Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 54

Thread: Plasma vs LCD

  1. #1 SP
    Member SpitFire's Avatar

    Plasma vs LCD

    Deci da, peste 1 luna, 2, va trebui sa-mi iau un TV de 66CM diagonala in camera mea. Momentan ma joc pe un Samsung 82CM 7000:1 in sufragerie, se vede superb, dar e distanta destul de mare intre canapea si LCD, iar cum camera mea este mica, nu stiu ce sa aleg intre LCD sau Plasma. Din cate am vazut pana acum Monky se pricepe la asa ceva, astept in special un raspuns de la el si nu numai. Thx.

    LE: Mentionez ca o sa fie si 'frecat' ca sa zic asa televizorul, o sa mai vad filme HD pe el din PC, o sa incerc si alte chestii, nu o sa fie folosit numai pentru Xbox.

  2. #2 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by SpitFire View Post
    Deci da, peste 1 luna, 2, va trebui sa-mi iau un TV de 66CM diagonala in camera mea. Momentan ma joc pe un Samsung 82CM 7000:1 in sufragerie, se vede superb, dar e distanta destul de mare intre canapea si LCD, iar cum camera mea este mica, nu stiu ce sa aleg intre LCD sau Plasma. Din cate am vazut pana acum Monky se pricepe la asa ceva, astept in special un raspuns de la el si nu numai. Thx.
    Dap ..cred ca numai batranul Monky este cel mai in masura sa te sfatuiasca in problema asta.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eeeh, nu sunt singurul in masura sa dau sfaturi. Mai bine SpitFire spune exact pentru ce vrei TV-ul respectiv. Daca se poate in procente, cat la suta filme, cat la suta Xbox 360, Wii, etc... Distanta de vizionare si buget (desi la buget mi-e greu sa ma incadrez de obicei)

    Oricum versiunea scurta e asa cum va asteptati din partea mea. Plasma este peste. In special FullHD, la o plasma nu exista probleme cu latenta, unghiurile de vizionare sunt complete, culori full range, contrast mai mare, negrul e negru (dupa buget) fata de LCD. Singura mica problema ar fi cea legata de remantenta... dar la ultimele generatii este doar ceva temporar. Va spune unul care se joaca pe plasme si lcd de ceva ani buni. Si desi am avut si maraton de cateva zile in continuu pe acelasi joc, nu a ramas pe nici-unul impregnat complet. Asta nu inseamna ca nu e bine sa previi decat sa te trezesti exceptia care confirma regula

    Pe de alta parte un LCD poti sa-l folosesti si ca "wallpaper" si tot nu ai parte de remanenta (desi am vazut destule cazuri cu impregnari de icoane pe LCD-uri). Ai un consum un pic mai mic si de obicei un brightness mai puternic (deh, vorbim de o lampa, nu ?). Mult mai multe tweakuri sunt available de obicei la LCD-uri. Pe partea de digital, FullHD, sa zicem ca am putea apropia calitatile unui LCD bun si a unei plasme bune. Pe partea de analog insa, LCD nu are nici-o sansa. SD-ul pe un LCD e un amalgam de macroblocuri (pardon my french). In schimb, LCD-urile stau mai bine la partea de interlacing (adica 1080i e mai bine intretesut).

    Cam atat pt. moment. Spune-ne ce doresti exact ca sa putem ajuta cu mai multe detalii care sa-ti rezolve dilema. Bafta !

  4. #4 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Pentru Xbox ce se recomanda? LCD sau Plasma?

  5. #5 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    SpitFire, nu gasesti plasma la 66cm. Cea mai mica plasma de la noi este un LG de 81cm, dar cu rezolutie mica, de 852x480. Cea mai mica plasma 720p este de 94cm (si de fapt nu este chiar 720p ptr ca are o rezolutie de 1024x720). Urmeaza plasmele de 106cm care au ori 1024x768 (compatibile 720p ptr ca se masoara numai punctele de pe verticala) ori 1920x1080 (full HD). Cu distanta mai e o treaba. In timp, plasma sau lcdul, oricit de mare ar fi, se micsoreaza, sau ma rog, te obisnuiesti cu diagonala si nu ti se mai pare mare. Eu am ajuns sa ma joc pe plasma de 106cm de la 1-1.5m si mi se pare super ok. Mentionez ca eu am o plasma Panasonic din 2007 (PV70) cu 1024x768 si pentru jocuri mi se pare suficient, mai ales ca majoritatea sunt in 720p sau chiar randate intern la o rezolutie mai mica.

    Cea de a doua problema e pretul. Un LCD fullHD iei acum pe la 3500-3800 RON (vazusem chiar o oferta la cora sau carrefour la un sony bravia S4000 fullHD de 37' sau de 40' in banii astia). O plasma fullHD la 106cm e 3800-4200-4700RON (Panasonic 42PY8/42PY80/42PY85). Daca nu poti sa scoti atit din buzunar atunci reorienteaza-te pe altceva in jurul a 2500RON (o plasma Panasonic 37PV80 (94cm) sau 42PV80 (106cm), diferenta intre ele fiind de max 200RON). daca nici 2500RON nu poti sa scoti, atunci inseamna ca trebuie sa te incadrezi intr-o suma de pina la 2000RON caz in care uita de plasme. personal si eu votez pentru plasma pentru ca ai mult mai multe avantaje si culorile sunt incomparabile cu cele produse de un lcd INSA asta imi spune mie ochiul meu. ochiul tau, poate iti spune altceva, asa ca o idee ar fi sa te duci in media galaxy si sa vezi plasme si lcduri. ma rog, si asta e cu dus-intors ptr ca nu sunt setate corect acolo, insa macar vezi mai multe modele si ai idee cum se comporta in materie de brightness/contrast/culori.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Bobby View Post
    Pentru Xbox ce se recomanda? LCD sau Plasma?
    Sincer ? Dupa ce vezi prin toate reclamele si toate prezentarile Xbox 360-urile legate la LCD-uri Samsung... nu prea te mai uiti la plasme (si te gandesti si ca 99% din developeri fac jocurile pe LCD-uri). Daca nu vrei diagonala mare, nu esti cinefil si vrei sa nu stai cu frica de image retention, atunci go for a good LCD. Si inca ceva... mai bine mai taiati 3-4" de la diagonala si luati ceva mai bun decat sa luati cel mai cheap LCD la o diagonala cat mai mare. Procesorul de imagine si "tweak-urile" fac toti banii la un LCD. Degeaba aveti ditamai magaoaia daca nu puteti controla sub nici-un fel backlightingul. O sa vedeti negrul pe niste nuante de crem, sau renumitele clouds. Ca sa nu mai vorbim de contrastul scos din burta (dinamic 100.000:1 si real daca sare de 1200:1 e o minune) si timp de raspuns de peste 16ms (desi nu-l gasesti pe nicaieri specificat, sau il vezi la valori cat mai apropiate de zero si cat mai departe de realitate).

    P.S. Va recomand sa aruncati si un ochi pe preturile din US inainte sa cumparati ceva din .ro (desi in majoritatea cazurilor va trebui sa gasiti modelul aferent celui disponibil la noi), pentru simplul motiv ca la noi se plateste enorm "marca" si se mai aplica si principiul "hai sa punem adaos mai mare, ca zice romanul ca-i mai scump prin urmare mai bun". Si cum a zis si h0stile, mergeti sa le vedeti side by side. Nu va sfiiti sa le cereti celor din shop sa le puna unul langa altul. E pe baniii vostrii, si daca vor sa vanda, o vor face (i did that every time). Rugati-i sa va lase cu consola sau sa conecteze la ceea ce va intereseaza cel mai mult... inarmati-va cu niste disk-uri (bluray movies, games, dvd tests, etc) si luati ce va place. Cred ca e cel mai important feature

  7. #7 SP
    Member SpitFire's Avatar
    Well, in primul rand multumesc pentru raspunsuri. Si da, bugetul este pana in 2000RON Ma uit la filme rar, nu am ce face cu o diagonala mare, camera mea este mult prea mica si zic ca 66CM imi ajung. Initial as vrea sa merg pe asa ceva: Televizor LCD Samsung LE32A430, 82cm LE32A430 Alte recomandari mai bune decat asta? Stiu, este de 82CM, dar are contrastul mare si este la un pret bun.
    LE: 20% Filme - 40% TV - 40% X360

  8. #8 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Well, oarecum offtopic.

    Astazi a crapat 6600GT-ul, aferent batranului sistem din barlogul personal.

    Se pare ca artefactele care in in final au dus la "pabusirea" placii video au inceput la ceva timp de la conectarea ei la un TV Samsung, LCD of course. Prin cablu VGA...

    Cablul a stat atat in D-Sub placii video, cat si al celui din TV neincetat. Adica n-am scos niciodata cablul din vreuna din cele 2 intrari.

    Problema tine de impamantare sau are si alte cauze?

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    SpitFire: pana in 2000 RON, cam la atat te poti opri (LE32).

    Wargasm: din pacate am vazut multe minunatii de genul asta (cand scadea tensiunea palpaia tv-ul si reseta sistemul sau ramanea placa video fara semnal). Eu le-am rezolvat cu un UPS la PC si legat la o masa cat de cat (calorifer). Mai rau e sa nu ai vre-un TV mai poznas cu o mufa la care sa fie legat vre-un pin aiurea (gen masa pe semnal) si cand isi da vecinul drumul la Diamantul din '70 sa simti si tu cum trece prin placa video

  10. #10 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Pai cred c-o sa apelez la un UPS, un APC.

    Pana una alta, am tablou electric vechi, sigurante cu buson. O alta problema.

    Sa gasesc un electrician bun, care sa puna tabloul, sa puna fire separate pt. aere si masina de spalat, sa impamanteze 2-3 prize etc.

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Wargasm, la instalator/electrician, iti dau un sfat. Spune-i sa-ti dea pe foaie ce are nevoie, si mergi tu si cumpara-ti. De mine si-au batut joc. Se duc in targ/piata/wherever si aleg cheapest **** (ca ei oricum tot baniii aia isi iau si nu care cumva sa te iei de ei ca au dat prea mult). De la cabluri de 2 lei, pana la sigurante mai ieftine. Si ajungi ca mine, care dupa ce am schimbat tablou de 30 de ani (cu care nu aveam issues, dar am zis sa pun si eu tablou destept, cu switch-uri)... sa ma trezesc ca-mi sar una doua sigurantele, ca-mi intra in vrie becurile cand pleaca masina de spalat... etc. Imi pare rau si-acum ca am bagat bani in asta, zicand ca fac un bine.

    Da, traiasca UPS-urile APC. Worth every penny.

  12. #12 SP
    Member SpitFire's Avatar
    Multumesc mult Monky Cred ca putem lasa threadul deschis, din caz de mai are cineva neclaritati

  13. #13 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Merci MonkY.

    Electricianul asta mi-a fost recomandat, dar cine dracu stie cat de serios o fi. Ca mi-a mai fost recomandati mecanici, zugravi, etc, care in final s-au dovedit lipsiti de profesionalism.

    Stiu ca nu era chiar locul de-a discuta despre reteaua electrica, dar poate altii vor lua in calcul impamantarea, inainte de-a baga in priza PC, console, aere conditionate, TV-uri etc.

    SpitFire, eu am prins promotie in Carrefour(iulie parca) la SAMSUNG LE32M86BD.
    http://www.samsung.com/uk/consumer/d...LE32M86BDX/XEU

    Atunci era 20 de milioane, fata de 30 la emag sau cel. Samsung face promotii cu Carrefour, go and check it out.

  14. #14 SP
    Member SpitFire's Avatar
    Locuiesc in Galati, nu exista Carrefour pe aici. Oricum, televizorul din sufragerie am dat pe el 24 mil, are contrast 7000:1, diagonala de 82 si se vede superb, l-am luat cu cateva luni in urma. Deci cred ca pentru camera mea cu contrast peste sau echivalent cu 7000:1 o sa ma multumesc

  15. #15 SP
    Member RobertDinu's Avatar
    Intentionez sa achizitionez LCD 40'' + , am gasit oferta de la Dixon care o data cu sarbatorile va face crash la preturi cu inceputul lui Dec. , merita banii pe performa tv-ului?, aici am Sky HD si se vede super bine dar momentan nu am tv de marca sa il pot testa la valoare mazima, tind sa cred ca il voi folosii si cu un sistem BlueRay, pot merge cu pretul si mai departe daca se cere putin mai mult pe ceva putin mai bun.Multumesc si astept sfaturile voastre cei cunoscatori de Tv Hi Tech

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Well, Robert... acela e generatie cam "veche". Depinde insa si de buget. Si daca vrei neaparat LCD si sa fie de 40", poate poti urca pana la acesta: SAMSUNG LE40A786R 40" 100Hz LCD TV with Backlit LED Technology - Cheap SAMSUNG LCD TVs, Plasma TVs, HD Ready TVs Practic diferenta este in primul rand de contrast de la 5.000:1 la 1.000.000:1 (datorita LED backlit in loc de lampa).

    Cat despre BluRay player, de ce nu-ti iei un PS3 ? Si ai si gaming, muzica, trailere, browser, etc...

  17. #17 SP
    Member RobertDinu's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Well, Robert... acela e generatie cam "veche". Depinde insa si de buget. Si daca vrei neaparat LCD si sa fie de 40", poate poti urca pana la acesta: SAMSUNG LE40A786R 40" 100Hz LCD TV with Backlit LED Technology - Cheap SAMSUNG LCD TVs, Plasma TVs, HD Ready TVs Practic diferenta este in primul rand de contrast de la 5.000:1 la 2.000.000:1 (datorita LED backlit in loc de lampa).

    Cat despre BluRay player, de ce nu-ti iei un PS3 ? Si ai si gaming, muzica, trailere, browser, etc...
    Notat, , pot sa merg maxin � 1100 - �1200 mai mult nu dau si mi-a mai spus si Novi de Ps3 , cred ca raman la un PS3 ca il iau si gratuit la abonamentul urmator de la Carphonewarehouse Multumesc pt sfat si am sa mai intreb o data ultimele detalii cam pe 1 -5 Decembrie cand ies la cumparaturi.

    ps: spune-ai ca ''vreau neaparat LCD''...nu neaparat dar am vazut ca se vad mai bine ai alt sfat?, mai mic de 40 ..nu prea ca imi place marimea ..mai mare mm e prea mare, 40 se potriveste cu livingul meu. dar lcd sau plasma??

  18. #18 SP
    Member Snake's Avatar
    RobertDinu: cum a zis si MonkY, eu iti recomand plasma. Contrast mai mare, negrul e negru, latenta zero, unghi de vizibilitate maxim. Doar ca gasesti cam greu 37" iar 40" plasma nu prea se face. Gasesti insa 42" si cred ca si mai ieftin decat LCD-ul. Bafta !

  19. #19 SP
    Member RobertDinu's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    ....vrei neaparat LCD si sa fie de 40", ...

    Daca ma trimiti cu gandul la o plasma ca e mai buna, sunt dispus sa ascult pt ca habarnam care este diferenta de contrast sau mai stiu eu ce, poti sa imi dai un ex cum ai facut in postul anterior?, eventual un ex de la Dixon sau site UK?.Multumesc

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Robert, am vazut ca Dixon nu sta prea bine la capitolul plasme... insa ceva sa se apropie de ce vrei tu, ar fi aceta: Panasonic TH-42PZ81B 42" 100Hz Plasma TV with Freesat Technology - Cheap Panasonic LCD TVs, Plasma TVs, HD Ready TVs Practic o plasma cu 30.000:1 contrast, 42", FullHD, are si tuner digital... si mai ramai si cu bani (e 899 Lire).

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 293 Last Post: 15-05-2012, 16:02
  2. Media Library - LCD vs Plasma By Nestea in forum Videos
    Replies: 0 Last Post: 06-12-2011, 12:58
  3. Plasma/lcd ? Hd ready/full hd ? By ReLLicK in forum HiFi
    Replies: 16 Last Post: 29-01-2010, 12:21

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts