/Amd works in misterious ways

    P.S. Fac update-uri de BIOS la tot ce prind de vreo 10-15 ani incoace. Never had a failware. Placa mea de baza cred ca a avut 20 de new BIOS'es din 2009-2010. Si tot astept unul care sa-mi rezolve o problema specifica... Damn those tech support guys

  18. #98 SP
    Junior Member Lucker's Avatar
    Si daca il vand atuncea placa mea de video si cumpar un Nvidia Geforce GTX 460 sau 470 ar fi mai ok sa nu am probleme de asemenea ?
    Il suporta oare placa mea de baza Gigabyte GA-P55A-UD3 ???

    ---------- Post added 26-07-2010 at 05:47 PM ----------

    Si merita sa pun un overclock pentru procesor i5 750 2.66 ghz si cam pana la cat am cooler stock deocamdata .

  19. #99 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Lucker View Post
    Si daca il vand atuncea placa mea de video si cumpar un Nvidia Geforce GTX 460 sau 470 ar fi mai ok sa nu am probleme de asemenea ?
    Il suporta oare placa mea de baza Gigabyte GA-P55A-UD3 ???
    Avand PCI Express 2.0 poti pune orice placa video doresti. Teoretic ar trebui sa nu ai probleme cu un 460 - 465 la nici-un joc... Acum, cine ti-a configurat sistemul/Windows-ul stie cel mai bine ce e ok si ce nu.
    Quote Originally Posted by Lucker View Post
    Si merita sa pun un overclock pentru procesor i5 750 2.66 ghz si cam pana la cat am cooler stock deocamdata .
    Overclock cu stock cooler (mai ales acum vara) nu-ti recomand sub nicio forma. Intai ia un cooler mai serios, si dupa te poti juca si cu overclock...

  20. #100 SP
    Junior Member Lucker's Avatar
    Chestia este ca eu am ales piesele si eu am configurat sistemul .
    Dar totusi am mai intrebat pe cativa prieteni care mai pricepau la ele.
    Dar tu ce zici am facut ceva greseala cu piesele care am cumparat ?
    Rami Kit 4GB DDR3 1333MHz CL9 XMS3 TW3X4G1333C9
    Hard disk Caviar Black 500GB SATA 7200RPM 32MB WD5001AALS
    Procesor Core i5-750
    Placa de baza GA-P55A-UD3
    ATI Radeon HD 5770 1GB GDDR5 Vapor-X 11163-05-20R
    DVD-Writer DRW-24B1ST Retail Black ASUS
    Sursa Cooler Master GX-650W
    carcasa Cooler Master Gladiator 600

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 49 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 15 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 644 Last Post: 31-08-2023, 13:32
  2. Xbox Series X|S - Probleme si Solutii By Teo in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 22 Last Post: 22-03-2023, 20:35
  3. DualShock 4 - DS4 - Probleme si solutii By MonkY in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 74 Last Post: 08-03-2023, 22:53
  4. Solutii montare ps4 in masina By Dan123456 in forum Auto & Moto
    Replies: 1 Last Post: 16-06-2020, 00:53
  5. Hauppauge HD PVR (Probleme si solutii) By eXist in forum Console Club
    Replies: 1 Last Post: 28-03-2011, 15:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts