Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 6 of 11 FirstFirst ... 4 5 6 7 8 ... LastLast
Results 101 to 120 of 216

Thread: Recomandari si sfaturi pentru componente si calculatoare

  1. #101 SP
    Admin MonkY's Avatar
    DeathWings: nu asa se intampla la fiecare noua generatie? Asta e... bucura-te de ce ti-ai cumparat, cat o mai duce. Daca stai cu gandul la urmatoarea generatie, nu mai cumperi niciodata nimic, pentru ca de fiecare data va veni ceva mult mai rapid, mai eficient, cu consum mai redus sau mai stiu eu ce functie noua... So, enjoy your 780 for now!

  2. #102 SP
    Member legokid220's Avatar
    Monitor LCD 24inch Philips 244E Full HD1080p HDMI SmartTouch Glossy Bucuresti • OLX.ro, fostul Mercador

    ce parere aveti despre monitorul acesta? este ok sa-l folosesc la gaming? mai exact ... pt ps4.
    Nu sunt prea pretentios ... avand in vedere ca nici bani pt pretentii nu am.
    Ar fi ok pretul pt el?

  3. #103 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pretul ar fi OK, dar risti cumparand un SH... El ca specificatii pare decent, insa sigur nu e cu IPS (deci vei avea unghiuri mai proaste de vizualizare), si sigur nu e vreun panel super rapid (are 5ms). Daca-ti da si garantia la el, cred ca merita. Daca nu, eu unul nu m-as risca.

  4. #104 SP
    Member legokid220's Avatar
    Salut, Baieti ! Revin cu ultima mea dilema in materie de monitoare
    am gasit monitorul acesta: Vand Monitor lg led 24 400 Ron, second hand, Satu Mare - tocmai.ro si sunt pe cale sa-l il cumpar..
    Oare e bine ce fac ? ce minusuri are si ce plusuri ?

  5. #105 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Avand in vedere ca nu are garantie si ca nu-l poti testa (nu cred ca te ajuta faptul ca ai verificare colet), eu nu as risca. Nu mai vorbim de faptul ca omul nici macar un model nu a dat...

  6. #106 SP
    Member legokid220's Avatar
    cum adica nu a dat un model?
    este LG LED E2441V- BN

  7. #107 SP
    Member Popae36's Avatar
    Salutari.am urmatorul procesor :
    Amd phenom ii x6 1035t
    Microarchitecture:K10
    Core Name:Thuban
    Manufacturing Process:0.045 micron
    Socket Type:Socket AM3
    The Number of Cores:6
    The Number of Threads:6
    Multiprocessing:Not supported
    Frequency:2.6 GHz
    Maximum Turbo Frequency:3.1 GHz
    Bus speed:2 GHz
    L1 Cache:384 KB (code)
    384 KB (data)
    L2 Cache:3 MB
    L3 Cache:6 MB
    Thermal Design Power:95 Watt
    Supported memoryDR2-1066 / DDR3-1333
    *
    Instructions and Technologies
    Execute Disable Bit?Yes
    64-bit Support?Yes
    Hyper-Threading technology?No
    Turbo Boost?Yes
    Virtualization?Yes,
    si vroiam sa va intreb daca credeti ca imi limiteaza cumva placa video...r9 270 x toxic,
    Placa de baza trebuie sa imi cumpar noua..ma gandeam daca ar fi de ajuns un overclock,
    Sau ar fi mai bine sa iau direct un amd 8350..adica cat de mare ar fi diferenta in jocuri intre cele doua

  8. #108 SP
    Member mittyredstar's Avatar
    Doar pt jocuri, parerea mea ca nu merita x8, as merge pe un amd x6 fx6300 + 8gb ram + o placa de baza am3+ (ceva echilibrat, nu prea scumpa ) .

  9. #109 SP
    Member Popae36's Avatar
    La asta ma gandeam si eu mittyredstar daca e chiar necesar upgradeul de procesor,
    Sau ar mai duce o vreme

  10. #110 SP
    Member legokid220's Avatar
    Salut Tuturor ! Urasc cablurile si vreau sa reduc cat mai mult din ele... As vrea sa-mi iau un adaptor wireless pt PC .
    Mentionez ca sunt doar la 4-5 metri de Router , deci nu am nevoie de ceva foarte puternic ceva usor de pus pe USB...

  11. #111 SP
    Admin MonkY's Avatar
    legokid220: presupun ca te referi la un adaptor wireless de retea... Depinde acum si ce viteza iti doresti la PC, dar oricum va fi, vei pierde din bandwith si latenta (fata de cablu). Ah, si depinde si de router, desigur. Dar, pe scurt... cateva recomandari:

    - Adaptor Wireless-N Linksys AE2500, Dual-Band, USB - 300Mbps
    - ASUS USB-N53 Black Diamond Dual-Band Wireless-N600 USB Adapter, IEEE 802.11a/b/g/n USB2.0 Up to 300Mbps Data rate, Graphical Easy Interface - 300 + 300Mbps
    - Adaptor wireless Linksys AC 1200 Dual Band, USB 3.0 - Standard AC, 1200Mbps (300 + 867)
    - Adaptor wireless Asus USB-AC56 AC1200, dual band, USB 3.0 - Standard AC, 1200Mbps (300 + 867)

    Fiind vorba de un PC desktop, ai putea sa mergi pe o solutie interna (PCI sau PCI Express). Exemplu:
    - ASUS PCE-N53 Dual-Band Wireless-N600 Adapter, IEEE 802.11a/b/g/n PCI Express Up to 300Mbps downlink+300Mbps uplink Wireless Data Rates, 64/128-bit WEP, WPA2-PSK, WPA-PSK, WPS - 300 + 300Mbps

    Iar "regele" momentan (pana vine solutia 4x4) este monstrul acesta: Placa de retea wireless AC1900 Asus PCE-AC68, PCI-E - 600 + 1300Mbps

  12. #112 SP
    Senior Member Snick's Avatar
    Salut , doresc sa-mi fac un upgrade la placa video si va cer o parere .
    In acest moment am un Ati radeon 4850 HD ( care sta in temperaturi de peste 90 de grade cand incerc sa joc ceva ... clasica problema cu ventilatorul -- > ori inlocuit ori curatat si relipit )
    Totusi problema mea este ca majoritatea jocurilor cer acum direct x 11 sau pixel shader 11 ... aceasta placa s-a oprit la 10

    Vreo recomandare de placa video care sa duca pe medium - low noile jocuri ? evident caut una ori SH , ori destul de ieftina
    Personal nu am fost cel mai multumit de ATI ... asa ca ma gandesc ca poate ar trebui sa merg pe Nvidia

    So pareri / link-uri ... undeva pana in 200 RON ( exact cat costa The evil within pe consola -- > pe care nimeni nu il scoate la vanzare ) ??

  13. #113 SP
    Member BlackSnake's Avatar
    Iti trimit pm cu niste linkuri de la placi video sh. Cam greu oricum sa gasesti ceva bun la 200 ron chiar si sh.

  14. #114 SP
    Junior Member Legolas40's Avatar

  15. #115 SP
    Member ymess's Avatar
    Am si eu un model asemanator, tot IPS de 23" de la LG, desi l-am luat acum ceva timp. Al meu are si tuner si il folosesc si ca monitor si ca TV. Se vad foarte bine filmele, meciurile pe canale HD. Ca monitor il folosesc si in programare, is multumit de el, luminozitatea ok, in schimb cel mai mult imi plac animatiile in modul vivid, culorile se vad foarte bine.

  16. #116 SP
    Junior Member pocpoc350's Avatar
    Salut! Nu prea ma pricep la hardware dar totusi m-am riscat sa imi fac singur o configuratie (pentru gaming) Am inteles ca nu e exact cea mai reusita. Azi, un prieten mi-a propus sa fac un schimb de procesoare plus in 300 RON diferenta (sa-l dau pe al meu+300RON). Este vorba despre un i5 4690 K. El l-a cumparat prin luna ianuarie (nou) dar inca nu a reusit sa il foloseasca pentru ca a avut niste probleme cu banii si nu a mai reusit sa isi configureze un calculator inca. Vreau sa stiu daca procesorul e compatibil cu restul componentelor si daca i5 4690 K ma ajuta cu ceva in plus la configuratia actuala. Am inteles ca ar trebui facut doar un update la BIOS. Dar vreau sa fiu sigur de asta. Si de asemenea daca mi-ati putea propune (sa zic asa) cam care ar fi urmatoare componenta asupra careia ar trebui sa ma concentrez sa o schimb.
    Mersi anticipat!
    Attached Images Attached Images aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.jpg

  17. #117 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ala nu ti-e prieten daca ti-a propus schimb de procesoare +300RON. Diferenta in magazin e de sub 200, iar el iti cere 300. Nu castigi cine stie ce facand schimbul, diferentele sunt destul de mici. Cum zici ca nu te pricepi nu vei face nici OC, deci schimbul nu prea are rost.

    Poti schimba placa video pe viitor, vezi tu in ce buget te incadrezi.

  18. #118 SP
    Junior Member pocpoc350's Avatar
    Mersi mult pentru raspuns! Eu ma gandisem la modul ca daca as vrea sa imi iau un i5 4690K, ar trebui sa o vand pe asta ( si cu toate ca o am de vre-o 3 luni si am dat 900 RON pe ea, nu cred ca as lua mai mult de 600/650RON ) si ar trebui sa mai pun inca vre-o 500-600RON ca sa il iau nou. Am vazut si eu ca in magazin diferenta e undeva la 200 RON. OC ar avea cine sa imi faca, deci nu asta ar fi problema. Eram curios daca m-ar fi ajutat cu ceva si dupa aia (in aprox 2 luni) sa fac si upgrade la un GTX 770.

  19. #119 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Dupa umila mea parere configuratia ta este cam nefericita. Procesor scump si slab, placa video depasita, SSD-ul ala este o mizerie, mai bine intrebai. Daca mai este in timpul legal de retur, returneaza-le si informeaza-te. Era bine daca intrebai aici de la inceput.

  20. #120 SP
    Junior Member pocpoc350's Avatar
    Din pacate nu mai pot face asta. Sa-mi fie invatare de minte! Oricum, functioneaza decent la jocuri dar intelesasem si eu ca trebuia sa fac o configuratie mult mai buna la 4.500 ron investiti. O sa ma concentrez la un upgrade major cat de curand dar nu inainte de a intreba aici. Mersi pt raspunsuri!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 6 of 11 FirstFirst ... 4 5 6 7 8 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 1 Last Post: 09-12-2015, 23:52
  2. Suruburi pentru componente PS3! By starfire in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 2 Last Post: 07-08-2015, 16:25
  3. Recomandare PC pentru Gaming pe componente By Daghiu98 in forum Hardware
    Replies: 23 Last Post: 07-02-2015, 01:37
  4. Replies: 79 Last Post: 01-05-2014, 09:46
  5. Recomandari si sfaturi HTPC By Florin85 in forum Hardware
    Replies: 17 Last Post: 26-04-2014, 23:51

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts